Podstawy wiedzy o kodeksie drogowym w szkole? Wychowanie komunikacyjne – nowy przedmiot w polskich klasach.

Aktualizacja:
wychowanie-komunikacyjne

W styczniu 2022 roku pojawił się projekt zakładający nowelizację przepisów ustawy o kierujących pojazdami, a wraz z nim szereg zmian dotyczących edukacji przyszłych kierowców. Zakładał on m.in. wdrożenie nowego przedmiotu obowiązkowego dla uczniów szkół podstawowych – wychowanie komunikacyjne. Czy projekt wszedł w życie? Czy od września będzie on obowiązywał? Przeczytaj koniecznie!

W styczniu 2022 roku pojawił się projekt zakładający nowelizację przepisów ustawy o kierujących pojazdami, a wraz z nim szereg zmian dotyczących edukacji przyszłych kierowców. Zakładał on m.in. wdrożenie nowego przedmiotu obowiązkowego dla uczniów szkół podstawowych – wychowanie komunikacyjne. Czy projekt wszedł w życie? Czy od września będzie on obowiązywał? Eksperci Punkty zebrali najważniejsze informacje dla rodziców pociech jeżdżących na rowerach. Przeczytaj koniecznie!

Wakacje w pełni, choć wielu rodziców zastanawia się już nad powrotem do szkoły swoich pociech. Częste zmiany w podstawie programowej sprawiają, że część z nas nie jest do końca pewna, które z nich wciąż obowiązują, a które już zdążyły przejść do lamusa. Wśród wielu propozycji rządzących pojawił się także projekt dotyczący poprawy edukacji w wymiarze ruchu drogowego wśród uczniów szkół podstawowych.

Od najmłodszych lat – wychowanie komunikacyjne w szkołach

Wychowanie komunikacyjne to nowy obowiązkowy przedmiot, który miałby pojawić się w planach zajęć 4-klasistów uczęszczających do podstawówek. Dzieci uczyłby się na nim podstawowych informacji o ruchu drogowym, które prowadziłby do zdania egzaminu na kartę rowerową. To niejako wstęp do edukacji mającej później przynieść lepiej wyedukowanych, dorosłych kierowców na drogach.

Nowe zajęcia miałby być uzupełnieniem projektu o szkoleniu przyszłych kierowców. Pojawił się on na stronie GOV w styczniu bieżącego roku. Wychowanie komunikacyjne to jeden z punktów. Nowe przepisy zakładają także np. utajnienie puli pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy, co miałoby utrudnić zdawanie egzaminów, a tym samym lepiej przygotować przyszłych posiadaczy uprawnień do kierowania pojazdami.

Co znajduje się w projekcie?

 • Nowy projekt dla 4. klas szkół podstawowych – wychowanie komunikacyjne.
 • Możliwość nauki jazdy samochodem pod okiem innego kierowcy, mającego prawo jazdy dłużej niż 5 lat.
 • Jazdy doszkalające dla kierowców, którzy nie korzystali przez dłuższy czas z uprawnień w ośrodkach WORD.
 • Wyższe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów na prawo jazdy.
 • Utajniona pula pytań egzaminacyjnych.
 • Kursy doszkalające dla młodych kierowców, którzy co najmniej dwa razy popełnili wykroczenie.

Czy wychowanie komunikacyjne będzie obowiązywać od tego roku?

Rok szkolny zaczyna się już za miesiąc. Rodzice coraz częściej zadają sobie pytanie, czy przedmiot będzie już obowiązywał od tego roku? Spieszymy z odpowiedzią – nie, w roku szkolnym 2022-2023 nauka o ruchu drogowym nadal będzie realizowana w ramach zajęć z techniki, jak dotychczas. Jak donosi portal AutoŚwiat nowelizacja ma wejść w życie zgodnie z planami Ministra Infrastruktury, czyli w IV kwartale 2022 roku.

Większa świadomość rowerzystów a mniejsza ilość wypadków

Jak każdy projekt ma on swoich zwolenników i przeciwników. Warto jednak zaznaczyć, że rośnie liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Komenda Główna Policji donosi, że do czerwca było ich prawie 1,1 tys., z czego aż 54 były śmiertelne.

– W całym 2021 roku rowerzyści uczestniczyli w 3 513 wypadkach drogowych, w których zginęło 185 rowerzystów, a rany odniosło 3 192 osoby. Większość wypadków z udziałem rowerzystów miała miejsce w obszarze zabudowanym – mówił w rozmowie z pap.pl komisarz Robert Opas.

Budowanie świadomości zagrożeń na drogach od najmłodszych lat pomaga uniknąć wypadków oraz kolizji, których niestety jest coraz więcej. Warto pamiętać, że nie tylko kierowcy samochodów osobowych, ale i rowerzyści mogą zadbać o ubezpieczenie NNW oraz OC, które chroni ich w takiej sytuacji.

Sprawdź ubezpieczenie roweru

1500 zł mandatu za brak karty rowerowej!

Wychowanie komunikacyjne miałoby przygotować młodych kierowców do poruszania się po drogach zgodnie z przepisami. Niestety, wielu rodziców wciąż nie zdaje sobie sprawy, że według polskiego prawa, dziecko może jeździć na rowerze bez karty rowerowej tylko do 10. roku życia. Do tego momentu może poruszać się (w przeciwieństwie do osób dorosłych) po chodnikach i jest uznawany za pieszego.

Po ukończeniu 10 lat dziecko powinno zdać egzamin oraz uzyskać odpowiednie uprawnienia – w tym wypadku kartę rowerową. Dzieci, które ukończyły 14. rok życia, mogą ubiegać się także o pierwsze prawo jazdy na kategorię AM. Uprawnia ono także do poruszania się rowerem po drogach publicznych.

Nie warto lekceważyć tego przepisu, gdyż może to nas słono kosztować. W styczniu 2022 roku zmieniły się przepisy o ruchu drogowym, a wraz z nim zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Za brak odpowiednich uprawnień policjant może nałożyć na opiekunów mandat w wysokości 200 zł, a w przypadku nagminnego łamania przepisów nawet i 1500 zł po skierowaniu sprawy do sądu. Jednak zapis ten stosowany jest jedynie w przypadku niepełnoletnich, którzy ukończyli 17 lat.

Sprawdź także:

Podsumowanie

 1. Wychowanie komunikacyjne to nowy przedmiot obowiązkowych, który zgodnie z projektem rządowym miałby trafić do planu zajęć uczniów klas 4. szkół podstawowych.
 2. Nowelizacja według planów Ministerstwa Infrastruktury miałaby wejść w życie w IV kwartale 2022 roku.
 3. Planowane zmiany dotyczyłby także zmian w egzaminie na prawo jazdy m.in. utajnienie bazy pytań egzaminacyjnych oraz możliwość pobierania nauki od kierowców, a nie tylko instruktorów.
 4. Dzieci powyżej 10. roku życia muszą posiadać kartę rowerową, aby poruszać się zgodnie z przepisami po drodze na rowerze lub hulajnodze elektrycznej.
 5. Za brak karty rowerowej lub prawo jazdy kat. AM opiekunowie nieletniego kierowcy roweru mogą zapłacić mandat w wysokości nawet 1500 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej