Jakie ubezpieczenie do Chorwacji wybrać?

Opublikowano: 04.02.2020

Chorwacja jest uczestnikiem programu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oznacza to, że po złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ jej posiadacz uprawniony jest do skorzystania z zabiegów i pomocy lekarskiej w lokalnej służbie zdrowia w podstawowym zakresie przysługującym mieszkańcom. Jest to niestety nieduży zakres, dlatego przed wyjazdem warto dowiedzieć się co nie wchodzi w jego skład. 

Karta EKUZ, czyli ubezpieczenie NFZ w Chorwacji

Turyści będący w posiadaniu karty EKUZ często są przekonani o całkowitej ochronie, jaką daje im ten dokument. Tymczasem są oni w poważnym błędzie. Bez indywidualnego ubezpieczenia turystycznego w Chorwacji zapłacimy m.in. za część opłaty za wizytę domową lekarza internisty, zakup lekarstw i środków medycznych, leczenie dentystyczne i zabiegi ambulatoryjne, hospitalizację, transport medyczny do kraju oraz koszty ratownictwa górskiego/medycznego. Jak więc widać, sama karta EKUZ podczas wyjazdu do Chorwacji nie wystarczy, choć z pewnością będzie pomocnym dokumentem. Dobrze jest skorzystać na przykład z usług multiagencji internetowej i sprawdzić, jakie ubezpieczenie będzie nam potrzebne. 

SPRAWDŹ: Karta EKUZ – gdzie działa i na jakich zasadach?

Jakie ubezpieczenie do Chorwacji?

Szukamy dobrego ubezpieczenia na wakacje w Chorwacji. Co będzie niezbędne, a z jakiego ubezpieczenia można będzie zrezygnować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Na początek rozważmy ubezpieczenie turystyczne. Obejmie ono ochroną kupującego polisę, jeśli ten będzie wymagać pokrycia kosztów leczenia, a więc wizyty lekarskiej, pobytu w ośrodku zdrowia i szpitalu, zabiegów lub tylko przeprowadzenia badań. Wyznaczając sumę dla kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym w Chorwacji trzeba przyjąć kwotę nie mniejszą niż 20 tys. euro. Ubezpieczenie to będzie w swym zakresie dostateczne, jeśli nie planujemy w czasie wakacji uprawiać sportów z grupy wysokiego ryzyka. Do takich zalicza się m.in. sporty wodne, te zaś są w Chorwacji istotną częścią oferty turystycznej. Jeśli planujemy korzystać ze skuterów wodnych, wyczarterować jacht lub łódź motorową, to lepiej wykupić rozszerzenie ubezpieczenia – polisa turystyczna najpewniej nie pokryje szkód powstałych w wyniku uprawiania wspomnianych aktywności i kosztów poszukiwania na morzu lub w górach. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe wreszcie powinny pamiętać, że wyjeżdżając trzeba zgłosić ubezpieczycielowi fakt leczenia się na dane schorzenie – będzie trzeba zapłacić wyższą składkę, ale w przypadku komplikacji zdrowotnych nie zostaniemy pozbawieni opieki lekarskiej (polisa turystyczna nie pokrywa leczenia chorób przewlekłych). 

Sugerowane przez towarzystwa ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji może objąć także rozszerzenia na polisę NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) oraz assistance. NNW zabezpieczy posiadacza w razie doznania trwałych uszczerbków na zdrowiu lub członków rodziny w przypadku utraty przez niego życia. Assistance z kolei zapewni posiadaczowi wszelką pomoc towarzystwa w trakcie pobytu – wliczając w to opiekę nad potomstwem podczas pobytu w szpitalu, pomoc prawną czy obecność tłumacza.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji – czy warto?

Co robić w sytuacji, gdy chcemy na Bałkany pojechać własnym wozem? Czy trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie samochodu w Chorwacji? Jeżeli ubezpieczyciel potwierdził, że nasze OC ważne jest na terenie całej Europy, to mamy już dużą dozę bezpieczeństwa. Ale warto rozważyć kupno assistance, bo będzie ono dla podróżnego wsparciem podczas przejazdu przez wszystkie kraje położone na trasie podróży. Dobrze jest przekalkulować oferty i sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, żeby dopasować dokładnie propozycję ubezpieczenia do własnych potrzeb. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...