Pogoda dopisuje i wiele osób odkurzyło już swoje jednoślady po zimowej przerwie. Rowerzyści coraz śmielej wyjeżdżają nie tylko na ścieżki rowerowe, ale też na ulice i chodniki. Według badania Europ Assistance tylko 48 proc. rowerzystów jeździ po wyznaczonych trasach. Im więcej rowerzystów, tym większą czujność muszą wykazać kierowcy samochodów i piesi.
Ogólnopolskie Badanie Rowerowe przeprowadzone na zlecenie Europ Assistance wykazało, że aż ¼ ankietowanych rowerzystów nie używa odblasków, mimo że zgodnie z obowiązującymi przepisami rower musi mieć z tyłu obowiązkowy odblask koloru czerwonego. Gdy zestawimy ten fakt z informacją, że ponad połowa rowerzystów jeździ poza wyznaczonymi trasami, wniosek dla kierowców samochodów nasuwa się sam: rowerzysta może pojawić się przed maską naszego samochodu w najmniej oczekiwanym miejscu, a w dodatku może być nieoświetlony. Autorzy badania nie sprawdzali, ilu użytkowników jednośladów jeździ po zmroku bez nieobowiązkowego oświetlenia przedniego i kamizelek odblaskowych, ale nawet z pobieżnej obserwacji polskich dróg i poboczy można wyciągnąć wniosek, że i pod tym względem nie jest u nas najlepiej.
Według danych policyjnych w 2014 roku rowerzyści byli sprawcami 1786 wypadków. Liczba wypadków drogowych spowodowanych przez osoby poruszające się na rowerach wzrosła w porównwniu z ubiegłym rokiem o 70. Podstawowym grzechem drogowym rowerzystów jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Z analizy wieku sprawców – rowerzystów wynika, że największe zagrożenie powodowały osoby starsze. Wypadki te pochłonęły zdecydowanie największą liczbę ofiar śmiertelnych. Rowerzyści powyżej 60 roku życia byli sprawcami 490 wypadków.
Kto zapłaci odszkodowanie, jeśli taki rowerzysta spowoduje wypadek? Niestety, najczęściej on sam. Rowerzyści nie są objęci obowiązkiem posiadania ubezpieczenia OC i w związku z tym niewielu z nich taką polisę posiada. Stłuczka z winy rowerzysty dla posiadacza samochodu może oznaczać koszmar: trudności z uzyskaniem od sprawcy pieniędzy na naprawę pojazdu lub utratę zniżek na AC, jeśli poszkodowany zdecyduje się skorzystać z własnej polisy.
Zderzenie z samochodem oczywiście najczęściej będzie zdecydowanie bardziej dotkliwe dla rowerzysty. Gdy to on okaże się sprawcą, może znaleźć się w naprawdę niewesołej sytuacji: poobijany (w najlepszym wypadku), ze zniszczonym rowerem, a w dodatku z koniecznością pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego samochodu. A jeśli to będzie drogi samochód, a szkody będą poważne?
Kilka firm ubezpieczeniowych na polskim rynku oferuje specjalne ubezpieczenia dla rowerzystów. Każde z nich obejmuje OC, czyli ubezpieczenie od szkód, jakie rowerzysta może nieumyślnie wyrządzić pieszym lub innym użytkownikom ruchu drogowego. Oprócz tego w skład pakietu wchodzi także m. in. ubezpieczenie NNW, zapewniające odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku na rowerze. Z raportu Europ Assistance wynika jednak, że tego rodzaju ubezpieczenia są w naszym kraju bardzo mało popularne – posiada je zaledwie 5 proc. ankietowanych.
Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym opisujemy dostępne w Polsce ubezpieczenia dla rowerzystów: Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?
Badanie na zlecenie Europ Assistance przeprowadziła firma badawcza ARC Rynek i Opinia w lutym 2015 roku. Próba badawcza wyniosła 1046 osób, które posiadają w gospodarstwie domowym rower i jeżdżą nim w sezonie przynajmniej raz w tygodniu.
Podsumowanie
- Według badania Europ Assistance mniej niż połowa rowerzystów porusza się po wyznaczonych trasach. Aż 1/4 nie używa odblasków.
- Główną przyczyną wypadków powodowanych przez rowerzystów jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Największe zagrożenie powodują osoby starsze poruszające się na jednośladach.
- Jeśli rowerzysta spowoduje wypadek, najczęściej płacić będzie on sam. Ubezpieczenia OC w życiu prywatnym są nieobowiązkowe i mało popularne.
- TU Europa, Proama, PZU i Europ Assistance oferują specjalne pakiety ubezpieczeniowe dla rowerzystów, obejmujące m. in. OC i NNW.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?