Ford Mondeo

Aktualizacja:
ford-mondeo-oc

Ford Mondeo, nazwany od łacińskiego słowa "mundus", czyli świat, zawojował cały świat. A jeśli nie do końca, to z całą pewnością należy go uznać za jedno z najbardziej popularnych aut klasy średniej. Przyjrzyjmy się dostępnym generacjom Forda Mondeo, jego kluczowym wadom i zaletom, a także cenie zakupu oraz ubezpieczenia OC.

Ford Mondeo – modele, generacje, historia

Produkcja Forda Mondeo zaczęła się w 1993 roku. Zastępując model Sierra, Mondeo już w 1994 roku otrzymał tytuł Samochodu Roku. Ostatni model I generacji zjechał z taśmy produkcyjnej w 1996 roku, i wtedy to na rynku pojawił się Mondeo II generacji (1993-2001). Trzecia generacja Forda Mondeo to modele produkowane od 1999 roku do 2006 roku. Na kolejnych propozycjach Forda zatrzymamy się nieco dłużej.

Wersja Mk IV Forda Mondeo (produkcja od 2007 do 2014 roku, najpopularniejsze silniki benzynowe to: 1.5 EcoBoost 160 KM, 1.0 EcoBoost 125 KM, 2.0 EcoBoost 203 i 240 KM, 1.5. oraz Diesle: 1.6 TDCi 120 i 115 KM, 2.0 TDCi 150 i 180 KM) jest wciąż bardzo chętnie kupowana przez Polaków. To auto zgoła odmienne od poprzednika, ma masywniejszy wygląd i bardziej opływowy kształt, co wygląda zdecydowanie ciekawiej niż wcześniej. Dodatkowy, delikatny lifting samochód przeszedł w roku 2010. Wtedy to między innymi zamontowano w Mondeo światła do jazdy dziennej oraz tylne w oparciu o technologię LED.

Następcę Mk IV zaprezentowano w 2014 roku. Mk V zbudowany został na nowej płycie podłogowej – CD4, a także otrzymał zupełnie nową konstrukcję tylnego zawieszenia. Auto ma szeroką gamę silników, w tym benzynowe typu EcoBoost (1.0. 125 KM, 1.5 160 KM, 2.0 203 KM, 2.0 240 KM), Diesla (od 1.5 120 KM do 2.0 210 KM) oraz hybrydowe. Najnowsze Mondeo jest jeszcze lepiej wyposażone w elektronikę i różne udogodnienia ułatwiające jazdę. Projektanci poszli też w różne ciekawe połączenia w modelach Mk V, stąd w oczy rzucają się przede wszystkim elementy sportowe i luksusowe w postaci chromowanych dodatków czy skórzanych wykończeń.

Ford Mondeo – opinie, wady i zalety

Na plus na pewno można zaliczyć Fordowi Mondeo przestronność. Miejsca w Mk IV i Mk V jest naprawdę sporo i nawet wysokie osoby nie będą odczuwały dyskomfortu. Dodatkowo dobrze zestrojone zawieszenie, bardziej miękkie niż u poprzedników i dające poczucie komfortu, a przy okazji zapewniające pewne prowadzenie. No i na koniec zostaje nam bardzo duży bagażnik – wprost idealny dla rodziny na dwutygodniowy wyjazd wakacyjny. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to również jest bardzo dobrze, ponieważ w testach NCAP auto otrzymało 5/5 gwiazdek. Atutem Mondeo jest również bogate wyposażenie oraz niskie ceny części zamiennych.

Jeśli chodzi o awaryjność samochodu, to spośród diesli należy unikać silników 1.8 i raczej wybrać 2.0 TDCi lub 2.2 TDCi zapożyczone od koncernu PSA. 1.8 ma częstsze problemy z turbosprężarką oraz kołem dwumasowym i czujnikami. W przypadku silników benzynowych rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być 2.0 wraz z LPG. Silniki EcoBoost, pomimo zapewnień producenta na temat ich ekonomiczności, spalają według zdecydowanej większości użytkowników więcej niż powinny.

Ford Mondeo – cena

Za Forda Mondeo z rocznika 2007-2014, czyli IV generacji, zapłacimy od 4 800 zł do 43 500 zł, w zależności od stanu, przebiegu i wyposażenia pojazdu. Mondeo V generacji to wydatek od 36 000 zł za najstarszy, do 142 000 zł za najnowszy model.

Ford Mondeo – ubezpieczenie

Składka OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierującego na podstawie różnych danych. Pod uwagę bierze się parametry samochodu, a także zniżki przysługujące kierowcy za bezszkodową jazdę (lub zwyżki, jeśli ma na koncie stłuczkę bądź wypadek) i jego miejsce zamieszkania – tam, gdzie ruch samochodowy jest większy, wzrasta ryzyko wypadku i ceny OC są wyższe. Tanie ubezpieczenie OC Forda Mondeo jest na wyciągnięcie ręki – polecamy naszą porównywarkę ubezpieczeń. Wykorzystaliśmy ją do stworzenia kalkulacji.

Ile za ubezpieczenie OC Forda Mondeo zapłaci doświadczony kierowca?

Poniżej prezentujemy przykładowe stawki ubezpieczenia OC Forda Mondeo V z 2014 roku, dla doświadczonego kierowcy, ojca dwójki dzieci, który prawo jazdy ma od 17 lat. Przysługuje mu 60% zniżki za bezszkodową jazdę. W zależności od miejsca zamieszkania nasz doświadczony kierowca zapłaci różne stawki ubezpieczenia OC:

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Lublin484 złAXA Direct
Katowice523 złAXA Direct
Tarnów529 złmtu24.pl, AXA Direct
Zakopane518 złLink4

Pozostałe propozycje ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2014 roku dla doświadczonego kierowcy z Katowic:

Inne propozycje ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2014 roku dla doświadczonego kierowcy ze Tarnowa:

Ile za ubezpieczenie OC Forda Mondeo zapłaci młody kierowca?

Nasz przykładowy kierowca prawo jazdy uzyskał cztery lata temu, przysługuje mu 20% zniżki. Nie ma rodziny, autem jeździ do pracy i wyjeżdża na weekendy poza miasto. Jego samochód to Ford Mondeo IV z 2012 roku.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Lublin1204 złAXA Direct
Katowice1202 złAXA Direct
Tarnów1117 złErgo Hestia
Zakopane1049 złAXA Direct

Inne propozycje ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2012 roku dla młodego kierowcy z Zakopanego:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Forda Mondeo z 2012 roku dla młodego kierowcy z Lublina:

Podsumowanie

  1. Ford Mondeo to częste auto na polskich drogach, jedno z najbardziej popularnych aut klasy średniej, masowo sprowadzane z Zachodu. Atutem Mondeo jest bogate wyposażenie oraz niskie ceny części zamiennych.
  2. Ford Mondeo Mk IV to samochód przestronny i wygodny. Dobrze się prowadzi, świetnie sprawdza się przy pokonywaniu dłuższych dystansów. Ma dobrze zestrojone zawieszenie, dające poczucie komfortu. Duży bagażnik docenią szczególnie rodziny z dziećmi. W testach NCAP auto otrzymało 5/5 gwiazdek. Spośród diesli warto wybrać 2.0 TDCi lub 2.2 TDCi. W przypadku silników benzynowych rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być 2.0 wraz z LPG.
  3. Ford Mondeo Mk V zbudowany został na nowej płycie podłogowej, ma nową konstrukcję tylnego zawieszenia. Najnowsze Mondeo jest jeszcze lepiej wyposażone w elektronikę i różne udogodnienia ułatwiające jazdę, w oczy rzucają się przede wszystkim elementy sportowe i luksusowe w postaci chromowanych dodatków czy skórzanych wykończeń.
  4. Doświadczony kierowca, ojciec rodziny, który prawo jazdy ma od 17 lat, 60% zniżki za bezszkodową jazdę, za ubezpieczenie OC Forda Mondeo Mk V z 2014 roku zapłaci od 484 zł w Lublinie do 529 zł w Tarnowie.
  5. Młody kierowca, singiel z prawem jazdy od 4 lat i 20% zniżką, za ubezpieczenie OC Forda Mondeo Mk IV z 2012 roku zapłaci od 1049 zł w Zakopanem do 1204 zł w Lublinie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments