Kto ponosi winę za zderzenie z rowerzystą i jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania?

Aktualizacja:
Traffic accident between bicycle and a car

Uległeś potrąceniu na rowerze? A może kierowałeś pojazdem, który zderzył się z kierowcą jednośladu? Takie wypadki są bardzo niebezpieczne. Niezależnie od tego, z czyjej winy doszło do zdarzenia, warto wiedzieć, co grozi za jego spowodowanie i jak można ubiegać się o odszkodowanie.

Kto ponosi odpowiedzialność za potrącenie rowerzysty?

Potrącenie rowerzysty może zostać spowodowane zarówno przez kierowcę samochodu, jak i błąd rowerzysty. Obie strony są uczestnikami ruchu i muszą stosować się do powszechnie obowiązujących zasad. Niestety – to właśnie brak dostosowania się do przepisów i zachowania ostrożności jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerów, z których wiele ma skutek śmiertelny. 

Potrącenie rowerzysty na przejeździe dla rowerów to najczęściej wina kierowcy. Jeśli przejazd jednośladem jest dopuszczalny, kierujący pojazdem powinien więc zachować wzmożoną ostrożność. W praktyce warto pamiętać, że potrącenie rowerzysty na pasach może być spowodowane jego nieuprawnionym poruszaniem się po przejściu – np. ze względu na czerwone światło czy konieczność zejścia z roweru – co może być brane pod uwagę przy ocenie zdarzenia.

Co grozi za potrącenie rowerzysty?

Potrącenie rowerzysty na ścieżce rowerowej również zazwyczaj wiąże się z winą kierującego pojazdem. Jeśli doszło do wypadku dwóch rowerów, zasady odpowiedzialności ustala się zgodnie z ogólnymi zasadami poruszania się po ścieżce. 

Jeśli winnym potrącenia rowerzysty jest kierowca samochodu, nie tylko może on być zobowiązany do zapłaty odszkodowania, lecz także odpowiadać karnie. Gdy do wypadku dojdzie w następstwie błędu rowerzysty, to on zostanie obciążony ciężarem zadośćuczynienia szkodzie. Jeśli wykupił dedykowane ubezpieczenie, może liczyć na wypłatę w ramach polisy NNW.

Ile wynosi mandat za potrącenie rowerzysty?

Prawo rozstrzyga, że rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych, chyba że została na nim stworzona dedykowana śluza. W praktyce kierujący jednośladem, który chce przedostać się na drugą stronę jezdni, powinien zejść z roweru i go przeprowadzić. Jeśli rowerzysta nie dopełni tego obowiązku, może zostać ukarany mandatem. Jego wysokość to 200 złotych. 

Jeśli winę za zdarzenie będzie ponosić kierujący samochodem, może otrzymać mandat za spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu lądowym. Kumulacja kar ma prawo doprowadzić do przyznania nawet kilku tysięcy złotych mandatu i 25 punktów karnych. Taka sytuacja będzie się wiązała z utratą prawa jazdy.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty

Przepisy nie określają dokładnie, jak wysokie odszkodowanie przysługuje w przypadku potrącenia rowerzysty. Ustalenie odpowiedzialności za zdarzenie jest dokonywane na podstawie ogólnych zasad odpowiedzialności odszkodowawczej. 

Wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty zależy przede wszystkim od rozmiarów szkody. W trakcie ich obliczenia ustala się nie tylko zakres uszczerbku w majątku, lecz także na zdrowiu. Im wyższa kwota będzie konieczna do przywrócenia stanu sprzed wypadku oraz zadośćuczynienia cierpieniom związanym ze zdarzeniem, tym wyższe odszkodowanie może zostać przyznane. 

Oprócz odszkodowania i zadośćuczynienia, w przypadku najpoważniejszych urazów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i aktywność zawodową, istnieje również możliwość przyznania renty. 

Śmiertelne potrącenie rowerzysty wiąże się z kolei z obowiązkiem wypłaty zadośćuczynienia bliskim ofiary. Jego wysokość jest dostosowana do rozmiarów cierpień oraz okoliczności, takich jak np. pogorszenie się sytuacji życiowej. Zasądzona kwota może również uwzględniać poniesione koszty leczenia oraz organizacji pogrzebu.

Jak udowodnić, kto ponosi winę za potrącenie rowerzysty?

Niektórym może się wydawać, że odpowiedzialność za zderzenie z rowerzystą zawsze ponosi kierujący pojazdem mechanicznym. W praktyce rowerzysta potrącony przez samochód również może być uznany za winnego wypadku. Taka sytuacja jest możliwa, gdy osoba poruszająca się jednośladem poważnie naruszyła powszechnie obowiązujące przepisy, a jej zachowanie miało wpływ na zdarzenie (np. prowadzenie pod wpływem alkoholu). Taką okoliczność może być jednak trudno udowodnić. 

Wykazanie odpowiedzialności za zdarzenie będzie możliwe m.in. dzięki zabezpieczeniu nagrań z monitoringu czy kamerki samochodowej. Warto również zgromadzić świadków, którzy widzieli wypadek i mogą opisać jego przebieg.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie rowerzysty?

Rowerzysta jest szczególnie narażony na wypadki. W zderzeniu z samochodem to on ponosi zazwyczaj obrażenia, ponieważ nie jest prawie w żaden sposób chroniony. Każdy, kto jeździ na rowerze, powinien zadbać o bezpieczeństwo, zachowując wzmożoną ostrożność, a także bezwzględnie używać kasku. Warto również pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia roweru i OC rowerzysty

Taka polisa zapewnia finansowe wsparcie i praktyczną pomoc w razie zajścia wypadku na rowerze. Ubezpieczenie – w zależności od konkretnej oferty – może zapewniać m.in. zwrot kosztów leczenia czy assistance. 

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? 

Polisa roweru i rowerzysty obejmuje również często szkody związane z utratą (np. ze względu na kradzież) lub uszkodzeniem sprzętu. Cena takiego ubezpieczenia zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych rocznie, dlatego podpisanie umowy nie będzie znacznym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu. Wszystkie formalności załatwisz przez internet – bez wychodzenia z domu. W razie powstania szkody ubezpieczenie roweru i rowerzysty będzie znacznym wsparciem. 

Chcesz sprawdzić cenę takiej polisy? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia roweru.

Pytania i odpowiedzi

Czy za potrącenie rowerzysty zabierają prawo jazdy?
Ile wynosi odszkodowanie za potrącenie rowerzysty?
Kiedy jest wina rowerzysty?
Jak uzyskać odszkodowanie od rowerzysty?
Czy w razie potrącenia rowerzysty przez samochód trzeba wezwać policję?
Czy można uzyskać odszkodowanie za uszkodzony rower?

Podsumowanie

  • Do potrącenia rowerzysty może dojść zarówno z winy kierowcy samochodu, jak i osoby prowadzącej jednoślad. 
  • Niezależnie od tego, kto był sprawcą zdarzenia, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie. 
  • Sprawca wypadku może zostać również ukarany mandatem. 
  • Jeśli dojdzie do potrącenia rowerzysty, zadbaj o utrwalenie okoliczności zdarzenia. 
  • Ubezpieczenie rowerzysty będzie pomocne, zwłaszcza jeśli to kierujący jednośladem spowodował wypadek.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Rowerzyci vs kierowcy - raport mfind
2022.01.27
Rowerzyści vs kierowcy. Kto powoduje większe zagrożenie na drogach? [RAPORT]

Czy rzeczywiście kierowcy i rowerzyści nie są zdolni do współpracy na drodze i stanowią dla siebie śmiertelne zagrożenie? Akademia ubezpieczeń mfind bierze na warsztat mit o odwiecznym konflikcie "blachosmrodziarzy" i "pedalarzy".

Czytaj więcej
Rowerzyści są wszędzie!
2015.03.20  •  Rower
Rowerzyści są wszędzie! Nie tylko na ścieżkach rowerowych

Pogoda dopisuje i wiele osób odkurzyło już swoje jednoślady po zimowej przerwie. Rowerzyści coraz śmielej wyjeżdżają nie tylko na ścieżki rowerowe, ale też na ulice i chodniki. Według badania Europ Assistance tylko 48 proc. rowerzystów jeździ po wyznaczonych trasach. Im więcej rowerzystów, tym większą czujność muszą wykazać kierowcy samochodów i piesi.

Czytaj więcej
Dobre maniery rowerzysty - 9 zasad, które musisz stosować, aby bezpiecznie jeździć na rowerze
2015.08.14  •  Rower
Dobre maniery rowerzysty – 9 zasad, które musisz stosować, aby bezpiecznie jeździć na rowerze

W starciu z samochodem rowerzysta ma niewielkie szanse. Co Ci po tym, że miałeś pierwszeństwo, jeśli wylądujesz w gipsie? Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś pamiętać o kilku zasadach, aby bezpiecznie jeździć na rowerze.

Czytaj więcej
wakacje rower
2018.07.31  •  Rower
Rowerem na wakacje – ubezpiecz rower, ubezpiecz siebie

Jazda na rowerze z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Rower to już nie tylko forma relaksu, a także świetny sposób na zwiedzanie bliższych i dalszych okolic, a także szybkie i wygodne poruszanie się po mieście. Wiele zafascynowanych rowerem osób postanawia spędzić urlop na dwóch kółkach. Szczególnie, gdy robimy to po raz pierwszy, warto sensownie się do tego przygotować. I dobrze ubezpieczyć.

Czytaj więcej
2022.01.12  •  Rower
Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?

Pierwszy raz w życiu żałowałem, że nie dostałem w zęby – żali się pan Piotr z Torunia, który pomimo, że miał ubezpieczenie roweru, konkretnie polisę casco, nie otrzymał od ubezpieczyciela odszkodowania za skradziony pojazd. Jeśli zastanawiasz się nad ochroną siebie i swojego jednośladu zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, gdzie i jak najlepiej ubezpieczyć swój rower i siebie.

Czytaj więcej
karta rowerowa w szkole nowe przepisy
2024.10.08
Podstawy wiedzy o kodeksie drogowym w szkole? Wychowanie komunikacyjne – nowy przedmiot w polskich klasach.

W styczniu 2022 roku pojawił się projekt zakładający nowelizację przepisów ustawy o kierujących pojazdami, a wraz z nim szereg zmian dotyczących edukacji przyszłych kierowców. Zakładał on m.in. wdrożenie nowego przedmiotu obowiązkowego dla uczniów szkół podstawowych – wychowanie komunikacyjne. Czy projekt wszedł w życie? Czy od września będzie on obowiązywał? Przeczytaj koniecznie!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej