Ubezpieczenie podróży służbowej

Aktualizacja:
Podróż służbowa

Spotkania biznesowe, szkolenia i zagraniczne delegacje to dla wielu z nas codzienność. Ubezpieczenie w podróży zagranicznej przydaje się nie tylko wtedy, gdy podróżujemy w celach wypoczynkowych, ale także wtedy, gdy udajemy się w podróż służbową. Czy podczas biznesowej podróży zagranicznej przyda nam się EKUZ? Co powinno obejmować ubezpieczenie podróży służbowej i kto tak naprawdę powinien o nie zadbać?

Czeka Cię podróż służbowa. Liczne spotkania, konferencje, szkolenia. Niewiele będzie czasu na przyjemności, więc nie zaprzątając sobie głowy, nawet nie myślisz o wykupieniu stosownego ubezpieczenia. Tymczasem nawet w podróży służbowej mogą przytrafić Ci się nieprzewidziane zdarzenia i możesz pilnie potrzebować pomocy lekarskiej. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci ubezpieczenie podróży służbowej. Ale kto powinien o nie zadbać?

Podróż służbowa: prawa pracownika, obowiązki pracodawcy

Na początek warto wiedzieć, że pracodawca wcale nie ma obowiązku zapewniania swojemu pracownikowi ochrony podczas podróży zagranicznej. Jego rola może tak naprawdę kończyć się na wydaniu zaświadczenia o delegacji. Może oczywiście wykupić ubezpieczenie podróży służbowej dla swojego pracownika i często robi to nie tylko z dbałości o interesy firmy. Jest pewien argument, który przemawiałby za zasadnością objęcia swojego pracownika ubezpieczeniem podczas podróży służbowej… Mianowicie, jeśli pracownik podczas podróży służbowej ulegnie wypadkowi, wszelkie roszczenia może kierować do swojego pracodawcy, zaznaczając, że do szkody doszło podczas wykonywania obowiązków służbowych. A co na to prawo? O tym za chwilę.

Ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej: co powinno obejmować?

Niezależnie od długości podróży służbowej, będziesz narażony na różne niebezpieczeństwa. Poczynając od zwykłego przeziębienia, kiedy może okazać się konieczna pomoc lekarska, przez złamanie nogi, a skończywszy na nieszczęśliwych wypadkach, których skutków nie jesteś w stanie przewidzieć. Właśnie w takich sytuacjach niezbędne może okazać się ubezpieczenie podróży służbowej. Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie podróży służbowej? Przede wszystkim koszty leczenia. Pamiętajmy, że leczenie za granicą do najtańszych nie należy, więc pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni raczej nie wchodzi w grę. Oprócz nich warto zadbać o ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. To z kolei zagwarantuje wypłatę świadczeń w przypadku uszkodzenia ciała, śmierci czy rehabilitacji. Ci bardziej przezorni mogą także pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu, Assistance czy ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym. Biorąc pod uwagę, że w podróż służbową, bardzo często zabieramy ze sobą laptop czy inny sprzęt elektroniczny, przyda się także rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie sprzętu.

Podróż służbowa a EKUZ: kiedy się przyda?

Jeśli celem podróży służbowej są kraje Unii Europejskiej i EFTA, przydatna okaże się karta EKUZ. Pamiętajmy jednak, że nie jest ona alternatywą dla klasycznego ubezpieczenia i obejmuje ona jedynie pomoc medyczną w podstawowym zakresie, na zasadach obowiązujących w kraju członkowskim. Weźmy jednak pod uwagę, że nie wszędzie wszystkie usługi medyczne są w pełni refundowane przez państwo. Jeśli celem podróży służbowej są kraje spoza Unii Europejskiej, karta EKUZ okaże się zbędna, a konieczne będzie klasyczne ubezpieczenie zagraniczne.

Wypadek podczas podróży służbowej a wypadek przy pracy

Sporną kwestią w kontekście odszkodowań jest sytuacja, gdzie do wypadku dochodzi w czasie podróży służbowej. Pierwsze pytanie, które się nasuwa brzmi: czy jest to wypadek przy pracy? W tym przypadku przepisy prawne nie pozostawiają żadnych wątpliwości definiując, że:

Wypadkiem przy pracy jest każde zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące u pracownika uraz lub śmierć i mające związek z pracą.

Dalej wyjaśnia, że związek z pracą ma miejsce:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Zgodnie z art. 3 ust.  2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnień do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 listopada 2011 r. (I UK 140/11): „Różnica między wypadkiem przy pracy i wypadkiem podczas podróży służbowej dotyczy okoliczności zdarzenia. W szczególności tego, że ten pierwszy musi pozostawać w związku z pracą, a wypadek w delegacji ma się wiązać z wykonywaniem zadań powierzonych na czas podróży służbowej”.

Inaczej jednak będzie wyglądała sytuacja w momencie, jeśli pracownik wyjechał na szkolenie za zgodą przełożonego, ale nie na jego polecenie. W tym przypadku nieobecność pracownika w pracy zostaje usprawiedliwiona, jednak nie odbywa się ona na podstawie polecenia służbowego. W tej sytuacji, przepisy prawne wskazują, że wyjazdu tego nie można uznać za podróż służbową.

Ubezpieczenie podróży służbowej: ile to kosztuje?

Jeśli wybierasz się w podróż służbową, a Twój pracodawca nie zapewnił Ci ubezpieczenia w podróży zagranicznej, zadbaj o nie sam. Nie kosztuje to wiele, a gwarancja jaką daje, może okazać się absolutnie bezcenna. Aby nie być gołosłownym przygotowaliśmy przykładową kalkulację dla Pani Katarzyny, która właśnie wybiera się w 5-dniową, służbową podróż do Londynu. Z jakimi kosztami musi się liczyć decydując się na ubezpieczenie turystyczne? Wybierając pakiet z najniższymi kosztami leczenia, do 100 tys. zł, z ubezpieczeniem mienia na czas wyjazdu oraz pomocą assistance, ceny ubezpieczeń zaczynają się już od 2,60 zł za dzień.

 

Podsumowanie

  1. Pracodawca nie ma obowiązku zapewniania swojemu pracownikowi ochrony podczas podróży służbowej.
  2. Dobre ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej powinno obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie kosztów bagażu czy Assistance.
  3. Karta EKUZ zadziała podczas podróży do krajów Unii Europejskiej i EFTA, ale nie jest ona alternatywą dla klasycznego ubezpieczenia, ponieważ jej zakres jest mocno okrojony.
  4. Ochrona ubezpieczeniowa pracownika przebywającego w podróży służbowej jest szersza niż w czasie przebywania w stałym miejscu pracy. W opinii BHP, obejmuje ona nie tylko wykonywanie pracy, ale także wiele innych czynności podejmowanych w delegacji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej