Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc bez dowodu rejestracyjnego

Każdego roku przychodzi właśnie ten dzień, w którym właściciel pojazdu, jeśli nadal chce go używać, musi opłacić kolejną składkę OC. Brak ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to ogromne ryzyko i poważne konsekwencje dla kierowcy. Podstawowym dokumentem potrzebnym przy kupnie polisy jest dowód rejestracyjny. Czy można wykupić OC bez dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Dlaczego dowód rejestracyjny jest ważny i czy można bez niego kupić ubezpieczenie OC?

W przypadku zawierania umowy ubezpieczenia OC, dowód rejestracyjny jest podstawowym dokumentem. To w nim zawarte są informacje, od których zależy wysokość składki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chodzi tu przede wszystkim o markę i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika. Bez tych danych nie ma możliwości odpowiedniego skalkulowania wysokości składki OC. Dowód rejestracyjny jest także dokumentem poświadczającym dopuszczenie danego pojazdu do ruchu, bo to przecież w nim znajdują się pieczątki przeglądu technicznego.

Aby uniknąć nieporozumienia, warto wyjaśnić pewną ważną kwestię. Medialne nagłówki już od wielu miesięcy głoszą, że od 1 października 2018 można jeździć bez dokumentów czyli również bez dowodu rejestracyjnego, bo wszystko można będzie znaleźć w systemie. Nie oznacza to jednak, że dowód stanie się niepotrzebny. Co prawda nie trzeba będzie wozić go ze sobą, ale w przypadku załatwiania jakichkolwiek formalności, a zwłaszcza w trakcie ubezpieczania auta, nadal jest on podstawowym dokumentem.

Czytaj także: Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Co w przypadku braku dowodu rejestracyjnego?

Nadchodzi dzień wykupienia polisy OC, a tu jakiś problem z dowodem rejestracyjnym? Najprostszy przykład dotyczy sytuacji, gdy kupimy samochód, a dowód nadal figuruje na byłego właściciela. Czyli jest dowód, ale nie nasz. Wtedy dobrze jest niezwłocznie przerejestrować pojazd i dopiero go ubezpieczyć już ze swoim dowodem. Istnieje też możliwość zawarcia umowy na starym dowodzie, a potem dokonania aneksu umowy OC.

Inna częsta sytuacja – na drodze może zdarzyć się wiele. Wypadki, kolizje, drobne stłuczki, a po nich może pozostać na samochodzie ślad. Jeśli uszkodzonym lub po prostu niesprawnym samochodem poruszamy się po drodze, policjant podczas kontroli może odebrać nam dowód rejestracyjny. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” uprawnia Policję do odebrania dowodu rejestracyjnego także w innych sytuacjach, np. gdy nie ma aktualnego przeglądu technicznego, istnieje podejrzenie autentyczności dokumentów i w wielu innych przypadkach. Co w takim razie robić, gdy odebrano nam dowód rejestracyjny, wydano pokwitowanie za odebrany dokument, a nadchodzi termin opłaty OC? Należy wtedy niezwłocznie wykupić OC, a następnie można ubiegać się o zwrot dokumentu w wydziale komunikacji.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC na miękki dowód – kiedy można, procedury

Kiedy wydawany jest wtórnik dowodu?

A co należy zrobić, gdy dowód rejestracyjny się zgubi lub zostanie skradziony? Przecież i takie sytuacje się zdarzają. Wtedy jedynym wyjściem jest wizyta w wydziale komunikacji właściwego starostwa i złożenie wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Jedną z najważniejszych formalności będzie wtedy złożenie oświadczenia, w którym pod rygorem odpowiedzialności karnej trzeba stwierdzić, że dowód rejestracyjny faktycznie został utracony. Na czas oczekiwania na wtórnik, co może potrwać do 30 dni, wydaje się pozwolenie czasowe i w razie potrzeby, z nim w ręku, można wykupić OC. Taki problem, jak widać, da się łatwo rozwiązać.

Czytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź co mówią oznaczenia i kody

Uwaga na niepowtarzalne okazje: nie kupuj auta bez dowodu! 

Co w przypadku, gdy chcemy kupić samochód i pojawia się okazja stulecia? Świetne auto za niewielkie pieniądze i tylko jedna drobna przeszkoda: sprzedający stracił dokumenty. Ta super okazja może być zwykłym oszustwem. Lepiej się wycofać, bo załatwienie dokumentów dla samochodu może okazać się trudne lub nawet niemożliwe. Już nawet miękki dowód powinien być ostrzeżeniem przed zakupem. Na naiwności kupujących chcą skorzystać handlujący zwłaszcza przy sprowadzaniu aut z zagranicy. Dlatego warto zadbać o pewność w kwestii dokumentów, aby nie mieć problemu z późniejszym ubezpieczeniem pojazdu.

Czytaj także: Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

Drugie życie pojazdów

A co jeśli w szopie lub garażu u dziadka ktoś znajdzie piękną, stylową syrenkę lub kilkudziesięcioletni motocykl, od razu się zakocha i stwierdzi, że musi mieć ten pojazd i dać mu drugie życie? Oczywiście oprócz zabiegów pielęgnacyjnych potrzebna jest dbałość o dokumentację. Taki cud techniki na pewno został wyrejestrowany, by nie naliczano opłat OC, więc nie posiada dowodu rejestracyjnego. Istnieje na szczęście wyjście z tej sytuacji.

Właściciel pojazdu musi najpierw udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o ponowne wydanie dowodu rejestracyjnego. Z dowodem można opłacić OC, załatwić resztę formalności i cieszyć się swoim wyjątkowym wozem. Dotyczy to nie tylko pojazdów, o których zapomniano na wiele lat, ale każdego, który został wyrejestrowany choćby na krótki okres.

Czytaj także: Wymiana dowodu rejestracyjnego – czy w roku 2022 nadal jest konieczna z powodu braku miejsca na pieczątki?

Podsumowanie

  1. OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu.
  2. Najważniejszym dokumentem potrzebnym do zawarcia umowy OC jest dowód rejestracyjny.
  3. W przypadku odebrania dokumentu przez policję, można ubiegać się o jego zwrot.
  4. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu wydział komunikacji wydaje wtórnik dokumentu.
  5. Dla wyrejestrowanego pojazdu o ponowne wystawienie dowodu wnioskuje jego właściciel.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej