Oto obecna rzeczywistość większych i mniejszych miejscowości – coraz więcej samochodów, coraz mniej miejsca do parkowania. W związku z tym manewrowanie na ciasnym i zatłoczonym parkingu staje się nie lada sztuką. Łatwo też w tych warunkach o uszkodzenie auta na parkingu. Jak się zachować w momencie, gdy szkoda parkingowa stanie się faktem? Jak spisać oświadczenie o szkodzie?
Czym jest szkoda parkingowa?
Szkoda na parkingu to każde uszkodzenie zaparkowanego samochodu. Najczęściej są to drobne wgniecenia, otarcia karoserii, urwane lusterko lub rozbita lampa. Zdarza się, że takich zniszczeń dopuszczają się przypadkowi wandale. Jednak zdecydowana większość szkód spowodowana jest po prostu przez nieuwagę, roztargnienie lub wszechobecny pośpiech kierowców. Moda na duże auta, przede wszystkim SUV-y doprowadza też na ciasnej przestrzeni do ryzykownych decyzji typu: „zaraz się spóźnię, może jednak się tutaj zmieszczę?”. Kiedy już więc doszło do stłuczki samochodowej, trzeba problem odpowiednio rozwiązać.
Jak powinien zachować się sprawca?
Masz na sumieniu zarysowanie sąsiedniego auta? Jak powinieneś się zachować? Na pewno nie powinieneś odjeżdżać z miejsca zdarzenia. Szkoda parkingowa to sytuacja, w której trzeba wykazać się odpowiedzialnością. Przede wszystkim nie ma się czego obawiać, bo kwestię odszkodowania za szkodę bierze na siebie twój ubezpieczyciel. Najlepiej wówczas zaczekaj na kierowcę uszkodzonego auta, z którym od razu załatwisz sprawę na miejscu. Ale co w sytuacji, gdy się spieszysz, a nie wiadomo, kiedy zjawi się poszkodowany? Wtedy zostaw swoje dokładne namiary za wycieraczką i czekaj na kontakt. Kiedy to twoje auto zostałoby uszkodzone, oczekiwałbyś przecież od sprawcy takiego samego zachowania.
SPRAWDŹ: Co robić, gdy nie ma spracy? Ucieczka z miejsca zdarzenia
Szkoda na parkingu: czy wzywać policję?
Jeśli dojdzie do wypadku, w którym ucierpią ludzie, obecność Policji jest oczywiście niezbędna. Zarysowanie auta na parkingu absolutnie nie należy do takich sytuacji. Jeśli sprawca przyznaje się do winy i obie strony zgadzają się na przebieg zdarzenia, nie ma potrzeby wzywania funkcjonariuszy. Wtedy wystarczy, że zainteresowani spiszą na miejscu oświadczenie o szkodzie parkingowej. Gdyby jednak doszło do jakichś kontrowersji przy ustalaniu, jak wyglądała stłuczka parkingowa, poszkodowany może wezwać Policję. Oświadczenie spisane w obecności policjantów sprawia, że uniknie się niepotrzebnych problemów w postępowaniu odszkodowawczym.
Jak spisać oświadczenie szkody parkingowej?
Stało się. Wychodzisz z zakupami na parking, a tam czeka inny kierowca i twoje auto z rozbita lampą i zarysowaną karoserią. Sprawca bierze winę na siebie i przeprasza. Czas, by spisane zostało oświadczenie sprawcy szkody parkingowej w celu uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Skąd wziąć wzór oświadczenia szkody? Oczywiście z Internetu. Idealnym rozwiązaniem byłoby wożenie takiego wydrukowanego wzoru w schowku. Jednak można sobie poradzić również bez tego i spisać je, podając najważniejsze dane. Osoba poszkodowana powinna także dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić w bazie UFG, czy sprawca ma ważne OC.
Czytaj także: Sprawca kolizji wycofał oświadczenie – co robić ?
Oświadczenie o uszkodzeniu samochodu – wzór
Jeśli wydarzyła się szkoda parkingowa, oświadczenie o niej musi zawierać niezbędne dla ubezpieczyciela informacje:
- datę i miejsce zdarzenia
- dane sprawcy i poszkodowanego oraz obu pojazdów
- okoliczności, w jakich doszło do szkody (pomocny jest szkic z przebiegu zdarzenia)
- numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.
Oświadczenie musi być podpisane zarówno przez sprawcę, jak i poszkodowanego. Jeśli sprawdzimy gotowe oświadczenie o zarysowaniu samochodu, wzór zawiera też miejsce na dane osobowe świadków. Obecność świadków na miejscu zdarzenia, zdjęcia czy nagrania z monitoringu wiele ułatwiają w załatwianiu formalności u ubezpieczyciela.
Kwestia ubezpieczenia
Co zrobić dalej, by otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy? Musisz złożyć oświadczenie szkody parkingowej w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC.. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona likwidacja szkody. A co w sytuacji, gdy sprawca stłuczki na parkingu pozostaje nieznany? Jeśli nikt się nie przyznał, a wydarzyła się szkoda parkingowa, AC ratuje sytuację. Kierowcy, którzy mają je opłacone, na tej właśnie podstawie otrzymają odszkodowanie.
Sprawdź też: Zgłoszenie szkody OC
Podsumowanie
Oto obecna rzeczywistość większych i mniejszych miejscowości – coraz więcej samochodów, coraz mniej miejsca do parkowania. W związku z tym manewrowanie na ciasnym i zatłoczonym parkingu staje się nie lada sztuką. Łatwo też w tych warunkach o uszkodzenie auta na parkingu. Jak się zachować w tej sytuacji? Jak spisać oświadczenie o szkodzie?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.