Czy warto jechać samochodem do Chorwacji w 2023 roku?

Aktualizacja:
Several cars on a highway in Croatia

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych wśród Polaków. Do wyjazdu zachęcają piękne plaże, imponujące parki narodowe, zabytki oraz bogata infrastruktura. Czy w 2023 roku warto jechać do Chorwacji samochodem? Poznaj koszty oraz polecane trasy i zdecyduj, który środek transportu będzie najlepszy.

Czy podróż samochodem do Chorwacji jest opłacalna?

Polacy od wielu lat chętnie podróżują samochodem do Chorwacji. Kusi ich elastyczność i chęć oszczędności. Na miejscu wielu turystów decyduje się na nocleg w wynajętych apartamentach z kuchnią. W takim przypadku do auta można spakować żywność z długim terminem przydatności do spożycia, która zostanie wykorzystana do przygotowania posiłków na miejscu. 

Od stycznia 2023 roku Chorwacja znajduje się w strefie Schengen. Dzięki temu wjazd do kraju jest niezwykle prosty i nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. Jeśli chcesz dostać się do Dubrownika, musisz przygotować się na przejazd przez Bośnię. Do niedawna trzeba było mieć ze sobą paszport. Dziś wystarczy również dowód osobisty. Możesz też ominąć ten kraj mostem. 

Wysoka inflacja sprawia jednak, że koszty wyjazdu rosną. Czy w obliczu rosnących cen benzyny podróż samochodem do Chorwacji jest dalej opłacalna?

Jak dojechać samochodem do Chorwacji z Polski?

Do Chorwacji można dojechać samochodem. Odległość z Warszawy do Zagrzebia wynosi 1032 kilometry. Jeśli nie zrobisz przystanków, na miejsce dotrzesz po około 11 godzinach jazdy. Dla bezpieczeństwa i komfortu warto podróżować z osobą, która będzie pełnić funkcję zmiennika za kółkiem lub zaplanować kilka przerw. 

Czas może się znacznie wydłużyć, jeśli trafisz na korki. Na trasie mogą się również zdarzyć prace remontowe. Z tego powodu przed wyjazdem zwróć uwagę na komunikaty i uwzględnij w swoim planie newralgiczne odcinki. 

Trasa wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Dużą część da się pokonać autostradami. 

Pamiętaj, że jeśli udajesz się na chorwackie wybrzeże, trasa się wydłuży. Dobrym rozwiązaniem może się okazać rozłożenie podróży na dwa dni. Nocleg można odbyć np. na terenie Austrii.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

O czym pamiętać, podróżując samochodem do Chorwacji?

Podczas podróży do Chorwacji pamiętaj o obowiązujących w danym kraju przepisach. Sprawdź dopuszczalne prędkości na autostradach w Europie, ponieważ wysokość mandatu może być znaczna. Rekordzistami pod tym względem są Czesi i Austriacy, którzy oprócz wysokich stawek przykładają dużą wagę do regularnych patroli. 

Po dojeździe do Chorwacji obowiązujące przepisy będą podobne do tych, które są wprowadzone w Polsce. Podstawowe znaki drogowe są analogiczne jak w kraju. W terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością 50 km/h, a poza terenem zabudowanym – 90 km/h. Na autostradach dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych to 130 km/h. 

Sprawdź również, jakie są zasady płatności za przejazd po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Dla przykładu w Austrii, Czechach i Słowenii konieczne jest wykupienie odpowiedniej winiety. Obecnie w niektórych państwach można to zrobić online. Za brak dopełnienia obowiązku możesz otrzymać wysoką karę. 
Nie zapomnij również o ubezpieczeniu. Przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź również, czy masz odpowiednie ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji.

Koszt podróży samochodem z Polski do Chorwacji

Jeśli wybierasz się do Chorwacji i chcesz ustalić, jaki będzie koszt podróży, musisz uwzględnić wszystkie wydatki. Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja weszła do strefy Euro, dlatego ceny różnią się od tych obowiązujących jeszcze w poprzednie wakacje. 

To nie tylko koszty paliwa, które w czasach wysokiej inflacji są znacznym obciążeniem – w Chorwacji za litr benzyny zapłacisz około 1,5 euro, a za olej napędowy – około 1,49 euro. Do kosztu podróży musisz doliczyć również opłaty za winiety, autostrady w Chorwacji i wyżywienia w czasie podróży. W przypadku, gdy zdecydujesz się na rozłożenie trasy na dwa dni, musisz jeszcze uwzględnić koszty noclegu. 

Jeśli chodzi o paliwo, wszystko zależy od tego, jakim samochodem podróżujesz. Diesel czy benzyna, moc silnika czy liczba podróżnych wpływają na koszty. Ceny paliw zmieniają się dynamicznie. Przed wyjazdem sprawdź, jakie są aktualne stawki, i porównaj je ze spalaniem swojego pojazdu. Warto założyć określony zapas, tak aby nie rozczarować się w trasie. Koszt paliwa powinien jednak zamknąć się w około 900 złotych w jedną stronę. Za całą podróż zapłacisz prawdopodobnie około 1800 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty opłat drogowych. Te powinny zamknąć się w około 300 złotych.

Chorwacja samochodem w 2023

Chorwacja samochodem – jak powinno być wyposażone auto?

Na terenie Chorwacji trzeba przestrzegać zasad obowiązujących na mocy tamtejszych przepisów. Podstawa to posiadanie przy sobie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Kierowca musi mieć również ważną polisę OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu, w którym wpisana jest informacja o ważnym badaniu technicznym. 

Udając się samochodem do Chorwacji, musisz również zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego samochodu. Wiążąca jest konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Na tej podstawie kierowca jest zobowiązany do posiadania wyposażenia, które jest wymagane w kraju rejestracji pojazdu. Jeśli podczas wyjazdu do Chorwacji samochodem dojdzie do kontroli i nie będziesz mieć na wyposażeniu elementu wymaganego w Chorwacji, ale nieobowiązkowego w Polsce, nie otrzymasz mandatu.

Czy opłaca się jechać samochodem do Chorwacji?

Masz już świadomość, ile kosztuje podróż samochodem do Chorwacji w 2023 roku. Najlepiej przeliczyć je na osobę. Jeśli podróżujesz z rodziną lub ze znajomymi, może się okazać, że koszty podróży zamkną się w około 500 złotych za osobę. To konkurencyjna stawka w porównaniu do innych dostępnych środków komunikacji. 

Do Chorwacji możesz dotrzeć również samolotem, autobusem i pociągiem. Co jest bardziej opłacalne? 

Lot do Chorwacji to przeciętnie wydatek rzędu 1000 złotych w obie strony. Do tego trzeba doliczyć koszty bagażu. Oczywiście masz szansę na złapanie okazji w przypadku tanich linii, ale w sezonie jest ich zdecydowanie mniej. Samoloty latają najczęściej do Zagrzebia. Do kosztów musisz więc doliczyć dojazd do miejsca zakwaterowania. Jeśli chcesz wypożyczyć auto na miejscu, rozwiązanie okaże się prawdopodobnie wygodne, ale zdecydowanie droższe niż podróż samochodem. 

Dojazd autobusem do Chorwacji jest czasochłonny i może być męczący. W pojeździe spędzisz więcej czasu – nawet około 20 godzin. Koszt biletu to około 500 złotych w obie strony.

Jeśli wybierzesz podróż pociągiem, musisz przygotować się na przesiadki. Najłatwiej dojechać do miejsca, z którego odjeżdża pociąg do Wiednia. To np. Gdynia czy Katowice. Z Austrii kursuje pociąg do Zagrzebia. Dalej czeka Cię kolejna przesiadka. Ceny biletów kolejowych zmieniają się dynamicznie, jednak w tym przypadku zapłacisz prawdopodobnie minimum 400 złotych w jedną stronę. 

W tych okolicznościach wydaje się, że koszt podróży samochodem do Chorwacji jest rozsądny – zwłaszcza jeśli podróżujesz z kilkoma towarzyszami. W tym przypadku nie dopłacasz za przewóz bagażu i nie musisz ograniczać się co do jego zawartości. To również wygodna i elastyczna opcja, dlatego warto ją rozważyć. Sam wybierasz, kiedy robisz przystanki. Z tego powodu takie rozwiązanie chętnie wybierają rodziny z dziećmi. 

Jeśli chcesz wyjechać na wakacje do Chorwacji, porównaj wszystkie dostępne opcje. Podróż samochodem jest stosunkowo szybka i wygodna, a jej cena rozsądna w przypadku wyjazdu w kilka osób. Przed podróżą porównaj potencjalne wydatki z aktualnymi ofertami lotów, przejazdów autokarem oraz pociągiem, uwzględniając wszystkie za i przeciw, tak aby dokonać świadomego wyboru.

Pytania i odpowiedzi

Jak najlepiej dojechać samochodem z Polski do Chorwacji?
Czy da się przejechać trasę do Chorwacji w jeden dzień?
Czy można dojechać samochodem do Chorwacji z dziećmi?

Podsumowanie

  • Podróż samochodem do Chorwacji można odbyć już w kilkanaście godzin. 
  • Koszt przejazdu do Chorwacji nie jest szczególnie wysoki, jeśli autem jedzie więcej osób. 
  • Trasa do Chorwacji samochodem wiedzie głównie przez autostrady. 
  • Jeśli chcesz, można rozdzielić podróż na dwa dni. 
  • Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie opłaty za winiety i autostrady obowiązują na trasie, a także zapoznać się z obowiązującymi przepisami.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej