Wyjazd na Słowację: raj nie tylko dla narciarzy

Aktualizacja:
bratyslawa

Słowacja kojarzy Wam się głównie z zimowymi wypadami na narty albo jako trasa dojazdowa na Bałkany lub na weekendowy wypad do Budapesztu? Ten niewielki kraj ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko dobrą infrastrukturę narciarską i autostrady prowadzące na południe. Więc na co czekać? Jeśli planujesz wyjazd na Słowację, zapoznaj się z naszym mini przewodnikiem!

baner w treści – stały - 1

Mówiąc o Słowacji, szczególnie w okresie zimowym, na myśl przychodzą nam ośnieżone stoki, które są istnym rajem dla zapalonych narciarzy. Tymczasem Słowacja to kierunek, który zachwyci nie tylko miłośników sportów zimowych. Dla wszystkich tych, którzy planują odpoczynek u naszych słowackich sąsiadów, przygotowaliśmy praktyczny poradnik. Jak zaplanować wyjazd na Słowację i o czym trzeba pamiętać?

Bratysława – niedocenione miasto 

Zacznijmy od Bratysławy – jedynej stolicy stykającej się z dwoma krajami ościennymi, Austrią i Węgrami, bajecznie usytuowanej w miejscu gdzie Karpaty stykają się z pięknym Dunajem.

Mniej zatłoczona i tańsza niż Praga, w niczym jej nie ustępuje jeśli chodzi o tętniące życiem ulice, niezliczone nastrojowe knajpki i wysokiej klasy zabytki. Tych ostatnich znajdziecie też mnóstwo we wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Bardejowie, pięknej średniowiecznej Lewoczy i unikatowej Bańskiej Szczawnicy, otoczonej szczytami wulkanicznych gór.

Do tego niezliczone pałace i zamki – w kraju, którego populacja jest znacznie niższa od liczby mieszkańców Nowego Jorku, czeka na Was ponad 425 pałacy i 200 zamków, w tym słynny Zamek Orawski – znakomicie zachowany popis średniowiecznego kunsztu budowniczego, pyszniący się dumnie na ponad stumetrowej skale.

Słowacja: raj dla piechurów 

Słowacja to również raj dla piechurów i miłośników górskich wycieczek. To właśnie w tym kraju znajduje się najdłuższa w Europie sieć oznaczonych pieszych tras turystycznych, o łącznej długości ponad 13.000 km. Szlaki i zapierające dech w piersiach panoramy słowackich Tatr Wysokich zachwycą każdego spragnionego kontaktu z naturą turystę, podobnie jak labirynt niesamowitych wapiennych kanionów poprzecinanych krystalicznymi potokami w Słowackim Raju.

A kiedy górskie widoki już Wam się lekko znudzą – zapraszamy do podziemnego królestwa Słowacji: jaskiń Słowackiego Krasu, tajemniczego i wspaniałego świata rozciągającego się pod szczytami Karpat.

No dobrze, mamy nadzieję że zdołaliśmy zachęcić Was by umieścić Słowację na Waszej liście miejsc do odwiedzenia, teraz więc parę konkretnych rad i wskazówek, które wyjazd do tego kraju pozwolą uczynić przyjemnym i bezproblemowym.

Wyjazd na Słowację: wymogi formalne

Po pierwsze – wymogi formalne: na mocy porozumienia z Schengen do wjazdu na teren Słowacji upoważnia nas dowód osobisty (brak kontroli na granicy, jednak słowacka policja ma prawo wylegitymować nas w dowolnym momencie i w przypadku braku ważnego dokumentu zabrać na najbliższy posterunek policji w celu potwierdzenia tożsamości), zaś poruszanie się samochodem po tym kraju nie wymaga żadnych innych dokumentów jak w przypadku Polski, konieczne jest jedynie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC pojazdu. Istotnym jest też posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), umożliwiające nam korzystanie z lokalnej opieki medycznej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej Słowacy. Warto też przemyśleć kwestię wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, szczególnie jeśli planujemy aktywnie spędzać czas na miejscu.

SPRAWDŹ: Winiety Słowacja – poradnik dla polskiego kierowcy

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu, którym podróżujemy po lub przez Słowację należą: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, klucz i podnośnik oraz kamizelki odblaskowe dla dwóch osób (jeśli samochodem podróżuje więcej niż jedna), znajdujące się w kabinie auta, nie w bagażniku. Dodatkowo zaleca się posiadanie kompletu zapasowych żarówek i gaśnicy.

Należy też pamiętać, że na Słowacji obowiązuje zerowa tolerancja dla prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, wedle prawa dopuszczalny limit wynosi tu… zero promili.

Kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu są w tym kraju wyjątkowo surowe i nie tylko finansowe – oprócz mandatu na ok. 1000 EUR, ryzykujemy zatrzymanie uprawnień do jazdy nawet na 5 lat.

Obowiązuje również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, nawet jeśli posiadają prawo jazdy.

Słowacja samochodem: co musisz wiedzieć przed podróżą?

W przypadku podróżowania pożyczonym samochodem oficjalnie nie trzeba posiadać pełnomocnictwa do jego użytkowania, zalecamy jednak by o takowe się postarać w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji i problemów. Nie musi być to dokument notarialny, wystarczy zwykłe pisemne pełnomocnictwo od właściciela pojazdu.

Jeśli podróżujecie z dzieckiem, które nie ukończyło 12 lat lub ma poniżej 150 cm wzrostu, musicie pamiętać iż wedle słowackich przepisów nie może ono zajmować przedniego fotela – musi siedzieć z tyłu samochodu i korzystać z urządzeń zabezpieczających dostosowanych do jego wzrostu (fotelik bądź odpowiednie pasy bezpieczeństwa).

SPRAWDŹ: Obowiązkowe wyposażenie samochodu na zimę

Korzystanie ze słowackich autostrad oraz dróg ekspresowych jest odpłatne i wymaga posiadania ważnej winiety. Obecnie możliwy jest zakup winiety elektronicznej (za pośrednictwem strony „eznamka.sk”), możecie też dokonać zakupu na wybranych stacjach paliw oraz w samoobsługowych automatach na przejściach granicznych.

Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych bez przyczepy wynoszą:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • 130 km km/h na drogach ekspresowych i autostradach,
  • 90 km/h w terenie niezabudowanym.

Wyjazd na Słowację: o czym pamiętać w górach?

Jeśli planujecie górskie eskapady na Słowacji, pamiętajcie iż turyści wędrujący w wysokich partiach gór zobowiązani są do zgłoszenia planowanej trasy wyprawy oraz czasu jej trwania w schronisku bądź najbliższej placówce HZS (Górskie Pogotowie Ratunkowe). Niezgłoszenie się po powrocie z wędrówki w czasie 6 h od planowanej godziny jej zakończenia będzie równoznaczne z prośbą o pomoc i interwencję, a ewentualnymi kosztami ratownictwa obciążone zostaną osoby poszukiwane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku akcji ratowniczych na stokach narciarskich – jeśli posiadamy ważną kartę EKUZ sama pomoc medyczna będzie dla nas bezpłatna, jednak już użycie skutera śnieżnego bądź helikoptera – nie, warto więc wcześniej pomyśleć o wykupieniu odpowiedniej polisy, która pokryłaby te koszty.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej