Jeździsz coupe lub kabrioletem? Zapłacisz więcej za OC

Aktualizacja:
rodzaj nadwozia ceny oc

Sportowa linia nadwozia wzbudzająca zazdrosne spojrzenia innych kierowców i poczucie wolności plus wiatr we włosach - to pierwsze skojarzenia z autami typu coupe lub kabriolet. Niestety, są i inne, mniej atrakcyjne, jak wysoka cena polisy OC. Właściciele właśnie takich pojazdów płacą najwięcej za ubezpieczenie. Dlaczego? Kto płaci mniej?

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC to temat, który od kilku miesięcy wzbudza mnóstwo emocji wśród kierowców. Nic dziwnego. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, w ciągu zaledwie roku ceny stawek OC wzrosły aż o 55%!

Obecnie średni koszt takiego ubezpieczenia to już 1024 zł. Ale są kierowcy, którzy płacą znacznie mniej. I nie wynika to tylko z ich miejsca zamieszkania czy liczby szkód na koncie. Wpływ na to ma również ich samochód, a konkretnie rodzaj nadwozia. Kierowcy jakich pojazdów ponoszą najmniejsze wydatki na OC?

Rodzaje nadwozia z najniższym OC

Z analizy ponad 700 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC Punkta wynika, że najtańsze polisy mają kierowcy aut typu pickup. Średnio, właściciele tych pojazdów płacą za ubezpieczenie OC 520 zł. Nieznacznie drożej, bo o 56 zł, kosztuje średnia polisa dla vanów.

A co z kabrioletami? Przyjemność z jazdy takim autem okupiona jest polisą w wysokości 788 zł. Z kolei najgłębiej do kieszeni muszą sięgnąć posiadacze coupe. W ich przypadku średnia cena OC to aż 913 zł. Różnica w średniej cenie OC dla coupe oraz pickupa wynosi prawie 400 zł! Co na nią wpływa?

Czytaj także: Za które marki samochodów zapłacisz najwyższe OC? Sprawdzamy!

CZYTAJ TAKŻE:

Ceny OC szybują! 6 powodów, dlaczego ubezpieczenia OC będą drożały [ANALIZA]

Ceny ubezpieczeń OC i AC w Europie: Polska poniżej średniej!

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Wyższe ceny ubezpieczenia OC dla właścicieli coupe i kabrioletów mogą wynikać z tego, że pojazdy te zazwyczaj są wyposażone w silniki o dużej pojemności. Ponadto, często jeżdżą nimi młodzi i brawurowi kierowcy, z większą liczbą szkód oraz single, którzy płacą za polisy zdecydowanie więcej. Z kolei vanami czy pickupami poruszają się zazwyczaj starsi kierowcy z większym doświadczeniem, co przekłada się duże zniżki, a w efekcie, na niższe ceny polis OC – wyjaśnia Bartosz Salwiński, ekspert porównywarki OC/AC Punkta.pl.

Czytaj także: Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Ceny OC dla najpopularniejszych rodzajów nadwozia

O ile auta typu coupe, kabriolet czy pickup stanowią niewielki odsetek samochodów poruszających się po naszych drogach, o tyle sedany, hatchbacki i kombi wręcz przeciwnie. To właśnie dla takich pojazdów najczęściej wykonywano kalkulacje w porównywarce Punkta.pl. Łącznie, aż 94% wszystkich wyliczeń dotyczyło właśnie aut o takim nadwoziu.

Właściciele sedanów i kombi średnio płacą za ubezpieczenie podobne kwoty, ok. 680 zł. Polisy OC dla najpopularniejszych w naszym kraju hatchbacków są nieco tańsze i kosztują 611 zł.

Ubezpieczyciele prowadzą własne statystyki wypadkowe i na ich podstawie ustalają stawki OC dla poszczególnych profili kierowców. Łatwo się domyślić, że 40-letni ojciec dwójki dzieci jeżdżący kombi, powoduje wypadki statystycznie rzadziej niż np. młody, niedoświadczony kawaler w kabriolecie – dodaje Salwiński.

Czytaj także: Ceny OC po pierwszym półroczu 2018 r. Jest taniej!

Najpopularniejsze nadwozia w polskich miastach

Sprawdziliśmy także, jak rozkłada się popularność poszczególnych typów nadwozia w największych polskich miastach. Od morza aż do Tatr i od Świecka do Terespola, najwięcej kalkulacji dotyczyło pojazdów typu hatchback. Szczególnie popularne są one w Kielcach, gdzie aż 54% wszystkich wyliczeń dotyczyło takich aut. Z kolei sedany są najpopularniejsze w Białymstoku (24%), a kombi w Zielonej Górze (36%).

Czytaj także: Porównanie cen OC po pierwszym kwartale 2017 r. Podwyżki wyhamowały, ale płacimy dużo więcej niż rok temu

Kupujesz auto? Sprawdź koszty OC

Jeśli właśnie szukasz dla siebie samochodu, wyliczając koszty eksploatacji weź pod uwagę także ceny polisy OC. Jak widać na powyższych przykładach, na jego wartość ma wpływ m.in. rodzaj nadwozia. Różnice są naprawdę duże, co w perspektywie kilku lat może dać Ci spore oszczędności. Ceny polisy możesz porównać w naszym kalkulatorze OC/AC.

Czytaj także: Kierowcy z Wrocławia i Gdańska jeżdżą najgorzej? Co piąty z nich deklaruje, że spowodował stłuczkę

Podsumowanie

  1. Najmniej za OC płacą kierowcy pickupów, a najwięcej posiadacze coupe.
  2. Najpopularniejsze typy nadwozia samochodów w naszym kraju to hatchback, kombi i sedan.
  3. Średnia cena ubezpieczenia OC dla auta typu hatchback to 611 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej