Podsumowanie roku na rynku polis OC. Ile kosztuje polisa na koniec grudnia 2018?

Aktualizacja:
podsumowanie roku na rynku OC 2018

To był spokojny rok. Mimo zapowiedzi i ostrzeżeń OC nie zdrożało, a jeśli nawet to bardzo nieznacznie. Średnia cena polisy oscyluje ciągle w okolicy 1000 zł. Wielu kierowców płaci jednak znacznie mniej: rekordziści 300-400 zł, a większość w okolicy 800 zł. Jak kupić tak tanie OC i co prognozujemy na kolejny rok?

OC przestało drastycznie drożeć już na początku 2017 roku i przez ostatnie miesiące niewiele się w tej kwestii zmieniło. Średnia cena polisy OC w 2018 – a więc między styczniem a grudniem zmieniła się zaledwie o 2 % na plus. W wielu miejscach mamy jednak do czynienia nie z podwyżkami, ale z obniżką taryfy. W ciągu roku było co prawda jeszcze taniej, ale wahania te nie są duże i dla większości kierowców mało odczuwalne.  Jak więc wygląda podsumowanie roku  2018 na rynku OC? Co zmieniło się od stycznia? 

Podsumowanie roku 2018: Ceny polis stoją w miejscu – wahania wyłącznie symboliczne

– Średnia cena polisy OC od dwóch lat oscyluje w okolicy 1000 zł. Warto podkreślić, że do średniej wliczamy najtańsze polisy, które ciągle można kupić w kwocie bliskiej 300 – 400 zł, oraz te najdroższe, za które kierowcy płacą nawet powyżej 2000 złotych – zauważa Bartosz Salwiński z porównywarki ubezpieczeń Punkta.

Skąd się biorą tak duże różnice w cenie polis? Cena  polis OC zależy od wielu elementów: historii ubezpieczeniowej kierowcy, jego wieku, miejsce zamieszkania i rodzaju ubezpieczanego pojazdu.

Reasumując: średnia cena OC na starcie 2018 roku wynosiła 1032 zł i była zaledwie o 5 zł wyższa niż na początku 2017 roku. Ile średnio płacimy za polisę OC w końcówce grudnia 2018? Kwota ta jest wyższa od tej ze stycznia, ale zmiana nie jest duża – średnia wynosi 1057 zł, ale mediana, czyli najczęściej występująca wartość to około 800 zł. 

Warto także pokreślić, że oprócz niewielkich podwyżek średniej ceny polisy OC, obserwujemy też znaczne obniżki w segmencie najmniej szkodowych kierowców, o których ubezpieczyciele rywalizują przede wszystkim taryfą. 

podsumowanie roku 2018 na rynku OC
podsumowanie roku 2018 na rynku OC

Podsumowanie roku 2018: Średnia w górę, ale w wielu miejscach obniżki

Średnia ogólnopolska poszła odrobinę do góry, ale ceny w najdroższych do tej pory miastach  (Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu , poszły w dół). 

Średnia cena we Wrocławiu spadła o ponad 100 zł:  z 1509 zł do 1370 zł, czyli blisko o 10 %.  Średnia cena w Warszawie również jest znacząco niższa niż na początku roku: różnica to ponad 100 zł ( z 1202 zł średniej ceny polisy w styczniu do 1099 zł w grudniu). Podobnie jest w Gdańsku, gdzie cena także jest niższa niż na początku roku i spadła z 1303 zł do 1240 zł.

Dlaczego polisy nie drożeją? Jakie prognozy na 2019?

– Sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna, a ubezpieczyciele oddychają z ulgą po ciężkich latach – mówi Bartosz Salwiński z Punkta. Nastrojów nie popsuły ani podwyżki sum gwarancyjnych z OC, które mieliśmy w końcówce tego roku, ani decyzja Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień, która może wpłynąć znacząco na wysokość wypłacanych odszkodowań. Póki co kierowcy mogą spać spokojnie, a nastroje na przyszły rok są optymistyczne. Warto jednak podkreślić, że tanio już było i znaczących obniżek w taryfach ubezpieczycieli nie ma sensu się spodziewać. Jeśli chcemy mieć możliwość zakupu polisy w dobrej cenie, powinniśmy porównywać oferty różnych towarzystw i przyzwyczaić się do decyzji o okresowej zmianie ubezpieczyciela.

 

 

Punkta ubezpieczenie komunikacyjne

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments