Jak wyrobić kartę kierowcy?

Opublikowano: 19.08.2020
karta-do-tachografu-cyfrowego

Każdy kierowca, który zamierza prowadzić pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy (np. pojazd o DMC przekraczającej 3,5 tony, czy też w przypadku przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 osób wraz z kierowcą), musi posiadać kartę kierowcy. Co istotne, dokument musi być aktualny, więc wiemy już, że karta nie jest wydawana bezterminowo, a na ściśle określony czas. Jak zatem i gdzie wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy – czym dokładnie jest i jakich uprawnień dostarcza?

Karta kierowcy to dokument pozwalający zidentyfikować kierowcę i przypisać mu dane dotyczące przejazdów rejestrowanych przez tachograf cyfrowy. Zakres, sposób wydawania, czy uprawnienia wynikające z karty kierowcy regulują przepisy Rozporządzenia Parlamentu i Rady UE Nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Stąd też konieczność posiadania karty przez kierowców prowadzących pojazdy o DMC przekraczającej 3,5 tony, czy też w przypadku przewozu ludzi w liczbie większej niż 9 osób wraz z kierowcą, obowiązuje nie tylko w naszym kraju, ale i na terenie całej Unii Europejskiej.

Karta kierowcy niezbędna do tachografu cyfrowego wydawana jest na wniosek kierowcy (tutaj ważne: pracodawca nie może złożyć takiego wniosku w imieniu kierowcy, którego zatrudnia! Może jednak zrefundować koszt wyrobienia dokumentu, czyli 172,20 zł) na okres 5 lat, jednak nie dłużej niż okres ważności prawa jazdy, jakim dysponuje kierowca. Kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Na karcie kierowcy zapisywane są m.in. informacje o używanym pojeździe, informacje dotyczące kraju, czyli miejsca rozpoczęcia / zakończenia dziennego okresu pracy, czy też informacje o zdarzeniach, takich jak włożenie karty do tachografu podczas jazdy, usterki na karcie, bądź też przerwy w zasilaniu (z datą, godziną i typem takiej usterki / zdarzenia).

Jak wyrobić kartę kierowcy?

Wyrobienie karty kierowcy jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Tutaj w zasadzie wszystko odbywa się przez internet, podobnie zresztą, jak w przypadku kalkulacji ceny ubezpieczenia OC. Już nie trzeba więc spotykać się z agentem ubezpieczeniowym, aby sprawdzić i porównać ceny polis – a różnice w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych bywają naprawdę spore.

Jak zatem i gdzie wyrobić kartę kierowcy?

Jeśli posiadasz uprawnienia do prowadzenia pojazdu (prawo jazdy), jedyne co musisz zrobić, aby uzyskać kartę kierowcy, to:

  • wejść na stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a następnie wypełnić dostępny tam wniosek elektroniczny i złożyć go online (w takim przypadku potrzebne jest dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym),
  • dokonać wpłaty kwoty 172,20 zł na rachunek bankowy 04 1160 2202 0000 0000 6945 5545, wpisując w tytule przelewu: opłata za kartę kierowcy (tutaj imię i nazwisko), numer NIP (bez kresek!),
  • dołączyć do wniosku kopię ważnego prawa jazdy, fotografię oraz potwierdzenie dokonania płatności za wydanie karty kierowcy.

Wniosek możesz także pobrać i wypełnić w formie papierowej, a następnie przesłać tradycyjną pocztą na adres: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. ul. Karczunkowska 30, 02-871 Warszawa z dopiskiem „STC”.

Czas oczekiwania na kartę kierowcy wynosi maksymalnie 30 dni roboczych. W praktyce jednak, w przypadku złożenia wniosku w formie papierowej, okres oczekiwania na dokumenty wynosi do 3 tygodni. Z kolei składając wniosek w formie elektronicznej możesz spodziewać się karty kierowcy w ciągu 7 dni.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments