Zielona Karta dla kierowców: gdzie jest konieczna i w jaki sposób ją nabyć?

Opublikowano: 22.10.2019

Planujesz wyjazd za granicę? Udajesz się w zagraniczną podróż samochodem? Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy tam, dokąd się wybierasz, będzie honorowane polskie OC czy może konieczne jest posiadanie Zielonej Karty?

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta to nic innego jak Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jest on potwierdzeniem, że posiadamy ubezpieczenie OC pojazdu. Podobnie jak OC, taki certyfikat wystawiany jest na określony pojazd. Zwyczajowa nazwa, Zielona Karta, wzięła się z koloru dokumentu. Sam dokument sporządzany jest w języku polskim,  angielskim oraz francuskim.

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy obowiązuje w krajach Systemu Zielonej Karty. System ten to wielostronne porozumienie między państwami o honorowaniu dokumentu potwierdzającego wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Kraje, gdzie obowiązuje Zielona Karta to:

 • Albania, 
 • Białoruś, 
 • Bośnia i Hercegowina, 
 • Iran, 
 • Izrael, 
 • Macedonia, 
 • Maroko, 
 • Mołdawia, 
 • Rosja, 
 • Czarnogóra, 
 • Tunezja, 
 • Turcja, 
 • Ukraina.

Jedynym krajem, który nie honoruje ani polskiego OC, ani Zielonej Karty jest Kosowo. W tym wypadku należy wykupić ubezpieczenie na przejściu granicznym. Warto również pamiętać, że Wielka Brytania również podpisała porozumienie wielostronne i na jej terenie wystarczy dokument potwierdzający wykupienie polskiego OC.

Kto wydaje Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy?

Po Zieloną Kartę należy zgłosić się do ubezpieczyciela. Częstą praktyką jest wydawanie certyfikatu bez dodatkowych opłat przez towarzystwa ubezpieczeniowe, jako dodatek do posiadanego OC. Część sprzedawców polis pobiera opłaty za wystawienie Zielone Karty – od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych. Wysokość opłat zależy od długości planowanego wyjazdu, destynacji oraz marki i modelu posiadanego pojazdu. A Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy może wykupić każdy właściciel pojazdu ma możliwość wykupienia lub otrzymania od swojego ubezpieczyciela takiego dokumentu. Nie obowiązują w tym zakresie żadne dodatkowe obostrzenia.

Jak długo obowiązuje Zielona Karta?

Dokument ten jest czasowy. Co to oznacza? Możemy wykupić go minimalnie na okres 15 dni. Maksymalnym czasem obowiązywania tego produktu jest 12 miesięcy. Po tym czasie musimy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Zielona Karta: na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Warto sprawdzić czy ubezpieczyciel wystawiając ten dokument nie wykreślił niektórych krajów. Towarzystwa nie są zobligowane do wystawienia Zielonej Karty na wszystkie kraje, które przystąpiły do ubezpieczenia. Jeżeli wybieramy się do kraju, którego polisą nie chce objąć nasz ubezpieczyciel, należy poszukać innego. Nie jesteśmy zobligowani do korzystania z wystawcy polskiego OC.

Co daje Zielona Karta?

Dokument ten można porównać do obowiązkowego OC. Oznacza to, że wystawca Zielonej Karty przejmuje na siebie opłaty, które wynikają ze spowodowania kolizji lub wypadku. Sprawca nie odpowiada zatem całym swoim majątkiem za spowodowane szkody.

Zapomniałeś wykupić Zieloną Kartę? Jest na to sposób!

Dla zapominalskich jest alternatywa. Trzeba wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne, jest ono dostępne, jak sama nazwa wskazuje, przy wjeździe do państwa objętego Systemem Zielonej Karty. Niestety, zazwyczaj jest ono o wiele droższe niż to kupione u ubezpieczyciela w kraju. Nie warto jednak ryzykować jazdy bez tego dokumentu. Jeśli spowodujemy szkody, wypadek, kolizję będziemy musieli zapłacić za nie z własnego majątku.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments