Punkta

Ubezpieczenie OC w 2018 roku

Rok 2018 odbił się szerokim echem w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie OC przestało drastycznie drożeć już na początku 2018 roku, a tendencja ta utrzymała się praktycznie przez cały rok. W porównaniu z rokiem 2016 i 2017, można powiedzieć, że ten, który właśnie minął był naprawdę spokojny. Z danych Punkta, dawniej mfind podsumowujących rok 2018 wynika, że średnia cena ubezpieczenia OC oscylowała w granicach 1000 zł. Wielu kierowców płaci jednak znacznie mniej. Rekordziści za obowiązkowe ubezpieczenie OC płacą od 300 do 400 zł.  Średnia cena polisy OC między styczniem a grudniem 2018 roku zmieniła się zaledwie o 2 proc. na plus. Podsumowując  miniony rok warto także podkreślić, że oprócz niewielkich podwyżek średniej ceny polisy OC, obserwujemy także znaczne obniżki w segmencie najmniej szkodowych kierowców, o których ubezpieczyciele rywalizują przede wszystkim taryfą.

Ubezpieczenia komunikacyjne 2018 a korzyści dla klienta

Co jeszcze zmieniło się na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych? Ubiegły rok przyniósł spore zmiany dla bliskich osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. W czym upatrywać owych zmian? Sąd Najwyższy uznał, że zadośćuczynienie za krzywdę może zostać przyznane także najbliższym osób, które doznały ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Na jakiej podstawie? Ma być ono rodzajem rekompensaty za ból i cierpienie związane z naruszeniem lub zerwaniem więzi rodzinnej. Szacuje się, że decyzja Sądu Najwyższego wpłynie też na wysokość przyznawanych odszkodowań. Ale czy wzrost wypłat ma jakiś wpływ na ceny ubezpieczenia OC? Wbrew pozorom, te nie rosną, a spadają. Co jeszcze zmieniło się na korzyść klienta? Ten zyskuje możliwość złożenia reklamacji do sprzedawcy, jeśli już po zakupie polisy okaże się, że nie odpowiada ona jego potrzebom chociażby w zakresie zbyt niskiej sumy ubezpieczenia.

Kierowca bez potwierdzenia ubezpieczenia OC

To jednak nie koniec zmian, jakie miały miejsce w 2018 roku. Wśród nich jedna w szczególny sposób zelektryzowała codzienność osób zmotoryzowanych. Mowa oczywiście o zniesieniu obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. I choć zmiana ta miała być ułatwieniem dla kierowców, okazało się, że budzi ona o wiele więcej wątpliwości niż głosów zadowolenia. Ostatecznie jednak, w przypadku kontroli drogowej, kierowca, który nie posiada przy sobie dokumentów nie zostanie ukarany mandatem, tak jak do tej pory, ponieważ wszystkie dane pojazdu oraz informacje o kierowcy, uprawnione służby sprawdzą w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC: wszystko, co musisz wiedzieć!

Nowe technologie w ubezpieczeniach

Ubiegły rok był czasem wzmożonych działań także dla towarzystw ubezpieczeniowych. Coraz częściej ubezpieczyciele decydują się na rozwiązania, które mają na celu jeszcze dokładniejsze i bardziej precyzyjne oszacowanie ryzyka związanego ze sprzedażą polis. Jednym z działań temu służących jest mało jeszcze popularna na polskim gruncie telematyka, czyli monitoring zachowań kierowców oraz ich stylu jazdy. Jak to działa? Ubezpieczyciel może zaproponować tańsze OC w zamian za bezpieczną jazdę. Jednak telematyka to nie jedyne rozwiązanie technologiczne, jakie z entuzjazmem przyjęły niektóre towarzystwa. Na przestrzeni ostatnich lat do gry weszło także samodzielne przeprowadzenie procesu ubiegania się o odszkodowanie. Tym samym okazało się, że nowe technologie służą już nie tylko do przeprowadzenia procesu zakupu ubezpieczenia, ale mają swoje zastosowanie także podczas zgłaszania szkody. W tym celu potrzebna będzie jedynie odpowiednia aplikacja w telefonie, a cały proces przebiegnie bez zbędnej papierologii, jaką normalnie musielibyśmy przeprowadzić u ubezpieczyciela. Co ciekawe, w niektórych przypadkach możliwe jest także automatyczne oszacowanie wysokości szkód, a w przypadku, kiedy poszkodowany zgadza się z wyceną, dla potwierdzenia akceptacji wystarczy jedno kliknięcie.

YU! – tańsze OC za bezpieczną jazdę? Ubezpieczenie auta z Yanosikiem

Ubezpieczenie zdrowotne na topie

Zmiany jakie zaszły na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych nie są jednak jedynymi. Owszem, to w tym obszarze działo się najwięcej na przestrzeni 2018 roku, ale pewne prawidłowości zauważono także na rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Co ciekawe, w minionym roku liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym, wzrosła o 14 proc. w porównaniu do roku 2017. Przyczyn tego możemy upatrywać nie tylko w coraz trudniejszym dostępnie do specjalistów w NFZ, ale także – jak wynika z badań – w rosnącej zamożności Polaków. Większą popularnością cieszą się jednak nie tylko polisy indywidualne, ale także ubezpieczenia grupowe wybierane przez pracodawców dla swoich pracowników.