Autem do Włoch – poradnik polskiego kierowcy

Aktualizacja:

Planujesz podróż autem do Włoch? Przed wyjazdem warto zaczerpnąć nieco wiedzy na temat tamtejszych przepisów drogowych czy obowiązkowego wyposażenia auta.

Włochy: najważniejsze przepisy drogowe

Podstawą naszego bezpieczeństwa na drodze niezmiennie jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Dla kierowcy jadącego autem do Włoch najważniejsze dla są oczywiście limity prędkości. W terenie zabudowanym nie przekraczajmy tam 50 km/h (wyjątkiem jest strefa zamieszkania – 30 km/h). Poza miastem jedźmy nie szybciej, niż 90 km/h, na drodze ekspresowej – 110 km/h. Z kolei na autostradzie – 130 km/h. Oczywiście przed wyruszeniem w drogę kierowca i wszyscy pasażerowie zapinają pasy, włącza się także światła mijania – jazda z nimi jest obowiązkowa przez cały rok. A jak z jazdą na tzw. podwójnym gazie? Wszak Włochy to kraj, w którym obficie pije się wino? Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,05% jeżeli kierujący posiada prawo jazdy powyżej 3 lat. Młodsi stażem muszą zachować trzeźwość. Trzeba wiedzieć, że kary za jazdę pod wpływem wynoszą od kilkuset to kilku tysięcy euro, a przepisy te są rygorystycznie egzekwowane. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu: Włochy

Dobrze jest też pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu. Jeśli wcześniej o to zadbamy, nie będziemy się stresować w razie zatrzymania do kontroli drogowej. Co trzeba posiadać w samochodzie we Włoszech, by nie dostać mandatu? Niezbędnik kierowcy to: trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa z pasami refleksyjnymi, ponadto w samochodzie powinna być gaśnica. Ważne jest też to, żeby opuszczając pojazd przy awaryjnym zatrzymaniu się w podroży włożyć kamizelkę. Dotyczy to zdarzeń na drogach podmiejskich, ekspresowych i na autostradach. Niezbędne dokumenty podczas kontroli drogowej to: prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty oraz aktualną polisę OC.

Sprawdź też: Jak sprawdzić historię pojazdu z Włoch

Autem do Włoch – jakie ubezpieczenie wybrać?

Czy są jakieś zasady ubezpieczenia się podczas podróży autem do Włoch? O czym trzeba pamiętać? Zobaczmy! Na początek przydać się może karta EKUZ, bo jest ona przedłużeniem naszej opieki zdrowotnej w krajach-sygnatariuszach dokumentu (UE+EFTA). Dzięki temu podstawowe usługi medyczne przysługujące lokalnym mieszkańcom obejmują też i nas. Jest to jednak inny zakres niż w Polsce, dobrze więc jest sprawdzić za jakie usługi nie zapłacimy, a jakie są odpłatne. Duża część podstawowych usług jest niestety częściowo płatna z kieszeni podróżnego, w tym konsultacja lekarska, zabiegi stomatologiczne, zabiegi ambulatoryjne lub badania. Dlatego zawsze warto jest wykupić polisę turystyczną na pobyt we Włoszech i dodatkowo rozszerzyć ją o pakiet NNW (czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków). 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ – co obejmuje?

Dzięki takiemu rozwiązaniu posiądziemy pełną opiekę zdrowotną do wysokości zadeklarowanej w polisie kwoty oraz finansowe pokrycie następstw zdarzeń, m.in. na poczet transportu do kraju, kosztów długotrwałego leczenia czy rehabilitacji. Rodzina zaś otrzyma odszkodowanie w najgorszym z możliwych przypadków. Włochy znane są również ze swych kierowców i ich niewielkiego przywiązania do przepisów. O wypadek na włoskich drogach więc nietrudno. Na takie okazje może przydać się chociażby assistance, które wspomoże posiadane przez nas OC. W jego zakres wchodzi np. tłumaczenie, kontakt z prawnikiem czy organizacja noclegu na czas naprawy samochodu. Koszt przejazdu do Włoch nie jest nadmiernie wysoki, wysokie są dopiero koszty leczenia zagranicznego i transportu poszkodowanego z powrotem do kraju. Dlatego najlepiej jest zainwestować nieco więcej w przejazd i wykupić stosowne ubezpieczenia. Ich koszt można skalkulować na przykład używając serwisu internetowego multiagencji ubezpieczeniowej. 

Czytaj także:

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Duża część rodaków wybierając się zagranicę postanawia pojechać tam własnym pojazdem. To rozwiązanie może i jest nieco uciążliwe, ale ma sporo zalet: pozwala na dobrą kontrolę kosztów pobytu i jednocześnie daje sporo swobody w trakcie urlopu. Jadąc autem do Włoch warto jednak dowiedzieć się co nieco o przepisach i przygotować się na niespodziewane sytuacje. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2025.01.21  •  Samochód
Kary za brak OC – Ile zapłacisz po ostatnich podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2025.02.10  •  Samochód
Ile zapłacimy za badania techniczne – nowe przepisy!

W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.

Czytaj więcej
2025.02.10
Kto zapłaci niższy podatek od garażu?

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej