Czy Europa stoi w obliczu klęski żywiołowej? Susza w Polsce i jej skutki dla gospodarstw rolnych

Aktualizacja:
susza-w-polsce

Polska, Hiszpania, Bułgaria, Francja, Czechy… można tak wymieniać kolejne państwa, które mierzą się ze skutkami ogarniającej coraz większe przestrzenie suszy. Zagrożenie jest już tak duże, że w niektórych miejscach ogranicza się zużycie wody pitnej. We Francji nie było tak źle od ponad 500 lat! Czy można ubezpieczyć się przed suszą w Polsce?

Zjawiska pogodowe w ostatnich latach dają się odczuć mieszkańcom całego starego kontynentu. Nagłe, bardzo silne burze, wichury czy susze w Polsce zaczynają być czymś stale obecnym. Jak donosi portal Interia, te ostatnie dotyczą już niemal połowy Europy! Brak wód w rzekach jest np. obecnie przyczyną blokady statków na granicy rumuńsko-bułgarskiej. Wycieczkowce nie są w stanie przepłynąć szlakami na Dunaju. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Susza w Polsce i Europie stają się coraz poważniejszym problemem

W Hiszpanii poziom wód jest najniższy od dwudziestu lat. Wiąże się to między innymi z upałami przekraczającymi 40°C, których byliśmy świadkami w lipcu bieżącego roku. Problem jest na tyle duży, że niektóre gminy wprowadzają ograniczenia w zużyciu wody pitnej! Podobnie sytuacja wygląda we Francji, gdzie w niektórych regionach deszcz nie spadł od 3 miesięcy. To również przyczynia się do coraz częstszych i większych pożarów lasów takich jak ten sprzed 3 tygodni w Czechach.

Problem dotyka cały świat, a jak podkreśla jeden z hydrologów Grzegorz Walijewski w rozmowie z Interią – susza w Polsce trwa nieustannie od 2015 roku. Zamienia się w tzw. suszę hydrologiczną, co oznacza brak wody w rzekach i jeziorach.

Ciemnoszarym kolorem oznaczono miejsca zagrożone suszą hydrologiczną.

Coraz częstsze bardzo wysokie temperatury w połączeniu z ulewnymi, choć krótkotrwałymi deszczami przyczyniają się do pogłębiania problemu w całej Europie. Woda paruje z gleby w bardzo szybkim tempie. Intensywne opady nie wchłaniają się do głębokich warstw ziemi, a jedynie powodują niekontrolowane powodzie.

Jakie mogą być skutki suszy?

Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to niszczejące pola. Rolnicy są grupą, która najbardziej odczuwa braki wody. Pola kukurydzy wyschnięte na wiór czy powiększające się połacie piasku na Wiśle stają się coraz częstszym widokiem.

Problem ten zauważalny jest także w innych regionach Europy. Z danych PAP wynika, że Włosi przewidują wkrótce zniknięcie z kart jednego z najpopularniejszych dań – risotto, z powodu niszczejących upraw specjalnej odmiany ryżu Arborio.

– Sytuacja jest tragiczna, ponieważ mówimy o stracie prawie 60 proc. plonów – mówi w rozmowie z Euronews jedna z rolniczek Elisa Moretto.

Susza to nie tylko problem rolników, to także zagrożenie energetyczne czy transportowe. Obniżenie poziomów rzek sprawia, że nie można nimi przeprawiać statków transportowych. Brak wody to także brak chłodzenia dla olbrzymich elektrowni jądrowych, co stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Ubezpieczenie upraw – sposób na ograniczenie efektów braku wody

Rolnicy są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem OC, jednak nie pokrywa ono skutków klęsk żywiołowych. Chroni, gdy dojdzie do wypadku w gospodarstwie lub ulegnie zniszczeniu mienia osób trzecich. Jednak, gdy chcesz zabezpieczyć się przed szalejącą pogodą, musisz zadbać o inny rodzaj polisy – assistance. Ubezpieczenie upraw to dodatkowy koszt, o którym nie wszyscy pamiętają.

Warto zwrócić uwagę, że polisa obejmująca zwierzęta hodowlane oraz rośliny na polach jest dofinansowywana ze skarbu państwa. W 2022 roku rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowania składek, które wynosi aż 65%. Oznacza to, że do zapłaty pozostaje jedynie 35% polisy. W ten sposób możesz ochronić siebie i swoje gospodarstwo przed skutkami suszy w Polsce. Polisę może wykupić u jednego ze znanych na rynku towarzystw ubezpieczeniowych np. Warta, PZU czy TUZ.

Ubezpieczenie maszyn rolnych nie obejmuje Twojego prywatnego samochodu. Warto o tym pamiętać. Jeżeli ubezpieczenie samochodu dobiega końca, sprawdź ceny składki – możesz znaleźć polisę nawet o 500 zł tańszą z kalkulatorem OC Punkta.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Źródła: 
– interia.pl
– tvn24.pl
– pap.pl
– twitter.com

Podsumowanie

  1. Susza w Polsce staje się realnym zagrożeniem, dotyczy coraz większej powierzchni i zamienia się w tzw. suszę hydrologiczną.
  2. W Hiszpanii z powodu największej od 20 lat suszy ograniczono w niektórych regionach dostęp do wody pitnej.
  3. Na Dunaju statki wycieczkowe nie są w stanie przeprawiać się dawnymi trasami ze względu na braki wody w rzekach.
  4. Susza hydrologiczna dotyka już większość województw w Polsce.
  5. Rolnicy mogą ubezpieczyć uprawy, dzięki dodatkowym polisom oferowanym przez np. PZU.
  6. W 2022 roku dofinansowanie ze skarbu państwa do ubezpieczenia upraw wynosi 65%.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments