Matematyka aktuarialna, zwana także aktuariatem czy matematyką ubezpieczeniową, jest działem matematyki stosowanej wykorzystującym rachunek prawdopodobieństwa, teorię ryzyka, metody numeryczne i statystykę matematyczną do obliczania składek i rezerw ubezpieczeniowych.
Matematyka aktuarialna zajmuje się m.in. konstruowaniem tablic (np. trwania życia), ustalaniem warunków finansowych równowagi w ubezpieczeniach życiowych, kalkulacją składek ubezpieczeniowych i rezerw finansowych, zasadami tworzenia funduszy emerytalnych, a także matematycznymi problemami dotyczącymi ubezpieczeń majątkowych, reasekuracji i zasad inwestowania środków finansowych.
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Terminem uprawniony, określamy beneficjenta lub osobę uposażoną. Innymi słowy, jest to wskazana w umowie ubezpieczenia osoba fizyczna, której należy wypłacić należne świadczenie lub odszkodowanie.

Certyfikat ubezpieczenia to dokument, stanowiący zaświadczenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, będące jednocześnie czasowym dowodem ubezpieczenia.

Terminem casco określamy grupę ubezpieczeń środków transportu, jak również ich wyposażenia lub transportowanego ładunku od szkód.

Kompensacja szkody ma miejsce najczęściej w przypadku ubezpieczenia domu lub mieszkania i ma na celu rekompensatę za poniesione szkody materialne.

Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe to pojęcie z obszaru zarządzania podmiotem ubezpieczającym. Rezerwy to nic innego jak kapitał , który ubezpieczyciel musi zabezpieczyć na poczet przyszłych zobowiązań ubezpieczeniowych, choć czas ich wystąpienia i dokładna wysokość nie są mu znane.

Reasekuracja bierna to odstąpienie ryzyka przyjętego przez ubezpieczyciela innemu ubezpieczycielowi, czyli tzw. reasekuratowi.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz