Rekordowa liczba samochodów na polskich drogach. W 2018 przybyło 1,6 mln!

Aktualizacja:
liczba zarejestrowanych samochodów 2018

„Puls Biznesu” donosi, że w 2018 roku w Polsce przybyło prawie 1,6 mln samochodów. To wstępne szacunki Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. Rekordowa liczba samochodów na polskich drogach niesie za sobą jednak sporo konsekwencji.

W serialu „Podróż za jeden uśmiech” jest scena, w której główni bohaterowie próbują złapać „okazję” na Moście Dębnickim w Krakowie. Stoją, stoją, wypatrują i… nic nie jedzie. Droga jest pusta w obu kierunkach aż po horyzont. W dzisiejszych czasach taki obrazek w centrum to chyba tylko o 8.00 rano w Nowy Rok, a i to niekoniecznie. W Polsce przybyło prawie 1,6 mln samochodów.  Rekordowa liczba aut na polskich drogach to z jednej strony znak, że jesteśmy coraz zamożniejsi, ale także obawa o to, że miasta będą jeszcze bardziej zapchane.

Rekordowa liczba aut – konsekwencje

Wszystkie większe polskie miasta borykają się z problemem korków. Nikogo nie dziwi, że przejazd z jednego krańca miasta na drugi w godzinach szczytu zajmuje prawie dwie godziny i oznacza wleczenie się w ślimaczym tempie, w torsjogennym smrodzie spalin. Parkingi osiedlowe pękają w szwach. Znalezienie wolnego miejsca po 22.00 graniczy z cudem. Kto nie ma szczęścia posiadać miejsca w garażu, ten zatacza coraz szersze kręgi wokół osiedla, nim znajdzie pusty kawałek rozoranego oponami trawnika.

A mimo to samochodów jest coraz więcej. Dwa samochody w rodzinie stały się normą, a kiedy dorosłe dziecko zdobywa prawo jazdy, pojawia się i trzeci. Mimo całkiem nieźle działającej sieci komunikacji miejskiej i tak jeździmy do pracy samochodami. Płatne miejsca parkingowe w centrum miast zachęciły część kierowców do korzystania z formalnych parkingów Park&Ride i nieformalnych, przy centrach handlowych na obrzeżach, ale mimo to w godzinach szczytu głównymi arteriami Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa, Gdańska (i długo by jeszcze wymieniać) wloką się sznury aut.

Jeśli mieszkamy pod miastem, jazda samochodem do pracy to konieczność. Jeśli mieszkamy w mieście – to również konieczność, choć podszyta wygodą. Po drodze z pracy robimy zakupy, odbieramy dzieci z przedszkoli i szkół. Ułatwiamy sobie życie, ale jednocześnie dokładamy naszą chmurę spalin do smogu, który zbiera śmiertelne żniwo.

Nowe rejestracje aut –  2018 z rekordem, czy w 2019 pobijemy kolejny?

Z danych Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego wynika, że w 2018 roku sprowadzono do Polski prawie milion używanych samochodów z zagranicy. Do tego zarejestrowano 521 704 nowe samochody osobowe oraz 66 602 auta dostawcze (do 3,5 t). Oznacza to, że w 2018 roku na polskich drogach pojawiło się prawie 1,6 mln samochodów.

Czy możemy przyjąć jeszcze więcej aut? Czy Polacy pobiją kolejny rekord?

Jest to prawdopodobne, ale niekoniecznie oznacza dla nas dobre wiadomości. Do Polski trafiają głównie auta używane, a średnia wieku floty samochodowej w naszym kraju to ciągle kilkanaście lat.

Więcej aut, więcej wypadków?

Na szczęście zwiększanie się liczby samochodów nie oznacza w obecnej sytuacji zwiększenia się liczby wypadków.  W roku ubiegłym było ich nawet mniej –  a to optymistyczny trend. 

Zwiększenie liczby samochodów nie wpłynęło też na wysokość składek OC –  szczęśliwie ceny OC spadają i nic nie wskazuje, żeby miały wzrosnąć.  Średnia cena OC wynosi aktualnie około 1000 zł.

 

 

Podsumowanie

  1.  Ze wstępnych szacunków Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w 2018 roku w Polsce przybyło prawie 1,6 mln samochodów.
  2. Ponad pół miliona to auta nowe, milion używanych sprowadzono z zagranicy.
  3. Wszystkie większe polskie miasta borykają się z problemem korków, trudnościami z parkowaniem i pogorszeniem jakości powietrza.
  4. Mimo coraz większej liczby samochodów w 2018 roku spadła liczba wypadków.
  5. Zwiększenie liczby samochodów nie wpłynęło na wysokość składek OC -  na szczęście dla kierowców ceny OC spadają i nic nie wskazuje, żeby miały wzrosnąć.  Średnia cena OC wynosi aktualnie około 1000 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej