Ubezpieczenia 2018: podsumowanie rynku ubezpieczeń

Aktualizacja:
ubezpieczenia-2018

Ubiegły rok przyniósł pewne zmiany na rynku ubezpieczeń, ale w jaki sposób wpłynęły one na nas, jako klientów? Jaki efekt przyniosły one na gruncie ubezpieczeń komunikacyjnych, a jak wpłynęły na upodobania Polaków w zakresie polis zdrowotnych? Sprawdzamy, co przyniósł 2018 rok w temacie ubezpieczeń!

Ubezpieczenie OC w 2018 roku

Rok 2018 odbił się szerokim echem w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie OC przestało drastycznie drożeć już na początku 2018 roku, a tendencja ta utrzymała się praktycznie przez cały rok. W porównaniu z rokiem 2016 i 2017, można powiedzieć, że ten, który właśnie minął był naprawdę spokojny. Z danych Punkta podsumowujących rok 2018 wynika, że średnia cena ubezpieczenia OC oscylowała w granicach 1000 zł. Wielu kierowców płaci jednak znacznie mniej. Rekordziści za obowiązkowe ubezpieczenie OC płacą od 300 do 400 zł.  Średnia cena polisy OC między styczniem a grudniem 2018 roku zmieniła się zaledwie o 2 proc. na plus. Podsumowując  miniony rok warto także podkreślić, że oprócz niewielkich podwyżek średniej ceny polisy OC, obserwujemy także znaczne obniżki w segmencie najmniej szkodowych kierowców, o których ubezpieczyciele rywalizują przede wszystkim taryfą.

Ubezpieczenia komunikacyjne 2018 a korzyści dla klienta

Co jeszcze zmieniło się na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych? Ubiegły rok przyniósł spore zmiany dla bliskich osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. W czym upatrywać owych zmian? Sąd Najwyższy uznał, że zadośćuczynienie za krzywdę może zostać przyznane także najbliższym osób, które doznały ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Na jakiej podstawie? Ma być ono rodzajem rekompensaty za ból i cierpienie związane z naruszeniem lub zerwaniem więzi rodzinnej. Szacuje się, że decyzja Sądu Najwyższego wpłynie też na wysokość przyznawanych odszkodowań. Ale czy wzrost wypłat ma jakiś wpływ na ceny ubezpieczenia OC? Wbrew pozorom, te nie rosną, a spadają. Co jeszcze zmieniło się na korzyść klienta? Ten zyskuje możliwość złożenia reklamacji do sprzedawcy, jeśli już po zakupie polisy okaże się, że nie odpowiada ona jego potrzebom chociażby w zakresie zbyt niskiej sumy ubezpieczenia.

Kierowca bez potwierdzenia ubezpieczenia OC

To jednak nie koniec zmian, jakie miały miejsce w 2018 roku. Wśród nich jedna w szczególny sposób zelektryzowała codzienność osób zmotoryzowanych. Mowa oczywiście o zniesieniu obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. I choć zmiana ta miała być ułatwieniem dla kierowców, okazało się, że budzi ona o wiele więcej wątpliwości niż głosów zadowolenia. Ostatecznie jednak, w przypadku kontroli drogowej, kierowca, który nie posiada przy sobie dokumentów nie zostanie ukarany mandatem, tak jak do tej pory, ponieważ wszystkie dane pojazdu oraz informacje o kierowcy, uprawnione służby sprawdzą w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC: wszystko, co musisz wiedzieć!

Nowe technologie w ubezpieczeniach

Ubiegły rok był czasem wzmożonych działań także dla towarzystw ubezpieczeniowych. Coraz częściej ubezpieczyciele decydują się na rozwiązania, które mają na celu jeszcze dokładniejsze i bardziej precyzyjne oszacowanie ryzyka związanego ze sprzedażą polis. Jednym z działań temu służących jest mało jeszcze popularna na polskim gruncie telematyka, czyli monitoring zachowań kierowców oraz ich stylu jazdy. Jak to działa? Ubezpieczyciel może zaproponować tańsze OC w zamian za bezpieczną jazdę. Jednak telematyka to nie jedyne rozwiązanie technologiczne, jakie z entuzjazmem przyjęły niektóre towarzystwa. Na przestrzeni ostatnich lat do gry weszło także samodzielne przeprowadzenie procesu ubiegania się o odszkodowanie. Tym samym okazało się, że nowe technologie służą już nie tylko do przeprowadzenia procesu zakupu ubezpieczenia, ale mają swoje zastosowanie także podczas zgłaszania szkody. W tym celu potrzebna będzie jedynie odpowiednia aplikacja w telefonie, a cały proces przebiegnie bez zbędnej papierologii, jaką normalnie musielibyśmy przeprowadzić u ubezpieczyciela. Co ciekawe, w niektórych przypadkach możliwe jest także automatyczne oszacowanie wysokości szkód, a w przypadku, kiedy poszkodowany zgadza się z wyceną, dla potwierdzenia akceptacji wystarczy jedno kliknięcie.

YU! – tańsze OC za bezpieczną jazdę? Ubezpieczenie auta z Yanosikiem

Ubezpieczenie zdrowotne na topie

Zmiany jakie zaszły na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych nie są jednak jedynymi. Owszem, to w tym obszarze działo się najwięcej na przestrzeni 2018 roku, ale pewne prawidłowości zauważono także na rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Co ciekawe, w minionym roku liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym, wzrosła o 14 proc. w porównaniu do roku 2017. Przyczyn tego możemy upatrywać nie tylko w coraz trudniejszym dostępnie do specjalistów w NFZ, ale także – jak wynika z badań – w rosnącej zamożności Polaków. Większą popularnością cieszą się jednak nie tylko polisy indywidualne, ale także ubezpieczenia grupowe wybierane przez pracodawców dla swoich pracowników.

Podsumowanie

  1. Z danych Punkta podsumowujących rok 2018 wynika, że średnia cena ubezpieczenia OC oscylowała w granicach 1000 zł.
  2. Sąd Najwyższy uznał, że zadośćuczynienie za krzywdę może zostać przyznane także najbliższym osób, które doznały ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu.
  3. Na gruncie ubezpieczeń coraz większe znaczenie mają nowe technologie. Telematyka czy mobilna likwidacja szkód to tylko niektóre z rozwiązań znajdujących poparcie wśród ubezpieczycieli.
  4. Liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym w 2018 roku wzrosła o 14 proc. w porównaniu do roku 2017.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej