Polacy zapłacili za OC o miliard zł więcej niż rok wcześniej! Dane PIU potwierdzają podwyżki cen

Aktualizacja:
Polacy zapłacili za OC 1 mld zł więcej niż rok wcześniej

W drugim kwartale 2016 roku składka zebrana przez ubezpieczycieli z polis OC wyniosła ponad 5 mld zł. To aż o 1 mld zł więcej niż rok wcześniej (wzrost o 25%). Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdzają znaczący wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych.

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła w II kwartale 2016 roku 5 mld zł. W analogicznym okresie rok wcześniej, ubezpieczyciele zebrali o 1 mld zł mniej. Oznacza to wzrost przychodów ze składek OC na poziomie 25%. Polacy zapłacili za OC o 1 mld zł więcej niż rok wcześniej!

Polacy zapłacili za OC o 1 mld zł więcej

 

Rosną również sumy odszkodowań i świadczeń wypłacanych poszkodowanym. W II kwartale 2016 roku wyniosły one 3,9 mld zł – oznacza to wzrost o prawie 17% (3,3 mld zł).

– Po raz pierwszy od wielu lat na rynku OC widać silny wzrost składki, a wraz z tym także dużą zmianę stanu rezerw składek. Wciąż mamy także do czynienia ze znacznymi wzrostami wypłat, co jest dowodem na to, jak bardzo wzrósł poziom ochrony poszkodowanych w wypadkach. Z punktu widzenia bilansowego, zarówno zmiana stanu rezerw jak i wypłacone odszkodowania przyczyniają się do obniżenia wyniku technicznego. Wzrost składek z kolei wskazuje na konsekwencję ubezpieczycieli w dążeniu do przywrócenia równowagi na rynku OC. – wyjaśnia Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdzają analizy ekspertów porównywarki ubezpieczeń Punkta. Niedawno informowaliśmy o nawet 38-procentowych wzrostach cen OC w pierwszej połowie 2016 roku. O głównych przyczynach wzrostów można przeczytać w TYM artykule.

Ogromne podwyżki cen OC skłaniają Polaków do szukania oszczędności. Jedynym skutecznym sposobem na tańsze ubezpieczenie samochodu jest porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i odejście od automatycznego przedłużania polis.

Podsumowanie

  • Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła w II kwartale 2016 roku 5 mld zł
  • Oznacza to wzrost o 25% w porównaniu do roku 2015
  • Polacy zapłacili za OC o 1 miliard zł więcej
  • To pierwszy od wielu lat tak duży wzrost składek OC
  • Jedyny sposób na oszczędność to porównanie składek

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments