Dobre maniery rowerzysty - 9 zasad, które musisz stosować, aby bezpiecznie jeździć na rowerze

Aktualizacja:
dobre maniery rowerzysty

W starciu z samochodem rowerzysta ma niewielkie szanse. Co Ci po tym, że miałeś pierwszeństwo, jeśli wylądujesz w gipsie? Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś pamiętać o kilku zasadach, aby bezpiecznie jeździć na rowerze.

Ubezpieczenie roweru

Dobre maniery rowerzysty

Firma Europ Assistance w marcu 2015 roku opracowała raport, z którego wynika, że tylko 48 proc. rowerzystów jeździ po wyznaczonych trasach, a  aż ¼ ankietowanych użytkowników jednośladów nie używa odblasków.

Czytaj także: Rowerzyści są wszędzie! Nie tylko na ścieżkach rowerowych

Teraz ta sama firma opracowała 9 zasad, o których każdy rowerzysta powinien pamiętać, jeśli chce jeździć naprawdę bezpiecznie i w zgodzie innymi użytkownikami dróg – aby załagodzić konflikty, które pojawiają się na liniach rowerzyści-kierowcy i rowerzyści-piesi.

„W ruchu miejskim często zdarza się, że sznur samochodów zatrzymuje się na czerwonym świetle, a rowerzysta przepycha się do skrętu w prawo pomiędzy samochodami a krawężnikiem” – opowiada Łukasz Leus, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.pl i dodaje: „Gdy stoisz w korku w samochodzie, możesz tylko mieć nadzieje, że taki rowerzysta nie porysuje Ci auta i nie urwie lusterka.”

Czytaj także: Rowerzyści są wszędzie! Nie tylko na ścieżkach rowerowych

Oto, co powinieneś robić, aby jeździć na rowerze bezpiecznie i kulturalnie:

1. Bądź czujny! Rowerzysto, na drodze jesteś bardziej narażony na niebezpieczeństwo, niż kierowcy. Nie chroni Cię ani karoseria, ani poduszki powietrzne. Powinieneś zatem stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg – przewiduj i reaguj z wyprzedzeniem!

2. Współpracuj z kierowcami! Jadąc na rowerze jesteś współuczestnikiem ruchu drogowego. Gdy tylko jest to możliwe, z zachowaniem ostrożności ustępuj miejsca szybszym pojazdom. Sznur samochodów ciągnących się za jednośladem może wywoływać skrajnie negatywne emocje, a wystarczy odrobina dobrych chęci – możesz podzielić się drogą. Ta sama zasada dotyczy oczywiście kierowców samochodów, którzy powinni zostawić miejsce dla rowerzystów i również współpracować z innymi uczestnikami drogi.

Czytaj także: OC rowerzysty: prześwietlamy rynek ubezpieczeń OC na rower

3. Chodniki są dla pieszych! Wielu rowerzystów korzysta z chodników. Czasem podyktowane jest to brakiem dostępnej przestrzeni dla rowerów, innym razem poczuciem bezpieczeństwa rowerzystów.  Nawet jeśli jedziesz  po chodniku, to warto pamiętać, że  jesteś tam tylko gościem. Nie dzwoń, nie krzycz na pieszych, nie jedź z zawrotną prędkością i slalomem. Uszanuj pieszych w ich przestrzeni.

4. Pasy – wyjątkowe miejsce TYLKO dla pieszych! Niestety niektórzy cykliści nie zwracają na to uwagi. Przez pasy rower należy przeprowadzić. Zabronione jest przejeżdżanie przez przejście dla pieszych rowerem, a tym bardziej wjeżdżanie na nie z impetem.

5. Ścieżki rowerowe dla rowerów! Mamy swoją miejską przestrzeń – ścieżki rowerowe. Nie jest ich dużo, ale gdy już są – korzystajmy właśnie z nich. Są one zaprojektowane i  przystosowane specjalnie dla jednośladów. Można na nich bezpiecznie przejeżdżać przez skrzyżowania. Na ścieżkach oczywiście obowiązuje ruch prawostronny.

Czytaj także: Rowerzyści vs kierowcy. Kto powoduje większe zagrożenie na drogach? [RAPORT]

6. Stanowcze NIE dla jazdy pod prąd! Droga jednokierunkowa lub zakaz wjazdu (chyba, że znaki stanowią inaczej lub na ulicy narysowane są kontrapasy) dotyczą również jednośladów. Jazda pod prąd to nie tylko łamanie przepisów, ale też niebezpieczne zachowanie. Nie wprowadzaj w błąd innych kierowców – może grozić to kolizją!

7. Bądź widoczny i przewidywalny! Wyraźnie zaznaczaj swoją obecność na drodze – oprócz obowiązkowego oświetlenia, zadbaj o widoczny strój lub np. odblaski. Zawsze sygnalizuj zmianę kierunku jazdy, włączanie się do ruchu czy omijanie przeszkód. Im bardziej Cię widać, im wyraźniej pokazujesz swoje zamiary, tym jesteś bardziej bezpieczny.

8. Nie blokuj! Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie rób tego gwałtownie i na środku. Należy dać szansę innym na to, aby nie musieli ostro hamować. Natomiast gdy zostawiasz swój jednoślad przypięty do słupa czy barierek, rób to tak, aby piesi mogli spokojnie go ominąć, nie wchodząc np. na trawnik.

Czytaj także: Rowerem na wakacje – ubezpiecz rower, ubezpiecz siebie

9. Ubezpiecz się! Mimo szczerych chęci nie wszystkie sytuacje na drodze da się przewidzieć. Czasem wystarczy chwila nieuwagi innego użytkownika drogi, by doszło do niebezpiecznego zderzenia. Co w takiej sytuacji? Wiele firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie posiada ubezpieczenia OC, które w przypadku gdy wyrządzisz szkodę podczas jazdy na rowerze, gwarantuje pomoc. Przykładem takiej polisy może być Pomoc Rowerowa od Europ Assistance Polska. Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, ale mogą okazać się bardzo przydatne.

Czytaj także: Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?

Wypadki z udziałem rowerzystów

Liczba wypadków powodowanych przez użytkowników jednośladów w ostatnich latach utrzymuje się na stałym poziomie, chociaż ogólnie wypadków drogowych w naszym kraju jest coraz mniej. To oznacza, że częściej wybieramy ten zdrowy i ekologiczny środek transportu, ale niestety nie zachowujemy ostrożności podczas jazdy.

Rowerzyści – sprawcy wypadków drogowych
RokLiczba wypadków<br>z winy rowerzystówZabiciRanni
20101 5881401 519
20111 8541431 766
20121 7141521 631
20131 7161531 642
20141 7861461 716

Dane: Policja

Niepokojąco rośnie liczba wypadków, w których rowerzyści są poszkodowanymi. To, że jadąc na rowerze mamy pierwszeństwo, niestety nie chroni nas przed uderzeniem samochodu, którego kierowca złamał przepisy.

Rowerzyści – ofiary wypadków drogowych
RokRowerzyści – ofiary<br>wypadków ogółemZabiciRanni
20103 7502803 470
20114 4313134 118
20124 4353004 135
20134 4483044 144
20144 5562864 270

Dane: Policja

Policyjne dane obejmują tylko wypadki, czyli zdarzenia, w których ktoś zginął lub został ranny, jednak kolizja samochodu z rowerem bardzo często kończy się obrażeniami, i to oczywiście nie u osób zamkniętych w pojeździe, tylko u rowerzysty, który nie ma żadnego „pancerza”.

Aby nie powiększyć tych statystyk warto być kulturalnym rowerzystą – dbać o widoczność i szanować przestrzeń kierowców i pieszych.

Czytaj także: 6 błędów, których nigdy nie popełniaj jadąc na rowerze

Ubezpieczenie roweru

Podsumowanie

  • Gdy jedziesz na rowerze, bądź ciągle czujny. W razie kolizji z samochodem to Ty ucierpisz bardziej.
  • Współpracuj z kierowcami, nie wymuszaj pierwszeństwa.
  • Chodniki są dla pieszych! Na chodniku jesteś gościem.
  • Nie wjeżdżaj rowerem na przejścia dla pieszych. Zawsze przeprowadzaj swój jednoślad.
  • Korzystaj ze ścieżek rowerowych. Na ścieżce możesz bezpiecznie przejechać na drugą stronę ulicy.
  • Nie wjeżdżaj w ulice jednokierunkowe pod prąd.
  • Bądź widoczny: używaj świateł, noś odblaski i sygnalizuj ręką manewry.
  • Nie blokuj drogi dla samochodów i nie zastawiaj rowerem chodnika.
  • Pomyśl o ubezpieczeniu roweru i polisie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i o OC w życiu prywatnym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej