Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Opublikowano: 19.04.2018
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Kupując samochód lub chcąc zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela stajemy przed nie lada wyborem. Wyborem sposobu, w jaki wybierzemy nowe ubezpieczenie i zawrzemy umowę. Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, gdzie kupimy tanie, a nawet najtańsze ubezpieczenie OC?

 

Na co zwracamy największą uwagę kupując ubezpieczenie komunikacyjne? Niezależnie od tego czy jest to nowa czy przedłużana polisa chcemy by była ona jak najtańsza. Chcemy kupić najtańsze OC (zwłaszcza, że jego zakres określony jest ustawowo i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie taki sam) i najtańsze AC. W przypadku tego drugiego ubezpieczenia patrzymy też na jego zakres (im większy, tym lepiej), chcemy żeby nasze AC było najkorzystniejsze. Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Gdzie znajdziemy OC najtaniej?

Ubezpieczenie samochodu możesz kupić na wiele sposobów:

  • bezpośrednio u agenta,
  • w multiagencji ubezpieczeniowej (czyli u agenta współpracującego z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi)
  • czy w kanale direct, czyli przez internet lub telefon –  np. za pomocą porównywarki Punkta.pl

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Gdzie więc znajdziemy tanie ubezpieczenie OC i najtańsze AC? Podpowiadamy.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?  Czy najtaniej jest u agenta ubezpieczeniowego?

U agenta ubezpieczeniowego kupimy ubezpieczenie OC i AC z oferty przeważnie jednego towarzystwa ubezpieczeniowego (choć od tej reguły są wyjątki). Jest to jednocześnie najbardziej klasyczny sposób kupna ubezpieczenia. Z agentem ubezpieczeniowym możesz skontaktować się wypełniając formularz kontaktowy na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, odwiedzając oddział ubezpieczyciela czy korzystając z polecenia znajomego lub kogoś z rodziny.

Czy warto kupić ubezpieczenie u agenta? To rozwiązanie ma swoje plusy: Agent załatwi za Ciebie prawie wszystkie formalności, a także doradzi. Problem z w tym, że nie ma on zwykle pełnego przeglądu ofert dostępnych na rynku –  jeśli więc chcesz kupić najtańsze OC, może się zdarzyć, że przyjdzie Ci odwiedzić wielu agentów…

Czytaj również: Co to jest porównywarka ubezpieczeń i jak działa? 

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód? Multiagencja ubezpieczeniowa i porównywarka ubezpieczeń

W multiagencji ubezpieczeniowej możesz w łatwy sposób porównać oferty kilku a nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu wzrastają szanse na kupienia tanio OC i AC. Doradca pracujący w multiagencji, po uzyskaniu od ciebie informacji m.in. o samochodzie, który będziesz chciał ubezpieczyć i o twojej historii ubezpieczeniowej zaproponuje ci kilka ofert, z których będziesz mógł wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada. Niektóre multiagencje działają nie tylko stacjonarnie ale także w internecie.

Skoro mowa o sieci, nie sposób nie wspomnieć o  porównywarkach ubezpieczeń – takich jak np. Punkta.pl  Korzystając z porównywarki ubezpieczeń możesz przygotować swój własny ranking OC (i nie tylko), porównać oferty ubezpieczeń i wybrać najlepszą dla siebie. W porównywarce możesz też zapoznać się z poradami eksperckimi na temat ubezpieczeń. Jeśli nie wiesz co wybrać, albo natrafiasz na problem, zawsze możesz skontaktować się z doradcą.

Gdzie najtaniej kupić OC? Kanał direct

Ubezpieczenia direct (z angielskiego bezpośredni), czyli zawierane przez internet lub telefon są oferowane w Polsce od 2003 r. (w tym roku na polskim rynku zadebiutował LINK4). Do podstawowych zalet takiego rozwiązania trzeba zaliczyć, to że ubezpieczenia OC czy AC przez nie oferowane są tańsze, szybkość zawierania umowy oraz wygodę. Ubezpieczając samochód przez internet lub telefon za polisę płacimy kartą, przelewem online lub przelewem tradycyjnym. Dokument potwierdzający kupno ubezpieczenia dostarczany jest pocztą tradycyjną i/lub e-mailem.

Ubezpieczenie w kanale direct możesz kupić za pomocą porównywarki, ale także bezpośrednio na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie samochodu w banku

Tanie OC i AC można kupić nie tylko w serwisie internetowym ubezpieczyciela ale też w banku. Rozwiązania takie swoim klientom oferują m.in. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao SA, Bank Zachodni WBK czy mBank. W bankach tych ubezpieczenie możesz kupić w serwisie internetowym. Bank Millennium i Bank Zachodni WBK umożliwiają też kupno ubezpieczenia samochodu przez aplikację mobilną. By poznać ofertę klient musi zeskanować aparatem fotograficznym w telefonie kod AZTEC z dowodu rejestracyjnego (to ten czarno-biały kwadrat na ostatniej stronie dokumentu), wybrać jedną z zaproponowanych mu ofert i dokonać zakupu.

Zaletą takiego rozwiązania jest prostota w finalizacji zamówienia, minusem –  zwykle dostęp do oferty tylko jednego towarzystwa.

Czytaj również: Ubezpieczenie samochodu w MBANKU – czy warto? 

Ubezpieczenie samochodu u dilera

U dilera możesz nie tylko kupić samochód ale też go ubezpieczyć. Ubezpieczając samochód w salonie, w którym go kupiłeś będziesz mógł skorzystać z tzw. pakietu dilerskiego. Diler może zaoferować ubezpieczenie OC i AC taniej niż na rynku (pakiet dilerski może, ale nie musi być tańszy. Kiedy kilka lat temu kupowałem nowy samochód, mój dotychczasowy agent zaproponował mi polisę tańszą niż tę oferowaną przez dilera. Wystarczyło, że ubezpieczyłem u niego też mieszkanie i skorzystałem z OC w życiu prywatnym). Decydując się na pakiet dilerski kupujesz gotowe rozwiązanie, na którego warunki nie masz  wpływu. Zwykle jest to rozwiązanie korzystne, ale warto jednak  sprawdzić alternatywy.

To gdzie więc najlepiej ubezpieczyć samochód?

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. W przypadku fabrycznie nowego samochodu najbardziej opłacalny może okazać się pakiet dilerski (szczególnie jeśli dotychczas nie korzystałeś np. z dobrowolnego ubezpieczenia AC). Jeśli korzystasz już z usług konkretnego ubezpieczyciela (masz u niego np. ubezpieczone mieszkanie) to prawdopodobne jest, że ubezpieczając u niego też samochód zapłacisz mniej za polisę komunikacyjną. Jeżeli z kolei zależy ci na szybkim załatwieniu formalności, powinieneś wybrać którąś z ofert direct… Możesz też ubezpieczyć samochód za pośrednictwem banku, w którym masz konto. Sam widzisz, że trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód. Pewne jest jedno – najtańsze OC i AC będziesz miał wtedy, kiedy będziesz bezszkodowym kierowcą.  Zanim zdecydujesz, porównaj:

 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments