Kto jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia wypadkowego?

Aktualizacja:
składka wypadkowa

Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową mogłaby spowodować, że byłemu pracownikowi zabraknie środków do życia. Jednym z mechanizmów chroniących pracownika w sytuacji doznania urazu i w następstwie trwałej lub tymczasowej niezdolności do pracy jest ubezpieczenie wypadkowe. Aby z niego skorzystać, trzeba opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Ile wynosi składka wypadkowa?

Praca jest bardzo istotną częścią naszego życia. Dla jednych jest sensem i pasją, dla innych koniecznością. Bez względu na okoliczności utrata aktywności zawodowej może być dla każdego z nas dużym ciosem.

Ubezpieczenie wypadkowe – co to jest?

Ubezpieczenie wypadkowe pracownika to jedna ze składek w naszym systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki niemu pracownik jest chroniony w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od siebie nie może pracować. Wskazane ubezpieczenie obejmuje wszystkie zdarzenia, które zostały uznane za wypadek przy pracy oraz chorobę zawodową. Na tej podstawie mogą być pracownikowi wypłacane różnego typu świadczenia, w zależności od stanu zdrowia i sytuacji. 

Jednym z nich jest zasiłek chorobowy wypłacany w wysokości 100% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy. W razie niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne (o ile ma on perspektywę powrotu do pracy), nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. 

Po wypadku często dochodzi do uszczerbku na zdrowiu. Lekarz orzecznik ZUS ocenia jego stopień w procentach i na tej podstawie ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie. Od 1 kwietnia 2023 roku za każdy procent uszczerbku stawka odszkodowania wypadkowego wynosi 1269 złotych. To wzrost o 136 złotych w porównaniu z poprzednim rokiem. Z kolei renta wypadkowa zostaje przyznana, gdy w wyniku wypadku niemożliwa jest dalsza praca zawodowa.

Przeczytaj także: Wypadek przy pracy. Czy należy mi się odszkodowanie i jak się o nie starać? 

Ubezpieczenie wypadkowe – kto płaci?

Ubezpieczenie wypadkowe ZUS w całości jest ciężarem pracodawcy. To tzw. ubezpieczenia obowiązkowe i jedyny rodzaj składki, który nie obciąża pracownika. Składki pracodawcy są podstawą do późniejszego wypłacenia świadczeń należnych pracownikowi w razie wypadku. Oczywiście muszą wcześniej zostać spełnione wszelkie warunki formalne, czyli przeprowadzone postępowanie powypadkowe oraz uzupełniona potrzebna dokumentacja. Składkę wypadkową ZUS ustala się na podstawie złożonych druków ZUS IWA, które są podstawową informacją zawierającą dane niezbędne do ustalenia wysokości składki ubezpieczenia.

Kto płaci pracownikowi w razie zajścia wypadku? To zależy od sytuacji konkretnego zakładu pracy, a także stanu zdrowia poszkodowanego i rodzaju świadczenia, które mu się należy. Od pierwszego dnia po wypadku w pracy zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim gwarantuje – w przypadku firm zatrudniających mniej niż 20 osób – ZUS. Jeśli zaś mamy do czynienia z większym zakładem pracy, który zgłosił do ubezpieczenia ponad 20 pracowników, to do wypłaty świadczenia jest zobowiązany pracodawca. Z kolei gdy mowa o jednorazowym odszkodowaniu, ZUS dokonuje jego wypłaty z urzędu w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji.

Sprawdź również, co to jest karta wypadku

Ile wynosi składka na ubezpieczenie wypadkowe?

Podstawa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest obliczana według wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przepisach regulujących system ubezpieczeń wysokość składki wypadkowej jest ustalana na cały rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Obecnie, czyli od 1 kwietnia 2023 do 31 marca 2024 roku, składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,67% w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób oraz niepodlegających wpisowi do REGON. 

Sprawdź, ile wynoszą składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.

Jak oblicza się składkę na ubezpieczenie wypadkowe? 

Jak oblicza się składki na ubezpieczenie wypadkowe w praktyce? Ustalenie składki na ubezpieczenie wypadkowe z ZUS zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, którego dotyczy (czyli jej wysokość jest określona dla danej grupy działalności). Najwyższa stopa procentowa dotyczy górnictwa i gazownictwa i wynosi 3,33%. To na jej podstawie oblicza się składkę wypadkową przedsiębiorcy. W przypadku płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego do 9 pracowników stopa procentowa wynosi 50% najwyższej stopy, czyli wspomniane 1,67%. Taka sama sytuacja obowiązuje w przypadku płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON.

Składka wypadkowa dla prowadzących działalność i zatrudniających powyżej 10 osób zostaje obliczona jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie danej grupy działalności i wskaźnika korygującego dla tego płatnika. ZUS dokonuje tego obliczenia na podstawie uzupełnionych druków ZUS IWA. 

Płatnicy zwolnieni z obowiązku przedstawiania tych dokumentów muszą samodzielnie ustalić stopę procentową składki, która będzie właściwa dla danej grupy działalności.

Pytania i odpowiedzi

Na czym polega ubezpieczenie wypadkowe?
Kiedy obowiązuje ubezpieczenie wypadkowe?
Kto opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe?
Od czego liczy się składkę wypadkową?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie wypadkowe jest podstawą wypłacanych po wypadku przy pracy świadczeń.
  • Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego zależą od stanu zdrowia poszkodowanego.
  • Składka wypadkowa stanowi ciężar pracodawcy.
  • Składka wypadkowa została utrzymana na dotychczasowym poziomie w obecnym roku składkowym, a jej stopa procentowa dla wielu przedsiębiorstw wynosi 1,67%.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej