Jakie ubezpieczenie do Chorwacji wybrać?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-do-chorwacji
baner w treści – stały - 1

Chorwacja jest uczestnikiem programu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oznacza to, że po złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ jej posiadacz uprawniony jest do skorzystania z zabiegów i pomocy lekarskiej w lokalnej służbie zdrowia w podstawowym zakresie przysługującym mieszkańcom. Jest to niestety nieduży zakres, dlatego przed wyjazdem warto dowiedzieć się co nie wchodzi w jego skład. 

Karta EKUZ, czyli ubezpieczenie NFZ w Chorwacji

Turyści będący w posiadaniu karty EKUZ często są przekonani o całkowitej ochronie, jaką daje im ten dokument. Tymczasem są oni w poważnym błędzie. Bez indywidualnego ubezpieczenia turystycznego w Chorwacji zapłacimy m.in. za część opłaty za wizytę domową lekarza internisty, zakup lekarstw i środków medycznych, leczenie dentystyczne i zabiegi ambulatoryjne, hospitalizację, transport medyczny do kraju oraz koszty ratownictwa górskiego/medycznego. Jak więc widać, sama karta EKUZ podczas wyjazdu do Chorwacji nie wystarczy, choć z pewnością będzie pomocnym dokumentem. Dobrze jest skorzystać na przykład z usług multiagencji internetowej i sprawdzić, jakie ubezpieczenie będzie nam potrzebne. 

Sprawdź cenę ubezpieczenia turystycznego!

Jakie ubezpieczenie do Chorwacji?

Szukamy dobrego ubezpieczenia na wakacje w Chorwacji. Co będzie niezbędne, a z jakiego ubezpieczenia można będzie zrezygnować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Na początek rozważmy ubezpieczenie turystyczne. Obejmie ono ochroną kupującego polisę, jeśli ten będzie wymagać pokrycia kosztów leczenia, a więc wizyty lekarskiej, pobytu w ośrodku zdrowia i szpitalu, zabiegów lub tylko przeprowadzenia badań. Wyznaczając sumę dla kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym w Chorwacji, trzeba przyjąć kwotę nie mniejszą niż 20 tys. euro. Ubezpieczenie to będzie w swym zakresie dostateczne, jeśli nie planujemy w czasie wakacji uprawiać sportów z grupy wysokiego ryzyka. Do takich zalicza się m.in. sporty wodne, te zaś są w Chorwacji istotną częścią oferty turystycznej. Jeśli planujemy korzystać ze skuterów wodnych, wyczarterować jacht lub łódź motorową, to lepiej wykupić rozszerzenie ubezpieczenia – polisa turystyczna najpewniej nie pokryje szkód powstałych w wyniku uprawiania wspomnianych aktywności i kosztów poszukiwania na morzu lub w górach. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe wreszcie powinny pamiętać, że wyjeżdżając, trzeba zgłosić ubezpieczycielowi fakt leczenia się na dane schorzenie – będzie trzeba zapłacić wyższą składkę, ale w przypadku komplikacji zdrowotnych nie zostaniemy pozbawieni opieki lekarskiej (polisa turystyczna nie pokrywa leczenia chorób przewlekłych). 

Sugerowane przez towarzystwa ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji może objąć także rozszerzenia na polisę NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) oraz assistance. NNW zabezpieczy posiadacza w razie doznania trwałych uszczerbków na zdrowiu lub członków rodziny w przypadku utraty przez niego życia. Assistance z kolei zapewni posiadaczowi wszelką pomoc towarzystwa w trakcie pobytu – wliczając w to opiekę nad potomstwem podczas pobytu w szpitalu, pomoc prawną czy obecność tłumacza.

Czytaj także: Zielona Karta: Chorwacja – bez niej nie zwiedzisz Dubrownika

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji – czy warto?

Co robić w sytuacji, gdy chcemy na Bałkany pojechać własnym wozem? Czy trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie samochodu w Chorwacji? Jeżeli ubezpieczyciel potwierdził, że nasze OC ważne jest na terenie całej Europy, to mamy już dużą dozę bezpieczeństwa. Ale warto rozważyć kupno assistance, bo będzie ono dla podróżnego wsparciem podczas przejazdu przez wszystkie kraje położone na trasie podróży. Dobrze jest przekalkulować oferty i sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, żeby dopasować dokładnie propozycję ubezpieczenia do własnych potrzeb. 

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne do USA


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej