Polska, Hiszpania, Bułgaria, Francja, Czechy… można tak wymieniać kolejne państwa, które mierzą się ze skutkami ogarniającej coraz większe przestrzenie suszy. Zagrożenie jest już tak duże, że w niektórych miejscach ogranicza się zużycie wody pitnej. We Francji nie było tak źle od ponad 500 lat! Czy można ubezpieczyć się przed suszą w Polsce?
Zjawiska pogodowe w ostatnich latach dają się odczuć mieszkańcom całego starego kontynentu. Nagłe, bardzo silne burze, wichury czy susze w Polsce zaczynają być czymś stale obecnym. Jak donosi portal Interia, te ostatnie dotyczą już niemal połowy Europy! Brak wód w rzekach jest np. obecnie przyczyną blokady statków na granicy rumuńsko-bułgarskiej. Wycieczkowce nie są w stanie przepłynąć szlakami na Dunaju. A to tylko wierzchołek góry lodowej.
Susza w Polsce i Europie stają się coraz poważniejszym problemem
W Hiszpanii poziom wód jest najniższy od dwudziestu lat. Wiąże się to między innymi z upałami przekraczającymi 40°C, których byliśmy świadkami w lipcu bieżącego roku. Problem jest na tyle duży, że niektóre gminy wprowadzają ograniczenia w zużyciu wody pitnej! Podobnie sytuacja wygląda we Francji, gdzie w niektórych regionach deszcz nie spadł od 3 miesięcy. To również przyczynia się do coraz częstszych i większych pożarów lasów takich jak ten sprzed 3 tygodni w Czechach.
Problem dotyka cały świat, a jak podkreśla jeden z hydrologów Grzegorz Walijewski w rozmowie z Interią – susza w Polsce trwa nieustannie od 2015 roku. Zamienia się w tzw. suszę hydrologiczną, co oznacza brak wody w rzekach i jeziorach.
⚠Nowe ostrzeżenia hydrologiczne.
📈Gwałtowne wzrosty stanów wody 1°;
🏜 Susza hydrologiczna.
Szczegóły: https://t.co/cV7KaCrMQ2 pic.twitter.com/lz2jIeIBDD— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 15, 2022
Ciemnoszarym kolorem oznaczono miejsca zagrożone suszą hydrologiczną.
Coraz częstsze bardzo wysokie temperatury w połączeniu z ulewnymi, choć krótkotrwałymi deszczami przyczyniają się do pogłębiania problemu w całej Europie. Woda paruje z gleby w bardzo szybkim tempie. Intensywne opady nie wchłaniają się do głębokich warstw ziemi, a jedynie powodują niekontrolowane powodzie.
Jakie mogą być skutki suszy?
Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to niszczejące pola. Rolnicy są grupą, która najbardziej odczuwa braki wody. Pola kukurydzy wyschnięte na wiór czy powiększające się połacie piasku na Wiśle stają się coraz częstszym widokiem.
Problem ten zauważalny jest także w innych regionach Europy. Z danych PAP wynika, że Włosi przewidują wkrótce zniknięcie z kart jednego z najpopularniejszych dań – risotto, z powodu niszczejących upraw specjalnej odmiany ryżu Arborio.
– Sytuacja jest tragiczna, ponieważ mówimy o stracie prawie 60 proc. plonów – mówi w rozmowie z Euronews jedna z rolniczek Elisa Moretto.
Susza to nie tylko problem rolników, to także zagrożenie energetyczne czy transportowe. Obniżenie poziomów rzek sprawia, że nie można nimi przeprawiać statków transportowych. Brak wody to także brak chłodzenia dla olbrzymich elektrowni jądrowych, co stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Ubezpieczenie upraw – sposób na ograniczenie efektów braku wody
Rolnicy są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem OC, jednak nie pokrywa ono skutków klęsk żywiołowych. Chroni, gdy dojdzie do wypadku w gospodarstwie lub ulegnie zniszczeniu mienia osób trzecich. Jednak, gdy chcesz zabezpieczyć się przed szalejącą pogodą, musisz zadbać o inny rodzaj polisy – assistance. Ubezpieczenie upraw to dodatkowy koszt, o którym nie wszyscy pamiętają.
Warto zwrócić uwagę, że polisa obejmująca zwierzęta hodowlane oraz rośliny na polach jest dofinansowywana ze skarbu państwa. W 2022 roku rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowania składek, które wynosi aż 65%. Oznacza to, że do zapłaty pozostaje jedynie 35% polisy. W ten sposób możesz ochronić siebie i swoje gospodarstwo przed skutkami suszy w Polsce. Polisę może wykupić u jednego ze znanych na rynku towarzystw ubezpieczeniowych np. Warta, PZU czy TUZ.
✅ Ubezpieczenia upraw i zwierząt:
➡️dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń – 65% stawki
➡️rolnik płaci tylko 35% składki
➡️rolnik może dokonać cesji na rzecz #ARiMR
➡️@ARiMR_GOV_PL opłaci część składki z należnych rolnikowi płatności bezpośrednich#DobryRzadNaTrudneCzasy pic.twitter.com/Z79FkKODRj— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) July 2, 2022
Ubezpieczenie maszyn rolnych nie obejmuje Twojego prywatnego samochodu. Warto o tym pamiętać. Jeżeli ubezpieczenie samochodu dobiega końca, sprawdź ceny składki – możesz znaleźć polisę nawet o 500 zł tańszą z kalkulatorem OC Punkta.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Źródła:
– interia.pl
– tvn24.pl
– pap.pl
– twitter.com
Podsumowanie
- Susza w Polsce staje się realnym zagrożeniem, dotyczy coraz większej powierzchni i zamienia się w tzw. suszę hydrologiczną.
- W Hiszpanii z powodu największej od 20 lat suszy ograniczono w niektórych regionach dostęp do wody pitnej.
- Na Dunaju statki wycieczkowe nie są w stanie przeprawiać się dawnymi trasami ze względu na braki wody w rzekach.
- Susza hydrologiczna dotyka już większość województw w Polsce.
- Rolnicy mogą ubezpieczyć uprawy, dzięki dodatkowym polisom oferowanym przez np. PZU.
- W 2022 roku dofinansowanie ze skarbu państwa do ubezpieczenia upraw wynosi 65%.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Poodbne artykuły
Rolnicy to jedna z grup zawodowych, która jest zobowiązana do kupienia ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej. Co trzeba wiedzieć o tym ubezpieczeniu? Jakie są inne ubezpieczenia, z których muszą/mogą korzystać rolnicy? Co w domenie "ubezpieczenia dla rolników" oferują towarzystwa? Sprawdziliśmy.
Za szybą auta przesuwają się malownicze krajobrazy, na drodze nie ma żywej duszy. Sielankę przerywa nie wiadomo skąd wbiegający przed maskę pies. Zwierzę nie ma żadnych szans w tym starciu, a Twój samochód ląduje na przydrożnym drzewie. Szybko orientujesz się, że psina wybiegła z pobliskiego gospodarstwa. Czy masz szanse na odszkodowanie z OC rolnika za zderzenie z psem?
Polska położona jest w dość bezpiecznym rejonie świata i choć klęski żywiołowe należą tutaj do rzadkości, zdarzają się. W historii naszego kraju nie raz byliśmy świadkami sytuacji, kiedy przyroda zaakcentowała swoją siłę. Na wypadek takich zdarzeń możemy się jednak ubezpieczyć. Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych przed siłami natury nas nie uchroni, ale od ich skutków już tak.
Rolnik szuka… ubezpieczenia. Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne, to musisz pamiętać, że masz obowiązek wykupienia pewnych ubezpieczeń. Za ich brak możesz zapłacić karę. Przeczytaj pierwszą część naszego informatora i dowiedz się więcej o obowiązkach ubezpieczeniowych rolników.
Polscy rolnicy niechętnie decydują się na wykupienie obowiązkowych ubezpieczeń. Jeszcze rzadziej statystyczny rolnik sięga po dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne, które jednak w nieprzewidzianych sytuacjach może stanowić idealne zabezpieczenie posiadanego majątku. Przeczytaj drugą część naszego informatora i dowiedź się więcej o dobrowolnych ubezpieczeniach dla rolników.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.