Ustawa o OC: mało znane fakty w pigułce

Aktualizacja:

To właśnie z uwagi na kolosalne koszty szkód wyrządzonych na drodze, państwo zadecydowało o wprowadzeniu przepisów narzucających obowiązkowe OC. Dziś sprawdzamy, co kryje w sobie ustawa o OC, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze fakty, z których być może nie zdawałeś sobie sprawy.

Ubezpieczenie OC: mało znane fakty

Znajomość Ustawy jest ważna z dwóch powodów: po pierwsze narzuca ona posiadaczom aut szereg obowiązków, których niedopełnienie skutkuje ukaraniem właściciela pojazdu, po drugie – narzuca też zakres i sposób działania ubezpieczycielowi. Opisuje m.in. sposób zawarcia umowy, zasady rozwiązywania czy sprzedaży polis. Na przykład, według Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczyciel nie może odmówić Ci sprzedaży polisy, którą ma w ofercie. Jeśli jednak jako klient nie pasujesz do grupy docelowej klientów zakładu ubezpieczeniowego, to ten ostatni może podyktować za polisę taką cenę, że nie będzie opłacało Ci się jej kupić, A co w sytuacji, gdy jako kupujący zataisz jakieś fakty, które mogą wpłynąć na wysokość składki? Wówczas ubezpieczyciel zrewaluuje opłatę, a Ty ostatecznie będziesz musiał uregulować zaległości. Dlatego warto porównywać różne oferty, na przykład kalkulując opłatę w multiagencji internetowej.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenia komunikacyjne – najważniejsze fakty.

Ustawa o OC: na co zwrócić uwagę? 

Zwana popularnie ustawą o OC regulacja wskazuje też minimalną odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody osobowe oraz majątkowe w jednym wypadku. Wynoszą one odpowiednio 5,21 mln euro za straty osobowe i 1,05 mln euro za straty na majątku. Tak wysokie kwoty minimalne są zabezpieczeniem Twoich interesów, jako ubezpieczonego na wypadek konieczności prowadzenia długotrwałego leczenia specjalistycznego. Pokryją także koszty rehabilitacji oraz ochronią przed zbyt szybkim wyczerpaniem się limitu. To wszystko sprawi, że za wszystkie szkody nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Dobrze jest jednak sprawdzić na jakich zasadach ubezpieczyciel przeprowadza regres. Co to oznacza w praktyce? Są to pieniądze, które jako ubezpieczony, będziesz musiał zwrócić ubezpieczycielowi. Kiedy może to zrobić? Na przykład wówczas, gdy spowodowałeś wypadek będąc pod wpływem alkoholu. Trzeba też pamiętać, że OC nie ochroni Twojego majątku (pojazdu) zniszczonego wskutek zdarzenia. To właśnie z uwagi na to, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne – AC. 

Ubezpieczenie OC – przepisy: odstępstwa, rozwiązanie umowy

Posiadanie OC jest według ustawy o ubezpieczeniach komunikacyjnych obowiązkowe. Przepisy skonstruowane są tak, by nie można było zbyt łatwo wypowiedzieć umowy. Obowiązek posiadania OC wynika więc przez cały czas zarejestrowania pojazdu, a za brak OC naliczane są kary finansowe. Rejestracją zarówno podpisanych umów, zdarzeń, jak i wypłaconych odszkodowań jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Są jednak przypadki, gdy pojazd niekoniecznie musi mieć ubezpieczenie na cały okres rejestracji. Polisę krótkoterminową możesz wykupić, kiedy jesteś posiadaczem pojazdu zabytkowego. Natomiast jeśli Twój pojazd jest czasowo wycofany z ruchu, możesz mieć obniżoną składkę za OC. Pamiętaj jednak, że póki samochód jest zarejestrowany, musi posiadać ważne ubezpieczenie.

SPRAWDŹ: Wypowiedzenie OC – kiedy i jak wypowiedzieć umowę?

Ustawa o OC: kiedy można rozwiązać umowę?

W myśl ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, Umowę zawiera się na 12 miesięcy i jeśli nie poinformujesz pisemnie ubezpieczyciela o zmianach – przedłuża się ją automatycznie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie opłaciłeś polisy do końca – wówczas zostanie ona przez towarzystwo rozwiązana. Umowę OC możesz wypowiedzieć, jeśli masz drugą aktywną polisę. Warto wiedzieć, że ustawa o ubezpieczeniach OC wyróżnia sytuację pułapki podwójnego ubezpieczenia. Pamiętaj też, że po sprzedaży pojazdu, jego nabywca będzie mógł korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia (nastąpi rewaloryzacja składki), ale to Ty jesteś zobligowany do przekazania ubezpieczycielowi danych personalnych nowego nabywcy. Sam może też wykupić nowe ubezpieczenie i jednocześnie wypowiedzieć stare – odzyska pieniądze za czas podwójnego ubezpieczenia. Umowę w tym wypadku wymówić też może nabywca, musi jedynie kupić nową polisę. Od umowy można też odstąpić, jeśli została zawarta drogą telefoniczną lub elektroniczną – kupujący ma 30 dni na rozwiązanie tak podpisanej umowy. Najważniejsze zostawmy na koniec: jeśli chcesz wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem, musisz dokonać tej czynności pisemnie. Pamiętaj, że sama wiadomość wysłana pocztą internetową nie będzie wystarczająca. Niezbędny jest dokument z własnoręcznym podpisem, na przykład w formie skanu.

Podsumowanie

Każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej tak, by można było usunąć skutki spowodowanych przez niego szkód. Dlaczego to ważne? Bo koszty leczenia, rehabilitacji czy odszkodowania za spowodowanie śmierci są bardzo wysokie i mało kto mógłby je ponieść z własnej kieszeni.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej