Ubezpieczenie od uderzenia pioruna

Aktualizacja:
ubezpieczenie od uderzenia pioruna

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące szczególnie narażone na występowanie gwałtownych burz z piorunami. Wyładowania atmosferyczne, silne opady oraz wiatr niosą za sobą potencjalne zagrożenie dla naszego mienia. Dlatego też w okresie letnim szerokim zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia majątkowe np. ubezpieczenie od uderzeń pioruna czy też ubezpieczenia domu na wypadek burzy. Jak to działa?

Warunki „burzowej polisy” zawarte są w OWU ( czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Jednakże ubezpieczeniowa charakterystyka zjawisk naturalnych często różni się od określeń naukowych. Warto więc dowiedzieć się, co charakteryzuje polisy i czym warunkowana jest wypłata odszkodowania w wypadku strat majątkowych spowodowanych przez piorun. Jakie ubezpieczenie mieszkania, domu czy innej nieruchomości należy mieć, aby było również ubezpieczeniem od uderzenia pioruna? 

Ubezpieczenie od uderzenia pioruna: Czym jest uderzenie pośrednie a czym uderzenie bezpośrednie (przepięcie)?

Uderzenie bezpośrednie to inaczej rażenie, które pozostawia trwały ślad na zabezpieczonych przedmiotach. Piorun musi więc uderzyć w sposób bezpośredni – np. w dom, budynek gospodarczy, samochód itp. W przypadku uderzenia pośredniego tzw. „przepięcia” dochodzi do uszkodzenia mienia w wyniku wystąpienia fal elektromagnetycznych przez piorun. Są to najczęściej zniszczenia związane z instalacją elektryczną lub elektroniką podłączoną do sieci- np. uszkodzony lub spalony telewizor po burzy.

Rozróżnienie tych definicji ma ogromne znaczenie dla ubezpieczającego się na wypadek ognia oraz zdarzeń losowych. Standardowa polisa uwzględnia wypłatę odszkodowania po uderzeniu pioruna przy zdarzeniach takich jak np. pożar, natomiast polisa ta może nie pokrywać szkód po zniszczeniu urządzeń prądotwórczych lub elementów uszkodzonych poprzez linie elektryczne takich jak np. spalony telewizor.

Ubezpieczenie domu od burzy –  na co zwrócić uwagę?

Prawdopodobieństwo szkód wywołanych przez przepięcia jest o wiele wyższe niż samego uderzenia pioruna akurat w nasz dom, warto więc się przed nim zabezpieczyć. Uderzenie pioruna może stanowić oddzielne zagrożenie zarówno dla naszego domu, jak i sprzętów, które się w nim znajdują. Uderzenie pioruna jest zaliczane do zdarzeń losowych i objęte ochroną w podstawowym ubezpieczeniu, natomiast przepięcie w niektórych towarzystwach jest ryzykiem, które należy dodatkowo ubezpieczyć.

Czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach majątkowych

Statystycznie aż 90% wszystkich szkód spowodowanych uderzeniem pioruna to właśnie szkody przepięciowe. Zanim więc podpiszesz umowę ubezpieczenia nieruchomości –  spraw zakres w OWU! 

Niejasności dla ubezpieczających się może być więcej, ponieważ każda firma ubezpieczeniowa ma inne warunki odszkodowawcze zarówno w przypadku uderzeń bezpośrednich jak i przepięć. Część polis nie obejmuje szkód wskutek przepięcia w instalacjach podziemnych lub urządzeniach bądź instalacjach, których stopień zużycia w chwili szkody przekraczał 80 proc. W niektórych odpowiedzialność ubezpieczyciela ogranicza się do 10 proc. sumy ubezpieczenia jeżeli przepięcie powstało wskutek przyczyn innych niż uderzenie pioruna. W treści OWU widnieje zapis informujący, czy i w jakim zakresie konkretny produkt ubezpieczeniowy pokrywa koszty skutków wyładowań atmosferycznych. Dobrze się z nim zapoznać, przed podpisaniem umowy.

Zazwyczaj ubezpieczenie od przepięć wiąże się z dodatkowa opłatą ubezpieczenia domu czy mieszkania. Standardowy koszt waha się między 30-40zł w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych. Jest to stosunkowo niewielki wydatek, który może się okazać dobrą inwestycją.

Czytaj także: Świąteczne zagrożenia: złodziej nie świętuje!

Ubezpieczenie od burzy czy instalacja piorunochronu?

Warto pamiętać, że ubezpieczenie domu na wypadek uderzenia pioruna nie jest alternatywą do instalacji odgromowej na budynkach nie wyższych niż 15 m. Instalacja odgromowa odciąga pioruny,  niweluje szczególnie ryzyko uderzenia pioruna w mieszkanie przy np. niezamkniętym oknie. Piorunochron zdecydowanie minimalizuje ryzyko strat, nie daje jednak 100% gwarancji ochrony przed zjawiskami pogodowymi.

Ubezpieczać się warto, warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i minimalizować ryzyko.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu – jak czytać OWU? 5 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

Jak zabezpieczyć swój dom i sprzęt w czasie burzy?

W dni burzowe, albo wtedy kiedy ryzyko burzy jest spore, warto też oczywiście stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • W czasie burzy zamykamy okna, drzwi balkonowe –  nie tylko z powodu ryzyka piorunowego, ale także z powodu możliwości zalania czy uszkodzenia elementów okiennych np. przez gwałtowny wiatr
  • Najlepiej jest odpiąć z gniazdka urządzenia elektryczne, przynajmniej te które możemy bez problemu wyłączyć – pozostałe –  dobrze jeśli są podłączone do prądu poprzez listwę z bezpiecznikiem antyprzepięciowym.
  • Jeśli korzystamy z zewnętrznych, przenośnych anten ( do tv i intenetu) , najlepiej będzie je schować w mieszkaniu.
  • Nie zostawiajmy na balkonach, zewnętrznych tarasach przedmiotów, które mogą powodować zniszczenia –  zabezpieczmy meble balkonowe –  gwałtowny wiatr może bez trudu przewrócić półki z kwiatami , zniszczyć mienie sąsiada, czy porwać donice – za zniszczenia cudzego mienia powstałe w ten sposób możemy odpowiedzieć!

Czytaj także: 7 najpoważniejszych szkód, które powstają po zalaniu mieszkania

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Ubezpieczenie domu - polisa nie tylko „pod kredyt”
2015.10.12
Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. Gdzie kupić polisę?

Liczba ubezpieczonych domów w Polsce byłaby pewnie niższa, gdyby nie banki. Udzielając kredytów, wymuszają one wykupienie polisy z cesją. O czym musisz pamiętać, szukając najlepszej ochrony? Co musi znaleźć się w umowie, jeżeli swoją nieruchomość ubezpieczasz „dla banku"? Przeczytaj porady Akademii ubezpieczeń mfind.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie domu w budowie - na co zwracać uwagę przy jego wyborze?
2015.10.01
Ubezpieczenie domu w budowie – na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

„Spłodzić syna, posadzić drzewo i zbudować dom” – stara, ale wiecznie aktualna maksyma. Dziś podpowiadamy w zakresie jej trzeciej części. A dokładniej, gdzie wykupić ubezpieczenie domu w budowie i na co zwracać uwagę przyglądając się ofertom ubezpieczycieli.

Czytaj więcej
koszt ubeezpieczenia fotowoltaiki
2022.03.10
Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne znajdują się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jako, że taka instalacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a może również wyrządzić szkody w budynku na którym jest zamontowana, warto ją ubezpieczyć. Jakie są jego opcje ubezpieczenia i ile to kosztuje?

Czytaj więcej
Polisa majątkowa – co można ubezpieczyć? Ile to kosztuje?
2014.02.17  •  Dom
Polisa majątkowa – co można ubezpieczyć? Ile to kosztuje?

Wprawdzie ubezpieczenie majątkowe jest dobrowolne, ale obowiązkowo powinieneś zastanowić się nad jego wykupieniem. Mieszkanie czy dom, to materialnie być może najbardziej wartościowa rzecz, jaką posiadasz. A koszty w przypadku pożaru, czy zalania mogą być ogromne. Polisa majątkowa na pewno jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie mieszkania na zimę
2022.09.30
Gdy za oknem szaleje mróz i śnieg, zadbaj o ubezpieczenie domu na zimę

Według danych PZU 11%* szkód zgłaszanych przez posiadaczy polis na nieruchomości dotyczyła opadów gradu. A to tylko jedno z zagrożeń, na które nasze mieszkanie jest narażone zimą. Dowiedz się, jak wybrać polisę, która będzie chronić Twój dom o każdej porze roku.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej