To właśnie z uwagi na kolosalne koszty szkód wyrządzonych na drodze, państwo zadecydowało o wprowadzeniu przepisów narzucających obowiązkowe OC. Dziś sprawdzamy, co kryje w sobie ustawa o OC, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze fakty, z których być może nie zdawałeś sobie sprawy.
Ubezpieczenie OC: mało znane fakty
Znajomość Ustawy jest ważna z dwóch powodów: po pierwsze narzuca ona posiadaczom aut szereg obowiązków, których niedopełnienie skutkuje ukaraniem właściciela pojazdu, po drugie – narzuca też zakres i sposób działania ubezpieczycielowi. Opisuje m.in. sposób zawarcia umowy, zasady rozwiązywania czy sprzedaży polis. Na przykład, według Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczyciel nie może odmówić Ci sprzedaży polisy, którą ma w ofercie. Jeśli jednak jako klient nie pasujesz do grupy docelowej klientów zakładu ubezpieczeniowego, to ten ostatni może podyktować za polisę taką cenę, że nie będzie opłacało Ci się jej kupić, A co w sytuacji, gdy jako kupujący zataisz jakieś fakty, które mogą wpłynąć na wysokość składki? Wówczas ubezpieczyciel zrewaluuje opłatę, a Ty ostatecznie będziesz musiał uregulować zaległości. Dlatego warto porównywać różne oferty, na przykład kalkulując opłatę w multiagencji internetowej.
SPRAWDŹ: Ubezpieczenia komunikacyjne – najważniejsze fakty.
Ustawa o OC: na co zwrócić uwagę?
Zwana popularnie ustawą o OC regulacja wskazuje też minimalną odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody osobowe oraz majątkowe w jednym wypadku. Wynoszą one odpowiednio 5,21 mln euro za straty osobowe i 1,05 mln euro za straty na majątku. Tak wysokie kwoty minimalne są zabezpieczeniem Twoich interesów, jako ubezpieczonego na wypadek konieczności prowadzenia długotrwałego leczenia specjalistycznego. Pokryją także koszty rehabilitacji oraz ochronią przed zbyt szybkim wyczerpaniem się limitu. To wszystko sprawi, że za wszystkie szkody nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Dobrze jest jednak sprawdzić na jakich zasadach ubezpieczyciel przeprowadza regres. Co to oznacza w praktyce? Są to pieniądze, które jako ubezpieczony, będziesz musiał zwrócić ubezpieczycielowi. Kiedy może to zrobić? Na przykład wówczas, gdy spowodowałeś wypadek będąc pod wpływem alkoholu. Trzeba też pamiętać, że OC nie ochroni Twojego majątku (pojazdu) zniszczonego wskutek zdarzenia. To właśnie z uwagi na to, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne – AC.
Ubezpieczenie OC – przepisy: odstępstwa, rozwiązanie umowy
Posiadanie OC jest według ustawy o ubezpieczeniach komunikacyjnych obowiązkowe. Przepisy skonstruowane są tak, by nie można było zbyt łatwo wypowiedzieć umowy. Obowiązek posiadania OC wynika więc przez cały czas zarejestrowania pojazdu, a za brak OC naliczane są kary finansowe. Rejestracją zarówno podpisanych umów, zdarzeń, jak i wypłaconych odszkodowań jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Są jednak przypadki, gdy pojazd niekoniecznie musi mieć ubezpieczenie na cały okres rejestracji. Polisę krótkoterminową możesz wykupić, kiedy jesteś posiadaczem pojazdu zabytkowego. Natomiast jeśli Twój pojazd jest czasowo wycofany z ruchu, możesz mieć obniżoną składkę za OC. Pamiętaj jednak, że póki samochód jest zarejestrowany, musi posiadać ważne ubezpieczenie.
SPRAWDŹ: Wypowiedzenie OC – kiedy i jak wypowiedzieć umowę?
Ustawa o OC: kiedy można rozwiązać umowę?
W myśl ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, Umowę zawiera się na 12 miesięcy i jeśli nie poinformujesz pisemnie ubezpieczyciela o zmianach – przedłuża się ją automatycznie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie opłaciłeś polisy do końca – wówczas zostanie ona przez towarzystwo rozwiązana. Umowę OC możesz wypowiedzieć, jeśli masz drugą aktywną polisę. Warto wiedzieć, że ustawa o ubezpieczeniach OC wyróżnia sytuację pułapki podwójnego ubezpieczenia. Pamiętaj też, że po sprzedaży pojazdu, jego nabywca będzie mógł korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia (nastąpi rewaloryzacja składki), ale to Ty jesteś zobligowany do przekazania ubezpieczycielowi danych personalnych nowego nabywcy. Sam może też wykupić nowe ubezpieczenie i jednocześnie wypowiedzieć stare – odzyska pieniądze za czas podwójnego ubezpieczenia. Umowę w tym wypadku wymówić też może nabywca, musi jedynie kupić nową polisę. Od umowy można też odstąpić, jeśli została zawarta drogą telefoniczną lub elektroniczną – kupujący ma 30 dni na rozwiązanie tak podpisanej umowy. Najważniejsze zostawmy na koniec: jeśli chcesz wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem, musisz dokonać tej czynności pisemnie. Pamiętaj, że sama wiadomość wysłana pocztą internetową nie będzie wystarczająca. Niezbędny jest dokument z własnoręcznym podpisem, na przykład w formie skanu.
Podsumowanie
Każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej tak, by można było usunąć skutki spowodowanych przez niego szkód. Dlaczego to ważne? Bo koszty leczenia, rehabilitacji czy odszkodowania za spowodowanie śmierci są bardzo wysokie i mało kto mógłby je ponieść z własnej kieszeni.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.