Co to jest udział własny?
Udział własny w szkodzie (zwany również franszyzą redukcyjną) – to ta część szkody, której koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Udział własny to wartość, którą ubezpieczyciel potrąci z każdego odszkodowania. W praktyce oznacza to, że wypłata świadczenia z tytułu poniesionej szkody jest pomniejszana o wartość wskazaną w umowie ubezpieczenia.
W zamian za odpowiednio niższą składkę w przypadku szkody ubezpieczyciel pomniejszy Twoje odszkodowanie o kwotę udziału własnego. Udział własny dotyczy tylko ubezpieczeń dobrowolnych. Nie ma zastosowania przy ubezpieczeniu OC.
Udział własny w ubezpieczeniu określa umowa polisy – procentowo lub kwotowo. Jeśli na przykład szkoda wynosi 5 tysięcy zł, a Twój udział 10%, to dostaniesz 5 000 minus 500 złotych (Twój udział), czyli 4 500 zł odszkodowania. Co ważne, udział własny dotyczy obu obszarów chronionych przez AC – części wypadkowej oraz części kradzieżowej. W zależności od umowy jego wysokość może być taka sama dla obu rodzajów szkód lub ustalana odrębnie.
Jeżeli wysokość szkody nie przekroczy kwoty udziału własnego, odszkodowania nie dostaniesz wcale.
Udział własny w szkodzie AC
Udział własny w umowie ubezpieczenia AC może być określony procentowo (np. 10% wartości szkody) lub kwotowo (np. 500 zł).
Za pomocą udziału własnego możesz dopasować wysokość składki za AC do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Zasada jest taka, że im wyższy udział własny wybierzesz, tym niższą składkę zapłacisz – ale w razie szkody dostaniesz mniejsze odszkodowanie. Jeśli więc stać Cię na to, żeby drobne uszkodzenia auta naprawiać z własnej kieszeni, a zależy Ci bardziej na odszkodowaniu za poważne szkody czy kradzież pojazdu, możesz ustalić udział własny na wyższym poziomie (kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych). Jeśli natomiast chcesz dostać pełne odszkodowanie za każdą szkodę, możesz zrezygnować z udziału własnego – ale wtedy zapłacisz więcej za AC.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Kupiłeś nowe auto i zdecydowałeś się na AC? Stres związany z ewentualną szkodą będzie mniejszy, bo myślisz: „uff, przynajmniej jestem ubezpieczony”. Ale gdy otrzymujesz pismo od towarzystwa ubezpieczeniowego z decyzją odmowną lub przyznaniem odszkodowania mniejszego niż wycenił rzeczoznawca, stres wraca, a Ty czujesz się oszukany. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym są franszyza integralna i udział własny.
Rano na parkingu odkryłeś wgniecenie Twojego samochodu? A może uderzyłeś w dzika, który wbiegł na drogę? W skrajnym przypadku auto może paść łupem złodziei. W każdej z tych sytuacji możesz dostać odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Dowiedz się więc, jakich błędów uniknąć przy kupnie polisy, aby odszkodowanie było wystarczające.
Mówi się „nie pieniądze i nie towar”. W branży ubezpieczeniowej znane jest też porzekadło, że ubezpieczenie może być albo dobre, albo tanie. Ile prawdy jest w „ludowych mądrościach”? Czy da się kupić przyzwoite AC za niewielkie pieniądze? Aby to sprawdzić, postanowiliśmy porównać oferty najtańszego autocasco w trzech towarzystwach ubezpieczeniowych. Przeczytaj naszą analizę i sprawdź, czy tanio może oznaczać dobrze.
W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, tj. AC, często spotkamy się z pojęciami takimi jak franszyza integralna i franszyza redukcyjna. Zarówno pierwsza, jak i druga odnosi się do wysokości kwoty wypłaconego odszkodowania przez ubezpieczyciela. Franszyza ubezpieczeniowa określona jest przez warunki polisy. Choć nie są to duże kwoty, ubezpieczony powinien zastanowić się, czy jest to dla niego opłacalne.
Kradzież samochodu to dla jego właściciela duży problem. Traci nie tylko środek komunikacji ale i dużą część majątku. Straty może powetować nieszczęśnikowi ubezpieczenie AC. Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie samochodu od kradzieży, aby w razie czego dostać godziwe odszkodowanie.
Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. To znaczy, że wykupujesz je wtedy, gdy Ci na nim zależy. A jeżeli zależy Ci na ochronie Twojego samochodu, powinieneś porównać kilka ofert, aby wybrać najlepsze AC w ramach funduszu, który możesz na nią przeznaczyć. Dziś podpowiadamy Ci, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie autocasco?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?