Turcja jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Jeśli również planujesz spędzić tam urlop, sprawdź kilka praktycznych informacji, by pobyt był udany i bezpieczny. Zapoznaj się z naszym mini przewodnikiem „Turcja – co warto wiedzieć?”.

Turcja – co warto wiedzieć?

W Turcji żyje 75 milionów mieszkańców. Najpopularniejszy kierunek wakacyjny to tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego. Znajduje się tam mnóstwo kurortów, miasteczek przygotowanych na przyjazd turystów, barów, hoteli i dyskotek. Najpopularniejsze kurorty to Antalya, Alanya, Belek, Kemer i Side.

Waluta obowiązująca w Turcji to lira turecka. Nie będziesz miał również problemu z posługiwaniem się euro, dolarami czy funtami brytyjskimi.

SPRAWDŹ: Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Kiedy jechać do Turcji?

Do Turcji możesz się wybrać o każdej porze roku, gdyż temperatura w tym kraju nie spada poniżej 15°C przez cały rok. Najkorzystniej jednak jest zaplanować wyjazd na wiosnę (kwiecień/ maj) lub jesień (wrzesień/ październik/ listopad), ponieważ są to mniej oblegane miesiące i po prostu zastaniesz na miejscu mniej turystów. Latem temperatury sięgają nawet ok. 40°C, co dla niektórych może być uciążliwe.

Ubezpieczenie do Turcji z biura podróży 

Zastanawiając się nad zagadnieniem „Turcja – co warto wiedzieć?”, jednym z podstawowych zagadnień, nad którymi powinniśmy się pochylić, jest kwestia ubezpieczenia turystycznego. Polacy najchętniej wybierają oferty wakacyjne z biura podróży. Pakiet zawiera loty, zakwaterowanie, wyżywienie (w różnych opcjach) oraz ubezpieczenie turystyczne. Jest to jednak podstawowa opcja polisy, która ma bardzo ubogi zakres ochrony. Takie grupowe ubezpieczenie nie okaże się pomocne, gdy zachorujesz lub doznasz wypadku podczas swoich wakacji w Turcji. Jedynym plusem takiego rozwiązania jest bardzo niska cena. Poza tym na próżno szukać w nim takich opcji jak np. ubezpieczenie bagażu i sprzętu czy OC. Niska suma ubezpieczenia oznacza, że polisa nie pokryje kosztów leczenia czy hospitalizacji, a te mogą być naprawdę wysokie.

EKUZ Turcja – co warto wiedzieć?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie przyda Ci się podczas pobytu w Turcji. Karta obowiązuje jedynie w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza to, że ochronę musisz sobie zapewnić na własną rękę.

W tym celu skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Cena takiego ubezpieczenia jest naprawdę niewielka – wynosi nawet kilka złotych za każdy dzień pobytu. Pamiętaj, by wykupić polisę na cały okres pobytu za granicą, nie pomiń żadnego dnia!

SPRAWDŹ: Karta EKUZ – co oferuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wybierając ubezpieczenie do Turcji, przede wszystkim zwróć uwagę na takie czynniki jak:

  • koszty leczenia – nie powinny być niższe niż 50 000 euro. Myślisz, że to dużo? Nic bardziej mylnego! Porada lekarska w Turcji kosztuje ok. 500 zł (bez badań!), a jednorazowa wizyta u lekarza ogólnego to koszt ok. 2 000 zł. Tyle samo – ok. 2 000 zł – wynosi minimalny koszt doby spędzonej w szpitalu!
  • ubezpieczenie NNW – przyda się w razie złamania ręki i nogi i będzie dobrym zabezpieczeniem podczas rodzinnych wyjazdów.
  • OC w życiu prywatnym – pomoże w sytuacji, kiedy to Ty wyrządzisz komuś krzywdę lub zniszczysz jego własność.
  • koszty ratownictwa – wezwanie karetki lub, w najbardziej krytycznych sytuacjach, helikoptera ratowniczego, mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto zadbać o to, by polisa zapewniała darmowe skorzystanie z takich usług.
  • transport do Polski – jeśli doznasz poważnego wypadku lub konieczne będzie wykonanie operacji w Turcji, niezbędny może się okazać transport medyczny do Polski. Jego koszty są ogromne i zaczynają się od 100 000 zł.

Wybór i zakup odpowiedniego ubezpieczenia do Turcji zajmie Ci kilka minut. Dzięki niemu będziesz mógł pojechać na wymarzony urlop ze spokojną głową.