Kiedy warto wykupić ubezpieczenie graniczne?

Opublikowano: 09.08.2019

Nie tylko w Polsce funkcjonują restrykcyjne przepisy, dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia. Głównym zadaniem polisy OC jest finansowe zabezpieczenie osoby poszkodowanej na skutek działań ubezpieczonego. Nie dziwi więc, że każdy kraj dba o to, by na jego terenie taka asekuracja funkcjonowała także względem pojazdów z zagranicy.

Przepisy unijne a obowiązkowe ubezpieczenie OC

Co do zasady, samochody zarejestrowane na terenie UE i poruszające się w granicach wspólnoty, nie potrzebują dodatkowego udokumentowania objęcia ubezpieczeniem. Wydawane w każdym kraju członkowskim potwierdzenia, opłacenia składki powinny być respektowane.

Problem powstaje, gdy pojazdy zarejestrowane w państwie nienależącym do UE chcą wjechać na jej teren, lub gdy unijni kierowcy planują podróż dalszą niż kraje należące do wspólnoty.

Samochodem za granicę tylko z Zieloną Kartą

Międzynarodowym dokumentem, który powinieneś wyrobić i zabierać w każdą zagraniczną podróż, odbywaną autem jest Zielona Karta OC. To certyfikat ubezpieczeniowy, który potwierdza że chroni cię aktualna polisa OC. Jego posiadanie rozwiewa wszystkie wątpliwości. Warto pamiętać, że w niektórych krajach np. Rosji, Albanii czy Macedonii posiadanie Zielonej Karty w przypadku aut, zarejestrowanych poza granicami jest obowiązkowe.

Wyrobienie dokumentu to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Ale wiele firm ubezpieczeniowych dodaje go bezpłatnie do polisy OC.

Dla własnego spokoju, lepiej mieć Zieloną Kartę i zabierać ją w każdą podróż. Nie musisz wtedy martwić się, gdy na przykład postanowisz zmienić trasę.

Kiedy musisz wykupić ubezpieczenie graniczne

Jeśli z jakiegoś powodu nie wyrobiłeś Zielonej Karty albo zapomniałeś jej ze sobą zabrać, nie musisz rezygnować z wycieczki. Z pomocą przyjdzie Ci ubezpieczenie graniczne. Czyli droższa alternatywa Zielonej Karty.

Przed wjazdem do państw, w których posiadanie Zielonej Karty jest obligatoryjne, będziesz musiał wykupić specjalne ubezpieczenie, nazywane od miejsca zakupu granicznym.

Przed czym chroni ubezpieczenie graniczne

Jest to odpowiednik polisy OC. Wynika z tego, że zakres działania jest taki sam. Ubezpieczenie graniczne tak jak OC, daje poszkodowanym finansową gwarancję pokrycia powstałych z udziałem ubezpieczonego szkód.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne

Niestety, nie ma jednego, międzynarodowego cennika. Kupując ubezpieczenie na granicy musisz dopasować się do stawek, ustalonych przez władze państwa, do którego chcesz wjechać. Tak więc, cena ubezpieczenia granicznego jest uzależniona od wewnętrznych regulacji.

Ile czasu obowiązuje ubezpieczenie graniczne

Obowiązkowe OC, kupowane na granicy dostępne jest w dwóch wariantach. W zależności od długości pobytu: 15 lub 30 dni. Po tym czasie polisa wygasa. Jeżeli uznasz to za konieczne, możesz wykupić kolejny pakiet.

Kto musi wykupić ubezpieczenie graniczne w Polsce

Każdy, kto wjeżdża na teren naszego kraju autem zarejestrowanym poza UE, bez ważnego ubezpieczenia OC, potwierdzonego Zieloną Kartą musi opłacić ubezpieczenie graniczne. Ubezpieczenie graniczne będzie obowiązkowe dla aut zarejestrowanych na terenie Ukrainy. Zgodnie z polskimi regulacjami umowę ubezpieczenia granicznego zawiera się na nie mniej niż 30 dni. Ofert można szukać w sieci. Jednak nie wszystkie towarzystwa umożliwiają zakup ubezpieczenia granicznego online. Z uwagi na powyższe dokonanie transakcji w okolicy przejścia granicznego jest szybszym rozwiązaniem.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments