Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Aktualizacja:
Sprzedałem kupiłem auto co z oc

Sprzedaż auta a OC – praktyczny poradnik od Punkty dla sprzedającego i kupującego już jest dostępny. Z nami odpowiesz na pytanie: co zrobić, aby nowy nabywca nie przysporzył Ci kłopotów z ubezpieczeniem OC i AC. Kupiłeś używany samochód? Zweryfikuj, czy możesz jeździć na starej polisie.

Sprzedałem auto, co dalej z ubezpieczeniem OC?

Sprzedaż lub kupno samochodu wydaje się banalną czynnością. Negocjacje cenowe, spisanie umowy kupna-sprzedaży i na koniec załatwienie spraw w wydziale komunikacji. To jednak nie wszystko. Ważna jest też kwestia ubezpieczenia OC oraz Autocasco. Zapewne zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, sprzedając lub kupując samochód.

Sprzedaż auta a OC

Sprzedaż auta a kwestie związane z OC to nie problem. Automatycznie przechodzi ono wraz z dokonaniem transakcji na nabywcę, o ile zgłosisz zmianę właściciela. Jeśli zbyłeś pojazd z wykupioną polisą OC, masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek. Musisz po prostu przekazać wypowiedzenie polisy OC do towarzystwa, z którego usług korzystałeś dotychczas. W piśmie podaj dane nabywcy pojazdu, a także numer identyfikacyjny polisy OC. Potrzebne informacje znajdziesz na umowie kupna-sprzedaży.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jest to szczególnie ważne, bo do momentu powiadomienia odpowiadasz za opłacenie składki OC. Aby nie płacić za ochronę, która już Ciebie nie dotyczy (sprzedałem auto, więc polisa dotyczy pojazdu, którego już nie jestem właścicielem), najlepiej powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu już tego samego dnia.

Po sprzedaży pojazdu, należy poinformować TU o zbyciu pojazdu. Czy warto korzystać nabywcy z OC po sprzedającym to indywidualna kwestia, a wpływa na to zarówno praktyka samego TU, jak i historia ubezpieczenia nowego właściciela – zauważa prezes agencji ubezpieczeniowej Asis Partner Sp. z o.o. Paweł Frąckowski.

Więcej na temat wypowiedzenia polisy przeczytasz w artykule: Wypowiedzenie OC – wszystko, co musisz wiedzieć!

Dlaczego rychłe powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta jest istotne?

Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, konsekwencje niepowiadomienia spoczywają na Tobie. Przykładowo, jeśli polisa wzięta była na raty i sprzedałeś samochód przed terminem zapłaty drugiej raty, mimo że nie masz już nic wspólnego z samochodem, zmuszony będziesz tę ratę zapłacić. – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.

Pamiętaj, że do czasu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta, TU traktuje Ciebie jako właściciela pojazdu. Obciążają Cię więc konsekwencje ewentualnego wyrządzenia szkód przez nowego nabywcę auta. Jeśli kupujący wypowie umowę OC, Tobie jako sprzedającemu przysługuje natomiast zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Co ważne, taki zwrot jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy, a nie daty sprzedaży pojazdu. Sprawy związane ze sprzedażą auta a OC należy załatwić jak najszybciej.

Co z ubezpieczeniem AC po sprzedaży auta? Czy polisa przechodzi na nowego właściciela?

Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego nie przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu (po kupnie samochodu nie można przepisać polisy). Autocasco wygasa wraz z datą zbycia samochodu. Jak odzyskać składkę AC po sprzedaży auta? Aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Najczęściej wystarczy skan umowy kupna-sprzedaży lub faktura w przypadku firm i komisów. To samo dotyczy też pozostałych polis dobrowolnych jak np. NNW, szyb, opon czy Assistance. Ubezpieczenie AC po zakupie samochodu musi zostać ponownie wykupione dla nowego właściciela pojazdu.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Kupiłem auto – czy mogę jeździć na polisę OC poprzedniego właściciela pojazdu?

Sprzedaż auta a OC to kwestia, która zadręcza nie tylko osoby zastawiające się jak uzyskać zwrot po sprzedaży pojazdu. To także kłopot dla nowego właściciela, ale tylko z pozoru! Punkta wyjaśnia! Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z przekazaniem nabywcy polisy OC. Możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa.

Poprzedni właściciel pojazdu zobligowany jest w terminie 14 dni od daty sprzedaży powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o tym, że sprzedał samochód. Takie zawiadomienie / wypowiedzenie polisy OC powinno zawierać także dane nabywcy, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON.

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC po sprzedaży auta automatycznie przechodzi na nabywcę (nie trzeba go przepisać). Możesz zatem jeździć na OC poprzedniego właściciela, ale sprawdź, czy zakup nowej polisy nie będzie dla Ciebie korzystniejszy finansowo – umowę OC poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć.

W większości TU samo zgłoszenie nie wypływa na rekalkulację składki. Jeżeli polisa jest opłacona, to nowemu nabywcy jak najbardziej opłaca się skorzystać z takiego ubezpieczenia. Są jednak TU, które po samym zgłoszeniu robią rekalkulacje, wówczas należy przeanalizować, czy warto skorzystać z oferty dotychczasowego ubezpieczyciela, czy poszukać innej bardziej atrakcyjnej oferty – radzi Paweł Frąckowski.

Czytaj także: Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Ubezpieczyciel dokonał rekalkulkulacji na Twoją niekorzyść? Sprawdź, gdzie znajdziesz taniej ubezpieczenie OC/AC Twojego samochodu

Znajdź najtańsze OC/AC

Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy po kupnie samochodu używanego trzeba przepisać OC? Sprawa jest dosyć prosta.

Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela i wszystkie prawa oraz obowiązki z niego wynikające przechodzą na Ciebie z dniem nabycia samochodu – zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To oznacza, że możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte.

Jeśli poprzedni właściciel nie zapłacił drugiej raty składki, a zgodnie z przepisami zgłosił ubezpieczycielowi sprzedaż auta, Ty jesteś zobowiązany do jej zapłaty za okres od dnia zakupu pojazdu.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Towarzystwo ubezpieczeniowe poprzedniego właściciela może jednak dokonać rekalkulacji składki, aby dostosować ją do Twoich zniżek lub zwyżek.

Sprzedający powinien przekazać Ci polisę OC (najlepiej także potwierdzenie opłaty składki) razem z kluczykami do samochodu. Polisy nie trzeba przepisywać, wystarczy przekazanie. Tutaj sprawdź jednak koniecznie, czy OC przy sprzedaży auta jest ważne. Jeśli nie jest, wykup je na siebie od razu w dniu zakupu pojazdu.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu z OC, masz dwie możliwości:

  1. Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela. Musisz mieć tutaj na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej dokona rekalkulacji składki, biorąc pod uwagę m.in. Twój wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd. Może wiązać się to z dodatkową opłatą. Odpowiadasz za nią od momentu, kiedy ubezpieczyciel dowiedział się o przeniesieniu prawa własności samochodu na Ciebie. Pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej na dzień przed końcem starej.
  2. Zawrzeć nową polisę. W takiej sytuacji powinieneś wykupić nowe ubezpieczenie, a następnie wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Skorzystaj z kalkulatora OC, wybierz najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najtańszą opcję. Nie przepłacaj za OC – to ubezpieczenie obowiązkowe, a zakres ochrony w ramach niej jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia pozostaje cena.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy można kupić auto bez OC? Wyjaśniamy!

Nie każdy właściciel dba o obowiązki, które na nim ciążą. Na szczęście nie ponosisz odpowiedzialność za swoich poprzedników. Sprzedaż auta bez OC jest możliwa jednak musisz pamiętać, że auto nie może pozostać bez ubezpieczenia choćby przez jeden dzień! Kupno samochodu osobowego bez ważnej polisy OC oznacza obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC jeszcze tego samego dnia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie Ci groziła kara finansowa. W najlepszym wypadku będzie to 1200 zł. W najgorszym już 6200 zł. Na szczęście, przez internet kupisz OC w ciągu kilku minut!

Kupiłem sprowadzony samochód – co z polisą OC?

Jeśli sprowadzone przez Ciebie auto nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Najczęściej jest ono ważne przez miesiąc. Na rejestrację samochodu w kraju masz 30 dni od jego sprowadzenia. Pamiętaj, że od momentu rejestracji auto musi już mieć ważną polisę OC.

Czytaj także: Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta?

Kupiłem auto – co z AC? Otóż w przeciwieństwie do OC, polisa Autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem nie po zakupie, ale jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

Jeśli szukasz najtańszego ubezpieczenia OC, sprawdź nasz kalkulator – znajdziemy polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb!

Pytania i odpowiedzi

Sprzedałem samochód, co dalej z polisą OC?
Czy ubezpieczenie AC przechodzi na kupującego?
Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?
Czy trzeba wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela?
Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta?
Zapomniałem wypowiedzieć OC po sprzedaży auta. Czy muszę płacić kolejną składkę?

Podsumowanie

  1. Polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela auta.
  2. Jako sprzedający poinformuj ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu jak najszybciej, najlepiej jeszcze w dniu transakcji.
  3. Ubezpieczenia dobrowolne (np. AC, NNW czy Assistance) nie przechodzą automatycznie na nowego właściciela wraz z zakupem pojazdu.
  4. Musisz zachować ciągłość OC podczas posiadania auta - w przeciwnym wypadku czeka Cię wysoka kara finansowa.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
151 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
5 lat temu

Chcę kupić auto i wiem że OC nie jest opłacane od 3-4 lat. Poprzedni właściciel na skutek choroby przestał nim jeździć, auto przestało ten czas w garażu. Czy kupując takie auto narażam się na karę? Czy jeżeli w dniu zawarcia umowy wykupię też OC to co z karą za kilkuletni brak OC?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Rafał

Panie Rafale, Pan będzie odpowiedzialny za zachowanie ciągłości w OC od dnia zakupu pojazdu. Nikt nie będzie Pana karał za to, że poprzedni właściciel nie spełnił swojego obowiązku. Jeśli umowa będzie spisana z datą na przykład 8.10.2017, to z tą datą Pan jest odpowiedzialny, żeby na samochód było wykupione ubezpieczenie OC i Pan będzie rozliczany za to od tej daty. Przeszłość ubezpieczeniowa tego samochodu to problem poprzedniego właściciela i on za to będzie rozliczany. Proszę też pamiętać, że wspomniany 8 października to niedziela i będzie Pan miał utrudniony zakup polisy. Proponuję podpisać umowę z taką datą i o takiej godzinie, żeby jeszcze bez problemu dał Pan radę ubezpieczyć samochód.

rafał
rafał
4 lat temu

witam kupiłem auto z ważną polisą jeszcze 7miesięcy. lecz po 2tyg padł silnik i nie opłaca się ładować.co w związku z dalszym oc? będzie należał mi się zwrot ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  rafał

Dzień dobry, jeżeli auto zostanie zezłomowane, to wtedy będzie mógł Pan się ubiegać o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Trzeba będzie w tej sprawie zgłosić się do Ubezpieczyciela.

Emilia
Emilia
4 lat temu

Witam!
Mam OC na raty, kolejna raty mi przypada do 28.02 , zapłaciłam ją i prawdopodobnie dzisiaj sprzedam samochód (27.02) . Co dalej będzie z tym OC? Nabywca będzie mógł jeździć na Niej do momentu zapłaty kolejnej raty?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Emilia

Dzień dobry, zgodnie z ustawą ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu i ma on prawo do jej kontynuacji. Oczywiście jest możliwość odzyskania środków za niewykorzystany okres ubezpieczenia wiąże się to z tym, że nabywca musi złożyć wypowiedzenie umowy.

Adam
Adam
4 lat temu

Witam kupiłem dzisiaj auto z ważną polisą oc do listopada ,czy muszę to zgłosić do ubezpieczyciela?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Adam

Dzień dobry, poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu jest obowiązkiem zbywcy samochodu, ma na to 14 dni. Jednak Pan również powinien się zgłosić do firmy ubezpieczeniowej w której nowo zakupiony samochód posiada polisę i dokonać rekalkulacji składki.

Adam
Adam
4 lat temu

witam A jeżeli tego nie zgłoszę bo nie chciał bym płacić więcej po rekalkulacji mogę dalej jezdzić na tej polisie?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Adam

Dzień dobry, można korzystać z polisy po zbywcy, natomiast nawet jak Pan nie zgłosi do Towarzystwa chęci przepisania, to mogą odezwać się z prośbą o zapłatę. Rekalkulacja też w takich przypadkach może być dokonana. Zbywca auta informuje Towarzystwo o sprzedaży pojazdu i wtedy Ubezpieczyciel wie, kto jest nabywcą.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Kupiłem samochód bez aktualnych badań technicznych od miesiąca, OC ważne do 6 kwietnia, badań narazie nie zrobię gdyż samochód jest w naprawie, czy mogę wykupić polisę OC na siebie pomimo że samochód narazie jest zarejestrowany na poprzedniego właściciela? Nie zdążę przerejestrować samochodu do 6 kwietnia.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Dzień dobry, jeśli chodzi o ubezpieczenie, to musi Pan wykupić je od 7 kwietnia. W innym przypadku naraża się Pan na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. OC powinno być zawarte na aktualnego właściciela pojazdu, po przerejestrowaniu należy poinformować ubezpieczyciela o nowych numerach rejestracyjnych.

Patrycja
Patrycja
4 lat temu

Witam. Kupiłam dzisiaj samochód z ważnym OC do lipca bieżącego roku. Poprzedni właściciel pojazdu nie wypowie umowy o OC po to bym mogła jeszcze te kilka miesięcy jeździć. Ale czy nie będę musiała i tak ponieść jakiś kosztów z tym związanych??

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Patrycja

Dzień dobry, w momencie sprzedaży wszelkie prawa i obowiązki wynikające z polisy przechodzą na nowego właściciela. Tylko Pani w tym momencie ma prawo do rezygnacji z umowy. Jeśli zdecyduje się Pani pozostać na tym ubezpieczeniu, to firma ubezpieczeniowa ma prawo do rekalkulacji składki czyli ponownego wyliczenia ryzyka ubezpieczeniowego i ew. zmiany składki.

Oliwia
Oliwia
4 lat temu

Witam ,niedawno kupiłam samochód (jestem świeżym kierowcą ). Umowa kupna samochodu jest na mnie. Ubezpieczenie OC od poprzedniego właściciela mam jeszcze do lipca. Gdy sprzedawca samochodu zgłosi zmianę właściciela będą wiadomo moje dane(zapewne rekalkulacja wyniesie mnie sporo ) dlatego chciałaby dopisać rodzica do siebie ,aby mieć zniżkę i zapłacić niższą rekalkulację niż powinnam.Czy jest to możliwe ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Oliwia

Tak, jest to możliwe, natomiast należy sporządzić akt darowizny części auta, aby któryś z rodziców był współwłaścicielem pojazdu. Na początku polecam wyliczyć składkę i sprawdzić, czy będzie to duża różnica i czy warto dokonywać takiej zmiany. Proszę pamiętać, że w razie, gdyby spowodowała Pani szkodę, to współwłaściciel też traci część zniżek.

Filip
Filip
4 lat temu

Jak to dokładnie działa w trakcie transakcji? 1.Słyszałem ze wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, podać wszystkie dane i tyle wystarczy do przepisania? Czy obowiązkowo trzeba wykonać to na piśmie?
Rozumiem ze swój kwit z ubezpieczenia przekazuje odrazu po transakcji kupującemu? 2.Czy po spisaniu umowy i uzyskaniu zapłaty, odrazu oddaje dowód rejestracyjny a do urzędu idę tylko z umowa kupna sprzedaży w celu wyrejestrowania? 3. Czy współwłaściciel będzie potrzebny gdzieś jeszcze poza podpisaniem umowy kupna sprzedaży?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Filip

Najlepiej będzie przesłać skan/zdjęcie umowy kupna-sprzedaży do danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Certyfikat ubezpieczenia przekazuje Pan od razu nowonabywcy pojazdu, tak samo dowód rejestracyjny. Auta nie może Pan wyrejestrować, dochodzi jedynie do poinformowania o zbyciu. Umowa kupna sprzedaży wystarczy. Co do zasady może być jedna osoba, aby poinformować o zbyciu pojazdu, natomiast w niektórych wydziałach komunikacji może być inaczej, dlatego też warto zadzwonić do najbliższego i dopytać.

Tom
Tom
4 lat temu

Witam, sprzedałem auto i nie powiadomiłem o tym ubezpieczyciela. OC dobiegło końca i ubezpieczenie przedłużyło się na kolejny rok. Nowy właściciel ubezpieczył auto u innego ubezpieczyciela. Czy w dalszym ciągu jestem odpowiedzialny za opłacenie składki?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Tom

Dzień dobry, jeśli otrzymał Pan informację z Towarzystwa Ubezpieczeniowego odnośnie odnowienia, to proszę zgłosić umowę kupna-sprzedaży do tego Ubezpieczyciela z informacją, ze nie jest Pan już właścicielem pojazdu od momentu sporządzenia umowy.

Weronika
Weronika
4 lat temu

Kupiłam auto z ważnym OC, sprzedający poinformował ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu-ja nie wypowiedziałam umowy. Otrzymałam rekalkulację-błędną ponieważ ubezpieczyciel nie miał pełnych informacji, np. o współwłaścicielu. Dla przykładu: do dopłaty miałam 200 zł. Po kontakcie telefonicznym zostałam poinformowana, że mam dosłać umowę, w której przekazuje 50% pojazdu na współwłaściciela a oni to sprawdzą i przeliczą. Wysłałam. Było to w lutym. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam ŻADNEJ informacji zwrotnej w tym temacie. Ani maila, ani telefonu, ani poczty tradycyjnej z jakąkolwiek infomacją. Uznałam, dziś wiem że błędnie, że sprawa jest zakończona, nic nie musze dopłacać. Dzisiaj dzwoniąc do ubezpieczalni z zapytaniem o zupełnie inną sprawę, dowiedziałam się, że nadal mam coś do dopłaty. Pytając panią DLACZEGO ja nie zostałam poinformowana przez 2 miesiące otrzymałam odpowiedź, że na pewno dostalabym w końcu takową informację. Czy mógłby mi ktoś tutaj pomóc? Jeśli tak to jak? Jestem zażenowana tą sytuacją i nie lubię niekompetencji….

Weronika
Weronika
4 lat temu
Reply to  Weronika

Dodam jeszcze, że ta polisa już wygasła i nie została przedłużona

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Weronika

Dzień dobry, rekalkulacja, którą otrzymała Pani początkowo została wykonana na podstawie danych z umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Jeśli tam nie było dopisanego współwłaściciela, to Ubezpieczyciel przesłał Pani taką składkę do dopłaty. Jeśli ostatecznie został przedstawiony dokument potwierdzający przeniesienie części własności na inną osobę, to powinno zostać to skorygowane. Najlepiej będzie skontaktować się jeszcze raz w celu wyjaśnienia tej sprawy, bądź napisać pismo do Towarzystwa, wnioskując o obniżenie składki do odpowiedniej wartości.

Mich
Mich
4 lat temu

Witam kupiłem auto z ważną polisa oc jeździłem nie zgłaszając tego. Sprzedawalem auto w trakcie trwania polisy i po sprzedaży nie zgłosiłem. Nie minęło 14dni. Nowy nabywca miał stłuczke.. co z tym zrobić?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Mich

Witam,
Proszę jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży. Szkoda zostanie wtedy przypisana nowemu właścicielowi auta.

Ryszrd
Ryszrd
4 lat temu

Witam,

dostałem dziś od Ubezpieczyciela „Ostateczne Przedsądowe Wezwanie do Zapłaty” – chociaż wcześniejszych wezwań nie było.
Ale nie w tym problem fakty są takie:
– wcześniejszy właściciel zawarł z Ubezpieczycielem umowę ubezpieczenia samochodu od dnia 25.07.2017 do 25.07.2018 r
– samochód kupiłem z datą 18.09.2017r.
– 26.09.2017r. kontaktowałem się z Ubezpieczycielem i wysłałem dane do aktualizacji, uzyskałem następujące informacje od Pani koordynator:
– nr konta do wpłaty drugiej raty ubezpieczenia (którą dokonałem w lutym 2018)
– zapytałem w trakcie rozmowy Panią koordynator czy pierwsza rata wspomnianej polisy została zapłacona (otrzymałem informację że nie, ale że nie jest to mój problem, i o ile wcześniejszy właściciel jej nie opłaci to zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej z tego tytułu, a ja jako nabywca tegoż samochodu mogę spokojnie jeździć tym samochodem na tym właśnie ubezpieczeniu i będzie ono mnie chronić, ważne abym w terminie opłacił kolejną składkę),
– zaś dziś wyjąłem ze skrzynki „Ostateczne …” (wysłane listem zwykłem bez ZPO) o zgrozo czytam:
„Mając na uwadze fakt nieodnotowania wpłaty tytułem zawartej umowy (którą nie ja zawierałem) niniejszym ostatecznie wzywam do zapłaty kwoty …….. PLN na którą składają się następujące składniki zadłużenia wraz z naliczonymi od nich odsetkami ustawowymi na dzień sporządzenia wezwania :”
– mamy oczywiście wartość raty i odsetki
– ale widzę termin od 18.09.2017r. – czyli termin zakupu wspomnianego samochodu ?
– nie takie informacje otrzymałem od Pani koordynator,
– rozumiem że wcześniejszy właściciel nie opłacił pierwszej raty polisy i zapewne Ubezpieczyciel nie jest wstanie jej od Niego wyegzekwować, więc najprościej odzyskać te pieniądze od kolejnego właściciela, co jest w całkowitej sprzeczności z informacjami uzyskanymi od Pani Koordynator,
– pytanie co z tym zrobić odwołać się do rzecznika finansowego, czy ubezpieczalnia ma prawo żądać abym to ja zapłacić pierwszą ratę składki za ten samochód? (od momentu oczywiście jego kupna), jak dla mnie celowo zostałem wprowadzony w błąd abym nie wypowiadał polisy, dodam że to pierwsza korespondencja od Ubezpieczyciela.

Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ryszrd

Dzień dobry, Panie Ryszardzie, jeśli kontaktował się Pan z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i otrzymał Pan takie informacje, że opłacić należy jedynie kolejną ratę, to proszę skontaktować się z tym Ubezpieczycielem i wyjaśnić sprawę. Być może doszło do pomyłki i dlatego otrzymał Pan list z wezwaniem do zapłaty za pierwszą ratę. Dodatkowo rozmowy są rejestrowane, więc zawsze może się Pan powołać na słowa osoby, która udzieliła takich informacji.

Marek
Marek
4 lat temu

Witam, mam 21lat i w tym tygodniu kupię samochód, od znajomego rzecz jasna. Moje pytania:
– Polisa OC kończy się poprzedniemu właścicielowi w listopadzie, a sam właściciel jest o wiele starszą osobą ode mnie, z nabytymi już zniżkami. Samochód jest 17-letni, z pojemnością silnika 1.9l, czy w takim bądź razie muszę się liczyć z dużą dopłatą?
– Jedyna osoba która mogłaby być właścicielem tego pojazdu (nie wliczając mojej osoby) jest moja mama, którą w tym roku kończy 43 lata. Nie posiada prawa jazdy, dlatego na jakie zniżki mogę liczyć, o ile na jakieś mogę, w przypadku rejestracji pojazdu na mamę? Dodam jedynie, iż mama nigdy nie była właścicielem żadnego pojazdu.
Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marek

Dzień dobry, niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują rekalkulacji składki, a inne nie, więc jest to uzależnione od firmy, w której ubezpieczony został pojazd. Nie jestem w stanie określić, czy w razie rekalkulacji otrzymałby Pan dużą dopłatę i jaka byłaby to kwota. Po zakupie auta można skontaktować się z Ubezpieczycielem i dowiedzieć się jaka zostanie naliczona składka do dopłaty, gdyby była zbyt wielka, to takie ubezpieczenie można wypowiedzieć. Co do zniżek – jeśli mama nie posiadała nigdy ubezpieczenia, nie była wpisana jako właściciel/współwłaściciel, to nie będzie uwzględnionych zniżek w ubezpieczeniu.

Marek
Marek
4 lat temu

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Patryk
Patryk
4 lat temu

Kupiłem auto z ważnym OC czy w tym OC trzeba zmienić na swoje imię i nazwisko itp na siebie? Czy można na poprzednim właścicielu OC jeździć aż do wyczerpania terminu?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Patryk

Polisę po zbywcy powinno się przepisać, natomiast można też się poruszać z takim dokumentem – zbywca pojazdu zgłasza sprzedaż auta do Ubezpieczyciela i Towarzystwo wie, kto jest nowym właścicielem. Proszę też pamiętać, że może dojść do rekalkulacji składki i trzeba będzie albo dopłacić pewną różnicę w składce (na Pańskie dane mogłoby wyjść drożej niż na poprzedniego właściciela), albo wypowiedzieć tą umowę i zawrzeć nową na siebie, na cały rok.

Aneta
Aneta
4 lat temu

Witam.Kupilismy samochód z komisu od ,komisanta dostaliśmy miesięczne ubezpieczenie Oc i po tym czasie wykupilismy swoje .po pewnym czasie dostaliśmy pismo z innej firmy ubezpieczeniowej że właściciel który sprzedał samochód do komisu miał swoje oc(chociaż w umowie z komisantem wpisał że samochód nie posiada Pt i oc) i firma skierowała sprawę do windykacji twierdząc że za jego polisę musimy zapłacić my.Ale my mamy już swoją polisę co teraz powinniśmy zrobić.proszę o pomoc

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Aneta

Dzień dobry, Pani Aneto, może Pani opłacić całość i korzystać z tej polisy, albo wypowiedzieć ubezpieczenie z artykułem 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, natomiast proszę pamiętać, że najprawdopodobniej trzeba będzie zapłacić za okres od kupna pojazdu, do złożenia wypowiedzenia.

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Witam. Kupiłem tydzień temu samochód, którego polisa jest ważna do 16 maja bieżącego roku włącznie. Nie chcę tej polisy przedłużać, bo nie mam zniżek i zapewne zaproponują mi tam taką stawkę, że hej. Znalazłem ubezpieczenie w innej firmie po satysfakcjonującej mnie cenie. Rozumiem, że ta stara polisa mi się nie przedłuży automatycznie i mogę spokojnie czekać aż wygaśnie? Nowe ubezpieczenie zakupić z datą „startową” od 17 maja, czy bezpieczniej by zaczynało się już od 16? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie, Mariusz.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Dzień dobry, Panie Mariuszu, obecną polisę należy wypowiedzieć jeśli nie chce z niej Pan korzystać – z tego względu, że Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki w jakimś późniejszym terminie i wtedy otrzyma Pan pismo z informacją, że trzeba zapłacić za to ubezpieczenie. Proszę pamiętać, że jeśli dojdzie do rekalkulacji składki, to trzeba opłacić będzie za okres od daty zakupu auta, do momentu złożenia wypowiedzenia – więc lepiej jak najszybciej wypowiedzieć z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Poinformuję również, że należy zakupić nowe ubezpieczenie od takiego terminu, by nie doszło do przerwy w ubezpieczeniu.

Paulina
Paulina
4 lat temu

Dzień dobry, zwracam się z pytaniem kupiłam auto 16 kwietnia tego roku z ubezpieczeniem do końca kwietnia 2018r. Umowy nie chce kontynuować i na dalszy okres ubezpieczyłam w innym towarzystwie. w między czasie dostałam pismo z PZU , iż poprzedni właściciel poinformował o zbyciu pojazdu i wycofuje ubezpieczenie i ja mam dopłacić brakująca składkę za niego. Nie spotkałam się nigdy wcześniej z taka sytuacja kupuje auto ubezpieczone.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Paulina

Dzień dobry, Po zakupie pojazdu z polisą wszystkie prawa i obowiązki płynące z tego ubezpieczenia przechodzą na nowego właściciela. Czasami zdarza się, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe dokonuje rekalkulacji składki i jeśli chce się kontynuować polisę po zbywcy, trzeba dopłacić wyliczoną przez Towarzystwo kwotę. Oczywiście nie musi Pani kontynuować takiej polisy – wtedy należy wypowiedzieć ją zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i zawrzeć nowe ubezpieczenie w dowolnej firmie. Proszę pamiętać, że jeśli wypowie Pani takie ubezpieczenie, to Ubezpieczyciel najprawdopodobniej upomni się o zapłatę składki za okres od momentu kupna auta, do złożenia wypowiedzenia.

Patryk
Patryk
4 lat temu

Witam 25.04.2018 zakupiłem auto z całkowicie oplaconym oc ważnym do 31.07.2018. Poprzedni właściciel nie zgłosił do dnia dzisiejszego sprzedaży auta w ubezpieczalni. Czy w takiej sytuacji mogę jeździć na tym oc do końca umowy i wykupić oc na siebie od 30.07.2018?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Patryk

Dzień dobry, można przepisać polisę na aktualnego właściciela i korzystać z niej do końca jej trwania. Jednak firma ubezpieczeniowa ma prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki, czyli uwzględnienia historii ubezpieczenia aktualnego posiadacza pojazdu.

kumpel
kumpel
4 lat temu

Witam. Kupiłem auto 06.05.018- polisa ważna do 25.03.2019 zapłacona w całości przez sprzedającego. 14.05.2018 przepisałem ją na siebie u agenta. dziś 16.05.2018 dzwoni poprzedni właściciel, że nie może odzyskać składek, bo nie wypowiedziałem umowy. czy coś źle zrobiłem? nic nie było umawiane, nic spisane.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  kumpel

Dzień dobry, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, przechodzą na Pana wszelkie prawa i obowiązki związane z polisą OC. Poprzedni właściciel dostanie zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia obowiązkowego jeśli Pan złoży rezygnację z tej polisy. Jednak złożenie wypowiedzenia jest dobrą wolą nowego właściciela.

Antoni
Antoni
4 lat temu

A ja mam pytanie troszkę z innej beczki: jestem nowym właścicielem auta, mam aktualna polisę poprzednika i zamierzam na niej jeździć do końca okresu. W dokumencie z polisą jest jednak stary właściciel i numer rejestracyjny, a więc czy w razie kontroli będą z tej racji problemy czy wystarczy że polisa jest aktualna?

Nie chce dzwonić sam do ubezpieczyciela w celu zmiany danych żeby nie ryzykować rekalkulacją.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Antoni

Dzień dobry, polisa jest nadal ważna i można się poruszać pojazdem. Jednak do odbioru stałego dowodu rejestracyjnego może być niezbędne przepisanie polisy OC na aktualnego właściciela.

Michał
Michał
4 lat temu

Dzień dobry, zakupiłem dzisiaj na fakturę VAT auto z polisą OC ważną do lutego 2019r. Poprzednia właścicielka poinformowała mnie że tego samego dnia wypowie ubezpieczenie. Moje pytanie brzmi. Czy mogę na aktualnej polisie jeździć do czasu zawarcia umowy z innym ubezpieczycielem? Czy powinienem o fakcie zmiany ubezpieczyciela powiadomić obecnego ubezpieczyciela? Jestem młodym kierowcą i zastanawiam się ile będę musiał dopłacić za każdy dzień przed zmianą ubezpieczenia.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Michał

Dzień dobry, nabywając pojazd, przechodzą na Pana wszelkie prawa i obowiązki związane z polisą OC. Zbywca pojazdu nie ma prawa wypowiedzieć polisy, tylko nabywca ma taką możliwość. W przypadku gdyby Pan chciał zrezygnować z ubezpieczenia, należy złożyć rezygnację powołując się na art 31. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jan
Jan
4 lat temu

Kupiłem auto 21-4-2018 zarejestrowałem na siebie 15-5-2018 to znaczy mam miękki dowód teraz , ubezpieczenie na poprzedniego właściciela jest do 27-7-2018 , do kiedy i jak mam ubezpieczyć na siebie auto ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jan

Ma Pan możliwość korzystania z tej polisy do końca okresu ochrony, natomiast proszę pamiętać, że może otrzymać Pan pismo z informacją o konieczności opłaty części składki (jeśli dojdzie do rekalkulacji). Jeśli nie chce Pan korzystać z tego ubezpieczenia – po zbywcy, to w każdej chwili można takie ubezpieczenie wypowiedzieć, zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i zawrzeć nową polisę, w takim terminie, by nie było przerwy w ubezpieczeniu.

Renata
Renata
4 lat temu

Witam. kupiłam auto z ubezpieczeniem ważnym jeszcze przez 10 miesięcy. Czy będę mogła pojechać za granicę na parę tygodni, jeśli zielona karta jest wypisana na poprzedniego właściciela?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Renata

Dzień dobry, w takim przypadku powinna Pani przerejestrować pojazd i przepisać ubezpieczenie na siebie. Ubezpieczyciel wystawi Zieloną Kartę na aktualnego właściciela. Jeżeli samochód nie będzie przerejestrowany a polisa i Zielona Karta będzie na poprzedniego właściciela, to może być problem przy kontroli za granicą.

Rossi
Rossi
4 lat temu

Dzień dobry,
mam zamiar kupić samochód, OC po zgłoszeniu przepiszę na siebie (opłacone jeszcze 10 miesięcy), chcę dokupić AC, czy mogę polisę wykupić na te 10 miesięcy tak aby polisa AC+OC była do odnowienia za 10m-cy? Nie chciałbym mieć 2 polis z różnymi terminami.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Rossi

Dzień dobry, niestety nie ma na naszym rynku ubezpieczeń, firmy która zaproponuje AC na 10 miesięcy. Proponuję dopytać aktualnego ubezpieczyciela, gdzie polisa jest opłacona, czy będzie możliwość zawarcia AC, do końca trwania tej umowy.

kik
kik
4 lat temu

Doradca od siedmiu boleści… Nie da się, nie można, proszę iść gdzie indziej… ot tyle można się od Was dowiedzieć. Do Rossi. Kup AC teraz na 12mscy. Wypowiedz je w dniu kończącej się polisy OC (dostaniesz zwrot za 2 msce) zawrzyj nową polisę równorzędnie z OC.

Jagus
Jagus
4 lat temu

Kupilam auto umowa zawarta 18marca2017r, ubezpieczenie oc wazne do 11kwietnia2017 z dniem 12 kwietnia2017 zawarlem nową z innym ubezpieczycielem czy musze oplacic skladke rate ze stycznia ktora nie zostalo oplacona i czy musze zalozyc wypowiedzenie umowy

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jagus

Ubezpieczyciel może naliczyć opłatę za czas od momentu kupna pojazdu do dnia wygaśnięcia lub rozwiązania umowy. Jeśli zakupiła Pani pojazd, to polisa poprzedniego właściciela nie wznowi się automatycznie.

Agzwi
Agzwi
4 lat temu

Kupiłam auto 04.07.2018. Polisa OC była ważna do 05.07.2018. Jednak poprzedni właściciel wykupił i opłacił nową składkę 02.07 obowiązującą od 06.07, którą mi przekazał. Czy obecna polisa jest ważna? Czy mogę na niej jeździć? Poprzedni właściciel poinformował Towarzystwo o sprzedaży auta

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Agzwi

Dzień dobry, zgodnie z ustawą o Ubezpieczeniach Obowiązkowych umowa OC nie odnawia się na kolejny rok w przypadku zmiany właściciela pojazdu. Jednak Pani przypadek nie jest jednoznacznie określony w ustawie. Proponuję kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym i dopytanie o powyższą kwestię.

rav
rav
4 lat temu

18.07.2018 Kupiłem samochód do którego przypisana była polisa ważna do 10.01.2019. Sprzedający samochód opłacał polisę w miesięcznych ratach. Ostatnia opłacona rata była za okres do 10.08.2018 Jednocześnie od 11.08.2018 zawarłem nową polisę u innego ubezpieczyciela i chciałem wypowiedzieć tę, którą otrzymałem od zbywcy. Dziś w mojej skrzynce pocztowej znalazłem informację od starego ubezpieczyciela (zapewne zbywca poinformował ubezpieczyciela o sprzedaży i przekazał mu moje dane). W korespondencji poinformowano mnie o aktualizacji danych oraz konieczności dopłaty składki od dnia zakupu (tj. 18.07.2018) do końca okresu na który była zawarta poprzednia polisa (tj. 10.01.2019) Zmienił się także numer polisy. Rozumiem , że muszę wypowiedzieć tę zaktualizowaną polisę (której numer właśnie dostałem), wystawioną na moje nazwisko, a nie polisę wystawioną na starego właściciela ?
Czy, jeśli polisa była opłacona do 10.08.2018, a ja z tym dniem ją wypowiadam będę musiał dopłacić jakieś pieniądze staremu ubezpieczycielowi ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  rav

Dzień dobry, jeśli dostał Pan już umowę na swoje dane, to należy powołać się na jej numer. Jednak jeżeli w wypowiedzeniu są zawarte dane pojazdu, łącznie z numerem nadwozia, to numer polisy nie powinien mieć znaczenia. Klient nie musi wiedzieć, że umowa po sprzedaży zmienia swój numer.

Paweł
Paweł
4 lat temu

Witam,
Kupiłem w 01.2018 auto od obywatela Ukrainy. Poinformował mnie, że nie może przedłużyć OC (polisa wygasała 29.12.2017) ze względu na nie przedłużenie karty stałego pobytu (był wpis w DR). Wykupiłem w dniu zakupu OC na siebie. W połowie 04.2018 otrzymałem pismo od poprzedniego TU (RESO Balcia) z aneksem i kwotą do zapłaty. Po rozmowie telefonicznej otrzymałem informację, że dopiero dostali umowę K-S od zbywcy dlatego teraz mi wysyłają aneks. Wypowiedziałem rzecz jasna polisę, ale jestem windykowany za kwotę od zakupu do wypowiedzenia. Dzisiaj po raz kolejny rozmawiałem z działem windykacji i nagle (gdy powołałem się na 14 dni o informacji o zbyciu pojazdu) okazało się że umowę K-S otrzymali w styczniu. Moje pytanie zatem – czy jest jakiś ustawowy termin, w którym TU powinno mnie poinformować o przepisaniu OC na mnie / rekalkulacji składki? Kilka już aut kupowałem w życiu i zawsze dokumenty od TU otrzymywałem max w 2-3 tygodnie. Tu minęło 3 miesiące i w dodatku otrzymuję sprzeczne informacje dotyczące otrzymania przez nich informacji od zbywcy o sprzedaży auta. Jest jakaś szansa na wyprostowanie sprawy czy pozostaje zapłacić i mieć nauczkę na przyszłość?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry, ubezpieczyciel powinien Pana poinformować o tym fakcie niezwłocznie, jednak nie jest to zapisane w ustawie. Jednak to na nabywcy ciąży odpowiedzialność za polisę którą przejął wraz z kupionym pojazdem. W momencie kiedy zawarł Pan umowę z nową firmą ubezpieczeniową, należało złożyć rezygnację z polisy poprzedniego właściciela. Z racji tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe poprzedniego właściciela tak późno poinformowało o fakcie zakupu pojazdu i przeniesienia polisy, można spróbować odwołać się od decyzji w formie reklamacji.

młody
młody
4 lat temu

Witam, w zeszłym tygodniu kupiłem samochód od brata, z wykupionym ubezpieczeniem OC na raty. Przerejestrowałem auto w wydziale komunikacji i zapłaciłem podatek w US. Czy muszę jeszcze zgłosić się do ubezpieczyciela w celu przepisania umowy na mnie, czy oni sami będą się ze mną kontaktować w celu rekalkulacji składki? Poprzedni właściciel zgłosił już sprzedaż w urzędzie. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  młody

Dzień dobry, poprzedni właściciel ma obowiązek w ciągu 14 dni zgłosić do ubezpieczyciela fakt sprzedaży pojazdu. Następnie ubezpieczyciel powinien skontaktować się z Panem w sprawie przepisania ubezpieczenia. W przypadku braku kontaktu ze strony ubezpieczyciela należy się skontaktować samemu ws. rekalkulacji.

Kamil
Kamil
4 lat temu

Witam kopilem auto 25 maja 2018 .5 czerwca zadzwonilem do ubezpieczalni z pytaniem do kiedy moge jezdzic na bbecnym oc .stwierdzili ze do 15 sierpnia jest oplacone i przed ta data mam sie zdeklarowac czy oplacam dalej czy rezygnuje.z dniem 1sierpien pismo ze ubezpieczenie zostalo przypisane na mnie i musze oplacic pozostale raty 2500zł w ciagu 7dni.napisalem wypowiedzenie umowy z dniem 1 sierpien.na to ubezpieczyciel ze mam zaplacic za te dni od kupna do wypowiedzenia mimo ze oc bylo jeszcze oplacone przez poprzedniego wlasciciela na ten okres.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Kamil

Dzień dobry, najprawdopodobniej doszło do rekalkulacji składki – oznacza to przeliczenie ceny ubezpieczenia na dane nowego właściciela. Ubezpieczyciel wymaga opłacenia różnicy między składką zbywcy, a składką przeliczoną na nabywcę – za dni od kupna auta do wypowiedzenia umowy. Jeśli nie zgadza się Pan z taką kwotą do zapłaty, to można spróbować się odwołać od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Audi1998
Audi1998
4 lat temu

Witam auto kupiłem pół roku temu jednak nie przerejestrowałem go jeszcze czy mogę wykupić polisę na nieprzerejestrowany samochód, czy muszę go przerejestrować?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Audi1998

Dzień dobry, auto powinien Pan zarejestrować w przeciągu 30 dni od momentu zakupu, natomiast jest też możliwość zakupienia ubezpieczenia na nieprzerejestrowane auto – na dane nowego właściciela z umowy kupna-sprzedaży.

alfred
alfred
4 lat temu

Witam sprzedaje stare auto którym już nie jeżdżę bo mam nowe w starym się kończy ubezpieczenie 13.10 czy muszę wykupywać ubezpieczenie mimo że auto jest wystawione na sprzedaż ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  alfred

Dzień dobry, zarejestrowane w Polsce auto musi posiadać aktywne ubezpieczenie. Nawet jeżeli auto przeznaczone jest na sprzedaż, to dopóki jest Pan jego właścicielem, pojazd musi posiadać OC.

pepe
pepe
4 lat temu

Witam jeżeli auto miało ważne OC do 7 października, a ja kupie ten samochód 11 października, to będzie na mnie jakaś kara za te 4 dni po skonczeniu ważnego OC, i od momentu kupna auta ile mam czasu na wykupienie OC

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  pepe

Dzień dobry, nowy właściciel pojazdu odpowiada za ubezpieczenie OC od momentu zakupu auta, za poprzednie dni odpowiada zbywca. Jeśli zakupi Pan auto bez ważnego ubezpieczenia OC, to będzie Pan zobowiązany tego samego dnia nabyć polisę.

Bartek
Bartek
4 lat temu

Wotam, samochód sprzedany w ostatnim dniu ochrony. Zbywca jeszcze wznowił polisę na siebie, ponieważ nie wiedział, że sprzeda pojazd. Czy to wznowione ubezpieczenie przechodzi na nowonabywcę czy zostanie rozwiązane?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Bartek

Dzień dobry, ubezpieczenie przejdzie na nowego właściciela pojazdu. Nowy właściciel może takie ubezpieczenie przepisać na siebie, albo wypowiedzieć w każdym terminie zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zbigniew
Zbigniew
4 lat temu

witam dziś auto OC ważne do 12.11.18 Nabywca prosił mnie żeby te parę dni zostawić ubezpieczenie do końca kiedy mogę złożyć wypowiedzenie OC?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Zbigniew

Dzień dobry, jeśli auto zostało sprzedane, to musi zgłosić Pan ubezpieczycielowi umowę kupna-sprzedaży, natomiast ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela i wygaśnie z ostatnim dniem okresu, na który została zawarta umowa.

Krzys
Krzys
4 lat temu

Witam.
Kupiłem samochód z AC poprzedni właściciel nie zgłosił sprzedaży w ubezpieczalni. I AC wygasa w momencie sprzedaży i co nic nie zostaje ? Od tej pory nie mam ubezpieczenia ? Czy AC wygasa ale OC zostaje ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Krzys

Dzień dobry, ubezpieczenie AC wygasa z dniem sprzedaży pojazdu, poprzedni właściciel dostanie zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Natomiast ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela i trwa do końca umowy. Polisa nie wznowi automatycznie na kolejny rok.

Jola.
Jola.
4 lat temu

Witam sprzedałam samochód i nie poinformowałam ubezpieczyciela o nowym właścicielu. Po paru miesiącach przyszło do zapłaty ubezpieczenie. Czy muszę go płacić czy mogę się jakoś odwołać?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jola.

Dzień dobry, w przypadku kiedy ubezpieczyciel wymaga opłaty za kolejną odnowioną umowę, to wystarczy przesłać skan umowy. Polisa automatycznie wznowiona zostanie anulowana. Jednak gdy wymagana jest opłata kolejnej raty, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo naliczyć opłatę do dnia dostarczenia dokumentu potwierdzającego sprzedaż.

koko
koko
4 lat temu

witam, kupiłem samochód, który był rozłożony na 2 raty, od razu wykupiłem nową polisę na siebie,, tamtej nie wypowiedziałem agent z poprzedniej polisy zadzwonił do mnie że muszę opłacił ratę.. suma suma sumarum mam 2 polisy co robić?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  koko

Dzień dobry, z polisy poprzedniego właściciela można w każdej chwili zrezygnować. W tym celu należy powołać się na art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003r.

Patryk
Patryk
4 lat temu

WItam! Czy jeśli zakupiłem samochód i przeszło na mnie OC poprzedniego właściciela oraz w okresie jego obowiązywania pożyczyłem auto koledze który spowodował nim kolizję to czy ta kolizja „idzie na moje konto” przy zawieraniu nowej polisy?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Patryk

Dzień dobry, niestety tak, kolizja będzie przypisana do Pana konta jak i do osoby kierującej pojazdem sprawcy.

Przemek
Przemek
3 lat temu

Witam w czerwcu tego roku zakupiłem samochód, przerejestrowałem na siebie oraz ubezpieczyłem. Dziś skontaktował się ze mną sprzedawca, chciałby odemnie skan umowy którą zawarliśmy ponieważ ubezpieczyciel żąda od niego opłaty oc. Wnioskuję , że nie poinformował ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Czy ja , mając już nowe oc od momentu kupna samochodu mogę teraz ponieść jakieś konsekwencje za to stare typu rekalkulacja składki? Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Przemek

Dzień dobry, tak, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki od momentu zakupu pojazdu. Jednak Pana obowiązkiem, w przypadku zawarcia nowej umowy, było zrezygnowanie z polisy przejętej wraz z zakupionym pojazdem. Jeśli zbywca jednak prześle umowę kupna sprzedaży towarzystwo ubezpieczeniowe dokona przeliczenia.

Michal
Michal
3 lat temu

Witam serdecznie,

Mój Tato kupił auto kilka miesięcy temu. Zdecydował się nie rozwiązywać umowy OC od poprzedniego właściciela. Teraz okazuje się że do auta były zawarte dodatkowe trzy umowy OC i przychodzą kolejne ponaglenia do zapłaty. Czy jest to sprzedający jest zoobowiązany do powiadomienia o WSZYSTKICH istniejących polisach dla zbywanego auta? Czy może sprawdzenie tego jest obowiązkiem kupującego?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Michal

Dzień dobry, jeśli wszystkie umowy są w tej samej firmie, to proszę odwołać się od decyzji Ubezpieczyciela, ponieważ na to samo auto w jednej firmie może być wymagana opłata za jedną polisę. Jeśli jednak są to polisy w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, to można je wypowiedzieć zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, natomiast konieczne będzie zapłacenie za okres, w którym była świadczona ochrona (od momentu zakupu, do wypowiedzenia).

Jarek
Jarek
3 lat temu

Dzień dobry właśnie zdałem prawo jazdy i mam pytanie jeśli kupię auto i będzie na nim ubezpieczenie to muszę wykupić nowe ubezpieczenie na siebie jako młodocianego kierowcę ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Jarek

Dzień dobry, zgodnie z ustawą, nowy właściciel nabywa pojazd wraz z ubezpieczeniem, więc ma Pan prawo do kontynuacji tej polisy. Proszę również pamiętać, że przy zmianie właściciela, ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki OC.

Karol
Karol
3 lat temu

Witam zamierzam kupić samochód od wójka czy jeśli ja kupię ten samochód a on zgłosi w ubezpieczalni że sprzedał samochód i ja wykupie w podobnym czasie ubezpieczenie to czy tak można jak samochód ma dwa ubezpieczenia

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Karol

Dzień dobry, ubezpieczenie po zbywcy przechodzi na nowego właściciela. To ubezpieczenie po wujku będzie Pana obowiązywało do końca okresu, natomiast może je Pan wypowiedzieć w każdym momencie jego trwania – zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, i zakupić nowe ubezpieczenie na siebie – wtedy nie dojdzie do podwójnego ubezpieczenia.

Adi
Adi
3 lat temu

Kupiłem samochód 3 miesiące temu wraz z OC i nie poinformowałem ubezpieczyciela, że jestem nowym właścicielem pojazdu. Czy teraz muszę powiadomić ubezpieczyciela, że jestem nowym właścicielem, a potem wyrazić chęć nie przedłużania umowy, czy mogę od razu wyrazić chęć nie przedłużania umowy?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Adi

Jeśli polisa była zawarta przez poprzedniego właściciela, to nie przedłuży się automatycznie. Nawet jeśli przepisał Pan polisę na siebie, to wygaśnie z końcem okresu na jaki została zawarta.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Witam dnia 01.03.2019.r zakupiłem samochód z ważna polisa OC 12,2018-12.2019 opłacona pierwsza ratą 12.2018 druga rate do 06.2019 po miesiącu dostałem pismo 01.02.2019 z re-kalkulacja polisy wraz z wypowiedzeniem obecnej umowy.Czy jest możliwość żeby firma ubezpieczeniowa sama wypowiedziała umowę

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry, nie ma możliwości aby ubezpieczyciel sam rozwiązał ubezpieczenie OC, takie prawo ma tylko osoba która nabyła pojazd. Być może firma ubezpieczeniowa poinformowała Pana o rozwiązaniu ubezpieczeń dobrowolnych (NNW,AC, ASSISTANCE), które poprzedni właściciel miał wykupione a nie przeszły wraz z zakupionym pojazdem na Pana konto.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Witam kupilem auto z ubezpieczeniem waznym do maja 2019 roku. Czy mogr jezdzic na tym ubezpieczeniu az do jego wygasniecia nawet jesli przerejestruje auto na siebie??? Chodzi mi o to ze beda wtedy inne tablice rejestracyjne na aucie a inne na polisie. Czy moge tak jezdzic???

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry, w przypadku zmiany nr rejestracyjnego można się powołać na nr vin, jest on niezmienny. Proponuję jednak skontaktować się ubezpieczycielem w celu przepisania umowy i dopytania czy dokonuje rekalkulacji.

Piotr
Piotr
3 lat temu

„Jeśli sprzedałeś pojazd z wykupioną polisą OC masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek! W piśmie podaj dane nabywcy pojazdu (znajdziesz je na umowie kupna-sprzedaży), a także numer polisy.”
Trzy akapity niżej:
„Poza tym poprzedni właściciel pojazdu musi w terminie 14 dni od daty sprzedaży powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o tym, że sprzedał samochód. Musi też podać dane nabywcy takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON.”
Brawa dla redakcji, masło maślane i powtarzanie się bo nikt nie czyta ze zrozumieniem przed wypuszczeniem artykułu.

iSatsu
iSatsu
2 lat temu
Reply to  Piotr

Zabieg zastosowany w artukule ma sens, ponieważ jeden akapit dotyczy sprzedaży pojazdu, a drugi kupna, o czym informują tytuły owych akapitów. Tak więc, jeśli ktoś kupił auto to być może nie będzie miał ochoty czytać akapitu „Sprzedałem samochód, co z polisą OC?”, a więc powtórzenie informacji o tym kto ma obowiązek załatwienia tej sprawy jest w mojej ocenie jak najbardziej słuszny.

Olek
Olek
3 lat temu

Witam, sprzedaje samochód, czy muszę z kupującym napisać wypowiedzenie ubezpieczenia oc i dostarczyć do ubezpieczalni czy moze tylko pokazać umowe kupna-sprzedaży bez żadnego wypowiedzenia?
Niektórzy mówią że sprzedawca wypowiada umowę i dostaje zwrot za nadane miesiące, a niektórzy mówią że nabywca może wypowiedzieć lub przedłużyć a sprzedawca tylko dostarcza umowe kupna sprzedaży.
Dlatego pytanie kto wypowiada umowę i czy muszę pisać z nabywcą pismo o wypowiedzeniu ubezpieczenia?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Olek

Dzień dobry, zbywca auta przekazuje polisę nabywcy. To nabywca decyduje co z nią zrobi, wszystkie prawa i obowiązki wynikające z polisy przechodzą na nowego właściciela. Nowy właściciel może ją wypowiedzieć, albo z niej korzystać. Jeśli wypowie, to zbywca auta otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Auto kupione 26-01-2019 z polisą płatną na 4 raty, z czego opłacone dwie. Kolejna płatność raty była na 20-02-2019.
Wypowiedziałem polisę 15-02-2019.
Ubezpieczyciel domaga się zapłaty za okres 26-01-2019 do 15-02-2019 (data zakupu-data wypowiedzenia).
Przecież polisa była opłacona do 20-02-2019.
Czy mam zapłacić?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Krzysiek

Dzień dobry, bardzo możliwe, że Ubezpieczyciel dokonał rekalkulacji składki i wzywa do zapłaty, ponieważ na Pańskie dane ubezpieczenie wyszło droższe niż na poprzedniego właściciela. Polecam skontaktować się z Ubezpieczycielem i dopytać za co konkretnie musi Pan zapłacić.

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Ubezpieczyciel twierdzi że mam zapłacić za NOWĄ polisę (nadał jej zupełnie nowy numer), która powstała po przeniesieniu na mnie praw i obowiązków z poprzedniego właściciela.
O rekalkulacji nie ma słowa.
Poprzedni właściciel miał 40% zniżek, ja mam 60%.
Ponawiam pytanie:
jeżeli polisa była opłacona do 20-02-2019 to muszę płacić za okres od kupna do wypowiedzenia?

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Ubezpieczyciel twierdzi,że obowiązek zapłaty powstał w wyniku powstania nowej polisy (nadali jej zupełnie nowy numer) po przejęciu przeze mnie praw i obowiązków po poprzednim właścicielu w dniu zakupu.
Nie ma słowa o rekalkulacji.
Poprzedni właściciel miał 40% zniżek ja mam 60.
Jeżeli zapłacę za okres 26-01-2019 do 15-02-2019 to wg mnie ubezpieczyciel będzie miał dwa razy zapłacone za ten okres ochrony – czy to zgodne z prawem?
Czy wg przepisów mam zapłacić za polisę, która była opłacona do 20-02-2019?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Krzysiek

Jeśli doszło do rekalkulacji, to tak, Ubezpieczyciel ma prawo naliczyć dodatkową składkę do zapłaty przez Pana. Polecam skontaktować się z Ubezpieczycielem i doprecyzować z jakiego tytułu jest ta dopłata.

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Dostałem pismo tu cytat:
„obowiązek zapłaty powstał w wyniku powstania nowej polisy po przejęciu przeze mnie praw i obowiązków po poprzednim właścicielu”
Przez tel. nie udzielają informacji, a na kolejny list muszę czekać 2 tygodnie.
A co jeżeli nie było rekalkulacji?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Krzysiek

Jeśli kupił Pan auto, to mógł Pan przejąć polisę po zbywcy, nie mogła zostać wystawiona nowa polisa bez Pana zgody, dodatkowo polisa po zbywcy wygasa z ostatnim dniem okresu na jaki została zawarta. Obowiązek zapłaty zapewne powstał, ponieważ Ubezpieczyciel przeliczył, że na Pana dane składka wychodzi inna niż na poprzedniego kierowcę – często można się z tym spotkać.

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Bez rekalkulacji nie muszę płacić?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Krzysiek

Polecam skontaktować się z Ubezpieczycielem i dopytać za co jest ta dopłata. Jeśli nie jest to rekalkulacja składki, to proszę dopytać z jakiego powodu żądają zapłaty.

Witek
Witek
3 lat temu
Reply to  Krzysiek

Jestem w podobnej sytuacji. Też tego nie rozumiem. Ponoć jakieś nowe przepisy? Uważam że dopłacać do tego interesu się nie powinno.