Turcja - co warto wiedzieć? Jakie ubezpieczenie do Turcji wybrać?

Aktualizacja:

Turcja jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Jeśli również planujesz spędzić tam urlop, sprawdź kilka praktycznych informacji, by pobyt był udany i bezpieczny. Zapoznaj się z naszym mini przewodnikiem „Turcja – co warto wiedzieć?”.

Turcja – co warto wiedzieć?

W Turcji żyje 75 milionów mieszkańców. Najpopularniejszy kierunek wakacyjny to tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego. Znajduje się tam mnóstwo kurortów, miasteczek przygotowanych na przyjazd turystów, barów, hoteli i dyskotek. Najpopularniejsze kurorty to Antalya, Alanya, Belek, Kemer i Side.

Waluta obowiązująca w Turcji to lira turecka. Nie będziesz miał również problemu z posługiwaniem się euro, dolarami czy funtami brytyjskimi.

SPRAWDŹ: Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Kiedy jechać do Turcji?

Do Turcji możesz się wybrać o każdej porze roku, gdyż temperatura w tym kraju nie spada poniżej 15°C przez cały rok. Najkorzystniej jednak jest zaplanować wyjazd na wiosnę (kwiecień/ maj) lub jesień (wrzesień/ październik/ listopad), ponieważ są to mniej oblegane miesiące i po prostu zastaniesz na miejscu mniej turystów. Latem temperatury sięgają nawet ok. 40°C, co dla niektórych może być uciążliwe.

Ubezpieczenie do Turcji z biura podróży 

Zastanawiając się nad zagadnieniem „Turcja – co warto wiedzieć?”, jednym z podstawowych zagadnień, nad którymi powinniśmy się pochylić, jest kwestia ubezpieczenia turystycznego. Polacy najchętniej wybierają oferty wakacyjne z biura podróży. Pakiet zawiera loty, zakwaterowanie, wyżywienie (w różnych opcjach) oraz ubezpieczenie turystyczne. Jest to jednak podstawowa opcja polisy, która ma bardzo ubogi zakres ochrony. Takie grupowe ubezpieczenie nie okaże się pomocne, gdy zachorujesz lub doznasz wypadku podczas swoich wakacji w Turcji. Jedynym plusem takiego rozwiązania jest bardzo niska cena. Poza tym na próżno szukać w nim takich opcji jak np. ubezpieczenie bagażu i sprzętu czy OC. Niska suma ubezpieczenia oznacza, że polisa nie pokryje kosztów leczenia czy hospitalizacji, a te mogą być naprawdę wysokie.

Czytaj także: Zemsta faraona, zemsta sułtana – jak się nie pochorować w krajach arabskich?

EKUZ Turcja – co warto wiedzieć?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie przyda Ci się podczas pobytu w Turcji. Karta obowiązuje jedynie w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Oznacza to, że ochronę musisz sobie zapewnić na własną rękę.

W tym celu skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Cena takiego ubezpieczenia jest naprawdę niewielka – wynosi nawet kilka złotych za każdy dzień pobytu. Pamiętaj, by wykupić polisę na cały okres pobytu za granicą, nie pomiń żadnego dnia!

SPRAWDŹ: Karta EKUZ – co oferuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wybierając ubezpieczenie do Turcji, przede wszystkim zwróć uwagę na takie czynniki jak:

  • koszty leczenia – nie powinny być niższe niż 50 000 euro. Myślisz, że to dużo? Nic bardziej mylnego! Porada lekarska w Turcji kosztuje ok. 500 zł (bez badań!), a jednorazowa wizyta u lekarza ogólnego to koszt ok. 2 000 zł. Tyle samo – ok. 2 000 zł – wynosi minimalny koszt doby spędzonej w szpitalu!
  • ubezpieczenie NNW – przyda się w razie złamania ręki i nogi i będzie dobrym zabezpieczeniem podczas rodzinnych wyjazdów.
  • OC w życiu prywatnym – pomoże w sytuacji, kiedy to Ty wyrządzisz komuś krzywdę lub zniszczysz jego własność.
  • koszty ratownictwa – wezwanie karetki lub, w najbardziej krytycznych sytuacjach, helikoptera ratowniczego, mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto zadbać o to, by polisa zapewniała darmowe skorzystanie z takich usług.
  • transport do Polski – jeśli doznasz poważnego wypadku lub konieczne będzie wykonanie operacji w Turcji, niezbędny może się okazać transport medyczny do Polski. Jego koszty są ogromne i zaczynają się od 100 000 zł.

Wybór i zakup odpowiedniego ubezpieczenia do Turcji zajmie Ci kilka minut. Dzięki niemu będziesz mógł pojechać na wymarzony urlop ze spokojną głową.
Czytaj także: TOP 5 kierunków na Święta: gdzie Polacy spędzą Boże Narodzenie 2018?

Podsumowanie

Chcesz się wybrać na wczasy do Turcji? Świetnie się składa! Mamy dla Ciebie całą gamę przydatnych informacji. Sprawdź, kiedy najlepiej się tam wybrać, o czym pamiętać i jakie ubezpieczenie wybrać. Przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik: “Turcja - co warto wiedzieć?”.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej