Punkta

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC to temat, który od kilku miesięcy wzbudza mnóstwo emocji wśród kierowców. Nic dziwnego. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, w ciągu zaledwie roku ceny stawek OC wzrosły aż o 55%!

Obecnie średni koszt takiego ubezpieczenia to już 1024 zł. Ale są kierowcy, którzy płacą znacznie mniej. I nie wynika to tylko z ich miejsca zamieszkania czy liczby szkód na koncie. Wpływ na to ma również ich samochód, a konkretnie rodzaj nadwozia. Kierowcy jakich pojazdów ponoszą najmniejsze wydatki na OC?

Rodzaje nadwozia z najniższym OC

Z analizy ponad 700 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC Punkta, dawniej mfind wynika, że najtańsze polisy mają kierowcy aut typu pickup. Średnio, właściciele tych pojazdów płacą za ubezpieczenie OC 520 zł. Nieznacznie drożej, bo o 56 zł, kosztuje średnia polisa dla vanów.

A co z kabrioletami? Przyjemność z jazdy takim autem okupiona jest polisą w wysokości 788 zł. Z kolei najgłębiej do kieszeni muszą sięgnąć posiadacze coupe. W ich przypadku średnia cena OC to aż 913 zł. Różnica w średniej cenie OC dla coupe oraz pickupa wynosi prawie 400 zł! Co na nią wpływa?

CZYTAJ TAKŻE:

Ceny OC szybują! 6 powodów, dlaczego ubezpieczenia OC będą drożały [ANALIZA]

Ceny ubezpieczeń OC i AC w Europie: Polska poniżej średniej!

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Wyższe ceny ubezpieczenia OC dla właścicieli coupe i kabrioletów mogą wynikać z tego, że pojazdy te zazwyczaj są wyposażone w silniki o dużej pojemności. Ponadto, często jeżdżą nimi młodzi i brawurowi kierowcy, z większą liczbą szkód oraz single, którzy płacą za polisy zdecydowanie więcej. Z kolei vanami czy pickupami poruszają się zazwyczaj starsi kierowcy z większym doświadczeniem, co przekłada się duże zniżki, a w efekcie, na niższe ceny polis OC – wyjaśnia Bartosz Salwiński, ekspert porównywarki OC/AC Punkta, dawniej mfind.pl.

Ceny OC dla najpopularniejszych rodzajów nadwozia

O ile auta typu coupe, kabriolet czy pickup stanowią niewielki odsetek samochodów poruszających się po naszych drogach, o tyle sedany, hatchbacki i kombi wręcz przeciwnie. To właśnie dla takich pojazdów najczęściej wykonywano kalkulacje w porównywarce Punkta, dawniej mfind.pl. Łącznie, aż 94% wszystkich wyliczeń dotyczyło właśnie aut o takim nadwoziu.

Właściciele sedanów i kombi średnio płacą za ubezpieczenie podobne kwoty, ok. 680 zł. Polisy OC dla najpopularniejszych w naszym kraju hatchbacków są nieco tańsze i kosztują 611 zł.

Ubezpieczyciele prowadzą własne statystyki wypadkowe i na ich podstawie ustalają stawki OC dla poszczególnych profili kierowców. Łatwo się domyślić, że 40-letni ojciec dwójki dzieci jeżdżący kombi, powoduje wypadki statystycznie rzadziej niż np. młody, niedoświadczony kawaler w kabriolecie – dodaje Salwiński.

Najpopularniejsze nadwozia w polskich miastach

Sprawdziliśmy także, jak rozkłada się popularność poszczególnych typów nadwozia w największych polskich miastach. Od morza aż do Tatr i od Świecka do Terespola, najwięcej kalkulacji dotyczyło pojazdów typu hatchback. Szczególnie popularne są one w Kielcach, gdzie aż 54% wszystkich wyliczeń dotyczyło takich aut. Z kolei sedany są najpopularniejsze w Białymstoku (24%), a kombi w Zielonej Górze (36%).

Kupujesz auto? Sprawdź koszty OC

Jeśli właśnie szukasz dla siebie samochodu, wyliczając koszty eksploatacji weź pod uwagę także ceny polisy OC. Jak widać na powyższych przykładach, na jego wartość ma wpływ m.in. rodzaj nadwozia. Różnice są naprawdę duże, co w perspektywie kilku lat może dać Ci spore oszczędności. Ceny polisy możesz porównać w naszym kalkulatorze OC/AC.