Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji: wszystko, co musisz wiedzieć!

Aktualizacja:
chorwacja

Jednym z kierunków, który co roku znajduje się w wakacyjnym TOP 10 wśród Polaków jest oczywiście Chorwacja. Równie chętnie wybieramy się tam z biurem podróży, co na własną rękę. Ale i w jednym i drugim przypadku niezbędne będzie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Jaki jest koszt wczasów w Chorwacji?

Decydując się na wakacje w Chorwacji z biurem podróży, ubezpieczenie turystyczne bardzo często traktujemy po macoszemu, nie przywiązując do niego większej uwagi. Dlaczego? Ponieważ ubezpieczenie podróżne jest obowiązkiem każdego touroperatora wysyłającego swojego klienta na wakacje. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie, które dostajemy „w pakiecie” w biurze podróży, jest ubezpieczeniem podstawowym, które sprawdzi się w przypadku przeziębienia czy zwykłego zatrucia pokarmowego, ale z pewnością nie wystarczy na pokrycie kosztów leczenia w przypadku poważniejszych przypadłości. W podobną pułapkę ubezpieczenia możemy wpaść wybierając się do Chorwacji z kartą EKUZ.

EKUZ Chorwacja: czy to wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, owszem, tak jak w przypadku każdego innego europejskiego kraju zapewni nam dostęp do państwowej służby zdrowia na dokładnie takich samych zasadach, jak mają ją jej mieszkańcy.

    O czym warto jednak pamiętać – karta EKUZ gwarantuje jedynie częściowe pokrycie niezbędnych i podstawowych usług medycznych koniecznych do ratowania życia i zdrowia.

Za wszelkie inne, takie jak ratownictwo medyczne, transport do kraju czy leczenie prywatne, będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a – powiedzmy to sobie szczerze – rzadko kiedy nasz wakacyjny budżet zostaje zaplanowany z myślą o pokryciu kosztów leczenia. Warto też wiedzieć, że w Chorwacji EKUZ refunduje jedynie niewielką część kosztów leczenia. Turyści bez dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego będą musieli pokryć 20 proc. kosztów chociażby za wizytę lekarza pierwszego kontaktu czy opiekę ambulatoryjną. Pamiętajmy więc, że choć w Chorwacji EKUZ okaże się przydatna, nie zastąpi nam ona ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji: co powinno zawierać?

Jak na rozważnego turystę przystało, nawet w ferworze wakacyjnych przygotowań, nie zapominasz o ubezpieczeniu turystycznym do Chorwacji. Wybierając jednak polisę wakacyjną warto byś dopasował ją do swoich potrzeb. Jeśli Twój pobyt zakłada tygodniowe zwiedzanie okolic hotelowego basenu będziesz potrzebował zupełnie innej ochrony niż osoby aktywnie spędzające ten czas. Standardowe ubezpieczenie do Chorwacji powinno obejmować:

  • Koszty leczenia – to nieodzowny element każdego ubezpieczenia turystycznego, którego celem jest umożliwienie ubezpieczonemu bezgotówkowego skorzystania z opieki medycznej. Klasyczne ubezpieczenie KL obejmuje wizyty lekarskie, leczenie szpitalne, zabiegi i operacje, a także specjalistyczne badania. Często w jego skład wchodzi także zakup leków i środków opatrunkowych. Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia jest jednak bardzo elastyczny, a w każdym towarzystwie może obejmować inne zdarzenia. To co jednak w tym przypadku jest najważniejsze, to suma ubezpieczenia dla kosztów leczenia – zaleca się by ta nie była mniejsza niż 20 000 EUR.
  • Ubezpieczenie NNW – to popularne ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które zapewni wypłatę świadczenia w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zazwyczaj, wraz z kosztami leczenia, stanowi ono podstawę każdego ubezpieczenia turystycznego.
  • Assistance – pakiet ten gwarantuje bezpłatną pomoc informacyjną oraz organizacyjną w sytuacji awaryjnej. Zazwyczaj do wyboru mamy pakiet podstawowy oraz rozszerzony, zróżnicowany pod względem zakresu usług. Z reguły, posiadając ubezpieczenie assistance możemy liczyć m.in. na pomoc tłumacza, prawnika czy opiekę nad dzieckiem w przypadku pobytu jego opiekunów w szpitalu.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – na wakacjach wszystko się może zdarzyć. Jeśli doprowadzimy do sytuacji, w której szkodzie ulegnie osoba trzecia czy nawet jej własność, będziemy musieli wziąć na siebie odpowiedzialność za to zdarzenie. To z kolei będzie się wiązało z konsekwencjami finansowymi i właśnie po to, by ich uniknąć, warto zainwestować w OC w życiu prywatnym.
  • Ubezpieczenie bagażu – z pewnością należy do ubezpieczeń, które są niedoceniane przez turystów. Tymczasem ubezpieczenie bagażu często może okazać się ratunkiem naszych wakacji. Chyba nikt nie chciałby rozpocząć swoich wczasów od zagubionej walizki, pozostając jedynie w tym, co właśnie ma na sobie. Ubezpieczenie bagażu obejmuje zniszczenie czy zagubienie bagażu podczas podróży, ale także kradzież w hotelu czy podczas wycieczki.

Koszty wakacji w Chorwacji: z biurem czy na własną rękę?

Decydując się na wycieczkę z biurem podróży, teoretycznie nie musimy martwić się o żadne dodatkowe koszty. Wybierając wariant z opcją all inclusive, mamy zapewnione wszystko to, co teoretycznie do szczęścia jest nam potrzebne. Zatem jedynym wydatkiem będzie ten poniesiony w biurze podróży oraz koszty dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie są zatem ceny wakacji w Chorwacji? Wybierając się na tygodniowy urlop z biurem podróży pod koniec czerwca, za przelot i zakwaterowanie zapłacimy około 1500 złotych za osobę. Do tego dochodzą oczywiście koszty wyżywienia i codziennego życia na miejscu. Być może bardziej opłacalną wersją okażą się wakacje all inclusive, których ceny zaczynają się od około 2600 złotych.

Planując jednak wczasy na własną rękę, musimy pamiętać nie tylko o wyznaczeniu najdogodniejszej trasy do Chorwacji, czy obowiązkowego wyposażenia samochodu, ale warto także sprawdzić ile kosztuje nocleg, czy jaki jest koszt przejazdu samochodem do Chorwacji. To, o czym musimy bezwzględnie pamiętać to także ubezpieczenie OC ważne na terenie całej Europy. Przed podróżą warto rozważyć także ubezpieczenie Assistance, które również będzie ważne nie tylko na terenie Polski czy Chorwacji, ale także wszystkich państw, przez które będzie prowadziła nasza trasa do Chorwacji. Doskonale wiemy, że jakakolwiek awaria naszego samochodu jest sporym stresem nawet wtedy, jeśli dojdzie do niej na terenie Polski, a za jej granicami wszystko może okazać się jeszcze bardziej skomplikowane. To właśnie w takich sytuacjach przydatne okaże się ubezpieczenie Assistance, które zapewnia m.in. wsparcie w przypadku holowania czy wypożyczenia auta zastępczego.

Coraz więcej Polaków wybiera opcję dojazdu do Chorwacji własnym samochodem. Zanim jednak wyruszymy w taką podróż, warto solidnie się do niej przygotować. Przede wszystkim zaplanujmy trasę naszej podróży i sprawdźmy wymagania dotyczące kierowców w każdym z krajów, przez który będziemy przejeżdżać. Jeśli celem naszej podróży będzie na przykład Dubrownik, nasza trasa poprowadzi z pewnością przez Bośnię i Hercegowinę, a tam już będzie wymagana Zielona Karta.

Zielona Karta OC – kiedy może się przydać?

Ubezpieczenie do Chorwacji: ile kosztuje?

Niby o konieczności ubezpieczenia zdrowotnego nikogo przekonywać nie trzeba. Czasem jednak załącza nam się tryb oszczędności i pozytywnego myślenia, które daje nam przekonanie, że przecież podczas tych kilku beztroskich dni nie wydarzy się nic, co mogłoby zakłócić nasz spokój. Zaoszczędzić w ten sposób możemy niewiele, a stracić naprawdę dużo. Z jakim wydatkiem musimy się liczyć kupując ubezpieczenie  turystyczne do Chorwacji? Tygodniowa ochrona osoby dorosłej, z kosztami leczenia na poziomie 85 000 złotych, kosztami ratownictwa w wysokości 25 000 złotych oraz ubezpieczeniem NNW, to wydatek rzędu 20 złotych. Tyle samo zapłacimy za polisę nie gwarantującą pokrycia kosztów ratownictwa, ale dającą za to ochronę bagażu. Podnosząc sumę ubezpieczenia KL i kosztów ratownictwa do 200 000 złotych, do ceny ubezpieczenia będziemy musieli dołożyć nie więcej niż 10 złotych. W porównaniu z kosztami wakacji w Chorwacji, ubezpieczenie turystyczne to naprawdę znikomy wydatek, który nie tylko zagwarantuje nam spokojną głowę, ale przede wszystkim uchroni nas przed potencjalnym bankructwem.

Podsumowanie

  1. Karta EKUZ zapewnia dostęp do państwowej służby zdrowia na takich samych warunkach, jakie mają mieszkańcy danego państwa.
  2. W przypadku Chorwacji, turyści posiadający kartę EKUZ, a nie posiadający dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego będą musieli pokryć 20 proc. kosztów.
  3. Kompleksowe ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji powinno obejmować koszty leczenia na poziomie co najmniej 20000 EUR, ubezpieczenie NNW, pakiet Assistance, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
  4. Wybierając się do Chorwacji samochodem warto rozważyć ubezpieczenie Assistance, które może okazać się bezcenne w awaryjnych sytuacjach.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2023.07.04  •  Podróże
Czy warto jechać samochodem do Chorwacji w 2023 roku?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych wśród Polaków. Do wyjazdu zachęcają piękne plaże, imponujące parki narodowe, zabytki oraz bogata infrastruktura. Czy w 2023 roku warto jechać do Chorwacji samochodem? Poznaj koszty oraz polecane trasy i zdecyduj, który środek transportu będzie najlepszy.

Czytaj więcej
2019.06.13  •  Podróże
Przygotuj się do wakacji – poradnik – o czym trzeba pamiętać przez wyjazdem?!

Gotowa do wakacyjnego odpoczynku Anna siedziała w fotelu i leniwie kiwała nóżką, odhaczając na wakacyjnej liście spraw kolejne punkty. Depilacja zaliczona, trzy kostiumy kąpielowe spakowane, kosmetyki do opalania i po opalaniu w kosmetyczce, podstawowe lekarstwa w plastikowej torebce, walizki przygotowane, dokumenty w bocznej kieszonce torebki. Wszystko wydawało się dopięte na ostatni guzik, a jednak...

Czytaj więcej
Ubezpieczenie podróżne
2017.09.19  •  Podróże
Ubezpieczenie podróżne: co warto wiedzieć?

Dla większości Polaków wakacje już się skończyły, można więc zacząć podsumowywać tegoroczne lato. Gdzie najchętniej Polacy podróżowali? Jakie wycieczki wybierali najczęściej? Czy byli przezorni i pomyśleli o ubezpieczeniu?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne - kiedy się przyda?
2016.08.26  •  Podróże
Ubezpieczenie turystyczne – kiedy się przyda? Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Wkrótce wyjeżdżasz na urlop i zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, kiedy taka polisa może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z doradcą mfind, z którym wybierzesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj więcej
ubezpieczenie KL
2023.10.31  •  Podróże
Ubezpieczenie KL, czyli jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży?

Wybierasz się w długo wyczekiwaną podróż. Jak na świadomego turystę przystało, wykupiłeś już ubezpieczenie podróżne. Standardowa polisa turystyczna obejmuje zwykle ubezpieczenie KL, NNW, pakiet assistance czy chociażby ubezpieczenie bagażu. Dziś sprawdzimy, co to jest ubezpieczenie KL. Powiemy sobie jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży i na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej