Karta wypadku - kto wypełnia, co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
karta wypadku

Choćbyśmy byli bardzo zapobiegliwi i ostrożni, nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich zagrożeń. Wypadki zdarzają się właściwie wszędzie, często w związku z wykonywaniem obowiązków. Jakich formalności należy dopełnić, gdy do wypadku dochodzi w pracy lub w szkole? Jak wygląda karta wypadku - kto ją wypełnia, co warto wiedzieć?

baner w treści – stały - 1

Rocznie w polskich firmach dochodzi do wielu wypadków.  W takiej sytuacji na pewno potrzebna będzie karta wypadku. Jak wygląda, po co się ją wypełnia?

Co to jest karta wypadku?

Jeśli do wypadku doszło w pracy, należy go zgłosić w nieprzekraczalnym terminie 14 dni. Następnie ustala się przyczyny i okoliczności zdarzenia i w niektórych sytuacjach sporządzona zostaje karta wypadku. Nowa karta wypadkowa to dokument, który obowiązuje od 2012 roku. Powstaje on w trzech egzemplarzach: dla poszkodowanego, podmiotu ustalającego okoliczności wypadku oraz dla ZUS-u. Zawiera cztery kategorie informacji. Pierwszą z nich są dane płatnika, a wśród nich NIP, REGON i PESEL. Druga część dokumentu zawiera dane identyfikacyjne poszkodowanego, a wśród nich jego PESEL oraz tytuł ubezpieczenia wypadkowego. W karcie wypadku należy w tym miejscu wymienić numer pozycji i pełny tytuł ubezpieczenia społecznego, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Część trzecia dokumentu skupia się na dokładnym opisie wypadku, okoliczności, przyczynach, czasie, miejscu i rodzaju urazu. Informuje też o świadkach oraz tym, kto zgłasza wypadek. Część ostatnia zawiera pozostałe informacje, daty i podpisy, które dopełniają formalności. Poszkodowany lub członek jego rodziny ma prawo zgłosić uwagi do ustaleń zawartych w karcie wypadku, o czym informuje ich podmiot sporządzający dokument.

Czytaj także: Wypadek przy pracy. Czy należy mi się odszkodowanie i jak się o nie starać?

Karta wypadku przy pracy – to warto wiedzieć

Zgodnie z ustawą za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. W razie wypadku należy dopełnić wszelkich formalności i wypełnić odpowiednie dokumenty, aby liczyć na świadczenia należne z ubezpieczenia wypadkowego.

I tu właśnie istnieją dwie możliwości. W postępowaniu powypadkowym, gdy pracownik zatrudniony został na podstawie umowy o pracę, wypełnia się protokół powypadkowy. W każdym innym przypadku zatrudnienia w dokumentacji niezbędna jest wypełniona karta wypadku. Chodzi więc o sytuacje, gdy podstawą zatrudnienia jest umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług lub umowa zlecenie, a wypadek w pracy, jego okoliczności i przyczyny ustala właśnie ten podmiot, dla którego poszkodowany świadczył pracę w momencie wypadku. Zaś na pytanie o to, kto sporządza kartę wypadku, odpowiedź brzmi – właśnie ów podmiot.

Co prawda w przypadku zwykłej choroby osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie mogą liczyć na świadczenia z ZUS-u, ale na szczęście, gdy dojdzie do wypadku w pracy, mają prawo do takiego samego pakietu świadczeń powypadkowych jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Czytaj także: Wypadek przy pracy. 5 kroków do uzyskania świadczenia

Kiedy jeszcze przydaje się karta wypadku?

W postępowaniu powypadkowym istnieją także inne sytuacje, w których podstawowym dokumentem jest karta wypadku. Grupa ubezpieczonych osób, które obejmuje, jest dość szeroka. Dzieje się tak między innymi w przypadku członków spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych, osób odbywających służbę zastępczą, pracujących więźniów czy osób prowadzących działalność pozarolniczą. Karta wypadku uzupełniana jest także wówczas, gdy ktoś jest zatrudniony w danej firmie na okres stażu lub pobiera stypendium sportowe. We wszystkich tych sytuacjach podstawą do starania się o odszkodowanie jest wypełnienie karty wypadku.

Czytaj także: Gdzie jest numer karty pojazdu? Co zawiera ten dokument i do czego służy?

Wypadki dotyczą niestety także dzieci, dlatego w szkole także funkcjonuje ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną spowodowało obrażenia i zdarzyło się w związku z realizacją zajęć edukacyjnych, wychowawczych lub opiekuńczych, prawo definiuje to jako wypadek w szkole. We wszystkich placówkach edukacyjnych obowiązują na taką ewentualność ścisłe procedury postępowania, a potem uzupełniona musi zostać karta wypadku ucznia.

Jeszcze więcej wypadków zdarza się podczas letnich wyjazdów i kolonii. Podczas zorganizowanego wypoczynku dla dzieci także obowiązują procedury postępowania w czasie i po wypadku, a w uzupełnionej dokumentacji musi się znaleźć karta wypadku na kolonii. W jednym i drugim przypadku opisane muszą być dokładnie okoliczności i przebieg wypadku oraz podani świadkowie i osoby sprawujące opiekę. W trakcie wypadku z udziałem dzieci niezwykle ważne jest natychmiastowe udzielenie im pomocy i niezwłoczne poinformowanie rodziców o zaistniałej sytuacji.

Czytaj także: Składka wypadkowa – ile wynosi, co daje, kto płaci?

Podsumowanie

  1. Jeśli do wypadku doszło w pracy, należy go zgłosić w nieprzekraczalnym terminie 14 dni.
  2. W niektórych sytuacjach (gdy podstawą zatrudnienia jest umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług lub umowa zlecenie) należy wypełnić kartę wypadku - dokument, który powstaje w trzech egzemplarzach: dla poszkodowanego, podmiotu ustalającego okoliczności wypadku oraz dla ZUS-u.
  3. Jeśli ofiarą wypadku w związku z realizacją zajęć edukacyjnych, wychowawczych lub opiekuńczych jest dziecko, uzupełniona musi zostać karta wypadku ucznia.
  4. Gdy do wypadku dochodzi podczas letniego wypoczynku dziecka, wśród dokumentów musi się znaleźć karta wypadku na kolonii.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej