Punkta

Poszkodowany nie musi martwić się o pokrycie kosztów, jeśli sprawca posiada ważne OC, sam sprawca dostanie odszkodowanie, jeśli oprócz obowiązkowego ubezpieczenia ma wykupione AC. Jednym słowem – wszyscy są kryci. Historia kończy się happy endem, ale tylko jeśli jej bohaterowie nie zaniedbują obowiązku wykupienia polisy OC, a także biorą pod uwagę dodatkową ochronę, jaką zapewni Autocasco. Dlatego spieszę z poradą – jak skutecznie, tanio i z głową ubezpieczyć auto?

Skutecznie – OC i AC, które zapewnią ochronę i spokój

Przez skuteczne ubezpieczenie auta rozumiem wybór pakietu ubezpieczeniowego, która w razie wypadku lub innego zdarzenia, które będzie objęte umową, zapewni Ci odpowiednią ochronę oraz satysfakcjonującą, bezproblemową likwidację szkód. OC jest obowiązkowe, przenosi odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela za szkody wyrządzone przez właściciela pojazdu, a jego zakres jest regulowany prawnie. Nie tylko ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale także rozsądek nakazuje wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie zmienia to faktu, że do Ciebie należy decyzja o wyborze oferty. Będzie ona podyktowana głównie ceną, ale możesz zdecydować się także na dodatkowe usługi, takie jak AC, assistance, Zielona Karta i NNW. Będziesz musiał dokonać wyboru, czy chcesz aby NNW chroniło tylko kierowcę czy także pasażerów.

W przypadku autocasco towarzystwa ubezpieczeniowe mają nieco większe pole do popisu, a Ty większy wybór składników ochrony Twojego auta. Przede wszystkim musisz zdecydować o zakresie, czyli oszacować, na ile prawdopodobne jest, że przytrafi Ci się nie tylko stłuczka, ale także akt wandalizmu, kradzież, uszkodzenie szyb, czy zniszczenie samochodu wskutek burzy itd. Wszystko może przydarzyć się Twojemu autu, ale Ty musisz wybrać, na wypadek jakich zdarzeń chcesz je ochronić. Oprócz zakresu ubezpieczenia, istotne przy wyborze polisy są także: suma ubezpieczenia, warunki naprawy samochodu, wysokość udziału własnego w szkodzie i najniższa kwota odszkodowania (franszyza integralna). 

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Tanio – jak ubezpieczyć auto i nie zbiednieć

Zacznijmy od tego, że wysokość składki ubezpieczenia OC zależeć będzie zawsze od kilku czynników: rodzaju i marki pojazdu oraz jego roku produkcji, wieku i doświadczenia kierowcy, jego miejsca zamieszkania i dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia. Jeśli zastanawia Cię dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe skupiają się akurat na tych zmiennych i jaka kalkulacja ryzyka jest z nimi związana, szczegóły poznasz czytając o 5 rzeczach, od których zależy czy będziesz miał tanie OC. Oszczędzisz na składce głównie dzięki bezszkodowej jeździe, która z roku na rok uprawni Cię do otrzymywania odpowiednich zniżek. Zagwarantuje Ci je tabela bonus-malus, w której o Twojej klasie decyduje każde 12 miesięcy bez interwencji ubezpieczyciela. Im niżej w systemie, tym większa zniżka (nie wyższa jednak niż 60%).

Niestety obecnie u każdego ubezpieczyciela tabela wygląda nieco inaczej, dlatego powinieneś się z nią zapoznać przed wyborem polisy. Podobnie ma się sprawa w przypadku ubezpieczenia autocasco. AC, w przeciwieństwie do OC, jest dobrowolnym ubezpieczeniem, wykupowanym najczęściej przez kierowców w obawie przed kradzieżą nowiutkiego auta, które zjechało prosto z taśmy produkcyjnej. Dlatego oprócz tej najbardziej korzystnej – za bezszkodową jazdę – istnieje również zniżka za bezpieczne miejsce parkowania czy dodatkowe zabezpieczenia pojazdu. Żeby było taniej, pomyśl też o wykupieniu pakietu OC+AC, który może okazać się nie tylko korzystny dla Twojego auta, ale również przyjazny dla Twojego portfela.

Aby znaleźć najtańsze i najlepsze rozwiązanie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych mfind.pl, gdzie poznasz nie tylko ceny, ale i zakresy poszczególnych propozycji firm ubezpieczeniowych.

Z głową – nie strać zniżek, uniknij zwyżek

Żeby zyskać miano rozsądnego ubezpieczonego, trzeba przede wszystkim obowiązek ubezpieczenia OC postawić na pierwszym miejscu. Kara za brak ważnej polisy jest wysoka i nie da się przed nią uciec. Tym bardziej nie ucieknie przed odpowiedzialnością finansową kierowca bez OC, który spowodował wypadek. Koniecznie dowiedz się co dokładnie grozi Ci za brak polisy OC.

Czytaj także: Wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Skoro powaga tego obowiązku nie podlega dyskusji, warto podkreślić także konieczność rzetelnego zapoznania się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To tam znajdziesz wszystkie informacje dotyczące zakresu ochrony Twojego auta, ale także wyjątki, w przypadku których możesz mieć problem z odszkodowaniem.

Żeby ubezpieczyć się od OC i AC z głową, musisz wiedzieć wszystko nie tylko o zniżkach, ale także o tym, jak uniknąć ich utraty oraz jak przestrzec się przed zwyżkami.  Za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapłacisz więcej jako kierowca przed 26. rokiem życia lub jako posiadający prawo jazdy krócej niż trzy lata. Jest na to sposób – możesz na przykład dopisać do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który posiada zniżki na OC.

Czytaj także: Polisa OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

A co zrobić, jeśli grozi Ci strata zniżek na AC po wypadku? Na to też są sposoby. Wykupując polisę, pomyśl o dodatkowej gwarancji zachowania zniżek w przypadku drobnej szkody lub niezależnie od jej wielkości. Kalkuluj, wybieraj i nie pozwól sobie na opłacanie składki wyższej niż to absolutnie konieczne.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych