Jak uratować zalany telefon?

Aktualizacja:
Zalany telefon. To nie kłopot! Źródło pixabay

Chwila nieuwagi i kawa z mlekiem ląduje na klawiaturze, kieliszek z winem przewraca się na smartfon. Takie wypadki niestety nam się dość często zdarzają. Dowiedz się, jak postępować, gdy niechcący zamoczysz telefon, zalejesz laptopa lub tablet. Od szybkiej reakcji zależy, czy uda się uratować zalany sprzęt!

Bez względu na to, czy zalałeś zwykły telefon, smartfon, tablet, laptop czy inne urządzenie tego typu, zasady postępowania są bardzo podobne.

 1. Zalałeś telefon lub tablet? Działaj szybko!

Twoja reakcja ma znaczenie. Jeśli będzie szybka i sprawna, zalany telefon, tablet czy laptop najpewniej uda się uratować. Nie zastanawiaj się, co zrobić, nie oglądaj sprzętu z każdej strony i nie załamuj rąk. Od razu przystąp do akcji!

 1. Po zalaniu natychmiast wyłącz urządzenie

Jak najszybciej wyłącz telefon czy smartfon, dłużej przytrzymując guzik zasilania. Tak samo postąp z tabletem. Następnie rozłóż sprzęt na części, zdejmij futerał (jeśli go używasz), obudowę, wyjmij baterię, kartę SIM, kartę pamięci. Jeśli zalałeś laptopa, wyłącz go, wyjmij z gniazdka kabel zasilania i również wyciągnij baterię.

 1. Osusz wnętrze

Odwróć laptop jak najszybciej do góry nogami i połóż na chłonnym materiale. Następnie spróbuj usunąć płyn spomiędzy klawiszy przy pomocy papierowego ręcznika lub innej chłonnej tkaniny. Jeśli znasz się na budowie komputerów, zdejmij klawiaturę i oczyść powierzchnię pod nią. Podobnie postąp ze smartfonem i tabletem – przetrzyj precyzyjnie każdą z części i wnętrze urządzenia. Jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, zostaw to fachowcom w serwisie.

 1. Użyj alkoholu

W smartfonie lub tablecie przetrzyj wszystkie elementy ściereczką nasączoną w alkoholu, najlepiej spirytusie rektyfikowanym. Następnie oczyść wszystkie styki, czyli miejsca, do których podłączasz słuchawki czy ładowarkę. Zrobisz to najdokładniej patyczkiem kosmetycznym.

 1. Odczekaj

Oczyszczony telefon lub tablet połóż w suchym, ciepłym miejscu, by całkiem wysechł. Nie kładź sprzętu na kaloryferze, ani w pobliżu źródła ognia!

 1. Słodka herbata, kawa lub woda – płyn ma znaczenie!

Jeśli urządzenie miało kontakt z czystą wodą, ewentualnie niesłodką herbatą, masz szansę poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli ciecz była gęsta, kleista, a przede wszystkim, słodka, jak najszybciej udaj się do fachowca. Zawarty w winie czy soku cukier może spowodować zwarcie w podzespołach urządzenia.

 1. Sprawdź, czy działa

Po kilku godzinach lub następnego dnia podłącz ładowanie urządzenia i włącz ja tak, jak robisz to zazwyczaj. Sprawdź, czy działa – przetestuj różne jego funkcje. Jeśli urządzenie nie reaguje lub nie działa tak, jak dotąd, udaj się do serwisu. Tam specjaliści ocenią stopień zniszczeń.

 1. Ubezpiecz się – na przyszłość

Bez względu na to, czy na komputerze miałeś zgromadzoną dokumentację swojej firmy czy nagranie z pierwszymi krokami dziecka, strata danych bywa naprawdę bolesna. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu sprzętu. W razie wypadku otrzymasz zwrot kosztów naprawy lub pomoc w odzyskaniu danych.

Sprzęt możesz ubezpieczyć jako osoba prywatna. Rozważ taką opcję już w chwili zakupu sprzętu, bo wtedy polisę często możesz nabyć na korzystnych warunkach. Producenci sprzętów poszczególnych marek często wchodzą we współpracę z firmami ubezpieczeniowymi, oferując klientom pakiet produkt+ubezpieczenie. Popytaj w salonie!

Jeśli jesteś właścicielem firmy, na poważnie rozważ ubezpieczenie sprzętu, który posiadasz. Polisa będzie chronić nie tylko Ciebie, ale także pracowników firmy. Poza drobnym wypadkami, obejmie też szereg zdarzeń losowych tj. kradzież, zalanie, powódź, zwarcie oraz nieumyślne lub umyślne zniszczenie przez człowieka.

Ubezpieczenie iPhone'aUbezpieczenie Samsunga Galaxy

 

Podsumowanie

 • Zalałeś telefon, tablet, laptop? Działaj szybko!
 • Wyłącz urządzenie, wyjmij baterię i kartę pamięci/SIM
 • Osusz ściereczką, zostaw na kilkanaście godzin
 • Ubezpiecz na przyszłość!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
6 lat temu

Przy wypadku tego typu ratunek jest zawsze tylko, gdy się go odłączy od zasilania. Czyli najlepiej nawet nie wyłączać guzikiem bo to też pracuje obwód ale wyjąc natychmiast baterię. A potem pozostaje już tylko czekanie i schnięcie. Polecam też takie rozwiązania z przeczyszczeniem wtyków [reklama] choć najlepiej zawsze unikać wszelkich sytuacji gdzie może się on zniszczyć.