Czy warto jechać samochodem do Chorwacji w 2023 roku?

Aktualizacja:
Several cars on a highway in Croatia

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych wśród Polaków. Do wyjazdu zachęcają piękne plaże, imponujące parki narodowe, zabytki oraz bogata infrastruktura. Czy w 2023 roku warto jechać do Chorwacji samochodem? Poznaj koszty oraz polecane trasy i zdecyduj, który środek transportu będzie najlepszy.

Czy podróż samochodem do Chorwacji jest opłacalna?

Polacy od wielu lat chętnie podróżują samochodem do Chorwacji. Kusi ich elastyczność i chęć oszczędności. Na miejscu wielu turystów decyduje się na nocleg w wynajętych apartamentach z kuchnią. W takim przypadku do auta można spakować żywność z długim terminem przydatności do spożycia, która zostanie wykorzystana do przygotowania posiłków na miejscu. 

Od stycznia 2023 roku Chorwacja znajduje się w strefie Schengen. Dzięki temu wjazd do kraju jest niezwykle prosty i nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. Jeśli chcesz dostać się do Dubrownika, musisz przygotować się na przejazd przez Bośnię. Do niedawna trzeba było mieć ze sobą paszport. Dziś wystarczy również dowód osobisty. Możesz też ominąć ten kraj mostem. 

Wysoka inflacja sprawia jednak, że koszty wyjazdu rosną. Czy w obliczu rosnących cen benzyny podróż samochodem do Chorwacji jest dalej opłacalna?

Jak dojechać samochodem do Chorwacji z Polski?

Do Chorwacji można dojechać samochodem. Odległość z Warszawy do Zagrzebia wynosi 1032 kilometry. Jeśli nie zrobisz przystanków, na miejsce dotrzesz po około 11 godzinach jazdy. Dla bezpieczeństwa i komfortu warto podróżować z osobą, która będzie pełnić funkcję zmiennika za kółkiem lub zaplanować kilka przerw. 

Czas może się znacznie wydłużyć, jeśli trafisz na korki. Na trasie mogą się również zdarzyć prace remontowe. Z tego powodu przed wyjazdem zwróć uwagę na komunikaty i uwzględnij w swoim planie newralgiczne odcinki. 

Trasa wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Dużą część da się pokonać autostradami. 

Pamiętaj, że jeśli udajesz się na chorwackie wybrzeże, trasa się wydłuży. Dobrym rozwiązaniem może się okazać rozłożenie podróży na dwa dni. Nocleg można odbyć np. na terenie Austrii.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

O czym pamiętać, podróżując samochodem do Chorwacji?

Podczas podróży do Chorwacji pamiętaj o obowiązujących w danym kraju przepisach. Sprawdź dopuszczalne prędkości na autostradach w Europie, ponieważ wysokość mandatu może być znaczna. Rekordzistami pod tym względem są Czesi i Austriacy, którzy oprócz wysokich stawek przykładają dużą wagę do regularnych patroli. 

Po dojeździe do Chorwacji obowiązujące przepisy będą podobne do tych, które są wprowadzone w Polsce. Podstawowe znaki drogowe są analogiczne jak w kraju. W terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością 50 km/h, a poza terenem zabudowanym – 90 km/h. Na autostradach dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych to 130 km/h. 

Sprawdź również, jakie są zasady płatności za przejazd po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Dla przykładu w Austrii, Czechach i Słowenii konieczne jest wykupienie odpowiedniej winiety. Obecnie w niektórych państwach można to zrobić online. Za brak dopełnienia obowiązku możesz otrzymać wysoką karę. 
Nie zapomnij również o ubezpieczeniu. Przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź również, czy masz odpowiednie ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji.

Koszt podróży samochodem z Polski do Chorwacji

Jeśli wybierasz się do Chorwacji i chcesz ustalić, jaki będzie koszt podróży, musisz uwzględnić wszystkie wydatki. Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja weszła do strefy Euro, dlatego ceny różnią się od tych obowiązujących jeszcze w poprzednie wakacje. 

To nie tylko koszty paliwa, które w czasach wysokiej inflacji są znacznym obciążeniem – w Chorwacji za litr benzyny zapłacisz około 1,5 euro, a za olej napędowy – około 1,49 euro. Do kosztu podróży musisz doliczyć również opłaty za winiety, autostrady w Chorwacji i wyżywienia w czasie podróży. W przypadku, gdy zdecydujesz się na rozłożenie trasy na dwa dni, musisz jeszcze uwzględnić koszty noclegu. 

Jeśli chodzi o paliwo, wszystko zależy od tego, jakim samochodem podróżujesz. Diesel czy benzyna, moc silnika czy liczba podróżnych wpływają na koszty. Ceny paliw zmieniają się dynamicznie. Przed wyjazdem sprawdź, jakie są aktualne stawki, i porównaj je ze spalaniem swojego pojazdu. Warto założyć określony zapas, tak aby nie rozczarować się w trasie. Koszt paliwa powinien jednak zamknąć się w około 900 złotych w jedną stronę. Za całą podróż zapłacisz prawdopodobnie około 1800 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty opłat drogowych. Te powinny zamknąć się w około 300 złotych.

Chorwacja samochodem w 2023

Chorwacja samochodem – jak powinno być wyposażone auto?

Na terenie Chorwacji trzeba przestrzegać zasad obowiązujących na mocy tamtejszych przepisów. Podstawa to posiadanie przy sobie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Kierowca musi mieć również ważną polisę OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu, w którym wpisana jest informacja o ważnym badaniu technicznym. 

Udając się samochodem do Chorwacji, musisz również zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego samochodu. Wiążąca jest konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Na tej podstawie kierowca jest zobowiązany do posiadania wyposażenia, które jest wymagane w kraju rejestracji pojazdu. Jeśli podczas wyjazdu do Chorwacji samochodem dojdzie do kontroli i nie będziesz mieć na wyposażeniu elementu wymaganego w Chorwacji, ale nieobowiązkowego w Polsce, nie otrzymasz mandatu.

Czy opłaca się jechać samochodem do Chorwacji?

Masz już świadomość, ile kosztuje podróż samochodem do Chorwacji w 2023 roku. Najlepiej przeliczyć je na osobę. Jeśli podróżujesz z rodziną lub ze znajomymi, może się okazać, że koszty podróży zamkną się w około 500 złotych za osobę. To konkurencyjna stawka w porównaniu do innych dostępnych środków komunikacji. 

Do Chorwacji możesz dotrzeć również samolotem, autobusem i pociągiem. Co jest bardziej opłacalne? 

Lot do Chorwacji to przeciętnie wydatek rzędu 1000 złotych w obie strony. Do tego trzeba doliczyć koszty bagażu. Oczywiście masz szansę na złapanie okazji w przypadku tanich linii, ale w sezonie jest ich zdecydowanie mniej. Samoloty latają najczęściej do Zagrzebia. Do kosztów musisz więc doliczyć dojazd do miejsca zakwaterowania. Jeśli chcesz wypożyczyć auto na miejscu, rozwiązanie okaże się prawdopodobnie wygodne, ale zdecydowanie droższe niż podróż samochodem. 

Dojazd autobusem do Chorwacji jest czasochłonny i może być męczący. W pojeździe spędzisz więcej czasu – nawet około 20 godzin. Koszt biletu to około 500 złotych w obie strony.

Jeśli wybierzesz podróż pociągiem, musisz przygotować się na przesiadki. Najłatwiej dojechać do miejsca, z którego odjeżdża pociąg do Wiednia. To np. Gdynia czy Katowice. Z Austrii kursuje pociąg do Zagrzebia. Dalej czeka Cię kolejna przesiadka. Ceny biletów kolejowych zmieniają się dynamicznie, jednak w tym przypadku zapłacisz prawdopodobnie minimum 400 złotych w jedną stronę. 

W tych okolicznościach wydaje się, że koszt podróży samochodem do Chorwacji jest rozsądny – zwłaszcza jeśli podróżujesz z kilkoma towarzyszami. W tym przypadku nie dopłacasz za przewóz bagażu i nie musisz ograniczać się co do jego zawartości. To również wygodna i elastyczna opcja, dlatego warto ją rozważyć. Sam wybierasz, kiedy robisz przystanki. Z tego powodu takie rozwiązanie chętnie wybierają rodziny z dziećmi. 

Jeśli chcesz wyjechać na wakacje do Chorwacji, porównaj wszystkie dostępne opcje. Podróż samochodem jest stosunkowo szybka i wygodna, a jej cena rozsądna w przypadku wyjazdu w kilka osób. Przed podróżą porównaj potencjalne wydatki z aktualnymi ofertami lotów, przejazdów autokarem oraz pociągiem, uwzględniając wszystkie za i przeciw, tak aby dokonać świadomego wyboru.

Pytania i odpowiedzi

Jak najlepiej dojechać samochodem z Polski do Chorwacji?
Czy da się przejechać trasę do Chorwacji w jeden dzień?
Czy można dojechać samochodem do Chorwacji z dziećmi?

Podsumowanie

  • Podróż samochodem do Chorwacji można odbyć już w kilkanaście godzin. 
  • Koszt przejazdu do Chorwacji nie jest szczególnie wysoki, jeśli autem jedzie więcej osób. 
  • Trasa do Chorwacji samochodem wiedzie głównie przez autostrady. 
  • Jeśli chcesz, można rozdzielić podróż na dwa dni. 
  • Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie opłaty za winiety i autostrady obowiązują na trasie, a także zapoznać się z obowiązującymi przepisami.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej