Punkta

Z roku na rok na polskich drogach przybywa aut. Bydgoszcz nie stanowi w tej kwestii wyjątku. Ilość zarejestrowanych samochodów systematycznie wzrasta. Szacuje się, że na 1000 mieszkańców przypada tam 627 samochodów. A to więcej niż na przykład w Berlinie. Każdego roku notuje się także napływ aut coraz bardziej luksusowych. Mercedesy i BMW można liczyć w tysiącach… Ale dziś nie o nich. Sprawdzimy, na jakim poziomie kształtuje się najtańsze OC w mieście Bydgoszcz!

Wypadkowość a ubezpieczenie OC: jak prezentuje się Bydgoszcz w policyjnych statystykach?

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo. Oznacza to, że polisy oferowane przez różnych ubezpieczycieli mają dokładnie taki sam zakres. Różnią się tylko i wyłącznie ceną (i to nawet o kilkaset złotych). Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać w polityce poszczególnych towarzystw, które w wyliczeniu składki OC biorą pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich może być miejsce zamieszkania, natężenie ruchu, a także wypadkowość na danym obszarze. Jak na tym tle wypada Bydgoszcz?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, postanowiliśmy zajrzeć do raportu Policji podsumowującego wypadkowość na polskich drogach w 2020 roku. Okazało się, że pod tym względem województwo kujawsko-pomorskie plasuje się na szarym końcu, co akurat w przypadku ubezpieczenia OC jest bardzo dobrą wiadomością. Z danych Policji wynika, że Bydgoszcz i pobliskie miejscowości odznaczają się niskim wskaźnikiem wypadkowości – na 100 tys. mieszkańców wynosi on 40,0. A na jakim poziomie kształtują się ceny za ubezpieczenie samochodu? Choć te do najniższych nie należą, kierowcy zamieszkujący Bydgoszcz wciąż mogą znaleźć tanie OC, którego cena kształtuje się dużo poniżej średniej.

Sprawdziliśmy także, jak wyglądała sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w 2020 r.

OC od 250 zł, czyli Bydgoszcz na tle innych miast

Z analizy mfind przeprowadzonej w 2020 roku wynika, że za ubezpieczenie samochodu kierowcy z miasta Bydgoszcz płacą średnio 635 zł. Choć kwota ta jest nieznacznie wyższa od stawek w innych regionach, mamy dowody na to, że można znaleźć ubezpieczenie OC za poniżej 400 złotych. Konkretniej? Jak już wspomnieliśmy, tanie OC, za 250 złotych, nabyła 33-letnia kobieta poruszająca się Audi 80 z 1989 roku. To nie wszystkie atrakcyjne oferty, jakie znaleziono na terenie miasta Bydgoszcz. Niewiele za OC zapłacił również 36-letni kierowca, który ubezpieczył Dodge’a Grand Caravan z 2001 za 342 zł. Z kolei 39-letni właściciel Toyoty Yaris z 2006 kupił polisę za 342 złote.

Tanie OC – Bydgoszcz

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, natomiast w przypadku ubezpieczenia AC wygląda to inaczej. Polisa stanowi dodatkową opcję. Warto jednak wiedzieć, że Autocasco jest niezastąpione w wielu sytuacjach, np. w przypadku kolizji, zniszczenia samochodu przez wandali lub na skutek przewalenia się drzewa. Takie zdarzenia mogą mieć miejsce również w rejonach o niskim wskaźniku wypadkowości, jak np. Bydgoszcz. Kwestia, o której trzeba pamiętać w przypadku ubezpieczenia AC, to fakt, że w przeciwieństwie do polisy OC, zakres AC będzie różny w zależności od wybranego pakietu i towarzystwa. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia OC i AC w pakiecie.