Wojciech Martyński

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła w II kwartale 2016 roku 5 mld zł. W analogicznym okresie rok wcześniej, ubezpieczyciele zebrali o 1 mld zł mniej. Oznacza to wzrost przychodów ze składek OC na poziomie 25%. Polacy zapłacili za OC o 1 mld zł więcej niż rok wcześniej!

Polacy zapłacili za OC o 1 mld zł więcej

 

Rosną również sumy odszkodowań i świadczeń wypłacanych poszkodowanym. W II kwartale 2016 roku wyniosły one 3,9 mld zł – oznacza to wzrost o prawie 17% (3,3 mld zł).

– Po raz pierwszy od wielu lat na rynku OC widać silny wzrost składki, a wraz z tym także dużą zmianę stanu rezerw składek. Wciąż mamy także do czynienia ze znacznymi wzrostami wypłat, co jest dowodem na to, jak bardzo wzrósł poziom ochrony poszkodowanych w wypadkach. Z punktu widzenia bilansowego, zarówno zmiana stanu rezerw jak i wypłacone odszkodowania przyczyniają się do obniżenia wyniku technicznego. Wzrost składek z kolei wskazuje na konsekwencję ubezpieczycieli w dążeniu do przywrócenia równowagi na rynku OC. – wyjaśnia Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdzają analizy ekspertów porównywarki ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind. Niedawno informowaliśmy o nawet 38-procentowych wzrostach cen OC w pierwszej połowie 2016 roku. O głównych przyczynach wzrostów można przeczytać w TYM artykule.

Ogromne podwyżki cen OC skłaniają Polaków do szukania oszczędności. Jedynym skutecznym sposobem na tańsze ubezpieczenie samochodu jest porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i odejście od automatycznego przedłużania polis.