Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Aktualizacja:
jak-zabezpieczyć-rower

Stuprocentowo bezpieczne zapięcie do roweru nie istnieje. Jeśli złodziej uprze się, by ukraść akurat Twój rower, zrobi to. Możesz jednak utrudnić mu zadanie, zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży oraz sprawić, że Twój rower łatwiej będzie Ci odnaleźć.

Ubezpieczenie roweru

Jakie zapięcie wybrać?

Najgrubsze i takie, które najtrudniej będzie przeciąć. To podstawowa zasada. Poziom skomplikowania zamka, czy to jest kłódka, szyfr, kluczyk, ma tu mniejsze znaczenie, bo do sforsowania zabezpieczenia, złodzieje używają zazwyczaj piłki lub nożyc do metalu. Nie oszczędzaj, nie kupuj najtańszego dostępnego modelu.

Oto przegląd zabezpieczeń dostępnych na rynku:

 • Linka – stalowy, gęsto skręcony drut, dodatkowo obciągnięty plastikiem. Całość zapina się na kluczyk. Najprostsze modele kupisz nawet za 10 złotych, grubsze i mocniejsze mogą kosztować ponad 100 złotych. Praktyka pokazuje, że ten rodzaj zabezpieczenia nie stanowi dla złodzieja ŻADNEJ przeszkody, jego przecięcie zajmuje sekundę. Używaj linki, jako dodatkowego, jednego z dwóch zapięć. Nigdy jako jedynego.
 • Linka z tulejami (steel-o-flex) – choć jest grubsza i masywniejsza od tradycyjnej linki metalowej, jej przecięcie również nie sprawi złodziejowi zbyt wielkiego kłopotu. Polecana, gdy przypinasz rower w zasięgu swojego wzroku lub jeździsz na mniej atrakcyjnym, tańszym modelu. Koszt linki to 80-300 złotych.
 • U-lock (szekla) – lekkie, wykonane z bardzo solidnego metalu, odporne na cięcie i piłowanie zabezpieczenie, uważane za jedno z najbardziej odpornych. Ważne, by pałąk był dość gruby, a zamek wysokiej jakości, by nie dało się go wyważyć. Ceny szekli wahają się od 50 do 500 złotych, godny zaufania model kupisz już za 100 złotych. Ten rodzaj zabezpieczenia ma jedną wadę. Krótki i sztywny pałąk sprawia, że nie przypniesz nim roweru do płotu, latarni, ani ławki. Dlatego warto mieć przy rowerze drugie zabezpieczenie, na przykład metalową linkę.
 • Łańcuch – grube, stalowe ogniwa są odporne na cięcie i piłowanie. Najtańszy łańcuch kupisz już za 50 złotych, ale warto zainwestować w model z mocnej, pancernej stali, a te zaczynają się od 100 złotych. Plusem tego zabezpieczenia jest długość i elastyczność. Rower przypniesz do drzewa, czy oddalonego stojaka. Minus to waga – najbardziej trwałe modele mogą ważyć nawet 5 kg.
 • Zabezpieczenie składane – łączy w sobie elastyczność łańcucha i wytrzymałość szekli. Jest lekkie i odporne na działanie złodziei. Ceny tego typu zapięć wahają się od 80 do 400 złotych.
 • Blokada na tyle koło – działa inaczej niż pozostałe rodzaje zabezpieczeń – blokuje tylne koło tak, że potencjalny złodziej nie może go odkręcić, ani odjechać na rowerze. Nie pozwala na przypięcie roweru do stojaka ani innego elementu stałego, dlatego musi być używana łącznie z innym zabezpieczeniem. Koszt – 50 – 200 złotych.

Czytaj także: Rowerem na wakacje – ubezpiecz rower, ubezpiecz siebie

Gdzie i jak przypinać rower?

Dobre zapięcie do roweru to ważna sprawa. Jest jednak jeszcze kilka dobrych praktyk, które warto stosować i w ten sposób zmniejszyć ryzyko utraty pojazdu. Oto one:

 • nie przypinaj roweru za koło, siodełko, ani inne ruchome i odkręcane elementy – to zachęta dla złodzieja. Najlepiej obejmij zapięciem ramę i jedno z kół roweru,
 • nie przypinaj roweru do siatki, cienkich drzew i przedmiotów, które łatwo można przeciąć czy złamać,
 • rower parkuj w ruchliwych, widocznych i dobrze oświetlonych miejscach, jeśli to możliwe – w zasięgu Twojego wzroku,
 • zawsze stosuj dwa zapięcia z dwoma różnymi zamkami (szyfr + kłódka, szyfr + zamek),
 • pamiętaj, że nowy, lśniący i firmowy rower to dodatkowa zachęta dla złodzieja.

Czytaj także: Rower w prezencie od PZU zamiast auta zastępczego

Wpisz do bazy

Rób wszystko, co możliwe, by Twój rower nigdy nie został skradziony, ale zawczasu pomyśl o tym, jak skradziony rower odnaleźć. Miej aktualne zdjęcie swojego sprzętu, znaj dobrze markę i model. Opis typu „duża, bordowa damka z koszykiem” to dla policji zbyt ogólna informacja. Zapisz numer seryjny roweru oraz zarejestruj go w bazie prowadzonej przez policję.

Czytaj także: Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?

Ubezpiecz swój rower

Ubezpieczenie roweru

Jeśli często jeździsz na rowerze, masz kosztowny sprzęt lub uprawiasz sporty rowerowe, pomyśl o specjalnej polisie ubezpieczeniowej dla rowerzystów. W zależności od ubezpieczyciela, w polisie znajdzie się odpowiedzialność cywilną rowerzysty, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance i ubezpieczenie bagażu. Zwróć szczególną uwagę na opcję ubezpieczenia od kradzieży. Część ubezpieczycieli nie wypłaci odszkodowania, gdy rower został skradziony z ulicy lub piwnicy Twojego domu.

Czytaj także: 6 błędów, których nigdy nie popełniaj jadąc na rowerze

Dokładne zestawienie polis dla rowerzystów znajdziesz tutaj >>>

Pamiętaj też – kupuj tylko rowery z pewnego źródła, jeśli kupujesz używany sprzęt, poproś o dowód zakupu. Nie pomagaj złodziejom dwóch kółek!

Czytaj także: Jak przewozić rowery?

Podsumowanie

 • Nie wybieraj najtańszego zabezpieczenia roweru, najlepiej stosuj podwójne zabezpieczenia.
 • Najtrudniej ukraść rower, gdy jest zabezpieczony U-lockiem (szeklą) i grubym łańcuchem.
 • Sprawdź szczegóły ubezpieczenia roweru, warto je mieć!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej