Ubezpieczenie auta po rejestracji – kiedy to zrobić?

Aktualizacja:
car rides around edge clock

Zakup samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Ile czasu ma nabywca na zawarcie umowy ubezpieczenia po rejestracji pojazdu? W tym artykule wyjaśnimy, jakie są zasady, jeśli chodzi o zawarcie ubezpieczenia samochodu po rejestracji oraz czy możliwe jest wykupienie polisy natychmiast po zakupie?

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma nabywca?

Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, polisa OC przypisana jest do samochodu, a nie do właściciela. Oznacza to, że jeśli nabywca kupuje samochód, który był wcześniej ubezpieczony, polisa OC nadal jest ważna i może być wykorzystywana przez nowego właściciela.

Nie ma jednego konkretnego terminu na zawarcie umowy ubezpieczenia po rejestracji samochodu i otrzymaniu tablic rejestracyjnych. Najczęściej nabywcy przejmują ubezpieczenie OC od poprzedniego właściciela. Jeśli samochód jest już objęty ochroną ubezpieczeniową w ramach tej polisy, to nabywca może korzystać z niej do momentu wygaśnięcia. Jednak należy pamiętać, że polisa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok, dlatego nowy właściciel musi zawrzeć nową umowę, która będzie obowiązywać od dnia po wygaśnięciu poprzedniej polisy OC.

Przeczytaj także: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Możliwości ubezpieczenia natychmiast po zakupie

Jeśli nabywca kupuje samochód, który nie jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, to musi on zawrzeć umowę ubezpieczenia w dniu przeniesienia prawa własności pojazdu, nie później niż w momencie wprowadzenia samochodu do ruchu. W praktyce oznacza to, że nabywca powinien ubezpieczyć samochód natychmiast po zakupie, aby uniknąć konsekwencji braku ważnego OC.

Zakup samochodu bez ważnej polisy OC jest niezgodny z przepisami prawa. Jeśli nabywca nie ubezpieczy samochodu od razu po zakupie i wyjedzie nim na drogę, może to prowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku wypadku lub kolizji brak OC oznacza, że nabywca będzie musiał pokryć wszelkie szkody z własnej kieszeni. Dodatkowo brak ubezpieczenia może skutkować nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz mandatu karnego, dlatego ważne jest, aby nabywca ubezpieczył samochód natychmiast po zakupie, nawet jeśli samochód nie był wcześniej ubezpieczony. W ten sposób nowy właściciel będzie miał pewność, że jest zabezpieczony finansowo w przypadku wypadku lub kolizji.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC

Na jakie konsekwencje naraża się kierowca, który spóźni się z ubezpieczeniem samochodu po rejestracji i zawrze umowę później? W takim wypadku musimy liczyć się z dotkliwą karą finansową, która jest naliczana już za 1 dzień przerwy w ochronie. Jeśli drobna luka w historii ubezpieczenia zostanie wykryta przez tzw. wirtualnego policjanta (system UFG), podczas kontroli drogowej lub po zdarzeniu na drodze, właściciel nieubezpieczonego pojazdu zapłaci tylko 1200 zł. To dobra wiadomość, ponieważ maksymalna kara za brak OC samochodu osobowego wynosi aż 8 480 zł w 2024 roku. Ta wysoka kwota dotyczy przerwy powyżej 14 dni. Najwyższe kary za brak OC grożą właścicielom samochodów ciężarowych, ciągników dostawczych czy autobusów – od 2 250 zł do 12 730 zł. 

Wspomniana kara za brak OC rośnie rok do roku, ponieważ jest dostosowywana do płacy minimalnej. Właściciele nieubezpieczonych samochodów osobowych zapłacą maksymalnie 8 480 zł w 2024 roku. Z kolei posiadacze ciężarówek bez OC narażają się na karę wynoszącą aż 12 730 zł. Za takie kwoty można by wykupić rozszerzone pakiety OC + AC + NNW + assistance – nawet dla dwóch różnych samochodów.

Jeśli szukasz atrakcyjnych ofert ubezpieczenia OC, sprawdź kalkulator OC/AC.

Wśród poważnych skutków braku ubezpieczenia OC należy wymienić także konsekwencje natury prawnej i jeszcze większą odpowiedzialność finansową. Jeżeli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, musisz z własnej kieszeni pokryć naprawę pojazdu ofiary i wypłacić jej świadczenia, którymi zwykle zajmuje się ubezpieczyciel. Odszkodowanie obejmuje nie tylko sfinansowanie leczenia po wypadku, ale także pokrycie kosztów rehabilitacji czy wypłatę renty, np. za utratę zdolności do pracy. To kwoty sięgające setek tysięcy, a nawet przekraczające milion złotych.

Brak zgłoszenia sprzedaży samochodu przez zbywcę

W niektórych sytuacjach może się zdarzyć, że sprzedający nie zgłosił sprzedaży samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym był ubezpieczony pojazd. W takim przypadku nabywca powinien jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zgłosić fakt zakupu samochodu oraz swoje dane osobowe. Należy pamiętać, że sprzedający ma obowiązek poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu i podać dane osobowe nabywcy w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy sprzedaży.

W przypadku braku zgłoszenia sprzedaży samochodu przez sprzedającego nabywca może mieć trudności w uzyskaniu świadczeń ubezpieczeniowych w sytuacji wypadku lub kolizji. Dlatego ważne jest, aby nabywca jak najszybciej zgłosił fakt zakupu samochodu towarzystwu ubezpieczeniowemu, aby uniknąć niepotrzebnych utrudnień i konsekwencji finansowych.

To, ile czasu ma nabywca na ubezpieczenie samochodu po rejestracji zależy od kilku czynników, takich jak:

  • wcześniejsze ubezpieczenie samochodu, 
  • zgłoszenie sprzedaży przez sprzedającego,
  • oraz termin zawarcia umowy ubezpieczenia. 

Jeśli samochód był wcześniej ubezpieczony, nabywca może korzystać już z opłaconej polisy do momentu jej wygaśnięcia. Jeśli jednak samochód nie był wcześniej ubezpieczony, nabywca powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia natychmiast po zakupie, aby uniknąć konsekwencji braku polisy OC. Ważne jest również, aby sprzedający zgłosił zbycie samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego w ciągu 14 dni od podpisania umowy sprzedaży. Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu po rejestracji to nie tylko obowiązek prawny, ale także sposób zabezpieczenia siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto zadbać o to, aby samochód był odpowiednio ubezpieczony od momentu jego rejestracji.

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela po rejestracji samochodu?
Czy mogę jeździć samochodem bez ważnej polisy OC po rejestracji?
Jakie są konsekwencje braku ważnej polisy OC po rejestracji samochodu?
Kto może odkryć brak ubezpieczenia OC?
Jak szybko powinienem zawrzeć umowę ubezpieczenia OC po rejestracji samochodu?
Czy mogę przenieść polisę OC na siebie po zakupie samochodu?

Podsumowanie

  • Polisa OC jest przypisana do samochodu, nie do właściciela. Nowy właściciel może korzystać z istniejącej polisy do momentu jej wygaśnięcia.
  • Nabywca musi ubezpieczyć samochód przed jego pierwszym wyjazdem na drogę. Brak ważnej polisy OC jest niezgodny z prawem i grożą za to kary finansowe.
  • Kara finansowa za brak OC jest naliczana za każdy dzień przerwy w ochronie. Maksymalna kara za brak OC może być bardzo wysoka i rośnie rok do roku.
  • Jeśli sprzedający nie zgłosił sprzedaży, nabywca powinien jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Brak zgłoszenia może utrudnić uzyskanie świadczeń ubezpieczeniowych w razie wypadku.
  • Nabywca powinien zadbać o ubezpieczenie samochodu natychmiast po jego zakupie. Ważne jest również, aby sprzedający zgłosił sprzedaż samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego w ciągu 14 dni od podpisania umowy sprzedaży.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej