Jak uratować zalany telefon?

Aktualizacja:
Zalany telefon. To nie kłopot! Źródło pixabay

Chwila nieuwagi i kawa z mlekiem ląduje na klawiaturze, kieliszek z winem przewraca się na smartfon. Takie wypadki niestety nam się dość często zdarzają. Dowiedz się, jak postępować, gdy niechcący zamoczysz telefon, zalejesz laptopa lub tablet. Od szybkiej reakcji zależy, czy uda się uratować zalany sprzęt!

Bez względu na to, czy zalałeś zwykły telefon, smartfon, tablet, laptop czy inne urządzenie tego typu, zasady postępowania są bardzo podobne.

  1. Zalałeś telefon lub tablet? Działaj szybko!

Twoja reakcja ma znaczenie. Jeśli będzie szybka i sprawna, zalany telefon, tablet czy laptop najpewniej uda się uratować. Nie zastanawiaj się, co zrobić, nie oglądaj sprzętu z każdej strony i nie załamuj rąk. Od razu przystąp do akcji!

Czytaj także: Simplesurance – ubezpieczenie elektroniki

  1. Po zalaniu natychmiast wyłącz urządzenie

Jak najszybciej wyłącz telefon czy smartfon, dłużej przytrzymując guzik zasilania. Tak samo postąp z tabletem. Następnie rozłóż sprzęt na części, zdejmij futerał (jeśli go używasz), obudowę, wyjmij baterię, kartę SIM, kartę pamięci. Jeśli zalałeś laptopa, wyłącz go, wyjmij z gniazdka kabel zasilania i również wyciągnij baterię.

Czytaj także: Ubezpieczenie Samsung

  1. Osusz wnętrze

Odwróć laptop jak najszybciej do góry nogami i połóż na chłonnym materiale. Następnie spróbuj usunąć płyn spomiędzy klawiszy przy pomocy papierowego ręcznika lub innej chłonnej tkaniny. Jeśli znasz się na budowie komputerów, zdejmij klawiaturę i oczyść powierzchnię pod nią. Podobnie postąp ze smartfonem i tabletem – przetrzyj precyzyjnie każdą z części i wnętrze urządzenia. Jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, zostaw to fachowcom w serwisie.

  1. Użyj alkoholu

W smartfonie lub tablecie przetrzyj wszystkie elementy ściereczką nasączoną w alkoholu, najlepiej spirytusie rektyfikowanym. Następnie oczyść wszystkie styki, czyli miejsca, do których podłączasz słuchawki czy ładowarkę. Zrobisz to najdokładniej patyczkiem kosmetycznym.

  1. Odczekaj

Oczyszczony telefon lub tablet połóż w suchym, ciepłym miejscu, by całkiem wysechł. Nie kładź sprzętu na kaloryferze, ani w pobliżu źródła ognia!

Czytaj także: Ubezpieczenie tabletu

  1. Słodka herbata, kawa lub woda – płyn ma znaczenie!

Jeśli urządzenie miało kontakt z czystą wodą, ewentualnie niesłodką herbatą, masz szansę poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli ciecz była gęsta, kleista, a przede wszystkim, słodka, jak najszybciej udaj się do fachowca. Zawarty w winie czy soku cukier może spowodować zwarcie w podzespołach urządzenia.

  1. Sprawdź, czy działa

Po kilku godzinach lub następnego dnia podłącz ładowanie urządzenia i włącz ja tak, jak robisz to zazwyczaj. Sprawdź, czy działa – przetestuj różne jego funkcje. Jeśli urządzenie nie reaguje lub nie działa tak, jak dotąd, udaj się do serwisu. Tam specjaliści ocenią stopień zniszczeń.

  1. Ubezpiecz się – na przyszłość

Bez względu na to, czy na komputerze miałeś zgromadzoną dokumentację swojej firmy czy nagranie z pierwszymi krokami dziecka, strata danych bywa naprawdę bolesna. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu sprzętu. W razie wypadku otrzymasz zwrot kosztów naprawy lub pomoc w odzyskaniu danych.

Sprzęt możesz ubezpieczyć jako osoba prywatna. Rozważ taką opcję już w chwili zakupu sprzętu, bo wtedy polisę często możesz nabyć na korzystnych warunkach. Producenci sprzętów poszczególnych marek często wchodzą we współpracę z firmami ubezpieczeniowymi, oferując klientom pakiet produkt+ubezpieczenie. Popytaj w salonie!

Jeśli jesteś właścicielem firmy, na poważnie rozważ ubezpieczenie sprzętu, który posiadasz. Polisa będzie chronić nie tylko Ciebie, ale także pracowników firmy. Poza drobnym wypadkami, obejmie też szereg zdarzeń losowych tj. kradzież, zalanie, powódź, zwarcie oraz nieumyślne lub umyślne zniszczenie przez człowieka.

Czytaj także: Zgubienie lub kradzież telefonu

Ubezpieczenie iPhone'aUbezpieczenie Samsunga Galaxy

Podsumowanie

  • Zalałeś telefon, tablet, laptop? Działaj szybko!
  • Wyłącz urządzenie, wyjmij baterię i kartę pamięci/SIM
  • Osusz ściereczką, zostaw na kilkanaście godzin
  • Ubezpiecz na przyszłość!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej