Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Aktualizacja:
jak-zabezpieczyć-rower

Stuprocentowo bezpieczne zapięcie do roweru nie istnieje. Jeśli złodziej uprze się, by ukraść akurat Twój rower, zrobi to. Możesz jednak utrudnić mu zadanie, zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży oraz sprawić, że Twój rower łatwiej będzie Ci odnaleźć.

Ubezpieczenie roweru

Jakie zapięcie wybrać?

Najgrubsze i takie, które najtrudniej będzie przeciąć. To podstawowa zasada. Poziom skomplikowania zamka, czy to jest kłódka, szyfr, kluczyk, ma tu mniejsze znaczenie, bo do sforsowania zabezpieczenia, złodzieje używają zazwyczaj piłki lub nożyc do metalu. Nie oszczędzaj, nie kupuj najtańszego dostępnego modelu.

Oto przegląd zabezpieczeń dostępnych na rynku:

 • Linka – stalowy, gęsto skręcony drut, dodatkowo obciągnięty plastikiem. Całość zapina się na kluczyk. Najprostsze modele kupisz nawet za 10 złotych, grubsze i mocniejsze mogą kosztować ponad 100 złotych. Praktyka pokazuje, że ten rodzaj zabezpieczenia nie stanowi dla złodzieja ŻADNEJ przeszkody, jego przecięcie zajmuje sekundę. Używaj linki, jako dodatkowego, jednego z dwóch zapięć. Nigdy jako jedynego.
 • Linka z tulejami (steel-o-flex) – choć jest grubsza i masywniejsza od tradycyjnej linki metalowej, jej przecięcie również nie sprawi złodziejowi zbyt wielkiego kłopotu. Polecana, gdy przypinasz rower w zasięgu swojego wzroku lub jeździsz na mniej atrakcyjnym, tańszym modelu. Koszt linki to 80-300 złotych.
 • U-lock (szekla) – lekkie, wykonane z bardzo solidnego metalu, odporne na cięcie i piłowanie zabezpieczenie, uważane za jedno z najbardziej odpornych. Ważne, by pałąk był dość gruby, a zamek wysokiej jakości, by nie dało się go wyważyć. Ceny szekli wahają się od 50 do 500 złotych, godny zaufania model kupisz już za 100 złotych. Ten rodzaj zabezpieczenia ma jedną wadę. Krótki i sztywny pałąk sprawia, że nie przypniesz nim roweru do płotu, latarni, ani ławki. Dlatego warto mieć przy rowerze drugie zabezpieczenie, na przykład metalową linkę.
 • Łańcuch – grube, stalowe ogniwa są odporne na cięcie i piłowanie. Najtańszy łańcuch kupisz już za 50 złotych, ale warto zainwestować w model z mocnej, pancernej stali, a te zaczynają się od 100 złotych. Plusem tego zabezpieczenia jest długość i elastyczność. Rower przypniesz do drzewa, czy oddalonego stojaka. Minus to waga – najbardziej trwałe modele mogą ważyć nawet 5 kg.
 • Zabezpieczenie składane – łączy w sobie elastyczność łańcucha i wytrzymałość szekli. Jest lekkie i odporne na działanie złodziei. Ceny tego typu zapięć wahają się od 80 do 400 złotych.
 • Blokada na tyle koło – działa inaczej niż pozostałe rodzaje zabezpieczeń – blokuje tylne koło tak, że potencjalny złodziej nie może go odkręcić, ani odjechać na rowerze. Nie pozwala na przypięcie roweru do stojaka ani innego elementu stałego, dlatego musi być używana łącznie z innym zabezpieczeniem. Koszt – 50 – 200 złotych.

Czytaj także: Rowerem na wakacje – ubezpiecz rower, ubezpiecz siebie

Gdzie i jak przypinać rower?

Dobre zapięcie do roweru to ważna sprawa. Jest jednak jeszcze kilka dobrych praktyk, które warto stosować i w ten sposób zmniejszyć ryzyko utraty pojazdu. Oto one:

 • nie przypinaj roweru za koło, siodełko, ani inne ruchome i odkręcane elementy – to zachęta dla złodzieja. Najlepiej obejmij zapięciem ramę i jedno z kół roweru,
 • nie przypinaj roweru do siatki, cienkich drzew i przedmiotów, które łatwo można przeciąć czy złamać,
 • rower parkuj w ruchliwych, widocznych i dobrze oświetlonych miejscach, jeśli to możliwe – w zasięgu Twojego wzroku,
 • zawsze stosuj dwa zapięcia z dwoma różnymi zamkami (szyfr + kłódka, szyfr + zamek),
 • pamiętaj, że nowy, lśniący i firmowy rower to dodatkowa zachęta dla złodzieja.

Czytaj także: Rower w prezencie od PZU zamiast auta zastępczego

Wpisz do bazy

Rób wszystko, co możliwe, by Twój rower nigdy nie został skradziony, ale zawczasu pomyśl o tym, jak skradziony rower odnaleźć. Miej aktualne zdjęcie swojego sprzętu, znaj dobrze markę i model. Opis typu „duża, bordowa damka z koszykiem” to dla policji zbyt ogólna informacja. Zapisz numer seryjny roweru oraz zarejestruj go w bazie prowadzonej przez policję.

Czytaj także: Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?

Ubezpiecz swój rower

Ubezpieczenie roweru

Jeśli często jeździsz na rowerze, masz kosztowny sprzęt lub uprawiasz sporty rowerowe, pomyśl o specjalnej polisie ubezpieczeniowej dla rowerzystów. W zależności od ubezpieczyciela, w polisie znajdzie się odpowiedzialność cywilną rowerzysty, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance i ubezpieczenie bagażu. Zwróć szczególną uwagę na opcję ubezpieczenia od kradzieży. Część ubezpieczycieli nie wypłaci odszkodowania, gdy rower został skradziony z ulicy lub piwnicy Twojego domu.

Czytaj także: 6 błędów, których nigdy nie popełniaj jadąc na rowerze

Dokładne zestawienie polis dla rowerzystów znajdziesz tutaj >>>

Pamiętaj też – kupuj tylko rowery z pewnego źródła, jeśli kupujesz używany sprzęt, poproś o dowód zakupu. Nie pomagaj złodziejom dwóch kółek!

Czytaj także: Jak przewozić rowery?

Podsumowanie

 • Nie wybieraj najtańszego zabezpieczenia roweru, najlepiej stosuj podwójne zabezpieczenia.
 • Najtrudniej ukraść rower, gdy jest zabezpieczony U-lockiem (szeklą) i grubym łańcuchem.
 • Sprawdź szczegóły ubezpieczenia roweru, warto je mieć!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej