Planujesz wyjazd na Ukrainę? Ta, choć jeszcze nie tak popularna, cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Jeśli wybierasz się w tym kierunku sprawdź, jakie ubezpieczenie warto zakupić przed wyjazdem. Czy polska karta EKUZ jest honorowana na Ukrainie? 

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę: o czym warto pomyśleć?

Wyjazd na Ukrainę wiąże się z koniecznością sprawdzenia czy mamy aktualną i opłaconą polisę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Tak naprawdę, nawet na polskie drogi nie powinniśmy wyruszyć bez tego ubezpieczenia. Szczególnie jednak wybierają się w dłuższą, zagraniczną podróż, sprawdźmy koniecznie czy posiadamy OC dla naszego pojazdu. Wyruszając na teren Ukrainy musimy wykupić w dowolnym TU Zieloną Kartę, która działa na podobnych zasadach jak polskie OC za granicą. Jeśli tego nie zrobimy będziemy zmuszeni do zakupienia ubezpieczenia granicznego, które jest zazwyczaj o wiele droższe.

SPRAWDŹ: Zielona Karta dla kierowców – gdzie jest wymagana, jak ją zdobyć?

Wyjazd na Ukrainę:  czy zadziała karta EKUZ?

Ukraina nie może się poszczycić wysokim standardem usług medycznych zapewnionych przez państwową służbę zdrowia. Wszyscy turyści udający się w tym kierunku powinni zastanowić się czy nie warto ubezpieczyć się dodatkowo.  Wydawać by się mogło, że posiadając kartę EKUZ mamy gwarantowane świadczenia medyczne. Niestety nasi wschodni sąsiedzi nie honorują tego dokumentu. Oznacza to, że za wszystkie czynności medyczne, a także wizyty w szpitalu, poszkodowany będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jak wiadomo, koszty leczenia mogą opiewać na bardzo wysokie kwoty. Jeżeli nie jesteśmy w stanie jednorazowo, sytuacji wypadku, samodzielnie opłacić wszystkich koniecznych zabiegów czy operacji, powinniśmy zdecydować się na wykupienie polisy zdrowotnej.

Podróżnik powinien zwrócić uwagę na to czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia określono, czy ubezpieczyciel pokrywa koszty nie tylko leczenia w szpitalu lub przychodni, ale również opłaca zakup leków i środków medycznych. Nie wszystkie ubezpieczenia oferowane przez towarzystwa obejmują leczenie turysty przez lekarzy specjalistów. Miejmy w pamięci, że taka wizyta jest droższa. Warto także sprawdzić czy polisa obejmuje transport medyczny, zarówno na terenie Ukrainy, jaki ten, który pozwoli wrócić do Polski.

SPRAWDŹ: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie samochodu a wypadek samochodowy na Ukrainie

Nawet jeśli udamy się w podróż autem w pełni sprawnym, możemy, niekoniecznie z własnej winy, uczestniczyć w wypadku drogowym lub kolizji. Jeżeli na Ukrainie będziesz zmuszony z powodu zdarzenia drogowego skorzystać z pomocy tłumacza lub prawnika, możesz narazić się na niemałe koszty. Dlatego przed wyjazdem warto jest zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie polisy assistance. Co daje assistance za granicą?

SPRAWDŹ: Wypadek za granicą – jak postępować w przypadku kolizji? 

Wszystko zależy od tego, jakie zapisy umowne mamy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co do zasady sama polisa assistance zapewnia dostęp do takich usług jak: holowanie pojazdu, naprawa auta, korzystanie z samochodu zastępczego. Ubezpieczenie assistance na Ukrainę ma bardzo różny zakres w zależności od zakładu ubezpieczeniowego. Sprawdźmy, czy oferowana nam polisa obejmuje kraj, do którego się udajemy. Należałoby zgłębić się zapisy umowne i zobaczyć czy proponowane ubezpieczenie nie ma okresu karencji. Taki punkt w polisie oznacza, że ochrona nad nami i naszym pojazdem, nie będzie działać od razu. Ubezpieczyciel zazwyczaj wskazuje liczbę dni, pomiędzy podpisaniem polisy, a rozpoczęciem świadczenia usługi.