Czy Europa stoi w obliczu klęski żywiołowej? Susza w Polsce i jej skutki dla gospodarstw rolnych

Aktualizacja:
susza-w-polsce

Polska, Hiszpania, Bułgaria, Francja, Czechy… można tak wymieniać kolejne państwa, które mierzą się ze skutkami ogarniającej coraz większe przestrzenie suszy. Zagrożenie jest już tak duże, że w niektórych miejscach ogranicza się zużycie wody pitnej. We Francji nie było tak źle od ponad 500 lat! Czy można ubezpieczyć się przed suszą w Polsce?

Zjawiska pogodowe w ostatnich latach dają się odczuć mieszkańcom całego starego kontynentu. Nagłe, bardzo silne burze, wichury czy susze w Polsce zaczynają być czymś stale obecnym. Jak donosi portal Interia, te ostatnie dotyczą już niemal połowy Europy! Brak wód w rzekach jest np. obecnie przyczyną blokady statków na granicy rumuńsko-bułgarskiej. Wycieczkowce nie są w stanie przepłynąć szlakami na Dunaju. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Susza w Polsce i Europie stają się coraz poważniejszym problemem

W Hiszpanii poziom wód jest najniższy od dwudziestu lat. Wiąże się to między innymi z upałami przekraczającymi 40°C, których byliśmy świadkami w lipcu bieżącego roku. Problem jest na tyle duży, że niektóre gminy wprowadzają ograniczenia w zużyciu wody pitnej! Podobnie sytuacja wygląda we Francji, gdzie w niektórych regionach deszcz nie spadł od 3 miesięcy. To również przyczynia się do coraz częstszych i większych pożarów lasów takich jak ten sprzed 3 tygodni w Czechach.

Problem dotyka cały świat, a jak podkreśla jeden z hydrologów Grzegorz Walijewski w rozmowie z Interią – susza w Polsce trwa nieustannie od 2015 roku. Zamienia się w tzw. suszę hydrologiczną, co oznacza brak wody w rzekach i jeziorach.

Ciemnoszarym kolorem oznaczono miejsca zagrożone suszą hydrologiczną.

Coraz częstsze bardzo wysokie temperatury w połączeniu z ulewnymi, choć krótkotrwałymi deszczami przyczyniają się do pogłębiania problemu w całej Europie. Woda paruje z gleby w bardzo szybkim tempie. Intensywne opady nie wchłaniają się do głębokich warstw ziemi, a jedynie powodują niekontrolowane powodzie.

Jakie mogą być skutki suszy?

Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to niszczejące pola. Rolnicy są grupą, która najbardziej odczuwa braki wody. Pola kukurydzy wyschnięte na wiór czy powiększające się połacie piasku na Wiśle stają się coraz częstszym widokiem.

Problem ten zauważalny jest także w innych regionach Europy. Z danych PAP wynika, że Włosi przewidują wkrótce zniknięcie z kart jednego z najpopularniejszych dań – risotto, z powodu niszczejących upraw specjalnej odmiany ryżu Arborio.

– Sytuacja jest tragiczna, ponieważ mówimy o stracie prawie 60 proc. plonów – mówi w rozmowie z Euronews jedna z rolniczek Elisa Moretto.

Susza to nie tylko problem rolników, to także zagrożenie energetyczne czy transportowe. Obniżenie poziomów rzek sprawia, że nie można nimi przeprawiać statków transportowych. Brak wody to także brak chłodzenia dla olbrzymich elektrowni jądrowych, co stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Ubezpieczenie upraw – sposób na ograniczenie efektów braku wody

Rolnicy są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem OC, jednak nie pokrywa ono skutków klęsk żywiołowych. Chroni, gdy dojdzie do wypadku w gospodarstwie lub ulegnie zniszczeniu mienia osób trzecich. Jednak, gdy chcesz zabezpieczyć się przed szalejącą pogodą, musisz zadbać o inny rodzaj polisy – assistance. Ubezpieczenie upraw to dodatkowy koszt, o którym nie wszyscy pamiętają.

Warto zwrócić uwagę, że polisa obejmująca zwierzęta hodowlane oraz rośliny na polach jest dofinansowywana ze skarbu państwa. W 2022 roku rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowania składek, które wynosi aż 65%. Oznacza to, że do zapłaty pozostaje jedynie 35% polisy. W ten sposób możesz ochronić siebie i swoje gospodarstwo przed skutkami suszy w Polsce. Polisę może wykupić u jednego ze znanych na rynku towarzystw ubezpieczeniowych np. Warta, PZU czy TUZ.

Ubezpieczenie maszyn rolnych nie obejmuje Twojego prywatnego samochodu. Warto o tym pamiętać. Jeżeli ubezpieczenie samochodu dobiega końca, sprawdź ceny składki – możesz znaleźć polisę nawet o 500 zł tańszą z kalkulatorem OC Punkta.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Źródła: 
– interia.pl
– tvn24.pl
– pap.pl
– twitter.com

Podsumowanie

  1. Susza w Polsce staje się realnym zagrożeniem, dotyczy coraz większej powierzchni i zamienia się w tzw. suszę hydrologiczną.
  2. W Hiszpanii z powodu największej od 20 lat suszy ograniczono w niektórych regionach dostęp do wody pitnej.
  3. Na Dunaju statki wycieczkowe nie są w stanie przeprawiać się dawnymi trasami ze względu na braki wody w rzekach.
  4. Susza hydrologiczna dotyka już większość województw w Polsce.
  5. Rolnicy mogą ubezpieczyć uprawy, dzięki dodatkowym polisom oferowanym przez np. PZU.
  6. W 2022 roku dofinansowanie ze skarbu państwa do ubezpieczenia upraw wynosi 65%.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej