Przerwa w ubezpieczeniu OC. Co grozi za brak aktualnej polisy?

Aktualizacja:
przerwa w ubezpieczeniu oc

Masz przerwę w ubezpieczeniu OC? Zastanawiasz się, jakie mogą być tego konsekwencje? Wszystko zależy od rodzaju i długości nieopłacania składek. Chcesz wiedzieć więcej? Szczegółowe omówienie problemu znajdziesz w tym artykule.

OC – ubezpieczenie bezwzględnie obowiązkowe

Jesteś właścicielem zarejestrowanego auta? Musisz wykupić OC. Ubezpieczenie jest obowiązkowe – od tej reguły nie ma wyjątków.

OC zabezpiecza Twoje własne interesy. Dzięki ważnej polisie nie zapłacisz z własnej kieszeni za szkody spowodowane w wypadku.

Kiedy następuje przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu?

Skoro OC jest obowiązkowe, to w jaki sposób może powstać przerwa w ubezpieczeniu samochodu? Dochodzi do nich najczęściej w następujących sytuacjach. Oto przykłady:

  • gdy nie opłacisz polisy auta, które nie jest użytkowane
  • gdy przegapisz datę końca polisy po zakupie samochodu
  • gdy nie opłacisz drugiej raty składki

Właściciele samochodów bardzo często dochodzą do wniosku, że skoro nie korzystają ze swoich aut, nie muszą opłacać polisy. To przekonanie może ich niestety drogo kosztować. Mimo, że samochód stoi od 5 lat w garażu, musi mieć opłacone OC.

Jak kupujesz auto, poprzedni właściciel auta ma obowiązek przekazać Ci polisę OC. Musisz pamiętać, że ubezpieczenie kończy się wraz z okresem, na jaki zostało zawarte. Nie przedłuża się automatycznie. W takiej sytuacji musisz wykupić nowe – inaczej zapłacisz karę.

Niektórzy nie opłacają składek OC ze względu na problemy finansowe. Niestety często nie zdają sobie sprawy, że nieopłacona polisa wygasa. Jeśli się tak zdarzy i nastąpi przerwa w OC, problemy finansowe będą jeszcze większe – przyjdzie wezwanie do zapłaty kary.

Kara za przerwę w ubezpieczeniu OC

Kary za brak ważnego OC potrafią być bardzo dotkliwe. Za trzy dni opóźnienia w opłaceniu składki OC samochodu osobowego zapłacisz 900 zł, za ponad 14 już ponad 4000 zł. Najwyższe kary czekają właścicieli pojazdów ciężarowych, najmniejsze posiadaczy skuterów i motocykli.

Aktualne zestawienie wszystkich kar znajdziesz w tabeli:

Wysokość kar OC 2019

Gdy spowodujesz wypadek, płacisz z własnej kieszeni

Największe konsekwencje czekają Cię jednak, gdy spowodujesz wypadek, jadąc bez ważnego OC. Ubezpieczyciel nie pokrywa wtedy żadnych kosztów spowodowanych przez Ciebie szkód – płacisz za wszystko z własnej kieszeni.

Jeżeli ktoś poniesie w wypadku śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, możesz się nie wypłacić do końca życia. Rekordowe regresy ubezpieczeniowe wynoszą nawet ponad 1,5 mln złotych.

Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki – czy można je stracić?

Kary zapłacą kierowcy, którzy pomimo posiadania auta nie opłacili ubezpieczenia. Co jednak z tymi, którzy przez pewien czas nie byli właścicielami samochodu i z tego powodu nie mieli polisy?

Brak ubezpieczenia w ich przypadku może skutkować obniżeniem dotychczasowych zniżek na OC. Jesteś takim kierowcą? Wypracowałeś sobie przez lata 60% zniżek w towarzystwach ubezpieczeniowych? Niestety, musisz się liczyć z ich utratą.

Wszystko zależy jednak od ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe za okres powyżej dwóch lat niepłacenia składek całkowicie kasują należne Ci zniżki. Inni odejmą z ich puli 10% za każdy bezskładkowy rok.

Zdarza się jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają każdego klienta indywidualnie. Prześwietlają Twoją historię jako kierowcy, biorą również pod uwagę łączny okres opłacania OC. Jeżeli ich ocena wypadnie pozytywnie, możesz nawet zachować wszystkie swoje zniżki.

kalkulator oc ac

Podsumowanie

  1. OC jest ubezpieczeniem bezwzględnie obowiązkowym.
  2. Każdy zarejestrowany samochód powinien mieć wykupione ważne OC. Za brak polisy zapłacisz karę.
  3. Wysokość kary (w zależności od tego, jak długa była przerwa w płaceniu OC) to 900-4500 zł w przypadku samochodów osobowych, 1350-6750 zł w przypadku aut ciężarowych i 150-750 zł przy motocyklach i skuterach.
  4. Różni ubezpieczyciele różnie reagują na przerwę w OC, dlatego zawsze warto porównać oferty.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments