Planujesz wyjazd na Ukrainę? Ta, choć jeszcze nie tak popularna, cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Jeśli wybierasz się w tym kierunku sprawdź, jakie ubezpieczenie warto zakupić przed wyjazdem. Czy polska karta EKUZ jest honorowana na Ukrainie?
Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie ubezpieczenie podczas podróży po UE wybrać?
Ubezpieczenie na wyjazd za granicę: o czym warto pomyśleć?
Wyjazd na Ukrainę wiąże się z koniecznością sprawdzenia czy mamy aktualną i opłaconą polisę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Tak naprawdę, nawet na polskie drogi nie powinniśmy wyruszyć bez tego ubezpieczenia. Szczególnie jednak wybierają się w dłuższą, zagraniczną podróż, sprawdźmy koniecznie czy posiadamy OC dla naszego pojazdu. Wyruszając na teren Ukrainy musimy wykupić w dowolnym TU Zieloną Kartę, która działa na podobnych zasadach jak polskie OC za granicą. Jeśli tego nie zrobimy będziemy zmuszeni do zakupienia ubezpieczenia granicznego, które jest zazwyczaj o wiele droższe.
SPRAWDŹ: Zielona Karta dla kierowców – gdzie jest wymagana, jak ją zdobyć?
Wyjazd na Ukrainę: czy zadziała karta EKUZ?
Ukraina nie może się poszczycić wysokim standardem usług medycznych zapewnionych przez państwową służbę zdrowia. Wszyscy turyści udający się w tym kierunku powinni zastanowić się czy nie warto ubezpieczyć się dodatkowo. Wydawać by się mogło, że posiadając kartę EKUZ mamy gwarantowane świadczenia medyczne. Niestety nasi wschodni sąsiedzi nie honorują tego dokumentu. Oznacza to, że za wszystkie czynności medyczne, a także wizyty w szpitalu, poszkodowany będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jak wiadomo, koszty leczenia mogą opiewać na bardzo wysokie kwoty. Jeżeli nie jesteśmy w stanie jednorazowo, sytuacji wypadku, samodzielnie opłacić wszystkich koniecznych zabiegów czy operacji, powinniśmy zdecydować się na wykupienie polisy zdrowotnej.
Podróżnik powinien zwrócić uwagę na to czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia określono, czy ubezpieczyciel pokrywa koszty nie tylko leczenia w szpitalu lub przychodni, ale również opłaca zakup leków i środków medycznych. Nie wszystkie ubezpieczenia oferowane przez towarzystwa obejmują leczenie turysty przez lekarzy specjalistów. Miejmy w pamięci, że taka wizyta jest droższa. Warto także sprawdzić czy polisa obejmuje transport medyczny, zarówno na terenie Ukrainy, jaki ten, który pozwoli wrócić do Polski.
SPRAWDŹ: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą – dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie samochodu a wypadek samochodowy na Ukrainie
Nawet jeśli udamy się w podróż autem w pełni sprawnym, możemy, niekoniecznie z własnej winy, uczestniczyć w wypadku drogowym lub kolizji. Jeżeli na Ukrainie będziesz zmuszony z powodu zdarzenia drogowego skorzystać z pomocy tłumacza lub prawnika, możesz narazić się na niemałe koszty. Dlatego przed wyjazdem warto jest zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie polisy assistance. Co daje assistance za granicą?
SPRAWDŹ: Wypadek za granicą – jak postępować w przypadku kolizji?
Wszystko zależy od tego, jakie zapisy umowne mamy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co do zasady sama polisa assistance zapewnia dostęp do takich usług jak: holowanie pojazdu, naprawa auta, korzystanie z samochodu zastępczego. Ubezpieczenie assistance na Ukrainę ma bardzo różny zakres w zależności od zakładu ubezpieczeniowego. Sprawdźmy, czy oferowana nam polisa obejmuje kraj, do którego się udajemy. Należałoby zgłębić się zapisy umowne i zobaczyć czy proponowane ubezpieczenie nie ma okresu karencji. Taki punkt w polisie oznacza, że ochrona nad nami i naszym pojazdem, nie będzie działać od razu. Ubezpieczyciel zazwyczaj wskazuje liczbę dni, pomiędzy podpisaniem polisy, a rozpoczęciem świadczenia usługi.
Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę: o czym nie wiemy, a wiedzieć powinniśmy?
Podsumowanie
Ukraina to stosunkowo nowy kierunek, w którym udają się polscy kierowcy. Jest to sposób na niedrogi wyjazd za granicę. Polacy chętnie zwiedzają Lwów oraz jego okolice, a także często wyruszają do naszego wschodniego sąsiada tropem historii i własnych korzeni. Jednak i do tej podróży trzeba się solidnie przygotować. Sprawdź, o czym warto pomyśleć, jeśli planujesz wyjazd na Ukrainę!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.
1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.