Burze, wichury, gradobicia - ubezpieczenie od skutków żywiołów. Gdzie kupić polisę?

Aktualizacja:
Burze, wichury, gradobicia – ubezpieczenie od skutków żywiołów

Mimo coraz częściej występujących w Polsce gwałtownych zjawisk pogodowych ubezpieczenia od skutków żywiołów wciąż nie są popularne. Wolimy myśleć, że burze czy gradobicia nie przytrafią się w naszym rejonie, niż wykupić ubezpieczenie. I przez takie myślenie możemy sporo stracić. Trwająca 15 minut nawałnica może zerwać dach domu i zniszczyć zaparkowany na podwórku samochód. W jednej chwili możesz stracić swój dorobek.

Na czym polega ubezpieczenie od żywiołów?

Ubezpieczenie od żywiołów stanowi dodatek dla klasycznej polisy chroniącej dom lub mieszkanie. W tym przypadku zakres ochrony jest jednak ograniczony jedynie do tych zdarzeń, w przypadku których szkody są efektem działania klęsk żywiołowych uwzględnionych w OWU.

Dlaczego zwykłe ubezpieczenie nieruchomości nie obejmuje skutków klęsk żywiołowych? Ze względu na ich nieprzewidywalność ubezpieczyciele zazwyczaj umieszczają je w sekcji z wyłączeniami odpowiedzialności. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie w takich sytuacjach, jak zerwanie dachu przez wichurę czy zalanie domu falą powodziową, musisz wykupić zatem osobną polisę na taką ewentualność.

Czytaj także: Szkoda majątkowa – co warto wiedzieć?

Jakie klęski żywiołowe występują w Polsce?

Aby ubezpieczenie od żywiołów spełniło swoją funkcję i rzeczywiście chroniło przed tym, co może Cię spotkać, powinno odpowiadać polskim realiom. W każdej części świata prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych zdarzeń jest przecież inne. Jakie klęski żywiołowe są spotykane w naszym kraju? Umiarkowany klimat środkowej Europy sprzyja pojawianiu się:

  • powodzi,
  • suszy i towarzyszących im pożarów,
  • wichur,
  • śnieżyc,
  • burz gradowych,
  • trzęsień ziemi, głównie w rejonach górniczych.

Ubezpieczenie od skutków żywiołów kosztuje grosze, szkody – tysiące

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wykupić takie ubezpieczenie, przemyśl to, co w ostatnich latach dzieje się w kraju. Burz, trąb powietrznych i gwałtownych ulew nie da się przewidzieć, a ich skutki są coraz bardziej poważne. Tylko na Mazowszu w sobotę 19.02.2022, że wichura uszkodziła dachy w 125 domach mieszkalnych, 65 budynkach gospodarczych oraz trzech szkołach i kościele. Wielu ludzi w ciągu nocy straciło dach nad głową. Nie mogli tego przewidzieć, ale mogli się ubezpieczyć i jeśli tak zrobili, będą mieli środki na pokrycie ogromnych strat.

Polisa zabezpieczająca majątek przed zdarzeniami losowymi jest elementem ubezpieczenia domu/mieszkania, czyli ubezpieczenia majątkowego. Kosztuje kilkaset złotych rocznie, a zabezpiecza dobytek całego życia. Nie warto liczyć, że w przypadku nieszczęścia państwo pokryje koszty strat. Tym, którzy wierzą w taką pomoc, wystarczy przypomnieć, że zasiłki dla powodzian i ofiar wichur/huraganów najczęściej wynosiły 6 tysięcy złotych, bez względu na skalę zniszczeń. To kwota, która nie pokryje kosztów remontu zalanego domu, nie mówiąc o wymianie zniszczonych okien, drzwi, posadzek. Odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń może pokryć wszystkie Twoje straty, pod warunkiem że wykupisz pełne ubezpieczenie nie zaniżając wartości domu dla niższej składki.

Czytaj także: Odszkodowanie z OC

Ubezpieczenie od skutków żywiołów zabezpieczy Twój dobytek

Decydując się na zakup polisy majątkowej nie warto oszczędzać – od zakresu ubezpieczenia, a co za tym idzie ceny polisy, zależy Twoja ochrona. Jeśli więc zdążyłeś sobie pomyśleć, że wybierzesz ubezpieczenie, które ochroni Cię przed skutkami burz, ale zrezygnujesz z ochrony od przepięć wywołanych uderzeniem pioruna, uważaj – Twoje ubezpieczenie będzie niepełne.

Ubezpiecz nieruchomość od klęsk żywiołowych

Aby zakup miał sens i zapewniał Ci kompleksową ochronę, powinieneś przeanalizować dokładnie wszystkie scenariusze wydarzeń i wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Nie odsuwaj od siebie wizji pożaru, podtopienia, szkód wyrządzonych przez powalone drzewa czy grad – tylko biorąc pod uwagę wszystkie możliwe skutki żywiołów, zapewnisz sobie ochronę.

Spokojnie i rzeczowo rozmawiaj z agentem i zadbaj, aby wszystkie ważne punkty znalazły się w Twojej umowie. Skup się na tym, ponieważ w ferworze wydarzeń możesz nie pamiętać, jakie były warunki Twojego ubezpieczenia, a od tego zależy wypłata odszkodowania.

Warto również ubezpieczyć od skutków żywiołów samochód w ramach dobrej polisy AC.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania

Jak zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie za zniszczenia przez żywioł?

Na zgłoszenie szkody masz najczęściej od jednego do siedmiu dni – to zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś polisę. Szkodę możesz zgłosić telefonicznie albo wypełniając formularz online. Już w czasie interwencji straży pożarnej czy policji musisz zadbać o zdobycie odpowiedniej dokumentacji. Poproś o kopie raportów służb oraz zrób dokumentację fotograficzną. Przyda Ci się ona w czasie rozmowy z rzeczoznawcą, tym bardziej, że będziesz musiał szybko zacząć sprzątanie.

Pamiętaj jednak, żeby najpierw zadzwonić do ubezpieczyciela i ustalić, co możesz sprzątać, a co powinno pozostać nienaruszone do wizyty rzeczoznawcy. Na pewno będziesz musiał zabezpieczyć miejsce zdarzenia przed dalszym powiększaniem się uszkodzeń. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może pomyśleć, że działasz celowo, aby podwyższyć wartość szkody. Jak się domyślasz, nie zadziała to na Twoją korzyść.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu

Pamiętaj, aby zachować rachunki

Zgromadź również wszystkie rachunki za materiały, których użyłeś do wykończenia domu, a które zostały zniszczone w czasie nawałnicy – oczywiście jeśli je masz. Mogą to być faktury za płytki, panele, ramy okienne – wszystko, co znajdziesz. To pomoże rzeczoznawcy wycenić szkodę.

Jak szybko uzyskam odszkodowanie?

Po zgłoszeniu szkody w ciągu około 7 dni przyjdzie do Ciebie rzeczoznawca. Dokona oględzin, odbierze od Ciebie dokumenty i oszacuje straty. O wycenie szkody zostaniesz poinformowany pisemnie lub telefonicznie. Na wypłatę odszkodowania ubezpieczyciel ma 30 dni.

Pamiętaj, że w przypadkach, w których chodzi o dorobek całego życia i bezpieczeństwo Twojej rodziny, nie warto oszczędzać. Wykupując polisę zabezpieczającą przed skutkami burz, wichur i gradobić, zapewniasz sobie i bliskim spokojny sen. Dzięki opłacaniu składki w przypadku przejścia żywiołu otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci posprzątać i odbudować zniszczony dom.

Czytaj także: Ubezpieczenie małych i średnich przedsiębiorstw

Pytania i odpowiedzi

Czym jest klęska żywiołowa?
Co może zniszczyć w nieruchomości klęska żywiołowa?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie od skutków żywiołów to część ubezpieczenia domu/mieszkania.
  • Wykupując je, zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia – najlepiej, aby był jak najszerszy.
  • Na zgłoszenie szkody losowej masz od 1 do 7 dni w zależności od postanowień OWU.
  • Odszkodowanie otrzymasz po wycenie szkód dokonanej przez rzeczoznawcę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej