Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc bez dowodu rejestracyjnego

Każdego roku przychodzi właśnie ten dzień, w którym właściciel pojazdu, jeśli nadal chce go używać, musi opłacić kolejną składkę OC. Brak ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to ogromne ryzyko i poważne konsekwencje dla kierowcy. Podstawowym dokumentem potrzebnym przy kupnie polisy jest dowód rejestracyjny. Czy można wykupić OC bez dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Dlaczego dowód rejestracyjny jest ważny i czy można bez niego kupić ubezpieczenie OC?

W przypadku zawierania umowy ubezpieczenia OC, dowód rejestracyjny jest podstawowym dokumentem. To w nim zawarte są informacje, od których zależy wysokość składki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chodzi tu przede wszystkim o markę i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika. Bez tych danych nie ma możliwości odpowiedniego skalkulowania wysokości składki OC. Dowód rejestracyjny jest także dokumentem poświadczającym dopuszczenie danego pojazdu do ruchu, bo to przecież w nim znajdują się pieczątki przeglądu technicznego.

Aby uniknąć nieporozumienia, warto wyjaśnić pewną ważną kwestię. Medialne nagłówki już od wielu miesięcy głoszą, że od 1 października 2018 można jeździć bez dokumentów czyli również bez dowodu rejestracyjnego, bo wszystko można będzie znaleźć w systemie. Nie oznacza to jednak, że dowód stanie się niepotrzebny. Co prawda nie trzeba będzie wozić go ze sobą, ale w przypadku załatwiania jakichkolwiek formalności, a zwłaszcza w trakcie ubezpieczania auta, nadal jest on podstawowym dokumentem.

Czytaj także: Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Co w przypadku braku dowodu rejestracyjnego?

Nadchodzi dzień wykupienia polisy OC, a tu jakiś problem z dowodem rejestracyjnym? Najprostszy przykład dotyczy sytuacji, gdy kupimy samochód, a dowód nadal figuruje na byłego właściciela. Czyli jest dowód, ale nie nasz. Wtedy dobrze jest niezwłocznie przerejestrować pojazd i dopiero go ubezpieczyć już ze swoim dowodem. Istnieje też możliwość zawarcia umowy na starym dowodzie, a potem dokonania aneksu umowy OC.

Inna częsta sytuacja – na drodze może zdarzyć się wiele. Wypadki, kolizje, drobne stłuczki, a po nich może pozostać na samochodzie ślad. Jeśli uszkodzonym lub po prostu niesprawnym samochodem poruszamy się po drodze, policjant podczas kontroli może odebrać nam dowód rejestracyjny. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” uprawnia Policję do odebrania dowodu rejestracyjnego także w innych sytuacjach, np. gdy nie ma aktualnego przeglądu technicznego, istnieje podejrzenie autentyczności dokumentów i w wielu innych przypadkach. Co w takim razie robić, gdy odebrano nam dowód rejestracyjny, wydano pokwitowanie za odebrany dokument, a nadchodzi termin opłaty OC? Należy wtedy niezwłocznie wykupić OC, a następnie można ubiegać się o zwrot dokumentu w wydziale komunikacji.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC na miękki dowód – kiedy można, procedury

Kiedy wydawany jest wtórnik dowodu?

A co należy zrobić, gdy dowód rejestracyjny się zgubi lub zostanie skradziony? Przecież i takie sytuacje się zdarzają. Wtedy jedynym wyjściem jest wizyta w wydziale komunikacji właściwego starostwa i złożenie wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Jedną z najważniejszych formalności będzie wtedy złożenie oświadczenia, w którym pod rygorem odpowiedzialności karnej trzeba stwierdzić, że dowód rejestracyjny faktycznie został utracony. Na czas oczekiwania na wtórnik, co może potrwać do 30 dni, wydaje się pozwolenie czasowe i w razie potrzeby, z nim w ręku, można wykupić OC. Taki problem, jak widać, da się łatwo rozwiązać.

Czytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź co mówią oznaczenia i kody

Uwaga na niepowtarzalne okazje: nie kupuj auta bez dowodu! 

Co w przypadku, gdy chcemy kupić samochód i pojawia się okazja stulecia? Świetne auto za niewielkie pieniądze i tylko jedna drobna przeszkoda: sprzedający stracił dokumenty. Ta super okazja może być zwykłym oszustwem. Lepiej się wycofać, bo załatwienie dokumentów dla samochodu może okazać się trudne lub nawet niemożliwe. Już nawet miękki dowód powinien być ostrzeżeniem przed zakupem. Na naiwności kupujących chcą skorzystać handlujący zwłaszcza przy sprowadzaniu aut z zagranicy. Dlatego warto zadbać o pewność w kwestii dokumentów, aby nie mieć problemu z późniejszym ubezpieczeniem pojazdu.

Czytaj także: Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

Drugie życie pojazdów

A co jeśli w szopie lub garażu u dziadka ktoś znajdzie piękną, stylową syrenkę lub kilkudziesięcioletni motocykl, od razu się zakocha i stwierdzi, że musi mieć ten pojazd i dać mu drugie życie? Oczywiście oprócz zabiegów pielęgnacyjnych potrzebna jest dbałość o dokumentację. Taki cud techniki na pewno został wyrejestrowany, by nie naliczano opłat OC, więc nie posiada dowodu rejestracyjnego. Istnieje na szczęście wyjście z tej sytuacji.

Właściciel pojazdu musi najpierw udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o ponowne wydanie dowodu rejestracyjnego. Z dowodem można opłacić OC, załatwić resztę formalności i cieszyć się swoim wyjątkowym wozem. Dotyczy to nie tylko pojazdów, o których zapomniano na wiele lat, ale każdego, który został wyrejestrowany choćby na krótki okres.

Czytaj także: Wymiana dowodu rejestracyjnego – czy w roku 2022 nadal jest konieczna z powodu braku miejsca na pieczątki?

Podsumowanie

  1. OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu.
  2. Najważniejszym dokumentem potrzebnym do zawarcia umowy OC jest dowód rejestracyjny.
  3. W przypadku odebrania dokumentu przez policję, można ubiegać się o jego zwrot.
  4. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu wydział komunikacji wydaje wtórnik dokumentu.
  5. Dla wyrejestrowanego pojazdu o ponowne wystawienie dowodu wnioskuje jego właściciel.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
2024.08.26  •  Samochód
Za co można stracić dowód rejestracyjny?

Czy wiesz, że policjant w trakcie kontroli drogowej może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu? Takie jest prawo. Mimo, że nie musisz mieć przy sobie tego dokumentu, to może on zostać zatrzymany w systemie informatycznym. Sprawdź, kiedy i za co można stracić dowód rejestracyjny.

Czytaj więcej
2024.08.28  •  Samochód
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – co musisz wiedzieć?

Z możliwości dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy w tym rozwiązaniu widzą szansę na obniżenie składki OC i budowę historii ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przebiega procedura w urzędzie i ile to kosztuje? Krok po kroku omawiamy formalności, jakie czekają osobę, która chce dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.

Czytaj więcej
mPojazd - nowa usługa aplikacji mObywatel
2022.02.07  •  Samochód
Ruszyła usługa mPojazd: dowód rejestracyjny i OC w Twoim smartfonie

Rządowa aplikacja mObywatel rozbudowywana jest o kolejne cyfrowe dokumenty. Po ostatniej aktualizacji, aplikacja umożliwia przechowywanie w swoim smartfonie kopii dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Oprócz tego mPojazd przypomni nam o końcu ubezpieczenia samochodu czy zbliżającej się dacie przeglądu technicznego. Czy mPojazd sam w sobie jest rewolucją? Co zmienia dla kierowców?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej