Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

Aktualizacja:
zalanie-auta

Jak powszechnie wiadomo, pogoda zmienna jest – czasem słońce, czasem deszcz. A co, jeśli tego deszczu spadnie za dużo i ucierpi na tym Twoje auto? Sprawdź, co zrobić w sytuacji zniszczenia pojazdu przez wodę. Jak działa odszkodowanie z AC w przypadku zalania samochodu?

Podczas intensywnych opadów deszczu lub powodzi, drogi mogą błyskawicznie zamienić się w rwące rzeki. Wówczas może dojść do zalania pojazdu. Kto odpowie za uszkodzenie auta? Czy należy się wówczas odszkodowanie od ubezpieczyciela? Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat: zalany samochód a odszkodowanie z autocasco!

Odszkodowania za zalane auto – czy to jest możliwe?

Z reguły, w przypadku, kiedy posiadasz jedynie ubezpieczenie OC, za wszelkie szkody związane z zalaniem pojazdu, musisz płacić z własnej kieszeni. Istnieją szczególne przypadki, kiedy możesz dostać odszkodowanie za zalane auto ze swojej polisy OC. Oczywiście wszystko zależy od ubezpieczyciela, ale warto starać się o środki w kilku sytuacjach. Jakich?

 • po pierwsze – jeśli Twój samochód ucierpiał ze względu na zaniedbanie osób trzecich,
 • po drugie – jeśli zalanie nastąpiło wskutek źle wykonanej kanalizacji,
 • po trzecie – jeśli zalanie powstało ze względu na nieprawidłowo wykonane zabezpieczenia.
  Każdy przypadek ubezpieczyciel rozpatruje jednak indywidualnie, przez co nie możesz mieć pewności, że uzyskasz rekompensatę.

A co w sytuacji posiadania ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie AC a zalane auto

Jeśli jesteś przezorny i zdecydowałeś się wykupić ubezpieczenie autocasco w wersji rozszerzonej lub all-risk, to wiedz, że należy Ci się odszkodowanie za zalany pojazd. AC obejmuje bowiem uszkodzenia pojazdu spowodowane warunkami atmosferycznymi. O wysokości przyznanej rekompensaty decyduje stopień zalania samochodu, a co za tym idzie, wszelkie szkody powstałe na skutek tego zdarzenia.

  W zależności od zakresu polisy możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy uszkodzonych elementów, wysuszenie auta, a nawet pokrycie szkody całkowitej.

Ta ostatnia zazwyczaj dotyczy najnowszych modeli pojazdów, których główną cechą są rozbudowane układy elektryczne. W tym przypadku dostania się wody do pojazdu, oznaczałoby jego koniec, a więc szkodę całkowitą.

Czytaj także: Zaniżone odszkodowanie AC a zalany samochód

UWAGA! Warto wiedzieć, że ubezpieczenie AC wcale nie jest gwarantem uzyskania odszkodowania za zalany pojazd. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za: „szkody polegające na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie”. Jeśli w OWU znajdziemy taki zapis, musimy liczyć się z tym, że towarzystwo odmówi wypłaty jakiejkolwiek rekompensaty.

Odszkodowanie z AC? Czas to pieniądz!

Jeśli na skutek powodzi, burzy czy deszczu ucierpiał Twój samochód lub jego zespoły bądź części (np. zmókł silnik), to musisz niezwłocznie powiadomić o tym ubezpieczenia! Większość ubezpieczycieli wymaga zgłoszenia takiej szkody w ciągu 24 godzin od momentu zdarzenia. Warto zajrzeć wówczas do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdzie znajdziesz wszystkie informacje i zasady obowiązujące w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Czytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z AC za zalanie auta?

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji zalania auta? Tak, jest to możliwe. Warto więc, byś przestrzegał dwóch kluczowych zasad, by nie mieć problemu z wypłatą odszkodowania z AC za zalanie pojazdu.

 • Szkoda nie może zostać spowodowana umyślnie – zarówno przez Ciebie, jak i osobę, która prowadziła pojazd – lub przez rażące niedbalstwo,
 • auto zostało uszkodzone poprzez nieprawidłowe użytkowanie.

Jednym słowem – zawsze miej głowę na karku i nie używaj auta do innych celów, niż zostało ono stworzone. Wówczas ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci ani złotówki, a w najlepszym razie – pokryje jedynie koszty części szkód.

Czytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Podsumowując, podstawowym warunkiem otrzymania odszkodowania za zalane auto jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia AC. Autocasco zazwyczaj obejmuje ochroną awarie pojazdu powstałe na skutek zatopienia, powodzi, pożaru, wybuchu, opadów atmosferycznych, huraganu czy uderzenia pioruna. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednim użytkowaniu pojazdu oraz zgłoszeniu szkody w ciągu maksymalnie doby od momentu zdarzenia.

Czytaj także: Zalanie mieszkania? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie od sąsiada

Podsumowanie

 1. Z reguły, w przypadku posiadania jedynie ubezpieczenia OC, za wszelkie szkody związane z zalaniem pojazdu, zapłacimy z własnej kieszeni.
 2. Polisa OC zadziała jedynie w momencie, gdy zalanie pojazdu wynika z ewidentnej winy osoby trzeciej.
 3. Polisa AC obejmuje uszkodzenia pojazdu spowodowane warunkami atmosferycznymi.
 4. W wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela może znaleźć się zapis mówiący, że polisa nie obejmuje szkód polegających na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej