Punkta

Jako kraj pozostajemy w czołówce najbardziej zmotoryzowanych państw europejskich. Okazuje się, że ilość samochodów w Polsce z roku na rok się powiększa, co przekłada się na ubezpieczenia OC. Prowadzi to do sytuacji, w której na tysiąc mieszkańców ogromnych aglomeracji europejskich przypada o wiele mniej samochodów niż na osoby z polskich miast, jak np. Poznań.

Według raportu OKO.press, na tysiąc berlińczyków czy nowojorczyków ogólna liczna samochodów wynosi mniej niż 300. Poznaniacy mają rozmach – aż 660 aut. Ogółem w stolicy Wielkopolski zarejestrowanych jest ok. 360 tys. pojazdów. Czy takie zagęszczenie ma wpływ na wysokość składki OC? Ile wynosi najtańsze OC? Czy posiadając w adresie kod pocztowy wskazujący na Poznań, jesteś skazany na wysokie stawki za polisy komunikacyjne? Warto sprawdzić!

Wypadkowość a tanie OC. Jak Poznań prezentuje się w drogowych statystykach?

Kiedy wybieramy ubezpieczenie OC, musimy podać adres. Nic dziwnego, skoro miejsce zamieszkania jest jednym z elementów, które mają wpływ na wysokość składki OC. Po zidentyfikowaniu miejscowości, ubezpieczyciel bierze pod uwagę natężenie ruchu oraz wypadkowość. Jak na tym tle przedstawia się Poznań?

Raport Policji dotyczący sytuacji na drogach w 2020 roku wyraźnie pokazuje, że województwo wielkopolskie mieści się w średniej skali wskaźników wypadkowości w Polsce. W zeszłym roku w doszło tam do 2822 wypadków, w których zginęło 217 osób, a 3234 odniosło rany. Wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi 7,7. Warto uzupełnić obraz sytuacji o dwa skrajne wyniki – województwo łódzkie 9,1 i kujawsko – pomorskie – 16,2. Czyli w stolicy Wielkopolski kryterium wypadkowości może mieć już niejaki wpływ na cenę polisy OC. Czy istnieje w takim razie szansa na tanie OC? Jak Poznań wypada pod względem średniej stawki OC?

Najtańsze OC – Poznań. Niecałe 300 zł?

Średnia cena ubezpieczenia OC w mieście Poznań wynosi 747 zł. To sporo, a jednak w dalszym ciągu kierowcy z województwa wielkopolskiego mają szansę na polisę za około 400 złotych. Najtańsze OC uzyskał 32-letni właściciel Fiata 126 EL z 1989 roku, który nabył polisę 284 zł. To niewiele zważywszy, że pod kątem opłat komunikacyjnych Poznań nie prezentuje się najlepiej na tle innych rejonów w Polsce. Atrakcyjną ofertę otrzymał również 72-letni właściciel Renault Talisman Grandtour z 2018 roku (342 zł), który znalazł dobrą ofertę za pomocą porównywarki Punkta. Z kolei 59-letni posiadacz Volkswagena Passata B6 z 2009 roku za pośrednictwem porównywarki Punkta kupił tanie OC za 342 zł.

Po chwilowych wahaniach na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, sytuacja uspokoiła się, a ceny ustabilizowały. Po analizie danych z pierwszego kwartału 2021 roku wyraźnie widać, że średnia składka OC utrzymuje się na stałym poziomie. A ile kosztuje Twoja polisa? Sprawdź i porównaj!

Jak natomiast wygląda sytuacja Poznania na rynku OC w porównaniu do innych ośrodków miejskich?

AC czy OC? Czy zamieszkując Poznań, warto zdecydować się na Autocasco?

Ubezpieczenie AC jest co prawda dobrowolne, ale wcale nie powinno się kojarzyć ze składką dla kapryśnych i bogatych. To ubezpieczenie komunikacyjne może się przecież przydać każdemu właścicielowi pojazdu. Jednak w porównaniu z obowiązkowym OC, na wysokość opłaty będzie miał wpływ przede wszystkim zakres ochrony. To od nas zależy, co chcemy mieć w pakiecie. A wybór jest spory – pokrycie kosztów naprawy samochodu, odszkodowanie za drobne uszkodzenia, zdarzenia losowe, a nawet szkodę całkowitą. Powinniśmy jak najpełniej zadbać o własne auto. Jednak podejmując decyzję, zawsze warto sprawdzić ofertę różnych ubezpieczycieli, by dopasować AC do swoich potrzeb i oczekiwań.