Jeździsz bez prawka? Sprawdź, co Ci grozi w razie wypadku

Aktualizacja:
wypadek bez prawa jazdy

Przekroczyłeś prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym? A może zgromadziłeś na swoim koncie więcej niż 24 punkty karne? Obie opcje oznaczają jedno - utratę prawa jazdy. Pamiętaj, w takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kółko - możesz stracić jeszcze więcej!

Zdobycie prawa jazdy to czasochłonne i trudne zadanie. Ale stracić je można bardzo łatwo. Od połowy 2015 roku obowiązują w Polsce zaostrzone przepisy, zgodnie z którymi policja może zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli:

  • przekroczyłeś prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym,
  • przewoziłeś większą liczbę osób niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Ponadto wciąż obowiązuje limit punktów karnych. Jego przekroczenie oznacza utratę uprawnień do kierowania pojazdami. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, wynosi on 24 „oczka”. Z kolei młodzi kierowcy (posiadający prawo jazdy krócej niż rok) mogą zgromadzić na swoim koncie nie więcej, niż 20 punktów karnych. Wydaje Ci się, że to dużo?

Wystarczy, że raz wyprzedzisz inny pojazd bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, a Twoje konto już wzbogaci się o 10 punktów. Jeśli dopiero co zdobyłeś “prawko”, dwa takie wykroczenia i już musisz się pożegnać z tymi uprawnieniami.

Ostrzejsze przepisy mają swoje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Tylko w 2015 roku odebrano uprawnienia do kierowania pojazdami blisko 80 tys. kierowców. Oczywiście odbierany jest sam dokument. Pokusa, by mimo to dalej jeździć autem jest duża. Co roku policjanci zatrzymują około 40 tysięcy takich kierowców, którzy liczyli na to, „że jakoś im się uda”. Ale ilu takich kierowców nie zostało przyłapanych na gorącym uczynku? Tego możemy się tylko domyślać.

Jazda bez “prawka”, a ubezpieczenie OC

Jazda samochodem bez uprawnień grozi nie tylko mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli spowodujesz wypadek, będziesz musiał ponieść finansowe konsekwencje za jego skutki. Nawet, gdy auto którym się poruszałeś miało ważną polisę OC. – Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w takiej sytuacji to ubezpieczyciel pokryje wszystkie szkody i roszczenia ofiar wypadków. Następnie zażąda zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy wypadku, który kierował pojazdem pomimo braku uprawnień – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl.

To tzw. regres. Ubezpieczyciele mogą się domagać zwrotu poniesionych kosztów także w sytuacjach, gdy sprawca:

  • spowodował wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków
  • uciekł z miejsca wypadku
  • spowodował wypadek prowadząc pojazd, który ukradł

Wysokość regresu może zrujnować domowy budżet. Średnio, jego wysokość to nieco ponad 10 tys. złotych. Jeśli jednak w wypadku poszkodowany odniósł poważne obrażenia, kwota ta może być znacznie wyższa. Rekordziści mają do oddania ponad milion złotych. Warto się zatem zastanowić, czy jazda autem bez uprawnień jest tego warta.

Podsumowanie

  1. W 2015 roku odebrano prawo jazdy prawie 80 tys. kierowców
  2. Za jazdę bez uprawnień grozi mandat w wysokości maksymalnie 500 zł
  3. Jeśli spowodujesz wypadek mając odebrane prawo jazdy, będziesz musiał pokryć wszelkie szkody z własnej kieszeni.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments