Narty we Włoszech: co, gdzie, kiedy? Poradnik dla narciarza

Opublikowano: 25.10.2018
Narty we Włoszech

Włochy, Alpy czy Szwajcaria? Gdzie na narty? Amatorzy sportów zimowych od lat zadają sobie to samo pytanie. Okazuje się, że większość Polaków decyzję już podjęła i w nadchodzącym sezonie szusować będzie… No właśnie – gdzie? Choć alpejskie szczyty cieszą się wielką popularnością wśród narciarzy, to właśnie Włochy okazały się najpopularniejszym kierunkiem na narty w sezonie 2018/2019.

Narty we Włoszech –  oto plany na zimowy wypoczynek wielu Polaków. Z raportu przeprowadzonego przez wakacje.pl, podsumowującego upodobania Polaków pod względem kierunków narciarskich, bezapelacyjnie wygrały Włochy. Okazało się, że w nadchodzącym sezonie aż 60 proc. Polaków na zimowy wypoczynek wybierze właśnie tamtejsze stoki. Powodów do narzekań nie mogą mieć też Austriacy, ponieważ ich ośrodki narciarskie w tym sezonie wybierze 24 proc. Polaków. Mniejszy odsetek naszych rodaków zdecydował się na zimowy odpoczynek u czeskich i słowackich sąsiadów.

Początek sezonu we Włoszech: od kiedy?

Włochy, zaraz obok Austrii, Francji i Szwajcarii, są jednym z najlepszych miejsc do uprawiania sportów zimowych. Imponująca infrastruktura oferująca ponad 200 ośrodków narciarskich oraz naturalne warunki klimatyczne, przyciągają prawdziwe tłumy narciarzy z Polski i nie tylko.  A jak wygląda terminarz włoskich ośrodków narciarskich? Od kiedy możemy szusować po tamtejszych stokach? Kiedy planować narty we Włoszech?

Ci najbardziej niecierpliwi, już mogą ruszyć w kierunku ośrodka narciarskiego Passo Stelvio, który czynny jest już od maja. Passo Stelvio znane jest przede wszystkim z tego, że gdy większość ośrodków sportów zimowych kończy swój sezon, tam on się dopiero rozkręca. Miłośnicy narciarstwa nieco dłużej, bo do 27 października będą musieli poczekać na rozpoczęcie sezonu na Cervinia – Breuil, a o tydzień dłużej zaczekają na uruchomienie wyciągów na lodowcu Presena i w Passo Tonale. Większość włoskich ośrodków narciarskich ruszy jednak w listopadzie. Od grudnia ruszą centra innymi w Aprice, Madesimo, Bormio, Pinzolo, Folgarii czy Obereggen.

Narty we Włoszech: trasy dla początkujących

Włoskie ośrodki narciarskie to nie tylko świetna infrastruktura i genialne widoki, ale przede wszystkim ogromna różnorodność i uniwersalność. Na włoskich stokach każdy znajdzie coś dla siebie i każdy będzie mógł spróbować swoich sił, niezależnie od stopnia zaawansowania. Trasy o różnym stopniu trudności, szereg szkółek narciarskich, gdzie swoje umiejętności mogą szlifować najmłodsi oraz stoki z „najwyżej półki”, gdzie trenować mogą już wytrawni narciarze. Ośrodki narciarskie we Włoszech rozproszone są od Alp aż po Dolomity. Największe znajdują się we wschodniej części Dolomitów i obejmują obszar o łącznej długości 1200 km tras i objęte są jednym karnetem Dolomiti Superski.

A jaki rejon powinno wybrać ci początkujący na stoku? Jednym z nich jest bez wątpienia Via Lattea – „Droga Mleczna”. To ram znajduje się 400 kilometrów różnych tras, w tym wiele dla osób zaczynających przygodę z nartami. Amatorzy sportów zimowych mogą rozważyć także Sella Ronda, czyli największą stację narciarską przygotowaną specjalnie dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. To wyjątkowe miejsce, w którym nawet wyciągi narciarskie przygotowane są specjalnie pod osoby, które na nartach stawiają dopiero swoje pierwsze kroki. Kolejnym ośrodkiem wartym polecenia jest także  Breuil – Cervinia, który oferuje trasy o różnym stopniu trudności dla narciarzy i snowboardzistów, a także liczne szkółki narciarskie dla dzieci i początkujących. Wśród dodatkowych atrakcji możemy wyróżnić tam chociażby wędrówki na rakietach śnieżnych, łyżwiarstwo czy zjazdy ze stoków z pochodniami.

Narty w samolocie: jak przewozić sprzęt narciarski?

Kwestia transportu nart czy deski snowboardowej jest stresująca dla każdego miłośnika sportów zimowych, któremu właśnie zamarzyło się szusowanie po stokach obcej krainy. Dlatego też często dochodzimy do wniosku, że wygodniej będzie wypożyczyć sprzęt na miejscu i nie zawracać sobie głowy kwestią jego transportu. Tymczasem kwestia przewozu nart w samolocie wcale nie jest taka skomplikowana. Praktycznie każda linia lotnicza umożliwia transport nart czy desek snowboardowych w luku bagażowym. Sprzęt ten nadawany jest jako bagaż sportowy, dlatego dotyczą go osobne wymagania dotyczące wagi czy chociażby wymiarów.

Warto jednak wiedzieć, że każda linia indywidualnie ustala zasady i ceny przewozu sprzętu sportowego. Bardzo często zdarza się, że przewoźnik umożliwia transport sprzętu sportowego jako normalnego bagażu rejestrowanego, ale pod warunkiem, że nie przekracza on dozwolonych limitów, razem z resztą bagażu. Niektóre linie lotnicze traktują jednak sprzęt sportowy jako bagaż specjalny, za który obowiązują już dodatkowe opłaty. Najczęściej, pod pojęciem jednej sztuki bagażu sportowego rozumie się narty lub deskę, buty narciarskie oraz kijki i kask. Nie radzimy jednak zabierać swojego sprzętu sportowego „w ciemno”, a jeszcze przed wylotem zasięgnąć informacji na temat jego transportu u konkretnego przewoźnika. Najczęściej wymaga się, aby chęć zabrania nart czy innego sprzętu sportowego zgłosić przewoźnikowi co najmniej 24 godziny przed planowanym lotem. Może się bowiem okazać, że niektóre sprzęty mogą nie zostać zaakceptowane i będziemy musieli się z nimi rozstać na lotnisku.

Narty we Włoszech: gdzie szukać oszczędności?

Narty we Włoszech, szczególnie w szczycie sezonu, będą stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu. Jeśli jednak za wszelką cenę, chcemy zrealizować swoje marzenie, możemy zacząć od szukania oszczędności. Na początek warto zastanowić się czy warto organizować wyjazd z biurem podróży czy może uda się zaplanować wypoczynek nieco taniej, na własną rękę? Choć pod kątem cenowym, sporty zimowe we Włoszech wychodzą nieco taniej niż we Francji czy chociażby Szwajcarii, to planując taki wyjazd z biurem podróży musimy mieć odłożone co najmniej kilka tysięcy złotych. Przykładowo, jeśli chcielibyśmy spędzić Święta Bożego Narodzenia na włoskich stokach i zdecydowalibyśmy się wyjazd z biurem podróży, za pokój z dwoma posiłkami, bez żadnych zniżek musielibyśmy zapłacić ponad 4 tysiące złotych. Planując wypoczynek z odpowiednim wyprzedzeniem, bylibyśmy w stanie zaoszczędzić około tysiąca złotych. Bardziej opłacalna może okazać się opcja z własnym dojazdem. Podobnie, jeśli zdecydujemy się na zakwaterowanie nie w głównych miejscowościach turystycznych, blisko wyciągów, a w miejscach oddalonych od centrum o kilka czy kilkanaście kilometrów.

Więcej praktycznych porad dla osób szukających oszczędności podczas organizowania zimowego wypoczynku za granicą zebraliśmy w tekście dotyczącym wyjazdu na narty w Alpy. Sprawdź, co i jak robić, by na stoku nie stracić fortuny!

https://punkta.pl/ubezpieczenia-podrozne/narty-w-alpach-dla-oszczednych/

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments