Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Aktualizacja:
a man in an expensive SUV uses a car multimedia with a touchscreen

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Kilometrówka 2023 – na czym polega? 

Kilometrówka to rozwiązanie, na podstawie którego jest dokonywany zwrot kosztów na rzecz pracownika wykorzystującego swój prywatny samochód do celów służbowych (np. na wyjazdy w delegację). Pracodawca prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu z uwzględnieniem m.in. celu podróży, jej daty oraz odległości. 

Kilometrówkę mogą otrzymać nie tylko kierowcy samochodów osobowych, lecz także motocykli i motorowerów. Wypłata następuje po przedstawieniu rozliczenia przez pracownika. 

Dowiedz się również, na czym polega ubezpieczenie od pracodawcy oraz ubezpieczenie podróży służbowej.  

Stawka kilometrówki 2023

Stawka kilometrówki 2023 jest wyższa niż w poprzednich latach. To pierwsza zmiana od 2007 roku. Uzasadnieniem jej wprowadzenia była zmiana kosztów, która miała miejsce przez ten okres. 

Stawka kilometrówki 2023 wynosi:

 • dla motoroweru – 0,42 zł za kilometr;
 • dla motocykla – 0,69 zł za kilometr;
 • dla samochodu osobowego, którego pojemność silnika nie przekracza 900 cm3 – 0,89 zł za kilometr;
 • dla samochodu osobowego, którego pojemność silnika przekracza 900 cm3 – 1,15 zł za kilometr. 

Rozliczenie kilometrówki 2023

To, ile pracownik otrzyma z tytułu kilometrówki, zależy przede wszystkim od obowiązującej w jego przypadku stawki oraz liczby przejechanych kilometrów. Aby uzyskać zwrot, trzeba odpowiednio wykazać jego zasadność. 

W kilometrówce pracownika powinny znaleźć się przede wszystkim takie informacje jak: 

 • dane kierowcy, w tym imię, nazwisko i miejsce zamieszkania;
 • dane pojazdu, w tym pojemność silnika i numer rejestracyjny;
 • data wyjazdu;
 • cel podróży;
 • długość podróży;
 • przejechane kilometry;
 • stawka, która ma zastosowanie w danym przypadku;
 • należna kwota.

Wysokość kilometrówki oblicza się poprzez pomnożenie stawki i liczby rzeczywiście przejechanych kilometrów. 

Przykład: 

Marcin używa do celów służbowych prywatnego motocykla. W poprzednim miesiącu przejechał w pracy 300 kilometrów, które uwzględnił w oświadczeniu. 

Wysokość kilometrówki wyniesie 0,69 zł * 300 = 207 zł

Warto wiedzieć, że do wypłaty nie jest konieczne przygotowywanie zestawienia wydatków, ponieważ kwota kilometrówki jest ryczałtowa. 

Wybierasz się za granicę? Sprawdź, co to jest eurowinieta.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Kilometrówka 2023 – jakie informacje zawiera ewidencja pracodawcy? 

Ewidencję dla celów odliczenia VAT musi również sporządzać pracodawca. Dokument powinien uwzględniać przede wszystkim numer rejestracyjny pojazdu, okres, w którym prowadzona jest ewidencja, oraz przebieg (zarówno na początek prowadzenia ewidencji, jak i na koniec każdego okresu). 

Dodatkowo niezbędne jest, podobnie jak w przypadku pracownika, szczegółowe opisanie każdego wykorzystania pojazdu.

Kiedy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? 

Obecnie nie ma już konieczności prowadzenia kilometrówki dla celów podatku PIT, ponieważ wszelkie niezbędne informacje są zawarte w ewidencji przebiegu związanej z rozliczeniem podatku VAT. Rozporządzenie ministra infrastruktury z 2019 roku ustanowiło stały limit wydatków w związku z wykorzystaniem w działalności gospodarczej samochodów prywatnych. To 20% kosztów firmowych. Chodzi m.in. o wydatki związane z zakupem paliwa, płynu do spryskiwaczy czy ubezpieczenia komunikacyjnego. 

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest obowiązkowe, jeżeli przedsiębiorca rozlicza się z pracownikami za użytkowanie ich pojazdów prywatnych do celów służbowych w formie ryczałtu wypłacanego miesięcznie. 

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jakie konsekwencje ma wypadek przy pracy

Wyższa kilometrówka 2023 – czy to możliwe? 

Każdy pracodawca ma prawo do ustalenia wyższych stawek kilometrówki obowiązujących w jego przedsiębiorstwie. W praktyce jednak trzeba pamiętać, że taka decyzja nie pozostaje bez wpływu na kwestie podatkowe. 

Rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące kilometrówki precyzuje, że pracodawca może odliczyć jako koszt uzyskania przychodu tylko taką stawkę kilometrówki, jaka została wskazana w rozporządzeniu. Ewentualną nadwyżkę przedsiębiorca musi opodatkować. 

Pytania i odpowiedzi

Ile wynosi kilometrówka w 2023 roku?
Ile wynosi ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych 2023?
Kiedy nowe stawki kilometrówki?
Kiedy kilometrówka, a kiedy ryczałt?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Co to jest zespół pojazdów i jak go rozpoznać?

Regulacje dotyczące zespołu pojazdów w Polsce są uregulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przepisy określają zarówno jego maksymalną długość, jak i prędkość, z jaką może się poruszać. Sprawdź, co to jest zespół pojazdów, i dowiedz się, jak można go sklasyfikować.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej