Choćbyśmy byli bardzo zapobiegliwi i ostrożni, nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich zagrożeń. Wypadki zdarzają się właściwie wszędzie, często w związku z wykonywaniem obowiązków. Jakich formalności należy dopełnić, gdy do wypadku dochodzi w pracy lub w szkole? Jak wygląda karta wypadku - kto ją wypełnia, co warto wiedzieć?
Rocznie w polskich firmach dochodzi do wielu wypadków. W takiej sytuacji na pewno potrzebna będzie karta wypadku. Jak wygląda, po co się ją wypełnia?
Co to jest karta wypadku?
Jeśli do wypadku doszło w pracy, należy go zgłosić w nieprzekraczalnym terminie 14 dni. Następnie ustala się przyczyny i okoliczności zdarzenia i w niektórych sytuacjach sporządzona zostaje karta wypadku. Nowa karta wypadkowa to dokument, który obowiązuje od 2012 roku. Powstaje on w trzech egzemplarzach: dla poszkodowanego, podmiotu ustalającego okoliczności wypadku oraz dla ZUS-u. Zawiera cztery kategorie informacji. Pierwszą z nich są dane płatnika, a wśród nich NIP, REGON i PESEL. Druga część dokumentu zawiera dane identyfikacyjne poszkodowanego, a wśród nich jego PESEL oraz tytuł ubezpieczenia wypadkowego. W karcie wypadku należy w tym miejscu wymienić numer pozycji i pełny tytuł ubezpieczenia społecznego, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Część trzecia dokumentu skupia się na dokładnym opisie wypadku, okoliczności, przyczynach, czasie, miejscu i rodzaju urazu. Informuje też o świadkach oraz tym, kto zgłasza wypadek. Część ostatnia zawiera pozostałe informacje, daty i podpisy, które dopełniają formalności. Poszkodowany lub członek jego rodziny ma prawo zgłosić uwagi do ustaleń zawartych w karcie wypadku, o czym informuje ich podmiot sporządzający dokument.
Czytaj także: Wypadek przy pracy. Czy należy mi się odszkodowanie i jak się o nie starać?
Karta wypadku przy pracy – to warto wiedzieć
Zgodnie z ustawą za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. W razie wypadku należy dopełnić wszelkich formalności i wypełnić odpowiednie dokumenty, aby liczyć na świadczenia należne z ubezpieczenia wypadkowego.
I tu właśnie istnieją dwie możliwości. W postępowaniu powypadkowym, gdy pracownik zatrudniony został na podstawie umowy o pracę, wypełnia się protokół powypadkowy. W każdym innym przypadku zatrudnienia w dokumentacji niezbędna jest wypełniona karta wypadku. Chodzi więc o sytuacje, gdy podstawą zatrudnienia jest umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług lub umowa zlecenie, a wypadek w pracy, jego okoliczności i przyczyny ustala właśnie ten podmiot, dla którego poszkodowany świadczył pracę w momencie wypadku. Zaś na pytanie o to, kto sporządza kartę wypadku, odpowiedź brzmi – właśnie ów podmiot.
Co prawda w przypadku zwykłej choroby osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie mogą liczyć na świadczenia z ZUS-u, ale na szczęście, gdy dojdzie do wypadku w pracy, mają prawo do takiego samego pakietu świadczeń powypadkowych jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
Czytaj także: Wypadek przy pracy. 5 kroków do uzyskania świadczenia
Kiedy jeszcze przydaje się karta wypadku?
W postępowaniu powypadkowym istnieją także inne sytuacje, w których podstawowym dokumentem jest karta wypadku. Grupa ubezpieczonych osób, które obejmuje, jest dość szeroka. Dzieje się tak między innymi w przypadku członków spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych, osób odbywających służbę zastępczą, pracujących więźniów czy osób prowadzących działalność pozarolniczą. Karta wypadku uzupełniana jest także wówczas, gdy ktoś jest zatrudniony w danej firmie na okres stażu lub pobiera stypendium sportowe. We wszystkich tych sytuacjach podstawą do starania się o odszkodowanie jest wypełnienie karty wypadku.
Czytaj także: Gdzie jest numer karty pojazdu? Co zawiera ten dokument i do czego służy?
Wypadki dotyczą niestety także dzieci, dlatego w szkole także funkcjonuje ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną spowodowało obrażenia i zdarzyło się w związku z realizacją zajęć edukacyjnych, wychowawczych lub opiekuńczych, prawo definiuje to jako wypadek w szkole. We wszystkich placówkach edukacyjnych obowiązują na taką ewentualność ścisłe procedury postępowania, a potem uzupełniona musi zostać karta wypadku ucznia.
Jeszcze więcej wypadków zdarza się podczas letnich wyjazdów i kolonii. Podczas zorganizowanego wypoczynku dla dzieci także obowiązują procedury postępowania w czasie i po wypadku, a w uzupełnionej dokumentacji musi się znaleźć karta wypadku na kolonii. W jednym i drugim przypadku opisane muszą być dokładnie okoliczności i przebieg wypadku oraz podani świadkowie i osoby sprawujące opiekę. W trakcie wypadku z udziałem dzieci niezwykle ważne jest natychmiastowe udzielenie im pomocy i niezwłoczne poinformowanie rodziców o zaistniałej sytuacji.
Czytaj także: Składka wypadkowa – ile wynosi, co daje, kto płaci?
Podsumowanie
- Jeśli do wypadku doszło w pracy, należy go zgłosić w nieprzekraczalnym terminie 14 dni.
- W niektórych sytuacjach (gdy podstawą zatrudnienia jest umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług lub umowa zlecenie) należy wypełnić kartę wypadku - dokument, który powstaje w trzech egzemplarzach: dla poszkodowanego, podmiotu ustalającego okoliczności wypadku oraz dla ZUS-u.
- Jeśli ofiarą wypadku w związku z realizacją zajęć edukacyjnych, wychowawczych lub opiekuńczych jest dziecko, uzupełniona musi zostać karta wypadku ucznia.
- Gdy do wypadku dochodzi podczas letniego wypoczynku dziecka, wśród dokumentów musi się znaleźć karta wypadku na kolonii.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Prowadzenie pojazdów wymagających specjalistycznych uprawnień, np. ciężarówki czy autokary, wiąże się z koniecznością posiadania określonych dokumentów. Jednym z nich jest karta kierowcy – elektroniczny identyfikator, który pozwala na monitorowanie czasu pracy zawodowych kierowców oraz zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. Nieznajomość przepisów dotyczących tej karty może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Spotkania biznesowe, szkolenia i zagraniczne delegacje to dla wielu z nas codzienność. Ubezpieczenie w podróży zagranicznej przydaje się nie tylko wtedy, gdy podróżujemy w celach wypoczynkowych, ale także wtedy, gdy udajemy się w podróż służbową. Czy podczas biznesowej podróży zagranicznej przyda nam się EKUZ? Co powinno obejmować ubezpieczenie podróży służbowej i kto tak naprawdę powinien o nie zadbać?
Już w 2023 r. pojawią się zmiany dotyczące ubezpieczenia samochodu za granicą, a konkretniej – zielonej karty OC. Jak donosi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w ostatnich miesiącach zostały wypowiedziane umowy z biurami ze strony rosyjskiej i białoruskiej. Co to oznacza w praktyce? Czy wjeżdżając do tych dwóch krajów, możemy liczyć na ochronę pod kątem ubezpieczenia swojego samochodu? Co dalej z Zielony
Planujesz podróż zagraniczną? Rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego? A może wystarczy Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co to jest karta EKUZ i jak działa? W jakich krajach zapewni Ci swobodny dostęp do świadczeń medycznych? Prezentujemy mały przewodnik dotyczący karty EKUZ.
Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 to specjalna oferta dla młodych aktywnych ludzi. Jeśli szukasz zniżki dla studentów, może być ona strzałem w dziesiątkę! Posiadanie jej umożliwia skorzystanie ze zniżek w 3.000 punktów w Polsce i 51.000 w całej Europie! Przyglądamy się, co oferuje Euro26 i jak łączy się z ubezpieczeniem. Wahają się one od 61 zł do 173 zł.
Według danych na koniec 2017 roku, ponad milion Polaków pracuje na zleceniu. Choć nieraz zapowiadano już koniec „śmieciówek”, te wciąż cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie wśród pracodawców. A jak wygląda to ze strony pracowników? Czy za taką osobę odprowadzane są składki ZUS? Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie ma takie same prawa do opieki zdrowotnej jak ten pracujący na umowę o pracę?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.