Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Aktualizacja:
a man in an expensive SUV uses a car multimedia with a touchscreen

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Kilometrówka 2023 – na czym polega? 

Kilometrówka to rozwiązanie, na podstawie którego jest dokonywany zwrot kosztów na rzecz pracownika wykorzystującego swój prywatny samochód do celów służbowych (np. na wyjazdy w delegację). Pracodawca prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu z uwzględnieniem m.in. celu podróży, jej daty oraz odległości. 

Kilometrówkę mogą otrzymać nie tylko kierowcy samochodów osobowych, lecz także motocykli i motorowerów. Wypłata następuje po przedstawieniu rozliczenia przez pracownika. 

Dowiedz się również, na czym polega ubezpieczenie od pracodawcy oraz ubezpieczenie podróży służbowej.  

Stawka kilometrówki 2023

Stawka kilometrówki 2023 jest wyższa niż w poprzednich latach. To pierwsza zmiana od 2007 roku. Uzasadnieniem jej wprowadzenia była zmiana kosztów, która miała miejsce przez ten okres. 

Stawka kilometrówki 2023 wynosi:

 • dla motoroweru – 0,42 zł za kilometr;
 • dla motocykla – 0,69 zł za kilometr;
 • dla samochodu osobowego, którego pojemność silnika nie przekracza 900 cm3 – 0,89 zł za kilometr;
 • dla samochodu osobowego, którego pojemność silnika przekracza 900 cm3 – 1,15 zł za kilometr. 

Rozliczenie kilometrówki 2023

To, ile pracownik otrzyma z tytułu kilometrówki, zależy przede wszystkim od obowiązującej w jego przypadku stawki oraz liczby przejechanych kilometrów. Aby uzyskać zwrot, trzeba odpowiednio wykazać jego zasadność. 

W kilometrówce pracownika powinny znaleźć się przede wszystkim takie informacje jak: 

 • dane kierowcy, w tym imię, nazwisko i miejsce zamieszkania;
 • dane pojazdu, w tym pojemność silnika i numer rejestracyjny;
 • data wyjazdu;
 • cel podróży;
 • długość podróży;
 • przejechane kilometry;
 • stawka, która ma zastosowanie w danym przypadku;
 • należna kwota.

Wysokość kilometrówki oblicza się poprzez pomnożenie stawki i liczby rzeczywiście przejechanych kilometrów. 

Przykład: 

Marcin używa do celów służbowych prywatnego motocykla. W poprzednim miesiącu przejechał w pracy 300 kilometrów, które uwzględnił w oświadczeniu. 

Wysokość kilometrówki wyniesie 0,69 zł * 300 = 207 zł

Warto wiedzieć, że do wypłaty nie jest konieczne przygotowywanie zestawienia wydatków, ponieważ kwota kilometrówki jest ryczałtowa. 

Wybierasz się za granicę? Sprawdź, co to jest eurowinieta.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Kilometrówka 2023 – jakie informacje zawiera ewidencja pracodawcy? 

Ewidencję dla celów odliczenia VAT musi również sporządzać pracodawca. Dokument powinien uwzględniać przede wszystkim numer rejestracyjny pojazdu, okres, w którym prowadzona jest ewidencja, oraz przebieg (zarówno na początek prowadzenia ewidencji, jak i na koniec każdego okresu). 

Dodatkowo niezbędne jest, podobnie jak w przypadku pracownika, szczegółowe opisanie każdego wykorzystania pojazdu.

Kiedy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? 

Obecnie nie ma już konieczności prowadzenia kilometrówki dla celów podatku PIT, ponieważ wszelkie niezbędne informacje są zawarte w ewidencji przebiegu związanej z rozliczeniem podatku VAT. Rozporządzenie ministra infrastruktury z 2019 roku ustanowiło stały limit wydatków w związku z wykorzystaniem w działalności gospodarczej samochodów prywatnych. To 20% kosztów firmowych. Chodzi m.in. o wydatki związane z zakupem paliwa, płynu do spryskiwaczy czy ubezpieczenia komunikacyjnego. 

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest obowiązkowe, jeżeli przedsiębiorca rozlicza się z pracownikami za użytkowanie ich pojazdów prywatnych do celów służbowych w formie ryczałtu wypłacanego miesięcznie. 

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jakie konsekwencje ma wypadek przy pracy

Wyższa kilometrówka 2023 – czy to możliwe? 

Każdy pracodawca ma prawo do ustalenia wyższych stawek kilometrówki obowiązujących w jego przedsiębiorstwie. W praktyce jednak trzeba pamiętać, że taka decyzja nie pozostaje bez wpływu na kwestie podatkowe. 

Rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące kilometrówki precyzuje, że pracodawca może odliczyć jako koszt uzyskania przychodu tylko taką stawkę kilometrówki, jaka została wskazana w rozporządzeniu. Ewentualną nadwyżkę przedsiębiorca musi opodatkować. 

Pytania i odpowiedzi

Ile wynosi kilometrówka w 2023 roku?
Ile wynosi ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych 2023?
Kiedy nowe stawki kilometrówki?
Kiedy kilometrówka, a kiedy ryczałt?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej