Ferie zimowe 2020 - terminy ferii zimowych

Aktualizacja:
ferie-zimowe-20

7 stycznia 2020 w polskich szkołach zakończyła się rekordowo długa przerwa świąteczna. Po dwóch tygodniach odpoczynku od nauki dzieci i młodzież wróciły do placówek, by w kręgu kaganka oświaty doczekać jakże upragnionych ferii zimowych. Kiedy wypoczywają młodzi w poszczególnych województwach? Spisaliśmy dla Was terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach!

Ferie, podobnie jak wakacje i wszelkie dni wolne w ciągu roku szkolnego, budzą szereg krańcowo różnych uczuć w dzieciach, rodzicach i nauczycielach. Ci ostatni mają serdecznie dość wypominania im ilości dni wolnych od pracy przez tych drugich, którzy łamią sobie głowę, jak zorganizować dzieciom opiekę w czasie, gdy szkoła nie działa, a oni muszą iść do pracy, aby wypracować ojczyźnie PKB i zarobić na chleb i zeszyty. Z kolei radość tych pierwszych rośnie z każdym kolejnym dniem wolnym od nauki szkolnej. Jak widać, mamy tu całą gamę wrażeń, uczuć i emocji. A jak wyglądają terminy ferii zimowych 2020? 

Terminy ferii zimowych 2020 

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło na swojej stronie internetowej już w czerwcu 2018. Zatem rodzicie i opiekunowie mieli dużo czasu na zaplanowanie tych dni. Tylko czy to cokolwiek zmienia? To są bite dwa tygodnie, 10 dni roboczych, które trzeba zagospodarować podopiecznym. 

W najgorszej sytuacji są rodzice uczniów z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego – 7 stycznia dzieci poszły do szkoły po świętach, a już 13 stycznia, zaledwie po czterech dniach nauki, zaczynają kolejne dwie niedziele laby. Podejrzewam, że obecnie przez te rejony przechodzą fale płaczu i zgrzytania zębami.

Druga tura ferii, która obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, rozpoczyna się 20 stycznia i kończy 2 lutego,  trzecia tura (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie) trwa od 27 stycznia do 9 lutego. Najdłużej na ferie w 2020 roku poczekają uczniowie z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, którzy będą odpoczywać od 10 do 23 lutego 2020.

Fakt, że ferie odbywają się na zakładkę, nie w tym samym terminie w całej Polsce, od lat budzi niezadowolenie rodziców, którzy chcieliby wysłać swoje pociechy na kilka dni do rodziny w innej części kraju, a tu zonk – akurat tam ferie wypadają wcześniej albo później. Korzystają właściciele pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych w polskich górach – dzięki rozłożeniu ferii na miesiąc, mają oni pełne obłożenie dwa razy dłużej, niż gdyby w całej Polsce ferie odbywały się w tym samym czasie.

Terminy ferii zimowych 2020

Bezpieczne ferie zimowe

Tuż przed feriami w ramach akcji „Bezpieczne ferie” dzieci rozmawiają z nauczycielami o tym, jak bezpiecznie spędzać ferie. Uczniowie przygotowują także okolicznościowe plakaty, które potem ozdabiają szkolne korytarze. To cenna inicjatywa, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Oto najważniejsze zalecenia:

  1. Ubieraj się stosownie do temperatury. 
  2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.
  3. Na łyżwy tylko na lodowisko, nie ślizgaj się po zamarzniętych zbiornikach wodnych.
  4. Lepiąc śnieżkę uważaj, by do śniegu nie przyczepiły się drobne kamyki lub kawałki lodu i nigdy nie celuj śnieżką w twarz.

Jak widać, wspólnym mianownikiem powyższych zaleceń jest śnieg. A czy śnieg spadnie tej zimy? Oto jest pytanie!

SPRAWDŹ: Bezpieczeństwo na stoku: jak przygotować się do sezonu?

Gdzie na ferie zimowe?

Zapaleni narciarze i wielbiciele zimowej aury nie będą z założonymi rękami wypatrywać na niebie śniegowych chmur. Według danych portalu Wakacje.pl w poszukiwaniu zimowych wrażeń Polacy wyjeżdżają głównie do Włoch, Austrii, Czech i na Słowację. Rodacy, którzy nie są fanami sportów zimowych, a lubią się wygrzać, czas ferii spędzają w ciepłych krajach, najczęściej w Egipcie, Hiszpanii i Turcji.

SPRAWDŹ: Ciepłe kraje zimą – my podpowiadam, Wy wybieracie!

Ile kosztują ferie zimowe?

Aby wysłać dziecko na ferie, choćby na tydzień, należy przygotować wielokrotność 500 plus. Tygodniowy obóz narciarski w polskich górach kosztuje 1500-2000 zł. Co ciekawe, w podobnej cenie można wyjechać do Egiptu w ramach oferty last minute. A może by tak raz pomyśleć o sobie? Dzieci do babci, a my na plażę?…

Ubezpieczenie na ferie

Przed każdym wyjazdem warto pomyśleć o ubezpieczeniu, a szczególnie, kiedy wyjeżdżamy za granicę. Karta EKUZ to podstawa dla podróżujących po krajach Unii Europejskiej, ale może okazać się niewystarczająca. Zapewnia ona świadczenia medyczne tak samo jak obywatelom danego kraju, jednak nie wszędzie ich zakres jest identyczny jak w Polsce. Warto o tym pamiętać i wykupić dodatkowe ubezpieczenie. W skali całego wyjazdu to nieduży koszt, a w razie komplikacji zdrowotnych pozwoli nam oszczędzić sporo pieniędzy i nerwów.

 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej