Ubezpieczenia OC Białystok – już od 292 zł!

Aktualizacja:
bialystok

Kierowcy z Białegostoku za ubezpieczenie OC płacą średnio 628 złotych. W dalszym ciągu mają jednak szansę na polisę poniżej 400 zł. Z danych mfind wynika, że w 2020 r. najtańsze OC przypadło 43-letniemu właścicielowi Fiata Cinquecento z 1996 roku, który zapłacił 292 złotych. Takich kierowców jest jednak więcej i to w dużych miastach, jak np. Białystok! Sprawdź, jak znaleźć tanie OC!

Osoby zamieszkujące Białystok gustują raczej w samochodach „z drugiej ręki”. Zdecydowanie rzadziej sięgają po auta prosto z salonu. Z dostępnych statystyk wynika, że w 2017 roku na 1000 mieszkańców województwa podlaskiego przypadło niespełna 6 nowych pojazdów. Gorzej sytuacja wygląda jedynie w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Jednocześnie z roku na rok wzrasta odsetek kradzieży samochodów. Czy przekłada się to na ubezpieczenia OC? Jak Białystok prezentuje się na tle innych rejonów w Polsce?

Ubezpieczenia samochodu – Białystok. Na jakie stawki można liczyć?

Przechodząc jednak do sedna, czyli cen za ubezpieczenia OC, sprawdziliśmy, ile wynosi średnia składka dla osób z miasta Białystok. Jak dane te wypadają na tle przeciętnej stawki OC w Polsce? Z analiz mfind, podsumowujących 2020 roku, wynika, że kwota za OC kształtowała się na stabilnym poziomie, a na początku 2021 widoczny był delikatny trend spadkowy. Tendencja ta dominowała również w większych miastach, jak np. Białystok. Ceny polis OC różnią się jednak w zależności od regionu.

Najwięcej za polisę płacą osoby z Gdańska, Gdyni i Wrocławia. Powszechnie wiadomo, że kierowcy w ośrodkach miejskich z większym natężeniem ruchu i o wyższym wskaźniku wypadkowości, zapłacą więcej. Jak to wygląda w przypadku ubezpieczenia samochodu w województwie podlaskim? Czy Białystok charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem wypadkowości? Postanowiliśmy skonfrontować informacje zebrane przez Punkta z raportem policji podsumowującym sytuację na polskich drogach w 2020 roku.

Ubezpieczenia samochodowe a wypadkowość, czyli Białystok w policyjnych rankingach

Z naszej analizy wynika, że wypadkowość na terenie województwa podlaskiego w 2020 r. kształtowała się na stosunkowo niskim poziomie, co ma znaczenie w kwestii ustalania składki za ubezpieczenia samochodowe. W regionie odnotowano w sumie 430 wypadki, w których zginęło 78 osób, a rannych zostało 451. Dla lepszego zobrazowania sytuacji bezpieczeństwo w tym obszarze wyliczono na podstawie wskaźnika liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców. Ten wyniósł 36,5 – Białystok wypada pozytywnie na tle innych województw. Dla porównania, największą wypadkowość w 2020 roku odnotowano w Łódzkiem, a tam wskaźnik ten wyniósł aż 99,5. Jak w perspektywie tego kształtują się ceny? Czy można liczyć na tanie ubezpieczenia? O ile łodzianie za OC płacą średnio 740 złotych, o tyle cena dla osób zamieszkujących Białystok jest o 112 złotych niższa.

Najtańsze ubezpieczenia OC – Białystok. Polisa już za niecałe 300 złotych!

W 2020 r. w województwie podlaskim płacono stosunkowo niewiele za ubezpieczenia, bo średnio 628 złotych (dane dla miasta Białystok). Niektórym udało się znaleźć wyjątkowe okazje. Ile wyniosła składka najtańszego OC? Rekord przypadł 43-letniemu posiadaczowi Fiata Cinquecento z 1996 roku. Zapłacił on jedynie 292 złote – to najtańsze OC w mieście Białystok znalezione za pomocą porównywarki Punkta. Tanie OC odkrył także 37-letni mężczyzna, poruszający się Fordem Focus C-Max z 2017 roku. W tym przypadku cena polisy wyniosła 342 złotych. To jednak nie koniec dobrych cen dla osób z kodem pocztowym wskazującym na Białystok! 65-letni mężczyzna, właściciel Škody Fabia II z 2010 roku, za OC swojego auta zapłacił 347 złotych.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w poszczególnych ośrodkach miejskich?

Ubezpieczenia OC czy AC? Czy warto je kupić, zamieszkując Białystok?

Jesteśmy doskonale świadomi obowiązków nałożonych na nas, jako kierowców. Wiemy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. A jak to wygląda w sytuacji ubezpieczenia AC? To z kolei jest dobrowolne. Z chęci oszczędności rezygnujemy z dodatkowej ochrony. Takie decyzje podejmuje wielu kierowców, bo Białystok charakteryzuje się niskim wskaźnikiem wypadkowości. Tymczasem pomoc AC może okazać się nieoceniona nie tylko w przypadku drobnych uszkodzeń, ale także poważniejszych szkód. Zakres ubezpieczenia AC możemy dowolnie modyfikować tak, aby jak najlepiej odpowiadał on naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie autocasco, pamiętajmy, że kupując pakiet OC i AC możemy co nieco zaoszczędzić.

Płacisz dużo za ubezpieczenie swojego auta? Sprawdź, czy masz szansę na tanie OC! Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC!

Podsumowanie

  1. Kierowcy w Białymstoku płacą średnio 628 złotych.
  2. Najtańsze OC kosztowało dokładnie 292 złote i przypadło 43-letniemu właścicielowi Fiata Cinquecento z 1996 roku.
  3. Wypadkowość w województwie podlaskim charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników w kraju.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments