Jak uratować zalany telefon?

Aktualizacja:
Zalany telefon. To nie kłopot! Źródło pixabay

Chwila nieuwagi i kawa z mlekiem ląduje na klawiaturze, kieliszek z winem przewraca się na smartfon. Takie wypadki niestety nam się dość często zdarzają. Dowiedz się, jak postępować, gdy niechcący zamoczysz telefon, zalejesz laptopa lub tablet. Od szybkiej reakcji zależy, czy uda się uratować zalany sprzęt!

Bez względu na to, czy zalałeś zwykły telefon, smartfon, tablet, laptop czy inne urządzenie tego typu, zasady postępowania są bardzo podobne.

 1. Zalałeś telefon lub tablet? Działaj szybko!

Twoja reakcja ma znaczenie. Jeśli będzie szybka i sprawna, zalany telefon, tablet czy laptop najpewniej uda się uratować. Nie zastanawiaj się, co zrobić, nie oglądaj sprzętu z każdej strony i nie załamuj rąk. Od razu przystąp do akcji!

Czytaj także: Simplesurance – ubezpieczenie elektroniki

 1. Po zalaniu natychmiast wyłącz urządzenie

Jak najszybciej wyłącz telefon czy smartfon, dłużej przytrzymując guzik zasilania. Tak samo postąp z tabletem. Następnie rozłóż sprzęt na części, zdejmij futerał (jeśli go używasz), obudowę, wyjmij baterię, kartę SIM, kartę pamięci. Jeśli zalałeś laptopa, wyłącz go, wyjmij z gniazdka kabel zasilania i również wyciągnij baterię.

Czytaj także: Ubezpieczenie Samsung

 1. Osusz wnętrze

Odwróć laptop jak najszybciej do góry nogami i połóż na chłonnym materiale. Następnie spróbuj usunąć płyn spomiędzy klawiszy przy pomocy papierowego ręcznika lub innej chłonnej tkaniny. Jeśli znasz się na budowie komputerów, zdejmij klawiaturę i oczyść powierzchnię pod nią. Podobnie postąp ze smartfonem i tabletem – przetrzyj precyzyjnie każdą z części i wnętrze urządzenia. Jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, zostaw to fachowcom w serwisie.

 1. Użyj alkoholu

W smartfonie lub tablecie przetrzyj wszystkie elementy ściereczką nasączoną w alkoholu, najlepiej spirytusie rektyfikowanym. Następnie oczyść wszystkie styki, czyli miejsca, do których podłączasz słuchawki czy ładowarkę. Zrobisz to najdokładniej patyczkiem kosmetycznym.

 1. Odczekaj

Oczyszczony telefon lub tablet połóż w suchym, ciepłym miejscu, by całkiem wysechł. Nie kładź sprzętu na kaloryferze, ani w pobliżu źródła ognia!

Czytaj także: Ubezpieczenie tabletu

 1. Słodka herbata, kawa lub woda – płyn ma znaczenie!

Jeśli urządzenie miało kontakt z czystą wodą, ewentualnie niesłodką herbatą, masz szansę poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli ciecz była gęsta, kleista, a przede wszystkim, słodka, jak najszybciej udaj się do fachowca. Zawarty w winie czy soku cukier może spowodować zwarcie w podzespołach urządzenia.

 1. Sprawdź, czy działa

Po kilku godzinach lub następnego dnia podłącz ładowanie urządzenia i włącz ja tak, jak robisz to zazwyczaj. Sprawdź, czy działa – przetestuj różne jego funkcje. Jeśli urządzenie nie reaguje lub nie działa tak, jak dotąd, udaj się do serwisu. Tam specjaliści ocenią stopień zniszczeń.

 1. Ubezpiecz się – na przyszłość

Bez względu na to, czy na komputerze miałeś zgromadzoną dokumentację swojej firmy czy nagranie z pierwszymi krokami dziecka, strata danych bywa naprawdę bolesna. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu sprzętu. W razie wypadku otrzymasz zwrot kosztów naprawy lub pomoc w odzyskaniu danych.

Sprzęt możesz ubezpieczyć jako osoba prywatna. Rozważ taką opcję już w chwili zakupu sprzętu, bo wtedy polisę często możesz nabyć na korzystnych warunkach. Producenci sprzętów poszczególnych marek często wchodzą we współpracę z firmami ubezpieczeniowymi, oferując klientom pakiet produkt+ubezpieczenie. Popytaj w salonie!

Jeśli jesteś właścicielem firmy, na poważnie rozważ ubezpieczenie sprzętu, który posiadasz. Polisa będzie chronić nie tylko Ciebie, ale także pracowników firmy. Poza drobnym wypadkami, obejmie też szereg zdarzeń losowych tj. kradzież, zalanie, powódź, zwarcie oraz nieumyślne lub umyślne zniszczenie przez człowieka.

Czytaj także: Zgubienie lub kradzież telefonu

Ubezpieczenie iPhone'aUbezpieczenie Samsunga Galaxy

Podsumowanie

 • Zalałeś telefon, tablet, laptop? Działaj szybko!
 • Wyłącz urządzenie, wyjmij baterię i kartę pamięci/SIM
 • Osusz ściereczką, zostaw na kilkanaście godzin
 • Ubezpiecz na przyszłość!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej