Choroby tropikalne, szczepienia - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Aktualizacja:
choroby tropikalne

Świat stał się globalną wioską, w najdalsze rejony jesteśmy w stanie dotrzeć samolotem w kilka godzin. Wyprawiamy się w coraz nowe zakątki świata, poznajemy egzotyczne miejsca i kultury, upajamy się kolorami i smakami. Warto przede wszystkim mieć na uwadze własne zdrowie i dobrze przygotować się do podróży, a więc zaszczepić i ubezpieczyć. Na jakie choroby tropikalne warto, a nawet trzeba się zaszczepić?

Jakie zagrożenia czyhają na zdrowie turystów w tropikach?

Każde środowisko ma swoją specyfikę. W krajach tropikalnych występują drobnoustroje wywołujące choroby nieznane w nasze strefie klimatycznej, a złe warunki sanitarne sprzyjają ich rozwojowi. Choroby, na które narażeni są turyści, możemy podzielić na kilka grup:

  • choroby przenoszone drogą pokarmową (tzw. „choroby brudnych rąk”), takie jak WZW A, dur brzuszny czy biegunka podróżnych – przenoszone poprzez zanieczyszczoną żywność, wodę pitną i inne napoje;
  • choroby wektorowe – przenoszone przez owady lub kleszcze, w tym komary, muszki czy kleszcze, należy do nich żółta gorączka, kleszczowe zapalenie mózgu i malaria;
  • choroby odzwierzęce, jak wścieklizna, która rozwija się najczęściej po pokąsaniu lub zadrapaniu przez chore zwierzę;
  • choroby przenoszone przez krew lub drogą płciową, takie jak zakażenie wirusem WZW B, WZW C lub HIV, na które zapada się w wyniku kontaktów seksualnych lub zabiegów medycznych i kosmetycznych.

Jak zadbać o zdrowie przed wyjazdem w tropiki?

4-6 tygodni przed wyjazdem należy zaszczepić się oraz zaopatrzyć w lekarstwa stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży, czytamy na stronie medycynatropikalna.pl, kompendium wiedzy na temat chorób występujących w poszczególnych krajach. Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy zgłosić się do gabinetu medycyny podróży i porozmawiać z lekarzem na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Jeśli planujemy odwiedzić więcej niż jeden kraj, należy zasięgnąć porady lekarskiej dotyczącej wszystkich krajów i regionów, w których będziemy.

Podstawowy krok to szczepienie dzieci według kalendarza ustalonego przez Sanepid i Ministerstwo Zdrowia. Czy jedziemy do Australii czy na Malediwy, wszędzie zalecane są obowiązkowe w Polsce szczepienia przeciw polio, błonicy, tężcowi, odrze, śwince i różyczce, a także WZW typu B. Tych szczepień nie uwzględnia poniższa tabela, natomiast należy pamiętać o dawce przypominającej, czyli zaszczepieniu się dodatkowo w okresie przygotowań do podróży. Szczegółowych informacji udzieli lekarz w gabinecie medycyny podróży.

Gdziekolwiek jedziemy, dobrze zaszczepić się przeciwko wściekliźnie, na wypadek ugryzienia chorego zwierzęcia, a także przeciwko WZW typu A i przeciwko durowi brzusznemu, które będą nieocenione w razie spożycia zakażonej wody lub żywności.

Oczywiście wszystkie szczepionki podaje się zdrowym, dorosłym osobom. U chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie, po konsultacji z lekarzem.

 

Ile kosztują szczepienia przed podróżą?

Koszt szczepień przed pierwszym wyjazdem do krajów tropikalnych wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Cena zależy od zakresu. Przy szacowaniu kosztów szczepień warto wziąć pod uwagę, że chronią one przez długi okres – w zależności od zastosowanej szczepionki, przez kilka lat lub nawet do końca życia.

Większość pakietów medycznych standardowo nie zawiera takich szczepień, możesz jednak pokryć w ten sposób koszt wizyty u lekarza specjalisty, wizyty szczepiennej itp.

Ubezpieczenie na podróż

Ubezpieczenie turystyczne pozwala chronić się głównie przed skutkami finansowymi niepożądanych zdarzeń, takich jak utrata bagażu czy opóźnienie lotu. Dobre ubezpieczenie na podróż powinno zawierać także opcje medyczne, a więc np. pokrywać koszty hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego, transport medyczny do Polski, a także usługę stomatologiczną.

Poszukujesz ubezpieczenia turystycznego? Zadzwoń! –  22 490 90 00

Warto wiedzieć, że ogólnie dostępne placówki medyczne w krajach tropikalnych oferują ograniczony zakres świadczeń, a ich poziom znacznie odbiega od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. W razie konieczności leczenia w czasie wyjazdu tylko wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia umożliwi nam leczenie w placówkach prywatnej służby zdrowia o wysokich standardach.

Dobrze dokładnie zapoznać się z warunkami takiego ubezpieczenia, i wybrać takie z możliwie wysokimi sumami ubezpieczeniowymi ( minimum 50 tys. euro)

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do krajów tropikalnych?

Koszt polisy turystycznej dla osoby dorosłej na 11 dni do Egiptu w najwyższym standardzie (koszty leczenia bez limitu, ratownictwo bez limitu, suma NNW 150 tys.) wynosi niecałe 254 zł. To niewielki procent tego, co zapłacimy za całą wycieczkę, więc nie warto oszczędzać na polisie.

Takie ubezpieczenie można (np. w Warcie) rozszerzyć o NNW chorób tropikalnych. Przyda się także w przypadku chorób, na które nie ma szczepionki, np. malarii.

Podsumowanie

  1. Przy wyjeździe w kraje tropikalne, warto zapoznać się z informacjami o występujących tam zagrożeniach zdrowotnych
  2. Szczepienia na choroby tropikalne należy rozważyć odpowiednio wcześniej: nie zawsze możliwe jest zaszczepienie się na ostatnią chwilę, tak przyjęta szczepionka może nie być skuteczna
  3. O koniecznych szczepieniach i środkach ostrożności warto porozmawiać z lekarzem medycyny podróży
  4. Koszt szczepień na choroby tropikalne to zwykle kilkaset złotych
  5. Oprócz szczepień, nie wolno także zlekceważyć ubezpieczenia turystycznego, zapewni ono wsparcie i pomoc medyczną w razie zachorowania,  za granicą -  ubezpieczenie trzeba uważnie wybrać i nie zostawiać tego procesu na ostatnią chwilę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna
Grazyna
1 rok temu

Warto być na bieżąco z informacjami na temat szczepień do danych krajów, bo wymogi mogą się zmienić. Ja zawsze chodzę do lekarza medycyny podróży z Premium Clinic, który udziela mi aktualnych informacji na temat szczepień w danym kraju.