Jak wyrobić kartę kierowcy?

Aktualizacja:
karta-do-tachografu-cyfrowego

Każdy kierowca, który zamierza prowadzić pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy (np. pojazd o DMC przekraczającej 3,5 tony, czy też w przypadku przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 osób wraz z kierowcą), musi posiadać kartę kierowcy. Co istotne, dokument musi być aktualny, więc wiemy już, że karta nie jest wydawana bezterminowo, a na ściśle określony czas. Jak zatem i gdzie wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy – czym dokładnie jest i jakich uprawnień dostarcza?

Karta kierowcy to dokument pozwalający zidentyfikować kierowcę i przypisać mu dane dotyczące przejazdów rejestrowanych przez tachograf cyfrowy. Zakres, sposób wydawania, czy uprawnienia wynikające z karty kierowcy regulują przepisy Rozporządzenia Parlamentu i Rady UE Nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Stąd też konieczność posiadania karty przez kierowców prowadzących pojazdy o DMC przekraczającej 3,5 tony, czy też w przypadku przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 osób wraz z kierowcą, obowiązuje nie tylko w naszym kraju, ale i na terenie całej Unii Europejskiej.

Karta kierowcy niezbędna do tachografu cyfrowego wydawana jest na wniosek kierowcy (tutaj ważne: pracodawca nie może złożyć takiego wniosku w imieniu kierowcy, którego zatrudnia! Może jednak zrefundować koszt wyrobienia dokumentu, czyli 172,20 zł) na okres 5 lat, jednak nie dłużej niż okres ważności prawa jazdy, jakim dysponuje kierowca. Kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Na karcie kierowcy zapisywane są m.in. informacje o używanym pojeździe, informacje dotyczące kraju, czyli miejsca rozpoczęcia / zakończenia dziennego okresu pracy, czy też informacje o zdarzeniach, takich jak włożenie karty do tachografu podczas jazdy, usterki na karcie, bądź też przerwy w zasilaniu (z datą, godziną i typem takiej usterki / zdarzenia).

Jak wyrobić kartę kierowcy?

Wyrobienie karty kierowcy jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Tutaj w zasadzie wszystko odbywa się przez internet, podobnie zresztą, jak w przypadku kalkulacji ceny ubezpieczenia OC. Już nie trzeba więc spotykać się z agentem ubezpieczeniowym, aby sprawdzić i porównać ceny polis – a różnice w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych bywają naprawdę spore.

Jak zatem i gdzie wyrobić kartę kierowcy?

Jeśli posiadasz uprawnienia do prowadzenia pojazdu (prawo jazdy), jedyne co musisz zrobić, aby uzyskać kartę kierowcy, to:

  • wejść na stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a następnie wypełnić dostępny tam wniosek elektroniczny i złożyć go online (w takim przypadku potrzebne jest dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym),
  • dokonać wpłaty kwoty 172,20 zł na rachunek bankowy 04 1160 2202 0000 0000 6945 5545, wpisując w tytule przelewu: opłata za kartę kierowcy (tutaj imię i nazwisko), numer NIP (bez kresek!),
  • dołączyć do wniosku kopię ważnego prawa jazdy, fotografię oraz potwierdzenie dokonania płatności za wydanie karty kierowcy.

Wniosek możesz także pobrać i wypełnić w formie papierowej, a następnie przesłać tradycyjną pocztą na adres: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. ul. Karczunkowska 30, 02-871 Warszawa z dopiskiem „STC”.

Czas oczekiwania na kartę kierowcy wynosi maksymalnie 30 dni roboczych. W praktyce jednak, w przypadku złożenia wniosku w formie papierowej, okres oczekiwania na dokumenty wynosi do 3 tygodni. Z kolei składając wniosek w formie elektronicznej możesz spodziewać się karty kierowcy w ciągu 7 dni.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej