Asekurator, czyli inaczej zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe czy ubezpieczyciel, to ten, kto podejmuje zobowiązanie ubezpieczeniowe wobec osoby ubezpieczającej się.
Asekurator, czyli inaczej zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe czy ubezpieczyciel, to ten, kto podejmuje zobowiązanie ubezpieczeniowe wobec osoby ubezpieczającej się.
Zakład ubezpieczeń to przedsiębiorstwo prowadzące – za zezwoleniem – działalność ubezpieczeniową w zakresie:
Zakład ubezpieczeń zawierając umowę z klientem (ubezpieczonym) zobowiązuje się do wypłaty odpowiedniego świadczenia (odszkodowania) w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych.
Zakłady ubezpieczeń działają w Polsce na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Działalność ubezpieczeniową mogą prowadzić w formie:
- spółki akcyjnej
- towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych
- spółki europejskiej.
Czytaj także:
Zakład ubezpieczeń prowadzący działalność w formie spółki akcyjnej ma obowiązek i wyłączne prawo używania w nazwie wyrazów „towarzystwo ubezpieczeń”, „zakład ubezpieczeń”, „towarzystwo ubezpieczeń i reasekuracji” albo „zakład ubezpieczeń i reasekuracji”. Dopuszczalne jest używanie także skrótów „TU”, „ZU”, „TUiR” lub „ZUiR”.
Zakład ubezpieczeń prowadzący działalność w formie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych ma obowiązek i wyłączne prawo używania w firmie wyrazów „towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych”. Dopuszczalne jest też używanie skrótu „TUW”.
Zakład reasekuracji prowadzący działalność w formie spółki akcyjnej ma obowiązek i wyłączne prawo używania w firmie wyrazów „towarzystwo reasekuracji”, „towarzystwo reasekuracyjne” lub „zakład reasekuracji”. Dopuszczalne jest używanie skrótów „TR” lub „ZR”.
Zakłady ubezpieczeń podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Działające w Polsce zakłady ubezpieczeń skupione są w Polskiej Izbie Ubezpieczeń (PIU).
Czytaj także: Matematyka aktuarialna
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Reasekuracja to umowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jej celem jest zmniejszenie ryzyka konieczności wypłacenia wysokich świadczeń z tytułu odszkodowania na rzecz ubezpieczonego, co mogłoby doprowadzić do destabilizacji finansowej firmy.

Zgłosiłeś szkodę komunikacyjną do zakładu ubezpieczeń i nie wiesz jak długo będziesz czekał na wypłatę odszkodowania? Sprawdzamy ile trwa wypłata odszkodowania z OC i AC sprawcy i co robić jeśli wypłata ubezpieczenia się przedłuża?

Nikt nie zna Twoich przyjaciół lepiej niż Ty. Po co więc miałbyś płacić firmie ubezpieczeniowej, skoro możesz ubezpieczyć się wspólnie ze znajomymi? W Europie powstają ubezpieczenia społecznościowe. Czy mają sens?

Przedłużająca się wojna cenowa między towarzystwami ubezpieczeniowymi, polegająca na obniżaniu składek OC i autocasco, przynosi coraz poważniejsze konsekwencje dla całego rynku agencyjnego w Polsce. Przyszłość multiagentów stanęła pod znakiem zapytania.

Historia ubezpieczeń w Polsce ma więcej niż 100 lat. Początkowo ich forma była zupełnie inna od znanej nam współcześnie, ale już w dawnych wiekach ludzie mieli potrzebę zabezpieczania się przed finansowymi skutkami różnych nieszczęść. Od kas brackich, związków groblowych i porządków ogniowych do towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Spójrzmy, jak to wyglądało.

Firmie ubezpieczeniowej nie wystarczy otwarcie kolejnego oddziału, bo do takiego klient musi przyjść samodzielnie. Dlatego ubezpieczyciele swoje produkty próbują sprzedać tam, gdzie na pierwszy rzut oka są niewidoczne – w bankach, a nawet w sklepach z elektroniką czy kioskach. Ekspert porównywarki mfind postanowił przyjrzeć się nietypowym miejscom, w których ubezpieczyciele próbują pomnożyć zyski.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz