Punkta

Wybierając ginekologa na czas ciąży kobiety kierują się różnymi kryteriami. Jeśli są zadowolone ze swojego dotychczasowego lekarza, najczęściej zostają przy nim, jeśli jednak chcą rodzić w konkretnym szpitalu, często szukają lekarza, który tam pracuje, w przekonaniu, że „swoją” pacjentką zajmie się lepiej. Zdarza się, że kobiety prowadzą ciążę u dwóch lekarzy jednocześnie: u tego, do którego mają zaufanie i u tego, u którego planują rodzić. Czują się dzięki temu bezpiecznie, ale generuje to spore koszty. Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie? Sprawdzamy!

Ile kosztuje wizyta u ginekologa?

Duże wzięcie wśród kobiet w ciąży mają ordynatorzy szpitalnych oddziałów położniczych – nie da się ukryć, że pacjentkę ordynatora personel w polskim szpitalu traktuje z większym szacunkiem niż pozostałe położnice. Jednak kosztuje to słono: w Krakowie ordynator z tytułem profesorskim inkasuje za prywatną wizytę nawet 300 zł. U mniej utytułowanego ginekologa zapłacimy taniej: u doktora nauk medycznych ok. 200, a u lekarza medycyny 120-150 zł. Czasem w tej cenie jest USG, ale nie zawsze. Podobne ceny obowiązują w gabinetach prywatnych jak i w centrach medycznych typu Lux Med i Medicover.

W kalkulacji należy uwzględnić, że w pierwszych miesiącach ciąży odbywamy jedną wizytę na miesiąc, pod koniec odwiedzamy lekarza co dwa tygodnie. Częstotliwość wizyt zależy od stanu zdrowia pacjentki i dziecka. Często pojawia się konieczność konsultacji u kardiologa lub innego specjalisty.

Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie?

  • u profesora medycyny – 300 zł/wizyta
  • u doktora nauk medycznych – 200 zł/wizyta
  • u lekarza medycyny – 120-150 zł/wizyta

Średnie ceny w Krakowie w marcu 2018.

Diagnostyka i USG – ile kosztują badania w ciąży?

Oto przegląd uśrednionych cen najpopularniejszych badań, które ginekolodzy zlecają pacjentkom w ciąży.

Badanie Cena w PLN
USG zwykłe 100
USG 3D, 4D 250
USG genetyczne 250
morfologia 10
glukoza 7
elektrolity (sód, potas) 10
kreatynina 5
ferrytyna 20
wapń 7
magnez 6
żelazo 7
TSH 18
HBs 35
toksoplazmoza IgM 30
toksoplazmoza – IgG 30
cytomegalia – IgG 40
cytomegalia IgM 40
różyczka IgG 35
różyczka IgM 35
grupa krwi z kartą identyfikacyjną 50-80
odczyn COOMBSA 40
cytologia 50
KTG 50
mocz ogólny 10

Ceny uśrednione na podstawie cenników dostępnych w Internecie w marcu 2018, mogą różnić się w poszczególnych placówkach.

Niektóre z tych badań wystarczy wykonać jeden raz, inne na początku i pod koniec ciąży, jeszcze inne (jak np. morfologię czy mocz) trzeba robić co miesiąc. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjentki, wyników badań i podejścia lekarza – zdarzają się bardzo ostrożni, którzy wolą przebadać pacjentkę gruntownie, a są tacy, którzy nie wychodzą poza diagnostyczny kanon.

 

Ile blogerki wydają na prowadzenie ciąży?

Na blogu Mutrynki.pl kilka blogerek, korzystających z prywatnej opieki medycznej w czasie ciąży, podsumowało swoje wydatki. Padały różne kwoty, od 2000 zł do 5000 zł za wizyty lekarskie, badania i witaminy. Ok. 1000 zł wydała blogerka, która sporadycznie chodziła do lekarza prywatnie, a głównie korzystała z przychodni NFZ.

Z naszych wyliczeń wynika, że ok. 2000 zł pochłoną same badania (diagnostyka + USG). Wizyty lekarskie w tańszym wariancie (po 150 zł) to minimum 1500 zł. Nasza pacjentka wyda zatem co najmniej 3500 zł przez całą ciążę na wizyty u lekarza i zlecone przez niego badania (diagnostykę i USG). Nie wliczyliśmy tutaj innych konsultacji medycznych, np. u kardiologa czy endokrynologa, które często są konieczne w ciąży, a oznaczają kolejne wydatki w granicach 150-200 zł za wizytę.

Pakiety medyczne – to się opłaca

Wysokie koszty prowadzenia ciąży prywatnie mogą poważnie nadszarpnąć rodzinny budżet. Z kolei długi czas oczekiwania na wizytę, kolejki i przemęczeni, niecierpliwi lekarze odstraszają pacjentki od poradni NFZ. Oczywiście w publicznej placówce można trafić na życzliwego, kompetentnego lekarza, ale wiele kobiet w ciąży nie chce ryzykować.

Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, są oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe pakiety medyczne, realizowane w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej.

Jakie są korzyści z pakietów medycznych?

Przede wszystkim szybki dostęp do wielu specjalistów w dobrze wyposażonej placówce, zazwyczaj na miejscu jest również diagnostyka i USG.

Pakiety medyczne obejmujące prowadzenie ciąży

Na rynku ubezpieczeń jest wiele atrakcyjnych ofert, jest w czym wybierać.

  • Signal Iduna w pakietach Pełnia Zdrowia Start+ za 99 zł miesięcznie i Pełnia Zdrowia Polmed za 62 zł miesięcznie oferuje wizyty u ginekologa, badania, USG.
  • W Polisie Optima TU Zdrowie mamy do wyboru cztery warianty, które kosztują od 54 do 165 zł. Każdy wariant, oprócz dostępu do wielu specjalistów, obejmuje prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa-położnika oraz badania diagnostyczne zgodne z zakresem usług w posiadanym w wariancie. Za 96 zł miesięcznie pacjentka ma dostęp także do USG ciąży.
  • TU InterRisk proponuje cztery pakiety (pakiety Standard, Pełny, Prestiż, Komfort) od 52 do 129 zł miesięcznie, a każdy z nich obejmuje prowadzenie ciąży i badania w różnym zakresie.

Centra medyczne oferują własne pakiety – np. w ofercie Grupy Lux Med jest prowadzenie ciąży, konsultacje ginekologa, zalecane badania laboratoryjne i obrazowe, a także dostęp do wielu innych specjalistów i badań – a to wszystko od 105 zł miesięcznie (pakiety Twoja Opieka Podstawowa, Twoja Opieka Rozszerzona, Twoja Opieka Kompleksowa).

Medicover proponuje pacjentkom kilka pakietów (Complex, Complex+, Elite, Elite+), które obejmują prowadzenie ciąży i badania diagnostyczne. Ceny pakietów zależą od wieku pacjentki, mając 19-45 lat należy liczyć się z wydatkiem od 150 do 315 zł miesięcznie.

 

Pakiety medyczne obejmujące prowadzenie ciąży

  Nazwa pakietu Cena pakietu miesięcznie
Signal Iduna Pełnia Zdrowia Start+ 99 zł
  Pełnia Zdrowia Polmed 62 zł
TU Zdrowie Polisa Optima – warianty I-IV 54-165 zł
TU InterRisk Pakiety Standard, Pełny, Prestiż, Komfort 52-129 zł
Grupa Lux Med Pakiety Twoja Opieka Podstawowa, Twoja Opieka Rozszerzona, Twoja Opieka Kompleksowa 105-136 zł
Medicover Pakiety Complex, Complex+, Elite, Elite+ 150-315 zł

Ceny aktualne w marcu 2018 dla klientów Punkta, dawniej mfind.pl

Czy warto wykupić pakiet medyczny będąc w ciąży?

Koszty mówią same za siebie, warto jednak dokładnie rozważyć jaki pakiet wybrać i kiedy się na niego zdecydować. Część firm wprowadza okresy karencji, jeśli chodzi o korzystanie z opieki zdrowotnej i może się okazać, że jeśli już jesteś w ciąży, nie będziesz mogła od razu korzystać z takiego wsparcia.

Chcesz policzyć koszt pakietu medycznego dla siebie? Skorzystaj z naszej porównywarki!